tpggMflgasETaytfttfTatTrtBfiiriMME»fw~y*rü/rfc«— on 11 nn i'ii'riffij*—wir^rinima^i nl. over het verschijnsel dat's prinsen zuster, prinees Marianne, niets van zich heeft doen hooren. Niet alleen kwam zjj zelve niet naar Wassenaar, waartegen zij anders, trots haar hoogen leeftijd, niet opziet, - maar zij zond zelfs geen krans voor de lijkbaar. Dit is niet onopgemerkt gebleven." Van het bedrag der nalatenschap van wijlen den prins maakt men zich volgens den residentie-brief- Bchrjjver van het „Z. D." veelal cene uiterst over dreven voorstelling. Van eene zijde, „welke meer en beter dan vele anderen kan weten", werd den correspondent verzekerd dat de nalatenschap geen 50 millioen zou bedragende waarde in effecten zou omstreeks 20 millioen beloepen. De Koning ontving gisternamiddag te 5 uren de leden der Algemoene Rekenkamer in audiëntie van rouwbeklag. Onmiddelljjk daarna werden zij door de Koningin ten gehoore ontvangen. Be prins en prinses Von Wied hebben ten paleize in het Voorhout in audiëntie van rouwbe klag ontvangen de leden van het civiele en militaire huis des Konings, de Rekenkamer, den Hoogen Raad en onderscheiden particulieren, zoowel dames als heeren. In de Remonstrantsche kerk te 's-Hage heeft een vergadering plaats gehad van Doopsgezinden, waarin besloten is tot wederoprichting van de 130 jaar geleden opgeheven gemeente. Blijkens de „Ned. Kunstbode" heeft de minister van binnenlandsche zaken besloten de asch van Michiel Adriaanszoon De Ruyter op passende en afdoende wijze te verzorgen. Om de bestaande, bouwvallige lijkkist zal een looden omkleeding ge sloten en daaromheen een sierlijke eikenhouten kist getimmerd worden. Bij den minister van buitenlandsche zaken is een telegram ontvangen van zjjn Amerikaanschen ambtgenoot, waarin deze den dank dor familie van president Garfield en dien der regeering uitspreekt voor de betuiging van deelneming door de Staten- Generaal. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van burgemeesters en gemeente-secreta rissen in Zuid-Holland deed de voorzitter, de heer Joost Van Vollenhoven, mededeeling dat de ver- «eniging 110 leden telt. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Stoop, burgemeester van Bleis- wijk, Van Dijk Van Matenesse, burgemeester van Schiedam, en Bos, secretaris van Zoetermeer. Tot voorzitter der vereeniging werd gekozen van rechts wege de heer Vening Meinesz, burgemeester van Rotterdam, vermits de heer Van Vollenhoven door zijn aftreden als burgemeester van Rotterdam niet langer voorzitter kon zjjn. De heer Van Vollen hoven weed echter tot eere-voorzitter benoemd. Door den heer A. P. Zaalberg werden drie stellingen, in het programma genoemd, ontwikkeld; ook andere pun ten, als het license-recht, in de drankwet bedoeld, werden besproken. Door den burgemeester van Harlingen is bekendgemaakt dat het roodvonk daar als epide misch heerschende moet worden beschouwd. Gemengd Nieuws. De jeugdige Pieters, van wiens ver dwijnen, dat reeds tot zooveel sombere vermoedens aanleiding gaf, wij gisteren melding maakten, is gelukkig heelhuids te Rijnsburg teruggevonden. De politie aldaar heeft hom aangehouden en naar hier overgebracht, waarna hij aan zijne bedroefde moe der is teruggegeven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den beschuldigde H. C. J. Knuyff ontslagen van alle rechtsvervolging, op grond dat de overigens bewezen feiten [het vermoorden zjjnor zustor] hem wegens den toestand zijner geestvermogens niet kunnen worden toegerekend. Het Hof beval zijne onmiddellijke invrijheidstelling, tenzij hij om andere redenen in hechtenis behoorde te worden gehouden. De brievenbesteller G. Noordijk, bestel ler aan het rijkstelegraaf kantoor te Schiedam, is gisteren aldaar in verzekerde bewaring genomen als verdacht van diefstal. Hij heeft reeds bekend zich Zondag-avond in het rijkstelegraaf kantoor te hebben doen insluiten en daarna ruim f 80 uit den lesse naar gestolen te hebben. De gemeentel ij ke geneesheer van Seestadtl, in Bohemen, geeft in de „Neue Freie J'resse" verslag van een geval, waarbij zich een levende lmgedis in de maag pan een zijner patiënten bleek te bevinden. Deze klaagde sedert geruimen tijd over gebrek aan eetlust, een knagend gevoel i'd de ma3g on beweerde dat zich iets irf zijne maag nu imtasmi 11it jmmstMr—*™--nnrnr~&E*nmm en dak bewoog. Hij deelde verder mede dat hij sedert Pinksteren jl. van een en ander last had nadat hij water uit eene rivier had gedronken. De geneesheer schreef hem een braakmiddel voor, en toen dit werkte, kwam er een 7 centimeter lange hagedis te voorschijn, die nog een paar minuten leefde. De patiënt was na dien tijd geheel hersteld. Het te Londen verschijnend geneeskun dig weekblad „the Lancet" meldt dat de oudste man der wereld thans is zekere Michael Solis, een ingezetene van Bogota, in Salvator, die den buiten gewoon hoogen ouderdom van 180 jaren heeft be reikt. Hij schrijft zelf zjjn lang leven aan zijne vaste gewoonten toe. -Hij eet slechts eenmaal daags een half uur lang, omdat hij van meening is, dat meer spijzen, dan in een half uur kunnen genuttigd wor den, binnen 24 uren door de maag niet kunnen verteerd worden. Voorts heeft hij zich aangewend, den lsten en den 15den van elke maand te vasten, en op die dagen drinkt hij zooveel water als mo gelijk is. Hij kiest de voedzaamste spijzen en ge bruikt alles koud. De geheele bazaar te Moskou is, met uitzondering van eenige winkels, in de asch gelegd. De brand duurt nog voort; de verliezen zjjn ont zaglijk. Door het „Journal de Genève" is voor de slachtoffers van de ramp te Elm reeds 41,000 franken ontvangen. - De koning van Beieren heeft 500 fr. gegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den boulevard Picpus te Parijs een in aan bouw zijnd huis van vijf verdiepingen met vreese- lijk geraas ingestort. Het kolossale gebouw, bijna geheel uit hardsteen opgetrokken, was uitwendig zoogoed als voltooid; de loodgieters waren reeds bezig er de laatste hand aan te leggen. Een oogenblik na het invallen, hoorde men uit de puin- hoopen hulpkreten opstijgen. Met levensgevaar en na duizenden moeilijkheden doorworsteld te hebben, slaagden eenige wakkere mannen er in zich een weg naar het onderhuis te banen, waar zij een grijsaard met verbrijzelde beenen vonden liggen, die zonder werk rondzwierf en in het ledige ge bouw een nachtverblijf gezocht had. Een huiselijk drama te Nou vion-le-Comte (Aisne) had Zondag-avond eene geweldige ontknoo- piug. Na een uiterst heftige woordenwisseling tus- schen man en vrouw, greep de laatste een zwaren stok en sloeg haar man de hersenpan in, waarna zij naar buiten ijlde en zich in de vaart verdronk. Een 18-jarig jongeling te Berlijn, Her mann Greiner, werd den 263ten Juli wegens moord op zijn moeder gearresteerd. Het bleek toen uit de rapporten der deskundigen dat de knaap in een toe stand verkeerde, die zijn daad ontoerekenbaar maakte; hij werd naar het stedelijk krankzinnigen gesticht te Dalldorf overgebracht. Verleden Vrijdag echter wist de booze gek van daar op nog onver klaarbare wijze te ontkomen en Zaterdag-avond vond men hem te Köpenick terug. Zoo heel gek was hij dus nog niet. De „Indépendance" vestigt de aandacht op eene vermakelijke vergissing van Havas' Agent schap te Parijs, welke aan de „Siècle", de „Soleil", de „Parlement", de „Paix"en de „Globe" bericht heeft dat de Belgische minister van financiën, Charles Granx, aan do „Tweede Kamer" de begrooting voor 1882 heeft ingediend, met een tekort van 22 millioen fr. en een post voor de overneming van het kanaal naar IJmuiden door den Staat - ofschoon de Bel gische Kamer niet „Tweede Kamer" heet, geene zitting houdt en de Belgische begrooting reeds in Febr. 11. ie ingediend. Indien wij, zegt de „Indépen- danco", de moeite nemen dezen flater in het licht te stellen, doen we zulks „omdat het voor Belgie's krediet van belang is, dat het Nederlandsch tekort niet op rekening worde gesteld van de Belgische schatkist." BUITlENLAND. Frankrijk. Bij Miutör heeft, naar uit Tunis wordt gemeld, eene afdeeling ruiterij, die van Manaba kwam, 800 ruiters der opstandelingen, die omsingeld werden, bijna geheel in de pan gehakt. In Sahalin, bij Soesa, versloeg overste Moulin 500 Arabische rui ters en 1000 voetknechten; de strijd duurde 3 uren do Arabieren hadden 150 dooden. Bijna alle stam men in het noorden van Tunis, die zich na de eerste expeditie onderworpen hadden, zijn weer in opstand en besloten zich tot het uitersto te verweren. ■wmmrffT r n if nm i mi Groot-Britannlê. Naar men uit Maritzburg van den 26sten dezer meldt, heerschte daar eenige opgewondenheid wegens bevelen uit Engeland, om, met het oog op de hou ding van den Transvaalschen Volksraad, alle troe penbewegingen te stuiten. Van zeer vertrouwbare zijde, zegt het bericht verder, wordt gemeld dat tot nu toe alle in den Volksraad gehouden redevoe ringen wel gematigd in toon, maar beslist tegen de overeenkomst waren. De berichtgever houdt het er niettemin voor, dat, aangezien men ten uiterste verlangt eene botsing te voorkomen, de conventie onder een met algemeene stemmen nitgebracht pro test zal worden goedgekeurd en tevens een beroep- zal worden gedaan op Engelands edelmoedigheid om concessiën ten aanzien van die punten, welke onaannemelijk voorkomen. Oostonr.-Hong. Monarchie. De gemeenteraad van Pest heeft zich vóór de invoering der lijkverbranding verklaard, facultatief voor het algemeen, doch verplichtend voor de lijken der bedeelden. De Raad besloot, in afwachting van de goedkeuring van dit besluit door den minister van binnenlandsche zaken, de gezondheidscommissie uit te noodigen om, bij den voorgenomen aanleg van een nieuwe algemeene begraafplaats, maat regelen te nemen tot gelijktijdige invoering van de lijkverbranding. De Rijksdag is gisteren door den keizer met eene troonrede geopend. Deze kondigt aan eene overeenkomst met Servië en verscheidene wetsont werpen, waaronder betreffende de staatsrechtelijke verhouding van Fiume. De rede wijst op het langzaam, maar gestadig herstel van het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven en op de voorgenomen reorganisatie der Magnatentafel. De keizer verheugt zich te kunnen verklaren dat de wederzijdsche goede wil der mogendheden, die het mogelijk maakte de nu en dan aan de orde komende vraagstukken vreedzaam op te lossen, ook thans nog blijft bestaan. Deze omstandigheid en de vriendschappelijke ver standhouding met alle overige Staten geven recht te verwachten dat de natie de zegeningen des vre- des ongestoord zal genieten. De heer Majlath is tot president en de heer Szoegyenye tot vice-president van het Hoogerhuis gekozen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Het Rott. Nieuwsblad neemt de vrijheid het vol gende op mijn ingezonden stuk van 11. Maandag te antwoorden: „Er worden wel schietoefeningen gehouden - zoo schrijft een Leidsch schutter in het L. D. naar aan leiding onzer opmerking van vóór enkele dagen. - De baan bij de stad is afgekeurd, maar voor hen die ambitie hebben, bestaat uur buiten de stad, onder Katwijk, gelegenheid om zich te oefenen. Ieder die wil, kan daarvan gebruik maken. „Uitstekend; juist wat wij schreven. Jammer, dat die „ambiteuse willers" ook daar slechts bij tientallen op te sommen zijn. „Dat een schutter zijn regiment verdedigt, is zeer prijzenswaardig; minder prijzenswaardig vinden we, dat hij daarbij, en nog wel onder den vorm eener dankbetuiging, zijn majoor in ongelegenheid brengt. Wij vernemen namelijk van hem, en dit wisten we nog niet, dat die vrijwillige schietoefeningen te Leiden het geheele jaar door gehouden zijn onder leiding van een onder-adjudant, die zich daartoe zonder eenige verplichting aanbood. „Braaf van dien onder-adjudant! Maar als de autoriteiten dat lezen, kan een reprimande voor den majoor niet uitblijven. Schietoefeningen der schutterij mogen - dit is een uitdrukkelijk voorschrift - slechts gehouden worden onder leiding van een officier en dat is een onder-adjudant niet. Er schijnt dus te Leiden, behalve een goede schietbaan, nog meer aan de schutterij te ontbreken. „Do majoor zal den onhandigen vriend die dit aan het licht bracht, vermoedelijk niet zeer dank baar zijn." Het Rott. Nbl. heeft in zooverre gelijk dat be halve een goede schietbaan hier aan de schutterij nog meer ontbreekt, en wel niet minder dan het geheele benoodigde aantal 2de luitenants; de eenige aanwezige is lid van den schuttersraad en vrij van dienst. Men moet wel eens roeien met de riemen die men heeft, en zoo is het bij de Leidsche schutterij ook gegaan. De onder-adjudant heeft zijn taak goed volbracht en daarom mijn woord van dank.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2