Donderdag 29 September. Leidens nood en ontzet in 1574, N°. 6631. A". 1881. Deze Cenrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Premie LEIDSCH DAGBLAD. f 750,000.00 LEIBSCH DAGBLAD, PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE Jï: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekand. De Uitgever van het Leidsch Dagblad, aange moedigd door het steeds klimmend succes, zal in deze week weder als premie, tegen betaling van 19 Cents, een werkje aanbieden, ditmaal, met het oog op den a. s. gedenkdag, van C. Fogteloo, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alk maar, en getiteld: HISTORISCHE NOVELLE met photographic, in geïllustreerd omslag. Het zal ook verkrijgbaar zijn zonder photographie in gewoon omslag voor 10 cents. yd* Donderdag a. s. zal een bon in ons blad worden afgedrukt, waarmede den volgenden dag de premie kan worden afgehaald. Het aanbod is slechts geldig voor zoover de voor raad strekt. LEIDEW, 28 September. Nu uit de onlangs in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gevoerde beraadslagingen voort vloeit, dat een langer uitstel van de stichting der academische gebouwen, waarvoor de Ruïne aan den Staat werd afgestaan, in het belang der univer siteit niet gewenscht is, zijn maatregelen genomen om in den loop van het volgend jaar met deze stich ting een aanvang te kannen maken. "Waarschijnlijk zal voor dit doel welhaast eene bepaalde som aan gevraagd kunnen worden. Heeren advocaten worden herinnerd aan art. 6 van het gewijzigd reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs, volgens hetwelk hunne akte van beëediging in de maand Sep tember moet worden geviseerd; - volgens art. 25 van hetzelfde reglement is deze bepaling ook van toepassing op hen, die op hun verzoek als procureur zijn toegelaten. De heer A. Yan Yeelo, candidaat te Leiden, heeft het beroep naar Waarder bij Gouda, aange nomen. Yoor de vele andere beroepen is door hem bedankt. Op de aardrijkskundige tentoonstelling te Yene- tië zijn uit ons land bekroond Klasse I (jury-lid de heer Teixeira DeMatthos): De topogr. inrichting te 's-Hage voor kaarten en voor het procédé Eckstein en het topogr. bureau te Batavia, beide met een „lettre de distinction". Klasse Hl (jury-lid de heer Yan Musschenbroek): Het Ministerie van Koloniën voor een rapport betref fende magnetische waarnemingen door den heer Van Rijckevorselhet Kon. Meteorologisch instituut voor waarnemingen en het Gouvernement van Ned.-Indië voor verschillende publicaties, alle met een „lettre de distinction". Verder de heer E. J. Brill te Leiden voor publicaties en de heer Zimmerman voor werken over Suriname, beiden met een eervolle vermelding. Klasse IV (jury-lid de heer Yan Musschenbroek) Het Gouvernement van Ned.-Indië voor woorden boeken met een „lettre de distinction", de heer Yan Hasselt voor Etbnologische en Linguïstische studiën met een „med. lste kl." Klasse Y (jury-lid de heer Van Hasselt)Het Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam voor publ. met een „dipl. lste kl."; prof. Veth te Leiden, voor zijn werk „Java" met „med. lste kl."; mr. J. E. De Sturler te Leiden voor zijne werken „Het Grondgebied van Ned. O.-I. in verband met de tractaten enz." en „Granada en de Alhambra" met een „med. 2de kl." Klasse YI (jury-lid de heer Teixeira De Matthos) De Maatschappij van Njjverheid en Landbouw te Batavia voor hare werken met een „dipl. 2de kl." Klasse VII (jury-lid de heer C. M. Kan): het Aardr. Gen. te Amsterdam voor publicaties met een „lettre de distinction"het Phil, en Ethn. Instituut te 's-Hage voor publicaties met een „dipl. lste kl."; de heer H. A. Tjeenk Willink te Arnhem voor globes voor lagere scholen met een eervolle vermelding. Klasse VIH (jury-lid de heer J. E. De Sturler): het Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam voor publicaties met een „dipl. lste kl."; de hee ren Yan Hasselt en D. D. Veth voor verslagen betreffende de Sumatra-expeditie, beiden met een ,med. lste kl.", en de keer Snelleman voor idem met een „med. 2de kl."; het Comité voor de Noord- poolreizen voor publicaties met een „dipl. lste kl."; de heer L. Apol veor een schilderij en voor schet- Han betreffende de Noordpoolstreken met een „med. 2de kl.", en de heer Robbers te Rotterdam voor de uitgave van het werk „Insulinde" een eervolle vermelding. De heeren Teixeira de Matthos, commissaris, en Van Musschenbroek, president der jury derde klasse, bleven buiten mededinging. Naar men verneemt, ontving door bemiddeling van den hoogleeraar Dozy de verzameling van Ooster- sche handschriften aan de bibliotheek alhier dezer dagen een drietal belangrijke Maloische handschriften ten geschenke van den heer Ch. G. M. L. M. Ecoma Verstege, resident van Banka. De minister van waterstaat heeft zijne goed keuring gehecht aan de vestiging eener halte op den Rijnspoorweg bij het dorp Vleuten. De bedoeling is daar ten minste drie treinen daags in elke richting te doen stilhouden tot vervoer van personen, bagage en bestelgoed. Daartoe zullen treinen van en naar Leiden tot en van Utrecht loopen, in plaats van, als thans, tot en van Harmeien. Het haltegebouwtje zal worden opgericht aan den Kraagdijk, in de onmiddellijke nabijheid van het dorp. Een halfuur voor de komst van eiken er stoppenden trein zal daar gelegenheid bestaan tot het verzenden van particuliere telegrammen, mits in de Nederlandsche taal. Vermoedelijk zal de nieuwe halte bij den aan vang van den winterdienst geopend worden. Met 1 October a. s. zijn bij de 2de afd. der Krijgsschool gedetacheerd de lste luitenants G. P. Cheriex, van het 4de, en W. J. L. Wijmans van het 7de reg. inf., alsmede L. C. Van den Brande- ler van de hoofdcursus-comp. te Kampen. De lste luits. A. E. J. G. D'Hamecourt van het lste, en W. A. Sodenkamp van het 3de regiment veld-artillerie, zijn overgeplaatst bij het 2de regi ment veld-artillerie. Bij de permanente militaire spoorwegcommïssie is gedetacheerd de 2de luit.-kwartiermeester H. Schultink van het 7de reg. inf. De gemeenteraad van Oegstgeest heeft beslo ten het vergunningsrecht te bepalen op 25 van elke f 100 huurwaarde of gedeelte daarvan, waarop de localiteiten, waarin men sterken drank verkoopt, geschat worden, en de gemeenteraden van Voorhout en Hillegom hetzelfde vergunningsrecht op 15. Voor de akte van onderwijzer zijn gisteren in Den Haag met gunstige* uitslag geëxamineerd de heeren G. Ph. Hoeks uit Leiderdorp, J. Van Luipen uit 's-Gravenzande, A. Van Ooy uit Rotterdam en F. G. Weiter uit Gouda. Zes candidaten werden afgeweaen. Ds. F. Van Spall te Leimuiden is beroepen naar Nieuw-Vennep. Naar men verneemt, is door den heer Montijn te Gouda concessie aangevraagd tot droogmaking van de Westpiassen, gelegen onder Aalsmeer en Leimuiden. Dat deze aanvraag een gunstig gehoor vinde, wordt ten zeerste gewenscht. Ongeveer duizend hectaren zouden voor den landbouw gewonnen zijn. Bij den minister van binnenlandsche zaken bestaat het voornemen om den hoogleeraar Brilt te Utrecht, die zjjn emeritaat moet nemen, door drie hoogleeraren te vervangen. Op de begrooting van binnenlandsche zaken worden daarvoor gelden aangevraagd. - Aan de polytechnische school te Delft zullen nog twee docenten worden aangesteld: een hoogleeraar voor de wiskundige vakken en een leeraar voor de technologie der bouwstoffen. - De regeering heeft het voornemen te Bergen-op-Zoom een rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus op te richten. - Er bestaan thans in ons land 99 rijksnormaallessen, en wel 25 van de eerste en 74 van de tweede klasse. De regeering wil verdere uitbreiding aan die lessen geven. Op de begrooting voor justitie is f 121,000 aan gevraagd veor aankoop van een terrein tot stich ting van een nieuw rechtsgebouw te Rotterdam. Ook is f 65,000 uitgetrokken voor gebouwen voor kantongerechten. De minister wil voorzien in een betere huisvesting van de kantongerechten te Gel- dermalsen, Ridderkerk, Zalt-Bommel, Bolsward en Znidhorn. Op de begrooting van buitenlandsche zaken wordt voorgesteld aan onze diplomatieke vertegenwoordi gers te Rome en Konstantinopel een hoogeren rang en meer traktement toe te kennen. Met overgroote meerderheid werden het vorige jaar diezelfde ver hoogingen door de Tweede Kamer geschrapt, maar de regeering wil het nog eens beproeven om de Kamer tot een andere meening te brengen. Ook staan de afgestemde gelden voor een diplomatieken vertegenwoordiger in Rnmenië opnieuw op de be grooting. Het vorige jaar werden de traktementsverhoo- gingen van de jaarwedden der ambtenaren op de provinciale griffiën in Noord-Brabant, Zeeland, Gro ningen en Drente door de Kamer afgestemd. Op de begrooting van 1882 komen die verhoogingen op nieuw voor. Het totaal der verschillende hoofdstakken bedraagt 616,147.00 691,599.00 4,783,427.00 10,787,664.50 12,015,079.33s 28,780,680.78 18,950,492.04 21,582,000.00 28,400,240.21 1,288,610.50 50,000.00 I. Huis des Konings H. Hooge Colleges van Staat en Kabinet des Konings HI. Depart, van Buitenl. Zaken IV. Departement van Justitie. V. Depart, van Binnenl. Zaken VI. Departement van Marine VHA. Nationale Schuld. VHB. Depart, van Financiën. VIH. Departement van Oorlog IX. Depart, vanWaterstaatenz. X. Departement van Koloniën. XI. Onvoorziene uitgaven Zoodat de uitgaven te zamen een bedrag vormen van f 128,695,940.36s. In de tegen het laatst der volgende maand te houden buitengewone vergadering der Amsterdam- sche Omnibusmaatschappij zal, behalve eenige punten van meer ondergeschikt belang, een voorstel ter tafel komen tot het sluiten van een obligatie-leening van lx/j millioen. De „Willem Barendsz" is eergisteren van Ham- merfest vertrokken op weg naar Nederland. Het stoomschip „Nederland", kapt. Slierendregt, vertrok 23 Sept. van Baltimore naar Rotterdamde „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde gisteren te Napels en heeft denzelfden dag de reis voortgezet; de „Amsterdam", van Rotter- damnaarNieuw-York, passeerde gisterochtendLizard. Gemengd Nieuws. Hier ter stede wordt vermist een 13-ja- rig jongetje, Johannea Matthijp, Pieters genaamd, gekleed in blauw boezeroen en zwarten broek, platte zwarte pet met rouwstrikje, zwarte koqBen

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1