Woensdag 23 September. A". 1SS1. N°. 6630. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COUBAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PBIJS DEB ADVERTENTIE*: Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. LEIDEN, 27 September. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederl. Oost-Indië door middel van het stoomschip „Limburg", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald Zaterdag den lsten October a. s., des avonds le 7 uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk 's namiddags om 4.30 bezorgd zijn. In de volgende maand zal door de firma E. J. Brill wederom een van die belangrijke verkoo- pingen gehouden worden, waartoe, zooals gewoon lijk, niet alleen de nalatenschappen van weten schappelijke mannen op zeer verschillend gebied de bouwstoffen zullen leveren, maar waarbjj ook de knnst ruimschoots vertegenwoordigd zal zijn. De rechtsgeleerde, de geneesheer, de literator, de kunstenaar, ieder van hen zal in dezen rijken boe kenschat ongetwijfeld veel van zijne gading aan treffen, terwijl ook de gravures, teekeningen, pho- tographieën enz. alleszins de aandacht verdienen. De uitgebreide catalogus door de firma Brill voor deze gelegenheid uitgegeven, is dan ook de kennis making overwaard. De heer Yan Veelo, candidaat te Leiden, is ook beroepen te Ee (cl. Dokknm). Ten gevolge van het overljjden van prins Frederik is een onzer abonnés op een idee geko men. De door genoemden prins ter vergoeding van het groothertogdom Luxemburg indertijd verkregen domeingoederen in Noord-Brabant, vertegenwoordi gende eenige millioenen, zijn thans weder aan den Staat vervallen. Yan dat sommetje nu zon hij één of twee millioen, al naarmate er noodig is, willen bestemmen voor het - ook door gebrek aan de nso- dige middelen - zoo lang verwachte Academiegebouw. Dan waren z. i. èn het rijk èn de gemeente uit den brand en zon er middellijk tevena voor den diepbetreurdea prins een gedenkteeken verrijzen, schooner dan men maar eenigszins verlangen kan! Het was gisteren inderdaad voor het eerst dat de millioenenrede door den min. van financiën werd uitgesproken en niet voorgelezen. De min. Yan Lijnden droeg de geheele rede uit het hoofd voor, zonder haperen, zonder vergissing. Hier en daar werden in de groote getallen de enkele guldens verwaarloosd, doch bij de belangrijke cijfers werden zelfs niet de geheele en halve centen vergeten. Een bewijs van een wonderbaar scherp geheugen; maar ook een bewijs - zegt het Vad. - dat de nieuwe minister van financiën, die nog slechts sedert kort is opgetreden, reeds grondig den financiëelen toe stand van het land kent en in den cijferdoolhof vol maakt goed den weg weet te vinden. Men draagt een ingewikkelde en uitvoerige nota als de millioenen rede niet nit het hoofd voor, als men niet geheel doorkneed is in de kennis van den actneelen toestand. Het dezer dagen uitgegeven programma van het Haagsche Genootschep tot verdediging van den christelijken godsdienst voor het jaar 1881 behelst het oordeel der bestuurders over tien bij hen inge komen verhandelingen. Yan de vijf over de verge lijkende godsdienstgeschiedenis en het christendom werd er geene bekroond, doch voor den schrijver van ééne, Hoogduitsche verhandeling (motto: „Re ligion des Kreuzes u. s. w.") is een geldelijke be looning, van f 200, beschikbaar gesteld, indien hij vergunning geeft tot de opening van zjjn naam- biljet. De overige vijf verhandelingen betroffen de vraag over „Al. Yinet als christelijk moralist en apologeet." Twee daarvan, ééne in het Fransch („J'ai cru, c'est ponrqnoi j'ai parlé") en ééne in de Nederlandsche taal („Yirtutem videant"), werden bekroond met de zilveren medaille en f 200 en zul len in de werken van het Genootschap worden op genomen. De schrijvers worden uitgenoodigd zich bij den secretaris aan te melden. Ter beantwoording vóór 15 Dec. 1882 zjjn deze twee prijsvragen uitgeschreven: I. Het Genootschap verlangt: Eene verhandeling over „geloof en ge- looven" in de Schriften des N. T.II. Het Genoot schap verlangt, als bijdrage tot de kennis en waar deering van het oorspronkelijke Christendom, eene uiteenzetting van de „leer des gebeds volgens het N. T." Nadere bijzonderheden vindt men in het pro- gramma zelf, waarran op franco aanvrage exem plaren te verkrijgen zijn bij den secretaris van het Genootsohap, prof. A. Koenen, te Leiden. Op de voordracht voor hoofd van sehoolBte Naarden staanH. Troost, te IJselmonde; G. Waloh, te Leiden, en J. Berkhout, te Beest. De gemeenteraad van Antwerpen heeft be sloten dat vóór den oostelijken geTel der nienwe stads-bibliotheek tegen de puitrap, op het Jezuïeten plein in aanbouw, in naam van Antwerpens bevol king, op stads kosten, Hendrik Consciences stand beeld zal worden opgericht; dat de plaats, waar dit beeld moet verrijzen, van heden af „Conscience- plein" genaamd zal wordendat de straat, loopende aan de westerzijde langs de volks-bibliotheek, „Leeuw-van-Vlaanderenstraat" heeten zal, en dat op het huis, waar Hendrik Conscience geboren werd, een marmeren gedenksteen zal worden aangebracht, den volke deze heuglijke gebeurtenis herinnerende. Yolgens de Dordr. Crt. heeft de gedelegeerde uit Leiden op het feest te Brussel Conscience het diploma van doctor „honoris causa" onzer univer siteit overhandigd. Niet onwaarschijnlijk zal hier het diploma van eerelid der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde bedoeld worden. Yan het eerste althans is ons niets hekend. Tot onderwijzers aan de openbare lagere scholen te Bijnsburg zijn benoemd: aan school AG. Bakker te Hendrik-Ido-Ambacht, aan school B: B. A. E. Yan Dijk te Dordrecht, en aan school C: H. Odendaal te Arnhem. De heer Arie D. Van de Weg te Dordrecht, die kort geleden zijne stndiën te Berlijn aan de Kgl. Hochschule volbracht heeft, is benoemd tot leeraar aan het conservatorium te Koningsbergen. Het benoodigde kapitaal voor het kanaal Koevorden-Nieuw-Amsterdam is volteekend. Op een te Koevorden gehouden vergadering zijn de statuten vastgesteld en zijn tot directeuren benoemd de heerenmr. A. Slingenherg, te KoevordenL. B. J. Dommers, te Nieuw-AmsterdamJ. E. Scholten, te Groningen; J. Schutstal, te Koevorden, en jhr. J. H. Yan Holthe Tot Echten, te Nieuw-Amsterdam. Het kanaal zal genoemd worden het „Stieltjes kanaal". Zeer waarschijnlijk wordt nog dezen herfst met het graven begonnen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De luit. ter zee 2de kl. D. J. Boom, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den kapitein M. H. J. M. Yan Son, van het 4de regiment infanterie, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1495 'sjaars; - mr. J. A. Tellegen, advocaat enplaatsv, kantonrechter te Groningen, benoemd tot lector aan de rijks-universiteit aldaar, gedurende het studiejaar 1881/82, om onderwijs te geven in het Bomeinsch recht; - mr. P. W. A. Cort Van der Linden, commies- griflier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de encyclopaedie der rechts wetenschap, de staathuishoudkunde, de statistiek en de staatkundige geschiedenis- benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen te Sluis P. H Yelsen, thans ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Middelburg tot ontvanger der registratie en domeinen te Elburg J. Caland, thans in dezelfde betrekking te Gennep te Gennep J. Brune, thans surnumerair der registratie en domeinen- aan D. Yan den Berg, op zijn ver zeek, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend als kapitein bij het 1ste bataljon rustende schutterij in de provincie Zuid-Holland. Gemengd Nieuws. Op verzoek der politie te Leiden is door die te Botterdam aangehouden een persoon die van uit laatstgenoemde plaats aan een alhier wonende weduwe een bedelbrief met bedreiging tot brandstichting had geschreven. Hij is heden, tot iet ondergaan van het eerste verhoor, naar hier overgebracht. Op de Breestraat had gisteravond tegen elf uren een standje plaats, veroorzaakt door een persoon, in de wandeling „de Strot" genaamd, die, terwjjl hij wat te diep in het glaasje gekeken iad, aldaar een man ontmoette, met wien hij aan het vechten raakte, doch de politie verscheen spoedig ter plaatse, en maakte, door „Strot" in ver zekerde bewaring te nemen, een einde aan het nach telijk rumoer. De passage over en door de brug hij deJanvos- sensteeg werd gisteren tot groot ongerief van rijtuigen, voetgangers en schepen langer dan een uur gestremd door een zwaar beladen hooischip, dat zich wel in de brug had weten te werken, maar niet erdoor, en, ten gevolge van al de vergeefsche pogingen daartoe, zoo vast beklemd was geraakt dat het op het laatst niet meer heen of weer kon. Omstreeks twee uren in den namiddag werd aan het bureel van politie gebracht zekere J. K., 39 jaar oud, gepensioneerd militair, thans wekker van beroep, die bij een huiselijken twist zijne vrouw met een stoel eene verwonding aan het hoofd had toegebracht. Er is tegen hem procesverbaal op gemaakt. Met belangstelling zullen zeker ook onze lezers het door de bladen medegedeeld wordende bericht vernemen dat de Koningin gisteren met de jeugdige prinses Wilhelmina een rijtoer naarYoor- burg heeft gemaakt en dat de 's-Gravenhaagsohe Melkinrichting de vereerende opdracht heeft ont vangen om voor het prinsesje dagelijks melk te leveren! 't Is toch anders interessant genoeg. Gistermiddag speelde een jongetje van ongeveer 10 jaar op den leegstaanden tramwagen hij het Mauritshuis te 's-Hage met het remtoestel. Met kracht vloog dat terug en sloeg het arme kereltje tegen het hoofd, waarvan een groote wond bij het oor en kolossaal bloedverlies het gevolg waren. Onmiddellijk in de Witte Sociëteit gebracht, werd het daar liefderijk opgenomen en oogenblikkelijk hulp verleend door dr. Daniels. - Des morgens is een wegarbeider van den Eijnspoorweg door den eersten trein van Utrecht naar Botterdam, in de nabijheid van Moordrecht, aangereden en gedood. Het treinpersoneel had van dit ongeluk niets be merkt. Eerst na een paar uren werd, hij het schouwen van de spoorbaan, het lijk van den ongelukkige gevonden met verbrijzelden schedel. Men onderstelt dat hij, bezig zijnde met het vastschroeven der spoorstaafverbindingen, het naderen van dsn trein niet heeft gehoord. Een stadgenoot, zegt de Bott* „Maas bode", was de begrafenis te Delft gaan bezichtigen. Hoewel voorzien van een reisbiljet 1ste klasse, moest hij, om spoedig terug te zijn, in een goederenwagen plaats nemen. Tot zijne niet geringe ontzetting miste hij bij zijn aankomst te Botterdam zijn gouden hor loge en een portemonnaie, waarin f 28. In de afdeeling St.-Anthoniepolder der gemeente Maasdam heeft een treurig voorval plaats gehad. Het 5-jarig dochtertje van den watermole-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1