Hedenmorgen te halfnegen is een zevenjarig jongetje, W. v. W. genaamd, wonende aan de Nieuwe Beestenmarkt, aan de Oude Vest al spelende te water geraakt, doch door den bak kersknecht C. spoedig daaruit gered. - Op de Uiterstegracht is gisteravond een beschonken vrouw wegens het maken van burengerucht gearresteerd en in politiebewaring gesteld. IndeHerderinnestraatte's-Hageheeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen een man en den beminde van zijne dochter. De vrijer kreeg daarbij van zijn aanstaanden schoonpapa met een stuk glas een snede in het gezicht. De werkman, die te Rotterdam door een zjjner kameraden in een twist werd gewond, is des nachts in het ziekenhuis aldaar overleden. Opnieuw zijn te Haarlem 2 huzaren, we gens voortdurend wangedrag, met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente gebracht. Naar men verneemt, neemt het debiet van het „stout", door de brouwerij „de Gekroonde Valk" te Amsterdam thans sedert l1/, jaar gefabri ceerd, bijna dagelijks toe en wordt dat bier ook als versterkende drank bijzonder aanbevolen. Op het gunstig advies van vele eerste geneeskundigen te Parijs, die eerst in hunne praktijk proeven hebben genomen, is het thans ook door de directie der hos pitalen aldaar voor het gebruik in de hospitalen beschikbaar gesteld. Gisternamiddag omstreeks één uur had te Dordrecht een ongeval plaats, dat zeker treurige gevolgen had kunnen hebben. De dienst bode van den heer J. R. Pzn. bevond zich met een kinderwagen, waarin het éénjarig dochtertje haars meesters zat, op de Voorstraat, naast het huis van den photograaf Hameter. Terwijl zij zich even van den wagen verwijderde, raakte deze in beweging, rolde langs de eenigszins hellende straat naar den trap en stortte met zijn inhoud in het water. Onmid dellijk gered, bleek het kindje niet het minste letsel te hebben bekomen. Een werkman op het stoomschip „Edith", liggende Terwenakker te Rotterdam, in het ruim werkzaam, is gistermiddag door het los schieten van een baal was, waarin hij de haken zelf bevestigd had, zoodanig aan het hoofd ge troffen, dat hij onmiddellijk daarna is overleden. Op feestelijke wijze is de lijn Ooster hout-Dongen der Zuider-Stoomtramwegmaatschappij geopend geworden. Het volgende v o o r v al wor d t geschik t geacht voor romanschrijvers, die naar een onder werp zoeken: - Te Blankenberghe zou een jonkman, die zich wat ver in zee had gewaagd, zijn ver dronken, ware hij niet door een paar jonge meisjes gered geworden, die met veel inspanning er in slaagden den onvoorzichtige op het droge te brengen. De heer Meunier, inspecteur van de „compagnie de mines de Trélys", werd Vrijdag morgen, dicht bij het station Robiac (Gard), door het schichtig worden van het paard, uit zijn rijtuig geslingerd en tegen een rots te pletter geslagen. Do ongelukkige was op weg huiswaarts, van eén onderzook naar een ramp, die in het begin der week in een der mijnschachten had plaats gehad. Te Bourbon 1'Archambault (Allier) ijs een stokoude huisbewaarder op klaarlichten dag door een onbekende vermoord. Zijn lijk werd ter nauwernood een uur na het plegen der misdaad gevonden, met verbr j'zelden schedel en overdekt met wonden en kneuzingen. Eon predikant in Dorsetshire, een man van rijperen leeftijd, zou in het huwelijk treden met de doohter van een koopman, die te Woodford woont. De bruid was veel jonger dan de bruide gom; do dag van het huwelijk was reeds bepaald en de bruid ging met hare familie naar de kerk. Maar wie niet verscheen, het was de bruidegom. Wel was hij den vorigen avond in het hotel te Woodford afgestapt, maar in den nacht vóór den huwelijksdag was hij door drie man meegenomen, die hom in een dicht rijtuig stopten en met hem wegreden. Men denkt dat de schakers een dokter e» twee oppassers waren, die den bruidegom naar 'eSil krankzinnigengesticht wilden brengen. De toeleg gelukte niet, de bruidegom wist te ontkomen eo twee dagen na den bepaalden dag werd het huwe lijk voltrokken. De politie doet onderzoek. Onder de manuscripten van Donizetti is een opera gevonden: „II duca d'Albn"; ze was bestemd voor Parijs. Te Napels heeft een vrees el ijk onweer gewoed; in den omtrek werd groote schado aange richt. De wegen zjjn gehavend en de dorpen aan den voet van den Vesuvius overstroomd. Te Grumo Nevano vielen twee huizen in, waardoor 8 men- schen levend werden begraven. Een Russisch blad meldt dat onlangs in eene vrachtkist, van Pultauka naar Odessa ge zonden, het lijk van een ouden Jood gevonden is, die bij het door de justitie ingestelde onderzoek te Eonotop bleek gewoond te hebben. Zijn naam was Chaskind. In de kist vond men een stuk papier, waarop de woorden: „Wilt gij niet levend weggaan, dan zullen wij u als een doode wegzenden Eergisteravond heeft te 9.40 aan het station te Dole (Jura) eene botsing van twee per sonentreinen plaats gehad, waarbij 29 personen ge- kwest werden. Meyer's circus, een geheel linnen tent, die in enkele uren kan worden opgesteld en die vóór eenige jaren ook ons land heeft bezocht, is Zaterdag-avond te Hetford geheel door het vuur vernield. De tent was geheel verlicht en zou binnen enkele ©ogenblikken geopend worden, toen plotseling brand uitbarstte en het geheele gevaarte vernietigd werd. Gelukkig zijn bij het onheil geen menschen of dieren omgekomen. Moorden en diefstallen zjjn te Parijs aan de orde van den dag. Zondag werden er weder niet minder dan drie moorden gepleegd. Een jonge ling schoot in de Rue St.-Martin zijn baas omver, in de Rue Asselin loste een schrijnwerker tweemaal zijn revolver op een vrouw en in de Rue de la Roquette bracht een jongeling een meisje vijf mes steken toe. Met de diefstallen gaat het niet veel beter. De politie-agenten hebben bijna geen handen genoeg om de zakkenrollers aan te houden en naar de gevangenis over te brengen. In Hongarije komen de laatste weken herhaaldelijk aanvallen op postkarren voor, door formeele rooverbenden, dikwijls op den grooten weg en nog vóór het vallen van den avond. De aanvallen gelukken niet altijd; eens wist do postiljon door eene snelle vlucht zich en de hem toevertrouwde pak ketten te reddeneen andermaal werden de roovers door boeren verjaagd. Brutaler nog dan deze aanvallen der Hongaarsche roovers is het volgende feit. Verleden week ver schenen zij voor een klooster, niet ver van Vranyo- Selo aan den zoom van een bosch gelegen en door acht monniken bewoond. Zij drongen binnen en be gonnen te plunderen, maar hun plan scheen ver raden te zjjn, want plotseling verscheen eene afdee- ling soldaten, die hot klooster omsingelden. De roovers brachten het gebouw zoogoed mogelijk in staat van verdediging en wisselden eenige schoten met hunne belegeraars, maar spoedig hadden deze den toegang weten te veroveren. Tot hunne verbazing echter venden zij de monniken gebonden op den grond liggen, maar van de roovers was niets te zien. De soldaten bevrijdden de monniken van hunne boeien en vernamen toen dat de roovers in den kel der waren afgedaald om zich door een onderaardsche gang te redden. IJlings gingen de soldaten hen langs denzelfden weg vervolgen, terwijl de monniken naar de kerk snelden om - gelijk zij zeiden - den Hemel voor hunne verlossing te danken. In den kelder in- tusschen vonden de soldaten noch do roovers, noch een gang, maar bij het verder doorzoeken van het klooster ontdekten zij in een klein, goed gesloten vertrek de lijken van al de door de roovers ver moorde monniken. Men raadt den samenhang: de roovers hadden zich, na hun gruwelstuk, in de klee deren der monniken gestoken en elkander vastge bonden; hun list was maar al te goed gelukt, en toen de soldaten hen wilden vervolgen, bevonden zij zich reeds in veiligheid in hunne ontoegankelijke holen ia het bosch, waarheen zij zich natuurlijk, toen zij vootgaven naar de kerk te gaan, terwijl de soldaten den kelder doorzochten, in allerijl op weg begeven hadden. BUITENLAND. Frankrijk. Daar de slavenhandel in Egypte blijft voortduren, heeft de heer Barthélemy Saint-Hilaire den wensch te kennen gegeven met Engeland maatregelen te nemen om daaraan een einde te maken. ®nder voorzitterschap van den heer Ferry is gisteravond een ministerraad gehouden. De ministers Consbans, Cazot en Sidi Carnot waren afwezig. Het gerucht dat de minister van financiën zijn ontslag heeft aangeboden, wordt ten stelligste tegengesproken. De jongste depecbes uit Tunis aan de regeering verzekeren dat de Pransche troepen thans zeer sterk gevestigd zijn te Zaghouan. België. Te Brussel is gisteren eene „Société du crédit général de Belgique" met een kapitaal van 15 millioen fr. geconstitueerd. Stichters zijn: het Huis de la Hault en de „Association financière Mathieu" te Brussel, het „Crédit" te Luik, de Bank te Bergen, de Discontobank en het „Crédit industriel et com mercial" te Parijs, de Frankforter Bankvereeniging en het Huis Erlanger te Frankfort. Uit Antwerpen vertrokken Zaterdag honderd en zestien Israëlieten, die, uit Rusland verdreven, een nieuw tehuis in Amerika gingen zoeken. Door de „Alliance Israelite" werden de kosten van trans port en een som veor de eerste behoeften geschon ken. De alliance, die reeds in Frankrijk en België ruim vierhonderdduizend franken heeft opgezameld, ontving dezer dagen van een onbekend gever de rijke gift van een millioen franken. Spanje. De Cortes zjjn gisteren door den koning geopend. In de troonrede wordt aangekondigd dat de regee ring ontwerpen zal indienen tot wijziging van den economischen en administratieven toestand, ter ver meerdering der inkomsten en ter unificatie der amortisable schuld met vaste rente. Wij kunnen, zegt de troonrede, ingevolge de wet van M Juli 1876, met de schuldeischers onderhandelen en eene schikking aangaan op een voor allen gunstigen grondslag. De troonrede doet verder uitkomen dat Spanjes betrekkingen met alle Staten van hartelij- ken aard zijn. De heer Sagasta heeft in een vergadering van 196 afgevaardigden der meerderheid verklaard dat hij de beloofde hervormingen zou uitvoeren toen hij in de oppositie was. Hij prees de liberale denkbeelden van Alphonsus XH en beval samenwerking der liberale partij aan. Hij voegde er bij dat de uit- breidingspolitiek den voorspoed der bevolking zal verzekeren. Groot-Britannië. Gisteren was te Manchester eene bijeenkomst van fabrikanten uit Lancaster belegd ter behande ling van de quaestie, of eene bekorting van den werktijd in de fabrieken ter bestrijding van den Liverpoolschen „cottonring" gewenscht is. Daar er naar evenredigheid niet genoeg fabrikanten waren opgekomen, moest de vergadering worden verdaagd. De Landliga-conventie te Dublin is Zaterdag 11. gesloten. O. m. werd eene resolutie aangenomen, waarin de Iersche pachters ernstig worden aange spoord om zooveel mogelijk van de landwet ge bruik te maken voor het bouwen van arbeiderswo ningen enz. Eene andere resolutie machtigde de Liga om de beweging tot ontwikkeling van Ierlands hulpbronnen en tot bevordering van zijne industrie te begunstigen. Eindelijk zijn de heeren Parnell en T. P. O'Donnor uitgenoodigd om nogmaals Amerika te bezoeken. Turkije. De Porte is voornemens met den Russischen gezant, Von Novikoff, eene afzonderlijke schikking te maken over de aan Rusland te betalen oorlogsschatting, afgescheiden van de overeenkomst met de fondsen houders. De Russische regeering tracht het bewijs te leveren, dat de Bulgaarsche cijns niet aan de fondsenhouders kan toegekend worden. Men acht het waarschijnlijk dat de heer Von Novikoff de Porte tot zijne zienswijze zal overhalen en dus de genoemde cijns ter beschikking van Rusland zal worden gesteld, tot afdoening van de vordering dier mogendheid. De commissie tot regeling der Turksche schuld heeft in hare op Maandag gehouden vergadering enkel beraadslaagd over het reglement en de be voegdheid van de nieuwe administratie over de 6 belastingen, die na eenige wijzigingen goedgekeurd zijn. Prins Napoleon heeft een bijzonder onderhoud met den sultan te Konstawtinopel gehad, dat twee uren duurde. Uit Athene wordt geseind dat de regeering aldaar heeft besloten het Grieksche leger tot 30,000 man te verminderen. Vereenigde Staten. Uit Longbranch wordt nader gemeld dat even Vóór tien uren des avonds dr. Blisstgeneraal Garfield nog bezocht had. De pols was toen 106 en zijn geheele toestand beloofde een rustigen nacht. Kort daarop sliep hij in. Ongeveer tien minuten over tienen ont waakte hij met hevige pijnen aan het hart. Dr. Bliss werd geroepen en bevond dat de polsslag nagenoeg opgehouden had. De lijder bleef tot halfelf stervende en werd toen voor overleden verklaard.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2