Donderdag 22 September. N°. 6625. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van bet Leidsch Dagblad de Nos. 182 tot 184 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH T)A(tBT;AT> PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasden.77V.TTT."; 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nonimers 77V77ïïTre7!7?7?TTT'.' a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regelsV1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. BTADS-BERICHTF.N. PATENTBLADEN. De Bargemecster, Hoofd van het hestunr der gemeente Leiden, hrengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingerolde patent bladen voor de wijken ZEVEN, ACHT en NEGEN, over hetdienst- jaar 1881/82, hij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Baadhnis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van den 21sten tot en met den 24sten September e. k., terwjjl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastingen alhier, die Toor hnnne moeite mogen eischen tien eents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 September 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER jiw WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gezien het adres van de firma DE HEYDER A Co., hondende verzoek tot plaatsing van twee stoomketels op het terrein harer fabriek, gelegen aan den Vestwal; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Joni 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bjjlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag dfen 5den Oct. a. s., 's voormid dags te elf aren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om heiwaren tegen dat verzoek in te breng®. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 September 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 September. De commissie van financiën heeft tegen de reke ning van het Nederl. Israëlietisch Armbestuur alhier over 1880 geene bedenkingen, in ontvangst ad f 1676.83 en in uitgaaf ad f 1446.16|, opleverende alzoo een batig saldo van f 230.162, waarvan in de eerstvolgende rekening verantwoording moet worden gedaan. Evenmin als bij de commissie der bewaarscholen, bestaat bij B. en Ws. bedenking tegen de inwilli ging van het verzoek van mej. C. E. Boon, om ontslag uit bare betrekking van hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool in de Scheistraat, tegen den lsten October a. s., ten gevolge harer benoeming tot directrice van het opvoedingsgesticht te Montfoort. Ook wordt gunstig geadviseerd op de verzoeken van A. Langeveld, P. Erades en I. Yan Tongeren, om stoepen te leggen op openbaren gemeentegrond voor de panden aan de Hooigracht, aan de Haven en in de Kaiserstraat, mits die worden gelegd vol gens de aan te wijzen rooiing. Aan de te dezer stede gevestigde werkmans- vereeniging „Nut en Genoegen" is door den heer B. J. Weymar, dezer dagen alhier overleden, een som van f 1000 vermaakt, vrij van successierechten. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", waarvan de laatste boslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 24stea September a. s., des morgens te twaalf uren. Ten poBtkantore alhier moeten de brieven enz. das uiterlijk deB morgens om 7.50 bezorgd zjjn. Door den garnizoens-commandant van Delft ïs aangevraagd een detachement, sterk 175 man infanterie, uit Leiden, ten einde dienst te doen bij de begrafenis van prins Frederik der Nederlanden. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland brengt ter kennis van de belangheb benden dat ter gelegenheid der plechtige begrafe nis van wjjlen prins Frederik, op Vrijdag 23 Sep tember a. s., het gedeelte van den grooten weg der 1ste klasse n*. IV, loopeode van het Huis „de Pauw", gelegen in dé gemeente Wassenaar, tot aan de kom der gemeente 's-Gravenhage, van des voormiddags 81/, tot 11 '/2 uur, en het gedeelte van af de kom der gemeente 's-Gravenhage tot aan Delft, van des voormiddags 9J/2 tot des na middags 2 uren, niet mag bereden worden dan door hen die op eenigerlei wijze geroepen zijn om aan deze plechtigheid deel te nemen. Met het oog op de hooge positie, die prins Frederik gedurende een zoo langdurig tijdvak in de orde der vrijmetselaren heeft bekleed, en de be hoefte, die de Nederlandsche Broederschap gevoelt om zoo uitgebreid mogeljjk bij de plechtige ter aardebestelling tegenwoordig te zijn, was aan den Koning een aanzienlijk getal toegangskaarten ge vraagd, met vergunning aan de Broeders die door hunne tegenwoordigheid een bewijs van belang stelling wenschten te geven, zich op het Markt plein te Delft te vereenigen. Op dit verzoek is ge antwoord dat voor de Vrijmetselarij in haar gan- schen omvang ter bijwoning van de plechtigheid in de kerk 15 toegangskaarten beschikbaar kannen worden gesteld en dat tegen eene vereeniging der leden van de Broederschap op het Marktplein te Delft geen bezwaar bestaat. De burgerkleeding bestaat bij deze gelegenheid in zwarten rok, pantalon en vest en zwarte hand schoenen, witte das en rouwband om den hoed; zij, die uniform hebben, met een rouwstrik om den linkerarm. Geene maconnieka onderscheidingstee kenen of tabliers worden gedragen. Zjj, die op het Marktplein zich willen bevinden, vereenigen zich tijdig in het lokaal der Loge „Silentium" te Delft en worden van daar naar het Marktplein geleid. De Amsterdamsche Beurs zal Vrijdag a. s. wegens de begrafenis van prins Frederik gesloten zijn. Het „Nederlandsch Tooneel" deed Maandag avond te Rotterdam zijn plechtige intrede. Het gaf in den smaakvol met groen en bloemen versierden grooten schouwburg een voorstelling uitsluitend voor genoodigden, ten tooneele voerende het blijspel „Lastertongen". Alle acteurs en actrices vervulden hunne hoogst moeilijke rollen op een wijze, welke alle hulde verdiende. In den aanvang droeg mejuffrouw Cath. Beersmans eenige dichtregelen, voor. Tijdens de paoze verzamelde een aantal officieel genoodigden zich in den foyer, alwaar de heer Schimmel namens den raad van beheer het woord voerde. Wijzende op het doel dat het tooneel beoogtverspreiding van beschaving en veredeling van het volk, beval hij de pogingen van de vereeniging het „Nederlandsch Tooneel" in de welwillendheid en tevens in de onder steuning van Rotterdam's ingezetenen aan. Dezelfde artisten openden gisteravond met hetzelfde stuk ook het speelseizoen te 's-Hage, waarbij de dames Beersmans en Bnrlage bouqnetten en de heide heeren Haspels kransen ontvingen. Tot tijdelijk leeraar in wis- en natuurkunde aan de Kon. Militaire Acadenue te Breda is benoemd de heer W. C. L. Van Schaik, phil. doet., adsistent aan het physisch laboratorium der universiteit te Utrecht. Op de prjjsvraag der philosophische faculteit der universiteit te Amsterdam is ingekomen en met de gouden medaille bekroond een antwoord van den heer J. M. Jansen, student aldaar. - Voor het toelatings-examon tot de lessen aan de universiteit hebben er zich 92 aspiranten aangemeld. Men verneemt dat de leening voor de's-Gra- venhaagsche Rijtuigmaatschappij niet is volteekend. Een comité, waarvan de redacteur der Bros- selsche „Zweep", de keer Jules Hoste, de ziel is, heeft voor de „Conscience-feesten" een som van 130,000 franken bijeengebracht. Naar men verneemt, heeft de heer Godefroi, die wegens ziekte een geruimen tijd in het buiten land verblijf hield, het inkomen als lid der Tweede Kamer gedurende dat tjjdvak, ongeveer f 1900 uit makende, aan het Rjjk teruggezonden. Naar de H. C. verneemt, is op last van den burgemeester van Westdongeradeel, den heer J. Klaazes, proces-verbaal opgemaakt tegen den heer Turkstra te Nes en anderen, wegens het op den 17den Augustus jl. honden van eene collecte voor de scholem met den Bijbel. Door den heer Turkstra was aan den burgemeester kennis gegeven van zijn voornemen en niettegenstaande het weigeren der vergunning de collecte toch gehouden. Door de directie der Nederl. Rijnspoorweg- Maatsch. is gisteren aan den heer B. Tweedy, chef van den loopenden dienst en der stations, en aan H. H. Odinot, ladingmeester, wegens 25-jarige tronwe dienstvervulling een diploma uitgereikt met eene gratificatie, gelijkstaande met 20 pet-hunner bezol digingen. Het feest door de Vereeniging „De Eendra«ht?' te AsBen aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis, in de provincie Drente wonende, aangeboden, heeft Zondag-avond een aanvang ge nomen met een soiree musioale. Maandag zijn de 225 oud-strijders in de Drostenlaan feestelijk ont vangen en van daar begaven zij zich in optocht naar de feesttent in de Hertenkamp, waar een 200 kin deren den oudgedienden een welkomstgroet toezongen. De dag werd met een feestmaaltijd besloten. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Maandag Gibraltar; de Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gistermorgen Dungeness; de „Pollax" arriveerde gisteren te IJmuiden; de „Maas", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Lizard. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan G. J. Jacobson A.Bzn., te Schiedam, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland; aan jhr. mr. J. H. Hora Siccama, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van commies hij het departement van buitenlandsche zaken en van secretaris der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens. Gemengd Nieuws. Aan de Zijdgracht is gisteravond om streeks zes uren een vrouw bij het spoelen van goed te water geraakt en met veel moeite door den molenaarsknecht H., die de drenkelinge nasprong, gered. De vrouw werd in J$Twusteloozen toestand een woning in de buurt binnengebracht. De passagierstrein, die gister 1.35 van Winterswijk vertrok, reed tusschen Barneveld en Apeldoorn, bij het station Assel, door den verkeer den stand van een wissel, tegen het achtergedeelte van een goederentrein. De laatstgenoemde stond stil, dooh de machinist, die de passagierstrein in volle vaart zag aankomen op de verkeerde rails, had de tegenwoordigheid van geest zijn trein in be weging te brengen. Ten gevolge daarvan werd de schok minder hevig. Van den goederentrein werden drie wagens beschadigd. De locomotief van den passagierstrein is geheel en al in elkaar gedrongen: Merkwaardig genoeg bekwam geen der passagiers letsel. De conducteurs werden licht gekwetst. De machinist van den goederentrein ontving van de passagiers een belooning.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1