maker, oud 24 jaar. Hij was veroordeeld tot een celstraf van twee jaar. Door een venster van de werkkamer is hij op de binnenplaats gekomen, en van daar langs een ijzeren staDg, die tegen den muur bevestigd was, opgeklommen, en heeft zoo de straat weten te bereiken. Uit Rotterdam wordt gemeld: Gister morgen te ruim vier uren ontdekte men brand in het Engelsch stoomschip „Avalon", dienst doende tus- schen Harwich en deze stad, en liggende aan de Westerhaven nabij het Park. De brand, vermoedelijk ontstaan in de machinekamer, wellicht ook in de kombuis, kreeg weldra een ernstig aanzien, doch de brandweer was spoedig met tal van spuiten en een stoomspuit in de weer, waardoor weldra het ver nielende element bedwongen was. Aan de bereids in genomen lading is door de waterdichte schotten niet veel schade geledenalleen is eene partij meubelen, tusschendeks geladen, vernield, benevens enkele kistjes en pakken, doch de machine heeft veel geleden en zal de dienst van Maandag nm. nu worden vervuld door het stoomschip „Lady Tyler", bereids hier aan gekomen en van dezelfde Maatschappij„The Great Eastern Nailway Company." Het feest, dat Zaterdag-avond teZand- voort in de electrisch verlichte en met bloemen en planten versierde passage en kur-zaal, met open stelling van alle aangrenzende lokalen, werd ge geven, bood alle elementen voor een welslagen bij uitstek. Maar het getal van hen, die gekomen waren om van do geboden gelegenheid te genieten, was niet zóó groot, om een vroolijke gezelligheid te doen heerschen. Onder de aanwezigen waren er verschei dene in fraaie kostumes, en van de buitenplaatsen om en bij Haarlem waren gezelschappen uit den aanzienlijken stand overgekomen. Het orkest liet zich dan eens als balkapel hooren in de zaal, dan weer Yoor het promenade-concert in de passage, en al waren de bezoekers niet zoo talrijk als men had verwacht, zij die er waren, vermaakten zich wel. De winkeltjes waren verlicht, en de kleine ververschingslokaleu boden welkome gelegenheid tot aangenaam samenzijn voor de groepjes die zich hadden gevormd. Enkele maskers waren nogal grappig, hoewol over het algemeen weinig opge wektheid heerschte. Men weet echter te Zandvoort te recipieeren. Een volgendon keer zal men dat wel aan de opkomst merken. llbl De beruchte Antonius Caspor Co melis Beek, zich ook noemende Van der Jagt of IJpen- burg, die dezer dagen te Nijmegen werd aangehouden en van daar naar Arnhem op transport werd gesteld, om verdor te worden gedirigeerd, heeft te Utrecht aan zijn geleider, een agent van politie te Arnhem, weten te ontsnappen. Te Elm worden 111 personen ver- mist. De berg blijft in beweging en de ingenieurs radon den overgebleven bewoners tot het voorjaar het dorp te verlaten. De puinhoopen bedekten een oppervlakte van 6 vierk. mijlen. De schok was zoo hevig, dat een ijzeren brug over de Seraf werd weggeslagen. De eigenaar van het Elmer-hotel, die op de brug stond, werd in de rivier geworpen en verdronk. Zijn broeder werd gedood door een stuk van een rots. Nabij Dortmund in de Zollernmijn heeft Donderdag een ontploffing plaats gehad, waarbij, voor zoover men weet, C personen gedood en 19 zeer ernstig gewond zijn. Op de Great Northern reden tusschen de stations King's-cross en Holloway een kolentrein en een locomotief met zulk een vaart tegen elkander in, dat de stoomkleppen der beide locomotieven ■sprongen, ten gevolge waarvan de stokers min of meer hevig gebrand werden. Een der stokers be zweek aan de wonden. Achteloosheid van den sein- inan was de oorzaak van het ongeval. Niet ver van Saint-Just sprongentwee misdadigers, waarvan een tot levenslange, de ander tot twintigjarige gevangenschap was veroordeeld, uit den trein, hoewel or gendarmes in den waggon zaten. Tot nog toe heeft men ze niet in handen kunnen krijgen. De stoomboot „Daniël Steinman," op weg van Boston naar Nieuw-York, heeft gisternacht schipbreuk geleden bij Vineyard Sound. Er is hulp heengezonden. Te Lübeck is door de overheid eene verordening van het jaar 1839 in herinnering ge bracht met de verzekering harer strenge toepassing, waarbij stokslagen bedreigd worden tegen iedereen, die zich in beschonken toestand op den openbaren weg bevindt en openlijk aanstoot geeft of de goede orde en veiligheid stoort. Uit Victoria (Van Couverseiland) wordt gemeld dat een grooto boei, op de westkust van Noord-Amerika gevonden, herkend is als een Rus sische, afkomstig van de monden van den Amoer, waardoor het bestaan van een Japanschen zeestroom bewezen is. Omtrent de executie van den moorde naar Potthoff te Dortmund wordt nog het volgende gemeld: Hoewel de moordenaar gedurende de be handeling van het rechtsgeding hardnekkig elke medeplichtigheid of schuld aan den moord had ont kend en zijn vader van de misdaad had beschuldigd, werd hij door de jury schuldig verklaard, door den rechter veroordeeld en kreeg hij geen gratie. De afwijzing van het verzoek daartoe werd hem pas Woensdag-avond medegedeeld; hij had het zwijgend aangehoord en daarna meer neiging dan te voren betoond om met den geestelijke te spreken. In den laten avond echter kwam hij er pas toe een vol ledige bekentenis af te leggen en Donderdag-mor gen vóór de uitvoering van het doodvonnis her haalde hij die bekentenis. Nadat hij de waarheid had meegedeeld, verzoende hjj zich ook nog met zijn vader; den geheelen nacht had hij daarna met den kapelaan gebeden. Donderdag-morgen werd hij op de binnenplaats der gevangenis gebracht; hij liep mot vasten tred en gevouwen handen, doods bleek, maar kalm. Na de voorlezing van het dood vonnis vroeg hem de rechter of hij nog iets te zeg gen had. „Ik heb mijn straf verdiend", antwoordde hij, „God zij mij, armen zondaar, genadig. Bid voor mij." Daarop werd hij don beul overgegeven; deze geleidde hem naar het blokde beul deed zijn rok uit; de beulsknechts ontdeden Potthoff van zijn jas en vest en ontblootten zijn hals tot op de schouders men legde zijn hoofd op het blok, terwijl zijne han den op den rug en de voeten te zamen gebonden waren. Met één slag van de blankgeslepen bijl werd daarop het hoofd afgehouwen. Uit Sofia wordt de volgende geheimzin nige gebeurtenis gemeld: In het Bulgaarscho dorp Tatar-Bunar begaf zich een visscher 's morgens naar den Donau-oever om zijn gewonen arbeid te verrichten. Hoe groot was echter zijne verrassing, toen hij het net optrok en daarin een gevulden zak ontdekte. Alle moeite om den zak open te maken was echter tevergeefs. Hij betaste hem en bemerkte tot zijn schrik dat er een lijk in was. Terstond haalde hij een gerechtsdienaar, in wiens tegenwoordigheid de zak geopend werd. Men vond daarin het lijk van eene jonge vrouw van zeldzame schoonheid, die in een wit zijden kleed met blauwe bloemen gehuld was. Haar blond haar, dat in dichte lokken langs den rug hing, was met een diadeem versierd, waar van de parelen door haar reinheid en glans de be wondering der aanwezigen gaande maakten. Aan de handen droeg de doode vijf ringen met edelgesteenten. Het lijk is voorloopig op het kerkhof te Tatar-Bunar bijgezet en het onderzoek naar de bedrijvers van deze geheimzinnige misdaad is begonnen. KOLONIE IV. BATAYIA, 13 Augustus. 'Via Napels). Yoor het hier gehouden groot-ambtenaarsexamen zijn alle candidaten geslaagd, te weten de heeren: J. J. W. Brouwer mot 43, W. P. C. Pennink met 41, W. P. Quartero met 39, C. J. Gerrits en R. J. H. Neumann met 37, G. G. L. Yon Freyburg met 36, W. H. C. Lammeree met 32 en J. A. Kal met 25 punten. Tot 2den luit. bij het wapen der inf. van het leger alhier zijn benoemd de cadets C. D. J. Yan der Star en E. L. Kerrebijn, tot 2den lnit. bij het wapen der art. alhier de cadetten P. J. C. C. Kern en C. W. Yan Hoogstraten, en bij het wapen der genie de cadets C. Swartbol, A. W. F. Idenburg, B. G. De Blauw, A. F. Rudolph, N. Hageman en C. Lankhout, allen herkomstig van de Kon. Mil. Acad. Uit Samarang. Zes inlanders uit de dessa Dong- moendoe (Srondol), die bezig waren met uitgravin gen voor een nieuw te bouwen Chineesch graf nabij de dessa Sendang, kwamen, na eenige voeten diep gegraven te hebben, aan een onderaardsch water reservoir, waarin zich oen menigte visschen (ikan lelee) en eenige slangen bevonden. Twee personen die -zich in het water begaven om visch te vangen, werden door de slangen gebeten en bleven op de plaats dood. Naar men uit Salatiga meldt, zijn alle daar in garnizoen zijnde infanteristen, die ongeschikt zijn voor den velddienst, naar Solo gezonden en van daar vervangen door mannen, die tegen den oor log bestand zijn. Men verzekert dat deze mutatie in verband staat met een ophanden zijnde expeditie. Een windhoos wierp gistermiddag in de dessa Mangkang acht huizen omver. Het dak van een dier huizen werd in de lucht opgenomen en meer dan 500 passen verder op een sawah van de dessa Randoegaroet nedergeworpen. (Ind. Vad.) In de binnenlanden der afdeeling Atapoepoe van Timor (landschappen Insana en Soenloo) was we derom eene ziekte onder de karbouwen uitgebroken. Opdat de ziekte zich niet buiten die afdeeling zou uitbreiden, werd de uitvoer van vee, huiden, enz. door den resident verboden; verdere maatregelen echter, tot tegengang der ziekte, bleken onmogelijk omdat de radja's en hoofden uit bijgeloof daar tegen waren, en de bevolking de karbouwen zonder eenig toezicht in het wild liet rondloopen. De ge neesmiddelen voor het zieke vee, door den betrok ken posthouder aan de radja's en hoofden toege zonden, werden weggeworpen. De inwendige toestand van het gewest was over het algemeen gunstig; intusschen zouden, volgens ontvangen bericht van den radja van Naitimoo (Atapoepoe), twee zijner onderdanen zijn doodge schoten en gesneld en een derde doodelijk gewond door de bewoners der Kampong Koessa (landschap Soenleo). Als weerwraak zouden door de bevolking van Naitimoe op hun beurt zes personen uit Koessa gedood en gesneld en twee gevangengenomen zjjn. De posthouder van Atapoepoe was bereids naar genoemde plaatsen gedirigeerd om de zaak te onder zoeken en tot een goed einde te brengen. In het landschap Andanara (Larantoeka) hadden eenige bergbewoners van Larantoeka ongeregeld heden gepleegd, ter zake waarvan door den resident die zich binnen kort derwaarts zal begeven, per soonlijk een onderzoek zal worden ingesteld. De resident van Madioen bericht dat ten gevolge van zware regens in de afdeeling Ponorogo eenige aardstortingen hebben plaats gehad, waardoor vrij belangrijke schade is toegebracht aan verschillende koffieaanplantingen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura tot controleur 1ste kl. \V. E. M. S. Aarnout; tot id. 2de kl. W. P. v. Berckel Bik; tot tijdelijken vervanger van den notaris te Modjokerto P. G. Helman, gedurende diens verlof in Europa, E. W. C. Haighton tot onder-opz. bij den aanleg der lijn Buitenzorg-Bandong-Tjia- lengka C. A. Pfaff; bij de exploitatie der Oosterlijnentot eeetie-opz. 3de kl. W. Semtot tijdel. id. 2de kl. B. F. Joseph en H. F. C. Kemna tot tijdel. onder-opz. 3de kl. C. Hooft; tot tijdel. trein-control. J. C. Schadée Van der Does; tot 3den comm. C. W. Schaegen en J. Keasberry; tot tijdel. 3den comm. A. P. W. Segond Van Banchet en J. W. Van Hille; tot ondercomm. 1ste kl. R. C. M. Bouwer; tot tijd. ondercomm. late kl. W. F. Tieben; tot onder-comm. 2de kl. C. A. P. Berlauwt; tot tijd. ond.-comm. 2de kl. W. A. O. Andela, E. P. C. Dnran, J. C. G. Fundtcr, F. J. Veltman, R. J. Van der Vossen en C. F. E. Kopp; tot tijd. ond.-comm. 3de kl. J. P. Rosel, W. F. Pfaff, W. A. Wieling, M. C. Schutt, J. A. Bakker en S. A. Olsen. Overgeplaatst: de onder-comm. 1ste kl. C. H. De Wolff bij de lijn Sidjo-Ardjo-Blitar-Soerakarta; de tijd. betaalm. R. F. Kouthoofd, bij de algem. werkpl. te Soerabaia; bij de Oosterlijnen: de tijd. onder-opz. 2de kl. J. G. C. Burckhardt en L. Boschken?, de onder-opz. 2de kl. Behouden, en de tijd. onderopz. 3de kl. P. J. Brugge en G. Van Eyk Menkraan. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den resident van Ternate de contr. late kl. buiten Java en Madura H. A. L. Kamp. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den controleur l6te kl. a la suite bij het binnenl. bestunr buiten Java en MadHra, tijdelijk resident van Ternata, J. Van Oldenborgh en aan den notaris te Modjokerto (Rembang) P. G. Helman. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, de onder-opz. 1ste kl. J. H. R. Nieraeth. Departement van Oorlog. Geplaatst: De 2de luit. Koene te Samarang. Overgeplaatst: De 2de luit.-kwartierm. Van Wijhe,en de luits. Stroeve, Van de Meulen en Van Swieten, naar Atjeh. Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, onder toe kenning van pens., de vaste werkman bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia P. Van de Wal. BUITENLAND. Frankrijk. De invoer van Frankrijk bedroeg van 1 Jan. tot 31 Augustus 1881 3,217,882,000 fr. en de uitvoer 2,120,315,000 fr.voor hetzelfde tijdperk van 1880 waren die cijfers 3,342,006,000 en 2,205,123,000 fr. Eene depeche van den minister van oorlog, dd. 17 September, houdt in dat te beginnen met heden geen militair der lichting van 1876, die vroeger dan het bepaalde tijdstip gepasporteerd wordt, naar Afrika zal worden gezonden. Bijge volg zal men niet meer trachten de bataljons in fanterie in Afrika op 600 man te brengen. Duitschland. Morgen wordt te Karlsruhe het dubbele feest ge vierd der zilveren bruiloft van den groothertog en de groothertogin van Baden en van het huwelijk hunner dochter, prinses Yictoria, met den kroonprins

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2