N°. 6623. Dinsdag 20 September. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. iv WJ& - iy^-vè^SBifM inn i ii i mi ihiii mi ii ii i una ii ii mi in mimi illinium DAGBLAD 1 'Ü.ftliH PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels...YWV. 1.06. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers...Tr:77VT.".TVTV... 0.05. BTADS-BERICHTEN. Vergadering ran don Gemeenteraad Tan Leiden op Donderdag 22 September 1881, dea namiddags te twee oren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een tweeden lceraar in de gymnastiek aan de openbare scholen voor middelbaar en lager onderwijs. (171) 2°. Idem van twee derde onderwijzers aan de school n®. i der 4de klasse. (173) 3°. Verzoek van J. A. Van Driel, om ontslag als tweede onder wijzer aan de Jongensschool der 2de klasse. (175) 4°. Idem als voren van Mej. H. C. Gesink, als derde onder wijzeres aan de school n°. 1 der 3de klasse. (180) 5°. Idem als voren van Mej. C. E. Bood, als hoofd der Be waarschool in de Scheistraat. (183) 6®. Soppletoire staat van begrooting, dienst 1881, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (174) 7®. Voordracht betrekkelijk de tydelijke vervulling der betrek king van leeraar in de Datuur- en scheikunde aan de Hoo- gere Burgerschool voor Meisjes. (176) 8®. Idem tot het verkenen van eene toelage voor de tijdelijke waarneming van enkele lessen aan genoemde inrichting. (176) 9®. Vaststelling van het eerste Suppletoir Kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1881. (177) 10®. Verzoek van Gebr. Van Wijk C®. betrekkelijk de huur van het Eaamland onder Zoeterwoude. (15, 23 en 178) II®. Verzoeken van A. Langeveld, P. Erades en J. Van Ton geren, om stoepen te leggen. (184) LEIDEN, 19 September. Heden te één uur is de gewone Vergadering der Staten-Generaal namens Z. M. den Koning door de Ministers, daartoe door Z. M. benoemd, geopend. Wegens den hofrouw bleef het gewone ceremonieel achterwege en werden de Ministers van het Paleis des Konings in hofrij tuigen, begeleid door een piket cavalerie, naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer geleid en aldaar door eene commissie van leden uit de beide Kamers, ontvangen. De Minister van Financiën, hoofd wan het Kabi net, de heer Van Lijnden Van Sandenburg, sprak daarop de volgende openingsrede uit: „MIJNE HEEREN! De Koning heeft ons opgedragen, Uwe Verga dering van Zijnentwege te openen. De droevige gebeurtenis, die Zijne Majesteit, het Koninklijk Huis, geheel het Vaderland in zoo die pen rouw heeft gedompeld, weerhoudt den Koning zich, als naar gewoonte, in Uw midden te begeven. De algemeene deelneming in het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Neder landen bewijst hoezeer de deugden van den edelen Vorst en de diensten, door Hem aan het Vaderland bewezen, worden gewaardeerd. Zijne nagedachtenis zal eerbiedig en dankbaar bewaard blijven. Wij mogen vertrouwen, Mijne Heeren, dat ook deze zitting niet onvruchtbaar zal zijn. Voordrachten betreffende de nationale militie en de schutterij liggen ter behandeling gereed en tot herziening der bepalingen omtrent het vesting stelsel zal U een ontwerp worden voorgelegd. De voorstellen tot regeling van het bestuur van den waterstaat en tot voorziening in de behoeften van scheepvaart en afwatering, U ter overweging aangeboden, zullen door nog andere van dien aard worden gevolgd. Van de wetten, vereischt voor de invoering van het Wetboek van Strafrecht, zullen U de ontwer pen worden aangeboden. Tevens zal worden voort gegaan met de voorbereiding en geleidelijke indie ning van andere ontwerpen tot aanvulling en her vorming onzer wetgeving. Aan de herziening van het kiesrecht wordt ge arbeid. De toenemende opbrengst van 's Lands middelen ontslaat 's Konings Regeering niet van de zorg om nieuwe voorstellen voor te bereden, die tot betere verdeeling van de lasten der ingezetenen en tot vermeerdering van de inkomsten der schatkist kun nen leiden. Tot krachtige bevordering der belangen van handel, landbouw en nijverheid in Nederlandsch-Indië zal ook dit jaar Uwe medewerking worden ingeroepen. Gods zegen ruste op onze werkzaamheden. In naam des Konings verklarren wij de Verga dering der Staten-Generaal te zijn geopend." Het groote aantal der aangemelden voor het admissie-examen der Leidsche hoogeschool - tachtig - moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat dit jaar het laatste is, waarin de examens volgens de oude wet worden afgenomen. Als de plaats, waar het zesde Oriëntalisten- congres, in 1884, zal te zamen komen, is Leiden aangewezen. Die keus is door prof. De Goeje, ook uit naam van zjjn ambtgenoot Tiele, beiden in hunne hoedanigheid van afgevaardigden der Neder- landsche regeering op het vijfde congres te Ber lijn, aangenomen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38, ƒ20, 4.10 en f 2.05; de laagste f 38, 20, 4 en 2. De heer M. H. Mulder, hoofd der Christelijke school te Bodegraven, heeft voor zijne benoeming tot die betrekking te Uithoorn bedankt. Zaterdag 24 Sept. zal te Hazerswoude het vergelijkend examen plaats hebben voor debetrek king van hoofd aan de openbare school op het dorp aldaar. Naar men verneemt, hebben zich 33 sollicitanten aangemeld. Gegadigden veor de betrekking van adsistent bij het onderwijs in de natuurkunde bij de rijks universiteit te Utrecht tot 31 Dec. 1882, kunnen hun op zegel aan den minister van binnenlandsche zaken gericht adres vóór 1 Oct. a. s. inzenden bij mr. Baert, secretaris van curatoren te Utrecht. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de aan neming en uitreiking van aangeteekende brieven met eene aangegeven geldswaarde, f 600 te boven gaande, kan geschieden door tusschenkomst van de hulpkantoren der posterijen, die daarvoor door den minister van waterstaat, handel en nijverheid zullen worden aangewezen. Het album, dat door het Noord-Nederlandsche comité voor het Censcience-feest dien Belgischen schrijver Zondag a. s. zal worden aangeboden, zal vóór de afzending, van 20 tot 23 dezer, in de schel penzaal van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Hagistra" te Amsterdam ter bezich tiging worden gesteldhet bevat o. a. tal van fraaie teekeningen, etsen, portretten enz. Een 5-tal dames maken vam alle bladen van dat album kopieën en beschrijvingen, welke later door het comité aan Amsterdam zullen worden aangeboden. Het personeel van den Nieuwen Rotterdam- schen Schouwburg heeft den heer W. Van Zuylen als blijk van waardeering een kostbaar geschenk aangeboden. Het is eene door de firma Stams be zorgde notenbouten toilettafel, van alle denkbare toiletbenoodigdheden voorzien. Aan de spiegellijst is een zilveren plaat gehecht met het opsehrift: „Souvenir aan W. J. Van Zuylen, aangeboden door zijn personeel, 8 Sept. 1881." Ten behoeve van het Hospitium der Vrije Universiteit te Amsterdam is nog ingekomen van de wed. Kn. f 100 en van den heer H. insgelijks f 100; alsmede f 100 van een belangstellende uit onze Koloniën door tusschenkomst van den heer Keuchenius. De kroonprinses van Benemarken, kleindochter van wijlen prins Frederik, is Zaterdag met gevolg te 's-Hage aangekomen. Zij begaf zich onmiddellijk naar het Hui» „de Pauw." Door de officieren van het regiment grenadiers en jagers is aan den prins en de prinses Von Wied vergunning gevraagd om op de lijkkist van wijlen hun vader, den betreurden prins Frederik, een bloem krans te mogen nederleggen, welk verzoek is toe gestaan onder betuiging van den oprechten dank voor het aangeboden huldeblijk. De krans wordt vervaar digd door den heer Van der Laan, bloemist en hof leverancier, in de Parkstraat. Het concert, dat de Haagsche mannenzang- vereenïging „Cecilia" aan de nagedachtenis van prins Frederik zal wijden, zal eerst den 8sten December en niet den 8sten November a. s. plaats hebben. Bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië kun nen worden geplaatst 2 jonge krachtige veeartsen, die genegen zijn om zich aan den Indischen dienst te verbinden. Zij kunnen zich tot en met 5 October a. s. bij het departement van koloniën aanmelden. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Rotterdam'- is Vrijdag-ocht{(B te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft mr. A. H. Brandt benoemd tot burgemeester der gemeente Rheden, met toekenning van eervol ontslag als burgem. der gem. Zoeter woude; den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië, J. Arendsen De Wolff, met 1 Oct. a. s., eervol ontslagen uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen wegens finale ongeschiktheid om den actie ven dienst daar te lande te gaan hervatten, ten gevolge van lichaamsgebreken door verwonding in den strijd ontstaan. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om halfacht is ten huize van den winkelier D. aan de Haarlemmer straat een petroleumtoestel in brand geraakt, doch door de bewoners zeiven spoedig gebluscht. - Te kwart voor tienen daarna kroeg de 14-jarige jongen H. K. aan de Vischbrug een toeval. Na bijgebracht te zijn, kon hij echter zijn weg weer vervolgen. Ter zake van beleediging van een magi straatspersoon is heden door de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage tot acht dagen cellulaire gevangenisstraf veroordeeld P. P. te Leiden. Het feit vond plaats tegenover den commissaris van politie in deze gemeente. Van een der gisteravond uit Katwijk vertrokken stoomtrams geraakte in de Groenesteeg de machine defect, ten gevolge waarvan ze het niet verder dan het station De Rooy kon brengen. De passagiers moesten den verderen weg naar Leiden te voet afleggen. Men schrijft ons uit Katwijk: Van 12tot 18 dezer zijn alhier 9 schuiten aangekomen, te zamen met 1490 kantjes pekel- en 178,000 stuks steurharing, waarvan schipper M. Van den Oever, reeder W. Dubbeldam, in 13 dagen voor de tweede reis met 185 kantjes pekel- en 15,000 stuks steurharing. Schipper D. Ros, reeder N. Haasnoot, met 230 kantjes pekel en 50,000 stHks steurharing, 2de reis, besomde f 8860 ruwgeld, heeft aan wal f 5900. Twee schuiten zjjn van de vangst nog niet aangeweest. Er werd besteed voor volle pekelharing f 17 a 18£ per ton; voer volle steurharing f 18| a 22, en voor ijle 10 a 14 per 1000. Onder de gemeente Nieuwkoop is een geval van miltvuur bij een rund voorgekomen, met doodelijken afloop. Te Rotterdam is uit de cellulaire ge vangenis ontvlucht J. v. d. L., van beroep kleer-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1