Maandag 19 September. N°. 6622. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nomiaer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. waarmede de beide Kamers der Staten-Gene- raal Maandag-middag te één uur zullen wor den geopend, zal, zoodra ze na het uitspre ken door ons is ontvangen, aan ons Bureel aangeplakt en daar voor de Abonnés ver- krijgba r worden gesteld. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 174 tot 179 en 181 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ons fraaie plein. LEIDSCÏÏ DAGBLAD 1 FEUS DEZER COURANT: Vtior Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17*. Giootere letters naar plaatsruimte. Dat er gedurende de regen-periode, die wij dezer dagen liebben doorleefd, op do Ruïne een zeelt werd gevangen van bijna een half kilogram, zooals wij hebben hooren vertellen, is, voor 't minst ge nomen, schromelijke overdrijving. Het verbaal be hoort te worden gerangschikt onder de rubriek „hengehiars-latijn." "Wel schijnt het waar zijn dat een hartstochtelijk visscber er zijn geluk heeft be proefd, zonder dat echter zijn vindingrijkheid met goeden uitslag werd bekroond. Evenmin is het waar dat van Rijkswege stelten werden beschikbaar gesteld om aan de belangstellen den gelegenheid te geven, het plein over te steken. Het Rijk geeft er niemendal om, of we al dan niet droogvoets de overzijde der Ruïne bereiken, - en zelfs de overstroomde Bosschenaars moeten jaarljjks uit eigen fondsen stelten koopen of huren. Wel is óns medegedeeld dat eenige bewoners der Baamsteeg, om hun huis te bereiken, zich van hun schoeisel ontdeden, dewijl zij natte kousen en schoenen nog vervelender vonden dan dito voeten, - maar dat is slechts een quaestie van smaak. De Ruïne is Rijks-eigendom, en niemand verplicht u er over te loopen. Wil het Rijk er een plaatse lijke curiositeit van laten groeien net als het Cir- knitzerraeer in Hlyrië, dat ook bij afwisseling begaan- en bevaarbaar is, we kunnen er niets tegen doen. Alleen zouden we dan in overweging geven het terrein wat te laten uitdiepen, opdat het langer water hield, en gebruikt kon worden als badplaats, als wed voor de paarden der cavalerie en veld artillerie, of voor eventueele hardzeilerijen. In zij a tegenwoordigen toestand is het totaal on bruikbaar. Niemand heeft er iets aan. 't Is een ren teloos kapitaal, evenals de verbazende sommen die steeds bij de betaalmeesters in kas liggen, en waar uit menig dubbeltje aan intrest kon geklopt worden. Het Rijk geeft niet om zulke bagatellen. Of zou iemand er nog iets van gelooven dat de Regeerlug toch ter elfder ure met de plannen voor de stichting van een Academiegebouw op de Ruïne voor den dag zal komen? Wie daaraan nog een oogenblik denkt, bezit wel een onuitroeibaar ver trouwen op gouvernementeele toezeggingen. Wij weten wel beter: waarom zou men anders zoo druk inde weer zi n om Minerva's ouden en eerwaardigen tempel zorgvu'dig op te lappen of op te knappen? Maai waarom moeten wjj ons dan nog langer erge ren aan het gezicht op een naargeestig regen- en modder veld? Waarom geeft de Regeering het plein dan niet terug aan zijn wettige eigenaars? Ja, waarom? De Regeering, zegt men, is te fier om dit thans te doen. Ware het indertijd als een gunst van haar verzocht geworden, zij zou het uit eigen beweging roeds gedaan hebben, - evengoed als de Eogelschen de Transvaal hebben losgelaten, puur uit een opwel ling van goedertierenheid. Maar de Kamer heeft, met hare bekende conclnsie, de ministers willen dwingen. Zij heeft van billijkheid gesproken, - en zoo iets laat geen Regeering zich gezeggen. Als straks de nagenoeg vergeten zaak van de Marinewerf- schrijvers aan de orde komt, dan moge de Kamer wel toezien dat zij geen al te krasse opinie uitspreekt, anders moeten die arme drommels het ontgelden. De Regeering wil niet aan haar plicht herinnerd worden. Zoo zitten we dan in een steeg die blind loopt: We zijn er in - hoe komen we er weer uit? De Wetgevende Macht - althans één van haar takken - sprak een oordeel uit, en de minister lei het dood kalm naast zich neder, 't Is oen quaestie die alleen het Uitvoerend Gezag raakt. Dit zal handelen, als het zijn tijd gekomen acht. Aan ons Gemeentebestuur kunnen we waarlijk niet ten laste leggen, dat het niet alles deed wat in zijn vermogen was. De Volksvertegenwoordiging heeft zijn recht erkend, en daarmede de zaak in théorie beslist. In theorie is alzoo Leidon eigenaar van de Ruïne: in de practijk moet het er afblijven. Doch het kan ook zijn, dat de onderhandelingen die tot de teruggave moeten voeren, thans in vol len gang zijn. Mocht dat het geval wezen, dan zwij gen we eerbiediglijk, - indien we slechts één wenk ontvangen, dat er besprekingen tusschen gemeen tebestuur en regeering „hangende" zjjn. Een enkele aanwijzing Blechts, en we zullen het geduld van Van Alphens kat tot hot onze maken. Misschien wacht het dagelijksch bestuur slechts op een aanleiding, om den volke te verkondigen wat er aan de hand is. Als bijvoorbeeld een der hoeren Raadsleden, in een der eerstvolgende ver gaderingen, de zaak eens tot het onderwerp eener interpellatie maakte? Het kon ook zijn, dat er weer iets positiefs gedaan moest worden, - een adres aan de hooge regeering gezonden, of zoo iets. Het komt ons voor dat we in de blinde steeg niet kunnen blijven: we moeten er uit, en kunnen niet terug. De Ruïne-quaestie is een stadium ingetreden waarin zij, hoe dan ook, moet opgelost worden. Wij stellen niets voor, - wij vragen slechts. En wij zullen blijven vragen, met toenemenden aan drang, overtuigd van het goed recht onzer gemeente. Moge het dan eentonig zijn, dat we zoo vaak op hetzelfde aambeeld blijven hameren, niet aan ons is zulks te wijten. Dat dan ook het Gemeentebestuur de Ruïne-zaak niet uit het oog verlieze. Bezit zij al geen midde len om het Rijk te dwingen, - het handhave zijn billijke eischen, - totdat de regeering eindelijk - eindeljjk goedvindt de rechtvaardigheid te betrachten. LEIDEN, 17 September. Ook de commissie van financiën verklaart zich thans omtrent het in de maand Februari jl. in hare handen gesteld advies van Gebrs. Van Wijk C0., verzoekende om ontheven te worden van de huur van het Raamland onder de gemeente Zoeterwoude met Kerstmis a. s., ofschoon de door die firma aangegane huur eerst eindigt met Kerstmis 1883. De commissie van fabricage en B. en Ws. hadden geen termen kunnen vinden om een gunstige beschikking op dit verzoek aam den Raad voor te stellen. De commissie van financiën echter is een andere meening toege daan. Zij is van oordeel dat er gronden van billijk heid aanwezig zijn om aan het verzoek der adres santen gevolg te geven, nu de behoefte der fabri kanten om hunne wollen dekens in de open lucht te drogen, heeft opgehouden. Maar bovendien eischt het belang der gemeente, als eigenaresse van het land, dat dit hoe eerder zoo beter onttrokken worde aan den kunstmatig schadelijken toestand, waarin het land vele jaren geleden gebracht is geworden ten gerieve dor wolindustrie, en terug worde ge bracht in zijn natuurlijken toestand, derwijze dat elk landgebruiker het gaarne huren wil. Wordt da tegenwoordige huur bestendigd, dan zal het land gedurende die beide huurjaren nog meer teruggaan in waarde, terwijl de kosten noodig om het land in goeden staat te laten breDgen, toch zullen moeten worden besteed. Aangezien bij de opening der H. B. 8. voor meisjes de leeraressen Kapteyn en Cambier nog niet in functie konden treden, zijn de lessen in Nederlandsche taal, geschiedenis en aardrijkskunde van 1 Juni tot 9 Juli jl. tijdelijk gegeven door de dames Vlaanderen en Renssen en dr. Dozy en wel door mej. Vlaanderen 22 en mej. Renssen en dr. Dozy ieder 4 lessen per week. Met de directrice zijn B. en Ws. van oordeel dat daarvoor eene tegemoetkoming uit de gemeentekas behoort te worden verleend; volgens de verordening regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan do hoogere burgerschool voor meisjes, genieten de genoemde leeraressen en leeraar, voor elk lesuur 's weeks hoven het maximum, eene toelage van ƒ100 'sjaars. Vermits de lessen gedurende 5 weken zijn gegeven, zou alzoo een bedrag van f 10 per wekelijksch lesuur en derhalve een totaal bedrag van f 300 kunnen worden uitgekeerd, tot uitbeta ling waarvan de betrekkelijke post op de begrooting toereikend is. Er bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van J. A. Van Driel om ontslag uit zijne betrekking van onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool der 2de klasse, ingaande met 1 No vember a. s., evenmin als tegen dat van mej. H. C. Gesink om eervol ontslag uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de openbare school der derde klasse n°. 1., met ingang van 1 October a. s. Vermits de heer P. J. Dekkers, die voor de be trekking van leeraar in de natuur- en scheikunde aan de II. B. S. voor meisjes was voorgedragen, verzocht heeft daarvoor niet in aanmerking te komen, geven B. en Ws., zich met het gevoelen van de commissie van toezicht vereenigende, in overweging hun college te machtigen om tijdelijk in de vaceerende betrekking te voorzien en te dien einde over de op de begrooting ter zake uitgetrokken gelden te be schikken. Zij leggen mede ter vaststelling over het door hen opgemaakt eerste suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting, dienst 1881, bedragende f 8250.24. Bij de wet van 28 Juni 1881 zijn de artt. 264, 265 en 266 der Gemeentewet herzien, ten gevolge waarvan is vervallen de ter-visie-leg ging der voorloopig vastgestelde kohieren gedurende ten minste veertien dagen en de bevoegdheid van de aangeslagenen om tegen hunnen aanslag bezwa ren bij den raad in te brengen, terwijl thans binnen veertien dagen na de goedkeuring door de Gedepu teerde Staten de kohieren in afschrift gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder ter lezing worden nedergelegd en de aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aan slagbiljet tegen zijnen aanslag bij den raad bezwa ren kan inbrengen. De wijziging der aangehaalde artikelen der Gemeentewet zal eenige veranderingen in de ver-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1