Naar men verneemt, zal op het te hou den feest te Zandvoort ook eene zeer fraaie tombola worden gehouden aan het hoofd der Passage, geheel in Perzischen stijl; de voorwerpen zullen alle Indi sche en Japansche zijn. Terwijl te 's-Bosch Dinsdag een ver heugd echtpaar, omringd van familie, vrienden en buren, druk bezig was zijn vermeende zilveren brui loft te vieren, merkte men eensklaps dat de huwe lijksband man en vrouw eerst 20 jaren vereenigde. Onnoodig te zeggen dat de feestviering gestaakt en de wapperende vlag ingehaald werd. Te Hoorn is de schildwacht, voor de kazerne op post staande, plotseling doodgebleven. - Te Warmenhuizen is ten huize van den 80-jarigen G., die alleen met een bejaarden huisknecht woonde, ingebrokener werd ongeveer f 2000 aan specie en bankpapier gestolen. - Te Oldenzaal is een metselaars knecht, die op het dak van een huis werkte, uit gegleden en op straat dood gevallen. Hoe zonderling het ook klinkt dat een jager door zijn hond wordt doodgeschoten, toch is dit dezer dagen bij Lensen voorgekomen. De jager liefkoosde zjjn hond, die hem een patrijs had gebracht, en het dier sprong vrooljjk tegen zijn meester op, maar sloeg ongelukkig met zijn poot op den haan van het geweer. Het schet ging af en de volle lading trof den jager zoo ongelukkig in de borst, dat hij na eenige oogenblikken overleed. Yolgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 15 en 17 dezer storing in den damp kring verwacht worden, die zich uitstrekken zal op de kusten van Engeland en Noorwegen, en waarbij regen en harde wind van het zuid-oosten tot het noord westen te wachten is. De thans overleden eigenaar en hoofd redacteur van „Asmodée" heette eigenlijk mr. A. A. T. Yisscher, doch was meer hekend onder zijn pseu doniem mr. A. Van Brussel. Eergisteren is te Dortmund het dood vonnis voltrokken aan zekeren Potthoff uitRjjnern bij Hamm; hij werd ter dood veroordeeld wegens moord op een vrouw. Na den moord had hij zijn vader van de misdaad beschuldigd en beweerd dat deze zijn kleedoren had aangedaan, waardoor ze met bloed waren bevlekt. Het doodvonnis werd door den scherprechter Krauts uit Berlijn met zijn drie bedienden voltrokken. De beul had zich voor deze gelegenheid een nieuwe bijl aangeschaft. Een gevaarlijke inbreker is dezer dagen uit de gevangenis te Quedlinburg ontsnapt. Hij had de ijzeren staaf, die den doorgang door het ven ster van zijn cel moest beletten, met een horloge veer-zaagje verwijderd en zich toen langs een touw ladder, van zijn stoomatras en deken vervaardigd, laten afglijden. Een hoefsmid te Sainte-Gemm (Marne) heeft zich op de volgende zonderlinge wijze van het leven beroofd: Na al de deuren en venstors van zijn werkplaats gesloten te hebben, ging hij op den grond liggen en plaatste daarop het aambeeld zoo danig dat er slechts een lichte druk mot de hand noodig was om het op zijn hoofd te doen neerkomen. In zijn val verpletterde het voorwerp, dat 250 kilo's woog, het hoofd van den ongelukkigen smid. De laatste berichten uit Senegambië molden dat de gele koorts de oevers van den Sene gal bereikt heeft en reeds de ambulance te Bakel genaderd is. Onder de dooden worden o. a. genoemd de kapitein ter zee De Bonsonge, de luits. Coste, Donezeau enz. - Het totaalcijfer der slachtoffers is 363. Over den gezondheidstoestand te Gorée en Dakar is men niet gerust. Op een der politiebureelen te Parijs kwam eergisteren een dame verklaren dat haar aan het Ooster-spoorweg-station een prachtige ring met edelgesteenten, een rijkgevulde portemonnaie on een lot in de Algerijnsche weldadigheidsloterij ontstolen was. Wat zij echter het meest betreurde, was het Verlies van het laatste, omdat zij.zeker wist! - dat op het nummer, dat ze niet onthouden had, door den dief de hoofdprijs van vijfhonderd duizend franken zou getrokken worden. In Berlijn verkoopt men tegenwoordig zeer goedkoope gekleurde kousen, die echter bij slot van rekening zeer duur kunnen zijn en zelfs op het verlies van een been te staan kunnen komen. Die ervaring deed althans dezer dagen een jongen op, die van deze nieuwe gekleurde kousen van zijne moeder gekregen had, doch na eene flinke wandeling krim pende van pijn thuiskwam. De knaap had zijn voet stukgeloopen en men schreef de pijn daaraan toe; intusschen verergerde die zoodanig, dat men den dokter liet komen en deze moest na een langdurig onderzoek bloedvergiftiging constateeren, die een amputatie van het geheele been noodzakelijk maakte, 't Kwam nu aan het licht, dat de kousen met een vergiftige verfstof gekleurd warendat vergif had zich bij de wonde van het doorloopen met het bloed vermengd en de gevolgen zijn, dat de knaap voor zijn leven ongelukkig is geworden. Toen twee landbouwers uit St.-Denis, broeders, eergisternacht met hun groentenkar uit Neuilly terugkeerden, werden zij onder de spoor brug tusschen Clichy en Levallois doorrijdende door twee kerels aangevallen, die het paard bij den teugel grepen en vervolgens onder den kreet: „De beurs of het leven!" het voertuig trachtten te be klimmen. De aanranders hadden echter blijkbaar met geen kinderen te doen, want nadat de eene broeder hen met zijn zweep zoo duchtig toegeta keld had, dat zij op den grond neertuimelden, laadde de ander ze, stevig met touwen gebonden, op de kar. Yervolgens leverden ze hun vrachtje onder het naar huis rijden aan het eerste politie- bureel het beste af. In L an cing - s t re e t t e L o n d en h ee f t zekere Hommett gedurondo do afwezigheid van zijno vrouw twee van zijne kinderen den hals afgesneden en daarna getracht zich zeiven met een hamer om het leven te brengen. Twaalf personen, die Zondag 11. een feest te Bressols, in het Fransche departement Tarn-et-Garonne, gingen bezoeken, zijn met een veerpont omgeslagen en in de Tarn verdronken. Do cederen van den Libanon. - Men schrijft uit KonstantinopelHet eerwaardige, vroe ger zoo uitgestrekte cederenbosch van den Libanon is tot eene groep van ongeveer 400 boomen ver smolten. Om het tegen volslagen ondergang te be schermen en ten minste in zijn tegenwoordigen omvang te behouden, heeft de gouverneur-generaal van den Libanon, Rustem-pacha, bij bijzondere ver ordening eene reeks van maatregelen bevolen, die bestemd zjjn paal en perk te stellen aan het van dalisme en de nalatigheid van de meeste reizigers. De boomen zijn omgeven door eene omheining en het is nu verboden daarbinnen tenten op te slaan of rustplaatsen in te richten, in de nabijheid der boo men vuren aan te loggen, gelijk vele toeristen dikwijls deden, ten einde hun eten te koken of zich te verwarmen, waardoor menige boom te gronde is gericht. Geen takje mag worden afgebroken en de schors der boomen moet streng ontzien worden. Paarden, muildieren en ander vee mag niet binnen de omheiniug komen. Men hoopt door deze maatrege len de weinige boomen, die door hun buitengewonen omvang eeuwenoud schijnen te zijn en tot de Bjjbel- sche tijden kunnen reiken, nog lang te behouden; zonder die maatregelen zouden zij gewis spoedig uitgeroeid zijn. Het is nu maar de vraag, of aan de verordening streng de hand gehouden zal worden. Als een bewijs van de diepe volksver- ontwaardiging in Amerika tegen den moordenaar Guiteau, kan dienon dat in de bosschen van Jersey een 14 dagen geleden veertig landbouwers en land eigenaars des nachts bijeenkwamen en den eed aflegden, „dat de ellendige Guiteau door hen gedood zou worden, indien de president stierf." - Yolgens den berichtgever der „Times" hadden de gevange- niswachten er om geloot, wie op Guiteau schieten zou, en was het lot op Mason gevallen. Iedere koning heeft een particulieren secretaris, maar niet ieder heeft een particulieren dichter. Zulk een vreemd personage aan het hof heeft koning Lodewijk van Beieren zich aangeschaft. Karl Hugel is de uitverkorene en ontvangt daar voor jaarlijks een salaris van tweeduizend mark uit de staatskas. Bovendien ontvangt hij van den koning voor elk tooneelstuk drieduizend mark en is ver plicht elk jaar twee tooneelstukken te leveren, waar voor de stof hem door den koning geleverd wordt. De drama's zijn daarvoor eigendom van den koning en zullen nimmer voor het publiek voor het voetlicht komen. BUITENLAND. Frankrijk. Het electriciteitscongres te Parjjs is gisteren ge opend; het zal in drie secties worden gesplitst en zal 14 dagen duren; 194 gedelegeerden van 24 ver schillende naties zullen daaraan deelnemen. Do opbrengst der belastingen en indirecte inkomsten van Frankrijk overtrof in Aug. do raming met 18,849,000 fr. In de Henri-Chevreau-straat te Parijs is in tegenwoordigheid van den maire van het arrondis sement een eerste buisvormige kookketel volgens het stelsel Tan Bernard in gebruik gesteld, welke 4000 portiën soep en vleesch kan bevatten, voor 10 centimes de portie verkrijgbaar te stellen. Eén of twee van deze ketels zullen in elk van de twintig arrondissementen der hoofdstad in werking worden gebracht, ook ten behoeve van de kinderen der gemeentescholen, overeenkomstig een door den ge meenteraad genomen besluit. Groot-Brltanntc. Omtrent het bezoek van sir Evelyn Wood aan het Zoeloe-land wordt bericht, dat de meeste hoof den der Zoeloes om Europeesche residenten vroe gen. Allen waren er voor de rust te handhaven en niemand begeerde dat Cettewayo zou terug- keeren. Het eenige gevaar was de jaloezie der hoof den onderling. Wood werd door de bevolking wel willend ontvangen. Uit Maritzburg wordt aan de „Daily News" getelegrapheerd: De berichten uit de Transvaal zijn zeer bevredigend. Het volk is vast besloten de leiders te steunen; goede mannen worden voor den Volks raad gekozen. De „Daily Chronicle" verneemt uit St.-Peters- burg dat de keizer de benoeming van Ignatieff tot minister van buitenlandsche zaken heeft geteekend, en dat de Russische gezant te Londen, Lobanoff, vermoedelijk zjjn opvolger zijn zal als minister van binnenlandsche zaken. De „Times" meent te kunnen mededeelen dat de onderhandelingen over oen handelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland, die in de jongste weken geschorst waren, vernieuwd zijn. De leden der Engelsche commissie zullen over weinige dagen naar Parijs gaan, om de onderhandelingen, gelijk oorspronkelijk bepaald was, op 22 September te hervatten. Ook heeft de „Times" vernomen dat de Fransche regeering thans toegegeven heeft wat be treft de verlenging van het bestaande tractaat met drie maanden na 8 November. Uit deze concessie leidt het blad af dat de beide rogeeringen thans hopen tot eene definitieve schikking te zullen komen. Koning Kalakaua heeft afscheid van Europa genomen en is Dinsdag-avond van Liverpool naar Nieuw-York vertrokken aan boord van het stoom schip „Celtic" van de White Star Line. Een aantal hooggeplaatste personen deden den koning uitgeleide. Hjj denkt acht dagen te Nieuw-York te vertoeven en dan naar zjjn land terug te keeren. Vereenigde Staten. Het besturend comité van de Kamer van koop handel te Nieuw-Orleans heeft een compromis tot stand gebracht tusschen de werkstakers en de arbeid- gevers, zoodat de katoen-strike voorloopig geëindigd is. De vaste commissie uit de Californische graan- bouwers verklaart thans dat in Californië 950,000 ton tarwe voor uitvoer voorhanden is. Het Indiaansche opperhoofd „Zittende Stier" is met zijne volgelingen op eene stoomboot naar Fort Randall overgebracht, waar hij in zekerder bewaring wezen zou. Hjj verklaarde liever te willen sterven, doch de troepen omsingelden de Indianen en dreven hen aan boord. Eene der vrouwen bracht in wanhoop haar kind om het leven en trachtte ook de hand aan zich zelve te slaan. Telegrammen. ROME, 15 September. Sedert graaf Arnims ver trek heeft hier gisteren veor het eerst weer een bezoek plaats gehad van een Pruisisch gezant bij den Pausbeiden hadden een uur lang een geheim onderhoud met elkander, dat slechts over den Cul- tuurvrede geloopen kan hebben. WASHINGTON, 15 September. Een officiëel be richt van gisteravond luidt: „De geneesheeren con stateeren een lichte verbetering in den toestand van president Garfield. Het weder is echter niet gunstig." DUBLIN, 15 September. De nationale conventie der Landliga werd heden geopend. Dertienhonderd gedelegeerden waren tegenwoordig. De heer ParneH presideerde. Met algemeene stemmen nam de ver gadering eenige resolutiën aan, waarbij autonomie voor Ierland verlangd en de dwangwot afgekeurd wordt; voorts werd de landwet onaannemelijk ver klaard, zoolang de staatsgevangenen niet hunne vrjjheid herkregen hebben, en eindelijk werd te kennen gegeven dat geene regeling van de aange legenheden betreffende grond en bodem kan worden goedgekeurd, tenzij met afschaffing van het grond wettelijk bezitrecht. KONSTANTINOPEL, 15 September. In de heden gehouden vijfde zitting der gedelegeerden van de fondsenhouders is beslist de vraagstukken betref fende de aan Rusland te betalen schadeloosstelling

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2