Zaterdag 17 September. A0. 1881. Leidens nood en ontzet in 1574, N°. 6621. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Premie LEIDSCH DAGBLAD. LEIDSCH 'e DAGBLAD in i- ■■■■■-1 wimrii.i.1. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posti> 1.40. Afzonderlijke Nommersf".'0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. De Uitgever van het Leidsch Dagblad, aange moedigd door het steeds klimmend succes, zal in de volgende maand weder als premie, tegen betaling van 15 Cents, een werkje aanbieden, ditmaal, met het oog op den a. s. gedenkdag, van C. Fogteloo, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alk maar, en getiteld: HISTORISCHE NOVELLE met photographie, in geïllustreerd omslag. Het zal ook verkrijgbaar zijn zonder photographie in gewoon omslag voor 10 cents. Later zal een bon in ons blad worden afgedrukt. Het aanbod is slechts geldig voor zoover de voor raad strekt. LEIDEN, ÏO September. Door de Vereeniging „het Metalen Kruis" alhier is voor zes weken de ronw aangenomen wegens het overlijden van haren beschermheer prins Frederik. Het Leidsche Studentencorps heeft den gebruike- ljjken rouw aangenomen voor den tijd van vier weken. De commissie, belast met het afnemen van het geneeskundig staatsexamen, welke voor dit jaar hare zittingen te Leiden zal houden, zal hare werk zaamheden op "Woensdag 28 September aanvangen. De 1ste luit. adm. van kleeding W. H. J. Kuipers, van het garn.-magazijn te Leiden, wordt overgeplaatst by het koloniaal werfdepot te Harder wijk, en de 1ste luit. adm. van kleeding G. E. Lnb- bens van Harderwijk naar Leiden. De heer J. M. Remeyn, candidaat, is beroepen naar de Chr.-Geref. gemeente te Waddingsveen. Tot hoofd der Christelijke school te Haarlem mermeer is benoemd de heer H. J. Kroeze teZwartslois. De heer Schönberg te Amsterdam heeft den stationschef te Vogelenzang, den heer P. C. Struick, een gouden locomotiefje ten geschenke aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor den grooten dienst, welken de stationschef hem en zjjn mede reizigers op 1 September 11. heeft bewezen. Gelijk bekend is, verkeerden de reizigers met een sneltrein door het losraken van een wielband in groot levens gevaar, doch had de heer Strnick de tegenwoor digheid van geest den trein te laten stoppen en daardoor het gevaar af te wenden. In een buitengewone algemeene vergadering van de Haagsche Koninklijke Mannenzangvereeniging „Cecilia", waarvan Z. K. H. prins Frederik ruim dertig jaar beschermheer was, is besloten een brief van innig leedgevoel te richten tot de prinses Von Wied en een krans naar 't huis der rouwe te zenden, om ©p de lijkkist te worden nedergelegd; voorts om zich gedurende den rouwtjjd te onthouden van alle openbare uitvoeringen en eindelijk om ook bjj de begrafenisplechtigheid, op de wijze als dit het meest voegzaam zal worden geoordeeld, getuigenis af te leggen van haar oprechte droefenis. Dientengevolge zullen de leden van „Cecilia" zich onthouden van deelneming aan den wedstrijd van mannenkwartetten door de vereeniging „Kunst en Vriendschap" te Amsterdam uitgeschreven. Nog werd bepaald dat het eerst© concert zal plaatsheb ben op 8 November a. s. - het einde van den rouw over het afsterven van prins Frederik - en dat dit geheel zal gewjjd zijn aan de nagedach tenis van haar vorstelijken beschermheer. Vermelding verdient dat bij den president een tele gram was ontvangen van den beer Maurits De Vries, den bekenden Nederlandschen barytonzanger, waarin hjj verzocht in kennis te worden gesteld, als de Vereeniging en corps aan de begrafenisplechtigheid mocht deelnemen, om dan als eerelid zich hij haar aan te sluiten. Ook de permanente commissie tot de algemeene zaken van het Nederlandsch Israëlietisch Kerkge nootschap heeft een adres van rouwbeklag ver zonden aan den Koning. De cavalerie-manoeuvres in Noord-Brabant zullen dit jaar, wegens het overlijden van prins Frederik, geen voortgang hebben. Volgens een telegraphisch bericht is de heer P. F. Wegener, laatstelijk resident van Cheribon, benoemd tot resident van Samarang. Het hadseizoen te Scheveningen zal waar- schjjnlijk Zaterdag 8 October gesloten worden. Aan de begrooting van Delft voor 1882 is het volgende ontleend: Inkomsten en uitgaven f 469,844.80. Geraamde opbrengst, inrichting taal- en volken kunde Ned.-Indië f 25,000, gymnasium f 3600, middelbaar onderwijs 6000, lager onderwijs f 16,000, bijdrage van het ryk, kosten H. O. f 8372, idem M. O. f 7000, vergunning oefening kleinhandel en sterke dranken f 2500, gasfabriek f 45,000, duin water f 3000. Uitgaaf: gymnasium f 22,725, middelbaar onder wijs j 34,468, lager onderwijs f 69,390, Indische instelling f 24,900, vormschool onderwijzers f 4470. De gemeenteraad van Rotterdam heeft afwijzend beschikt op een aanvraag van den heer Van der Garden om concessie voor een stoomtram van Gouda naar het centraalstation te Rotterdam. De volgende personen of hunne erfgenamen worden opgeroepen zich schriftelijk aan te melden bij het departement van koloniën te 's-Gravenhage ter bekoming van voor hen bestemde gelden: F. Gatis, botteliersmaat, overledenG. Gronert, matroos lste kl., gepens.; F. J. Van Leiden, id. 2de kl., ontsl.G. Van Laar, id. 3de kl., gepens.K. Schip per, id. 3de kl., ontsl.; J. J. Griswigt, id. 3de kl., id.; J. Feymant, marinier lste kl., gep.; W. Sloos, id. 2de kl., ontsl.; J. G. Schrikker, id. 2de kl., overl.J. H. Brugman, matroos 2de kl., ontsl.; D. Switser, id. 2de kl., id.; J. H. Wijnmalen, id. 3de kl., id.; F. Zoek, id. lste kl., id.; P. J. Op den Kelder, id. 3de kl., id.; G. Van Vliegen, vuur- stoker 2de kl., id.; H. Van der Noort, id., 2de kl., id.; F. Mantel, marinier 2de kl., overl.; T. Smit, matroos 3de kl., ontsl.O. Sanstra, bootsman, vermoedelijk omgekomen met het stoomsch. „Fries land"; L. Rietdijk, matroos 2de kl., overleden; F. C. Seply, marinier 3de kl., ontslagen; G. J. A. Van Needen, lichtmatroos, overl.; J. Cornelissen, matroos 3de kl., gepens.; B. Van Dorsten, id. lste kl., overleden; M. Schuijer,lichtmatroos, idem N. De Mol, 2de ziekenoppasser, idem. In April 1882 zal te Edinburg een internationale visscherjj-tentoonstelling geopend worden. Tot het bekomen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar het college voor de zeevisscherijen, alsmede naar den consul der Nederlanden te Leith. Z. M. heeft den 2den luit. G. B. Van Roe kei, van het 2de reg. vesting-artillerie, met 16 dezer, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt- aan dr. J. M. A. Kramps, leeraar in de wis- en natuurkunde bij de Kon. Mil. Academie te Breda, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn gemelde betrekking, met ingang van 1 Oct. a. s.; den heer W. C. L. Van Schaik, adsistent aan het physisch kabinet der rijks-universiteit te Utrecht, voor den tjjd van één jaar, ingaande 1 Oct. 1881, benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkunde bij de Kon. Milit. Academie te Breda. Gemengd Nieuws. Toen de landbouwer H. v. d. Z., van Lisse, hedenmorgen langs de Haarlemmervaart naar de stad reed met een wagen, waarop behalve eenig hooi een kalf geladen was, schrikte zijn paard eens klaps zoodanig van een hittenwagen, die er overi gens in het minst niet verschrikkelijk uitzag, dat het, voordat zjjn berijder tijd had van den bok te springen, achteruit met wagen en al in de vaart reed. Het geval liep nogal gelukkig af, daar man, paard en kalf met een nat had vrijkwamen. Ook de wagen werd later met eenige moeite op het dro ge gebracht. Te Rijpwetering heeft gisteren bij gelegenheid der kermis in de gemeente Alkemade een ringrijderij plaats gehad. De eerste prijs, een gouden horlogeketting, werd behaald door C. Schrama de tweede, een sigarenkoker, door C. Bleiswijk en de derde, een portemonnaie, door Z. Ruhling. De prachtige fontein, door de maat schappij „Duinweide" aan de gemeente 's-Graven hage ten geschenke aangeboden, nadert op het rondpoint der Banka-straat hare voltooiing. De hoogte daarvan uit de straat gemeten is 8.50 M., de dia meter van het groote bassin is 12 M., en de dia meter van het kleine binnenbassin is 6 M. Het ontwerp is vervaardigd door den architect H. Wes- stra Jr. te 's-Gravenhage. Onder de fontein wor den kelders mot ruime toegangen gemetseld; ten einde altijd bij de gecompliceerde pijpenleiding met kranen enz. voor aan- en afvoer van het water ge makkelijk te kunnen komen. Het groote bekken wordt gedragen door 4 levensgroote beelden, die met hunne voeten rusten op liggende consoles, welke het kleine hekken in vier gedeelten scheiden en waartusschen kleinere bekkens zijn aangebracht, die een rondgaanden waterstraal te zien geven. Op het achtkante hoofdpostament, dat rijk met orna- mentatiën is versierd, staan 4 kinderfiguren, die het bovenste kleine bekken dragen, terwijl eene rijzige georneerde top het geheel kroont. Zij is in monu mentalen stijl ontworpen. De voltooiing en inge bruikstelling kan binnen vier weken worden tege- moetgezien. Bij den reeds vermelden brand scheen de lucht boven Rotterdam één vuurzee. Daar het onheil plaats had onmiddellijk achter het in den kermiszaterdagnacht uitgebrande pand aan de Boompjes, waarhij een drietal personen zoo nood lottig om het leven zijn gekomen, laat het zich hegrijpen dat vooral ook de herinnering aan dit ongeval een ontzaglijke menschenmassa daarheen deed stroomen. In den aanvang liet de brand zich zeer dreigend aanzien, doch nadat weldra ook de waterstoomspuit en de andere stoembrandspuiten hunne aanvallen tegen het element gericht hadden, kreeg men den brand onder den voet. Het pakhuis was geladen met koffie en op de bovenste verdieping, waar de brand uitbrak, werkten des daags een 170-tal vrouwen. Te ruim hal fees was de brand, waarvan de oorzaak onbekend is, gebluscht. De twee bovenverdiepingen zijn uitgebrand. Verleden jaar woedde in hetzelfde pand ook een hevige brand. De koffiehuishouder van het „Café du Théatre" op het Leidscheplein te Amsterdam, die eenigen tijd geleden zijne tante vermoordde, is dezer dagen in volslagen staat van razernij naar een krankzinnigengesticht overgebraoht.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1