Alios is met zwart gedecoreerd en in de gepaste vormen gebracht. Deze wagen zal dienst doen op den Gooischen stoomtramweg, die van Amsterdam naar Muiderberg leidtop welke laatste plaats, naar men weet, eone groote begraafplaats voor Amster dammers is ingericht. Het „Park-Theater" te Londen is ver brand. Zaterdag-avond werd daarin „La Sonnam- bula" opgevoerd; het publiek had de zaal verlaten en het gebouw was gesloten, toen de man, die met het toezicht op het gas belast was, rook be merkte in een kast. Men liet dadelijk mot water spuiten, maar de slang brak, do vlammen breid den zich uit en het goheele gebouw werd in de asch gelegd. In de Yereenigde Staten zijn ongeveer 12,000 tandmeesters. In den loop van 1880 zetten zij 3 millioen kunsttanden in; aan plombeeren wordt jaarlijks voor 500,000 dollars aan goud en voor 100,000 dollars aan zilver en platina verbruikt. In de Abbruzzi zijn aardbevingen waargenomen. Te Chieti en Castelfrentano werden verscheideno huizen beschadigd en sommige personen gewond. Te Lanciano werden twee personen gedood, te Orasogni kwam een man om en te Atessa werd een kerk zwaar beschadigd. Bij het eiland Samos is een Engclsch schip door roovers aangevallen en geplunderd. De beroemde dierentomster miss Aissa heeft Zondag-avond te Grénoble eenigo kwade oogon- blikkon doorgebracht. Volgons hare gewoonte had zij bij de avondvoorstelling in een afgesloten perk, waarop al de hokken uitkomen, verscheidene wilde dieren om zich vereenigd, doch ditmaal den roeke- loozen inval gehad bij dat gezelschap van oude be kenden twee jonge leeuwen uit het Atlas-gebergte, eerst dienzelfden middag in hare menagerie gearri veerd, toe te laten. Een tijdlang ging alles goed, doch eensklaps vloog een der leeuwen haar woedend naar de keel, waarop een vreeselijke strijd ontstond, die vijf minuten aanhield. Miss Aissa en de leeuw rolden daarbjj, elkander vast omklemd houdende, over den vloer, terwijl het bloed de planken kleurde. Door do hokken van de beren en wolven te openen, die door hun woest binnenstormen de aandacht van den jeugdigen koning der wouden voor een oogen- blik afleidden, slaagde men er in haar te verlossen. Terwijl men de ongelukkige vrouw in een deornis- waardigen toestand wegdroeg, zag het publiek met ontzetting hoe de leeuw een lap van haar vleesch met welbehagen opkauwdo en daarna met zorg het bloed van den vloer likte. i KOLONIËN. BATAVIA, 12 Augustus. Do „Sumatra-Courant" behelst correspondentiën uit Kotta-Alam, dd. 11 Juli, waaraan wij het vol gende ontleenon: Zekere Pang Saman, nog niet lang geleden een gewoon kampongbewoner, is thans een man van beteekenis. Hij staat nu eens hier en dan weer elders aan het hoofd eener bende van 300, volgens sommigen van 400 man, altijd gereed om deze of gene kleine benting te verontrusten, transporten aan te vallen, Chineesche kampongs te plunderen, zonder dat wij hem bonaderen kunnen, laat staan afbreuk doen. Telkens trekt hij op het Indrapoe- rischo terug. Njaq Hoossin, het ondernemende hoofd eener andere maraudeurs-bende in het Biloelsche, ziot zijn aanhang met den dag toenemen. Heette het nu tweo maanden geleden dat hij slechts een arm zalig rooverhoofd van eene even rampzalige bende was, tegenwoordig wordt zjjn troep op 300 a 400 op vechten beluste kerels geschat. Deze Hoessin is het mot Saman vrijwel eens; kortgeleden hebben zij, eensdeels gezamenlijk en anderdeels ieder afzon derlijk, aan de verschillende hoofden en hoeloeba- langs brieven gezonden, om hen aan het verstand te brengen, dat do tjjd gekomen of minstens op komst is, waarop het juk van den vreemden over- heerscher door kracht van wapenen moet worden afgeschud. In de „Straits Times" komt over Atjeh weder een merkwaardig en voor Nederland hoonend arti kel voor, waarin wordt beweerd dat Engeland tus- schenbeiden moet komen en dat wij de bevolking hebben uitgemoord. - Volgens hetzelfde blad zal eerlang ook te Batavia bevroren vleesch uit Mel bourne worden aangevoerd. De kolonel De Pauw heeft zjjn pensioen aange vraagd en zal binnenkort naar Europa vertrekken, "ij wordt vervangon door den overste Luymes, thans commandant te Palembang. De heer Van der Heil, resident van Samarang, is overleden. Uit de epidemie-verslagen blijkt dat het er met de koortsen in de Preanger, Bantam en Krawang nog niet best uitziet. Met de. veeziekte gaat het tamelijk, in Cheribon zelfs uitstekend: van 11 tot 27 Juli is daar geen enkel geval voorgekomen. - Uit Bantam wordt nu officiëel gerapporteerd, dat daar tegen de laatste maanden van dit jaar (hon- gers-)nood te voorzien is. Er zijn weder berichten uit Atjeh, meldende een onbeduidenden aanval op een koelie-kampong te Kot ta- Alam. Zoowel het „Batav. Handelsblad" als de Java- Bode" bevatten in hun nummer van gisteren een correspondentie, waarin dit feit voorkwam. In den nacht van 29 op 30 Juli vielen „kwaadwilligen", wier aantal in het Handelsbl. op 100 geschat wordt, de kampong aan. Slechts een bewoner daarvan is gedood. Een Eur. fuselier kreeg een schot in den rug; volgens den correspondent van het Handb. werden ook inlanders gewond; doch daarmee liep de affaire af. Kotta-Alam is een kleine post aan den rechteroever der Atjeh-rivier, oostelijk vanKotta- Radja en op de helft ongeveer tusschcn die laatste plaats en Longbattah Missigit gelegen. De geheele zaak heeft niet veel te beduiden gehad, maar zij be wijst alweer dat de brutaliteit onzer „kwaadwilligen" geenszins verminderd is. Het Hdb. meldt verder nog dat op 30 Juli 3 Chineezen te Toenkoep vermoord zijn. De aanwerving en wapening der pradjoerits, welker aantal reeds 170 bedroeg, gaan met spoed voort. Deze bekomen Beaumont-geweren en revol vers, een blauwe met rood afgezette uniform, en worden eerlang geoefend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den opzichter 3de kl. bjj den alg. dienst en den aaDleg van staat99poorw. op Java, A. A. Van Drimmelen, en aan den translatenr voor de Maleische en Javaansche talen te Batavia J. L. Khemrev; een tweej. verlof naar Europa, wegen9 twaalf jaren onafgebro ken dienst in deze gewesten, aan den posthouder te Soekadana (Westerafdeeling van Borneo) F. 11. N. Kohier; wegens ziekte, aan den ads.-res. van Soekapoera (Preanger-Regentschappen), F. Mayor. Ontslagen: Eervol, wegens vertrek, als translatenr voor de Engelsche en Fransche taleu te Proboliogo, M. G. Grevinck; eervol uit 's lands dienst, de ambt. op wachtgeld A. H. Van den Worm, en de alg. pakhuismeester te Samarang Th. R. J. M. Iluysers, eerstgenoemde met toekenning al dadelijk van pensioen; eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte, de derde comm. bij het depart, der bnrgerl. openb. werken J. J. G. Froycn en de comm. derde kl. bij den post- en telegraafdienst J. W. Bolder man; uit 's lands dienst, de klerk op het resid.-kant. te Bengkalis (Oostkust van Sumatra), L. Van Ingen. Ingetrokken: Het beslnit van S Juli 18S1, waarbij E. Ketjen is benoemd tot ads.-res. van Klaten (Soerakarta). Benoemd: Tot transluteur voor de Engelsche en Fransche talen te Proboliogo, C. Cruys; tot adsistent-resident: van Soika- poera, tevens vendumeester aldaar, jhr. J. II. Hora Siccama van Klaten, G. A. C. O. Kraft, en van Wonogori (Soerakarta), E. L. Muller; tot ads.-res. voor de politie te Makastar (Celebes en Ondir- hoorigheden), M. C. E. Stakman tot hoofdonderw. aan de kweik- school voor inlandsche onderw. te Ainboina, J. Habbema; tot commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst, J. T. Hnppc tot griffier bij de rapet te Poeloe Tello (Sumatra's Westkust), C. G. L. Menning; bij de rnpat te Kota Nopau (Sumatra's Westkust), J. M. J. Van der Heyde; tot posthouder te Soekadana J. Kccrsemaker. Benoemd: bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, tot contr. 1ste kl. P. M. L. De Bruyn Prince, tot contr. 2de kl. L. D. J. Van Elk; tot adsp.-contr. G. L. Gonggrijp. Op de bezittingen buiten Java en Madura: tot adsp.-contr. Th. J. H. Van Driessche. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, can den controleur oerste klasse J. Van Oldenbnrgh, aan den benoemden notaris te Modjokerto (Rembang), P. G. Helman, en aan den derden comm. bij het dep. der burgerl. openb. werken J. C. A. Croon. Benoemd: Tot deurwaarder bij den raad van just, te Pa- dang J. Arcnds; tot tijdelijken vervanger van den notaris te Modjokerto, P. G. Helman, gedurende diens verlof in Europa, de cand.-notaris E. W. C. Haigbton. Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura: tot controleur 1ste kl. W. E. M. S. Aernout; tot contr. 2de kl., W. P. Van Berckel Bik. Door den directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid bij het o. 1. o. voor Europeanen en met dezen gelijkgeste'den in Ned.-Indië, ontslagen: wegens ziekte, eervol, uit zijne be trekking, de onderwijzer 3de kl. H. E. Bock; benoemd: tot onderwijzer 3de kl. W. Rijst; geplaatst als hulponder wijzer aan de openb. lag. school te Bezoeki, W. Rijstover geplaatst: van de op. 2de lag. school te Padang, als hoofd onderwijzer, naar die te Salatiga (Samarang) de onderwijzer 2de kl. II. Van Bergen. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den laten luit.-kwartierm. bij de mil. admin J. C. Pfanstiehl. Bij het w apen der infanterieBevorderd: Tot loit -kol de majoor van den gen. staf H. C. A. Rnempol; tot kapt. de eerste lait. G. G. F, Von Lindheim en F. J. H. J. T. Van Tcyn; tot eersten luit., de tweede luits. J. C. Bergsma en A. N. A. Pauli. Benoemd: Tot tweeden luit., de sergeanten der inf. V. W. J. Van der Linden, E. Koster en W. F. A. Lucher. Departement van Marine. Benoemd: tot opziener voor de politie bij het marine-etabl. te Soerabaja W. L. Laagewanrd. Overgeplaatst: van de bosch-eipl. te Parengan naar het marine-etabl. te Soerabaja, de ingenieur 2de kl. voor het vak vau scheepsbouw H. Siebers; van het marine-etabl. te Soerabaja naar de bosch-expl. te l'arcngau, de ingenieur 2.1e kl. voor bet vak van scheepsbouw II. Pennink. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD. J. M. Baak en G. E. Mnlock Houwer, Batavia. Ch. L. Roggen en J. Roela, Bandong. Mr. A Helfrieh en P. Steijns, Bezoeki en Samarang. J. G. Vodegel en A A. Pechler, Samaraeg. T. Kromhout en L. J. C. Baudoio (bij volm Mr. Cornelis en Macassar. G. W. Doerrleben en L. A. Ver- steegh, Soerabaja. C. De Chanvigny Dj Blot en J. A. J. Ten- ret, Mr. Cornelis. P. Tiddens met de moeder zijner kinderen, Bativia. BEVALLEN. A. Kleykamp geb. Vcrsluij9, Batavia, Z. Mevr. Melchior geb. Van 't Sant, id. Z. A. C. Buddingh geb. Van Gorknm, Mr. Cornelis, D. A. Briel geb. Cabri, Solo, Z. Mevr. Zeijdel id. D. G. P. M. Van der Noords geb. Van Hout, Lahat, Z. J. H. C. Brodhaag geb. Ducom- mun, Soerabaja, Z. F. G. Van Duiken geb. Brtiijn, Malang, Z. A. Doeve geb. Schmidgall, Samarang, D. A Dijkman geb. Roosen, Tjipattat, D. - P. Klaij geb. Van Schermbeek, Probolingo, Z. Ecbtg. van J. F. L. N. Fransz, Ki-Jirie, Z. M. J. De Haan geb. Boombergen, Batavia, Z. S. M. T. De Lannoy geb. Van der Linden, id., Z. M. C. Vis geb Schermbeek, id D. M. W. H. Peeters geb. Israël, Ss. „Pr. v. Oranje", Z. B. M Engelbrecht geb. Pepfenhauser, Batavia, Z. E. Osten geb. Rijckmans, id, D. OVERLEDEN. G. H. ltissink, m. Pretoria. G. B. Blom, m. Batavia. A. G Prins, k. 5 m. id. O J. H. Schuit, Samarang. A. C. De B;us, ra. 45 j. Soeiab ja. Mevr, W. Heinssen geb. Philippi, Ss. „Utrecht". K. A. Sonjé, m. Buitenzorg. W. H Van der Heil, m. Samarang Mevr. Dua geb. Heinemaun, 34 j. Batavia. Vertrekkende passagiers van Batavia per Ss. „Conrad", op 13 Augustus, naar Amsterdam. H. Fokker; H. B. Van Daalen; C. Kaag; M. N. E. Anakotta; J. M. Watlimena; M. J. II. Lantzius, echtgenoote en 2 kinderen L. C Schalkwijk en echtgenoote; kapt. inf. H. J L. De Bank Langenhorst, echtgenoote en 4 kinderen; mevrouw M. Hora Siccama, geb. UelsesC. W. MnlJer; mevr. de wed. E. C. Wes- sels, geb. Cramer en 3 kinderen; J. W. G. Meer.fadt; Hs. Van der Linden; A. A. Van Drimmelen en echtgen.; L DomC. E. J P. Carlinsky Von C'arlowitz; E. Philipp; Struijk Zr. Ms. troe pen en bannelingen. BUITENLAND. Duitschland. Het officiëele militaire blad is gisteren met een rouwrand verschenen en bevat eene order des kei zers, waarbij wegens het overlijden van prins Fre- derik der Nederlanden aan de officieren van het tweede garde-regiment en van het vijftiende West- faalscho infanterie-regiment een rouw van acht dagen voorgeschreven en tevens bepaald wordt dat het regiment n°. 15 den naam van Prins Frederik zal blijven dragen. Ter eero van keizer Wilhelms bezoek wordt boden te Hamburg geen beurs gehouden en wordt van dien dag een vrije dag gemaakt. Italië. Op de Italiaansche begrooting voor 1 ^82 wordt een saldo van meer dan 8 millioen fr. verwacht. Op de eerste vergadering van het comité voor de werkzaamheden van het internationaal aardrijks kundig congres te Venetië wenschten de Oosten- rijksch-Hongaarscho afgevaardigden in dit lichaam drie vertegenwoordigers te hebben. De Franschen verzotten er zich tegen dat eenige regeering meer dan één vertegenwoordiger hebben zou. Ten slotte werd beslist dat er één vertegenwoordiger zou zijn voor Hongarije en één voor Oostenrijk. Hetzelfde geschiedde ten aanzien van Engeland en Indië. Het congres zal bij afwezigheid van den hertog van Genua door den heer Da Lesseps geopend worden in tegenwoordigheid van koning Humbert. Groot-Britanniê. Parnell is naar North-Wales vertrokken, waar bij Dillon en Egan (die opzettelijk uit Parijs zijn overgekomen) zal ontmoeten, om over de Nationale Conventie te sproken. Sir Evelyn Wood is van bet Zoeloe-land naar Durban teruggekeerd. De markies Van Waterford, die steeds tegen de Ierscbe landwet geweest is, is thans, nu zij er eenmaal is, de eerste van de groote Iessche land- heeren om haar op zijne uitgestrekte bezittingen te doen uitvoeren. Hij heeft aan zijne pachters medegedeeld dat het hem ernst is hare bepalingen, niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest der wet te laten toepassen. Uit officiëele verslagen omtrent do misdaden in Ierland blijkt o. a,, dat terwijl in Engeland en Wales van do tot gevangenisstraf veroordeelden slechts ongeveer 4 pet. lezen en schrijven kunnen, in Ierland 4172 Pct- van.de veroordeelden lezen en schrijven kunnen. Toch is het getal dor veroor deelden, die in het geheel niet lezen en schrijven kunnen, veel grooter in Ierland dan in Engeland. Drie vijfden der vrouwen en meisjes onder hen bleken geheel van onderwijs verstoken te zijn ge weest. Het verslag schrijft dit toe aan gemis van voorschriften in do wet, die de ouders verplichten, hunne kinderen van de school te laten gebruik maken. Nog blijkt uit het rapport, dat onder de veroordeelden in Ierland meer vrouwen dan mannen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2