hevige benauwdheden kort vóór zjjn dood van het ziekbed naar een stoel gedragen, waar hij, na nog met zijne kinderen te hebben gesproken, zacht en kalm ontsliep in tegenwoordigheid zijner kinderen prinses Hendrik, de leden zijner hofhouding, zijne adjudanten en kamerheeren, dr. Blom Coster en verscheidene dienaren. De predikant Bartstra, van "Wassenaar, was in den loop van den dag bij den stervende toegelaten en bad met den Prins. Ook de heer Noordziek, bestuurder der Loge „L'Union Royale", werd door den Prins ontvangen. Omstreeks halfzes gistermiddag zijn de Koning en de Koningin weder van het Huis „do Pauw" naar het Loo teruggekeerd. Ten gevolge van het overlijden van Prins Frederik zonder mannelijke nakomelingen, worden thans weder met de Staatsdomeinen vereenigd de in Noord-Brabant gelegen belangrijke domeingoede ren, waarvan bij de wet van Mei 1816 (Staatsblad n°. 25) de opbrengsten aan Z. K. H. waren ver zekerd tot schadeloosstelling, omdat het groother togdom Luxemburg, aanvankelijk voor den Prins bestemd, aan de Nederlandsche Kroon kwam. Z. M. heeft met 16 September a. s. bonoemd tot directeur van het postkantoor te Warmond, B. J. Teuben, thans adsistent ten postkantore te Hooge- zand. Gemengd Nieuws. De vrouw, die den 24sten Augustus in de Morschstraat alhier met een revolver haren on trouwen minnaar trachtte te dooden, is heden van het academisch ziekenhuis naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. - Ook is daarheen geleid de persoon van M. A., alhier niet te huis be- hoorende, die zich in deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Nadat de aangehouden persoon, die Dinsdag-avond 11. eene winkellade heeft bestolen, verschillende valsche namen had opgegeven, is het thans gebleken dat men met een ouden tuchthuis boef te doen heeft, die in Juni van dit jaar uit de gevangenis te Hoorn is ontslagen, waar hij vijfjaren had doorgebracht, na vooraf ook reeds gevangenisstraf te hebben ondergaan. Hij is genaamd A. H. v. P. en behoort in Amsterdam te huis. Nabij de gasfabriek had gisteravond omstreeks zos uren een echt dramatisch voorval plaats. Een meisje wierp zich aldaar, na een woor denwisseling met haren beminde niet in de brui-, sende golven, maar in het water van een zeer ordi naire sloot. De ontknooping was in overeenstemming daarmede dan ook heel kalm. „Zonder bekomen letsel", zoo luidt het bericht, „werd ze weder op het droge gebracht." In sommige plaatsen in hot buitenland is het gewoonte, dat de jongelui der stad bij het bekend worden eener verloving de bruid eene sere nade brengen. Dit beviel een boer te Roullours niet erg, die zich zijn veel jongere dienstbode tot vrouw had uitverkoren. De man was jaloersch en zoodra de eerste tonen der muziek zich deden hooren, nam hij zijn geweer en schoot op de muzikanten, waar van een doodelijk getroffen werd. Yan de verloving kwam nu natuurlijk nietsde bruid stond haren drif- tigen bruigom gaarne aan de justitie af. BUITENLAND. Frankryk. Naar uit Tunis gemold wordt, zijn 1500 opstan delingen, behoorende tot de stammen van Hammamet en Wettelesk, naar Zoghou oprukkende, door de bewoners van het dorp Oualeria tegengehouden, die hen tot den terugtocht dwongen. De opstandelingen zijn teruggekeerd, onder bedreiging van heden, den lOden, in grooter getale te zullen terugkomen. Te Tunis is een geheime kruitfabriek ontdekt. De colonne-Corréard zal onmiddellijk, nadat zij haar voorraad ammunitie aangevuld heeft, naar Hammamet oprukken. Uit Algiers meldt men dat vijf caïds, onder welke twee met het ridderkruis van het Legioen van Eer, in hechtenis zijn genomen. Daarbij zijn brieven in beslag genomen, welke bewijzen dat zij met Bou Amema in betrekking staan; ook zijn depots van kruit ontdekt. Het een en ander heeft diepen indruk op de inboorlingen gemaakt. Nog andere arrestatiën zijn waarschijnlijk. Duitschlaud. Uit Dantzig wordt gemeld dat de keizer en de kroonprins, beiden in Russischo uniform, zich giste ren te halfóón naar Neufahrwasser begaven. Bis marck, die des voormiddags een audiëntie bij den keizer had, welke een uur dunrde, volgde onmid dellijk op het rijtuig des keizers. De groothertog van Mecklenburg droeg insgelijks de Russische uni form. Het diDer in den Artus-hof werd, naar men zegt, afbesteld en zou misschien op de „Hohenzol- lern" worden gegeven. Te halftwaalf kwam het Russisch eskader in het gezicht. Do ontmoeting der beide keizers aan boord van do „Hohenzollern" had te twee uren plaats. Keizer Wilhelm wachtte op de „Hohenzollern" keizer Alexander, aan de koningstrap staande, op. Beide vorsten omhelsden elkaar geruimen tijd en kusten elkaar herhaaldelijk, zichtbaar diep bewo gen. Even hartelijk was de begroeting met den kroonprins. Keizer Alexander keerde zich vervol gens tot prins Bismarck, met wien hij geruimen tijd sprak. Daarop werd het déjeuner gebruikt. Onder een stortregen reden te zes uren de vorsten naar den Artus-hof, waar in allerijl nog een diner ïn gereedheid werd gebracht. Het voornemen bestond tot eene algemeene verlichting. De beide keizers reden Dantzig binnen onder klokgelui en kanon gebulder. Na den maaltijd in den „Artus-hof" zou 's avonds de czaar weder de terugreis aanvaarden. Gi*oo1>IIri tannic. Reuters Office verneemt van gisteren uit Caïro 4000 man troepen met 30 kanonnen hebben het paleis Abdin omsingeld en de bijeenroeping eener notabelen-vergadering en het ontslag van alle ministers geëischt. De khedive heeft in het ontslag van het ministerie toegestemd. Eene circulaire, kort te voren door de Europeesche consuls ontvangen, zegt dat de demonstratie niet gericht is tegen de Europeanen. Men gelooft algemeen dat een vreemde bezetting onvermijdelijk zal zijn. Luidens berichten van 7 uren 's avonds omringden muitende troepen het paleis van den khedive. Do toestand was hoogst ernstig. Turkije. In antwoord op de vraag der gedelegeerden hoe de Porte hun de in de nota van 31 Dec. opgenoemde inkomsten zou ter hand stellen, antwoorden de Turk- sche gedelegeerden dat de Porte van plan is de zes contributies van de bankiers van Galata terug te nemen en die aan de gedelegeerden te geven. Telegrammen. WASHINGTON, 9 September. De staatssecretaris Blaine telegrapheerde gisteravond te halfelf: Do toestand van den president is gunstiger, de koorts is minder dan sedert vele dagen, do pols beter en de eetlust meer opgewekt. Do artsen zijn zeer be moedigd. Het weder is veel koeler. LONDEN, 9 September. Een telegram van den onderkoning van Indië, dd. 8 September, meldtUit Khelat is bericht ontvangen dat de emir van Kaboel den lsten September Khelat bereikt heeft en voor nemens was den 4den naar Kandahar op te rukken." NIEUW-YORK, 9 September. Eene republikein- sche Staatsconventie van Pennsylvanië heeft eene re solutie aangenomen, waarbij Garfields bestuur goed gekeurd en sympathie voor den president betuigd wordt. NEUFAHRWASSER, 9 September. Keizer Wil helm, de kroonprins van Duitschland en prins Bis marck kwamen te een uur hier aan en werden met geestdrift begroet. De keizer begaf zich aan boord van het jacht „Hohenzollern", waar hij met den admiraal Yon Stosch op de commandobrug plaats nam. Het jacht stoomde door de feestelijk versierde haven naar de reede, waar het jacht „Derschwana" het tegemoet kwam, onder de saluut schoten van het gepantserde eskader. De beide jach ten voeren het eskader voorbij. Twee kleine Russ. oorlogsschepen volgden het Russische jacht. De jachten lagen naast elkander, zoodat het den schijn had, alsof de keizer aller Russen niet aan wal zou gaan. LEIDEN, ÏO September. De nieuwe militie- en schutterij-ontwerpen zijn aan de Tweede Kamer ingezonden Een beter ver band tusschen militie en schutterijen is een hoofd beginsel der nieuwe regeling. Daarom is de 20-jarige leeftijd aangenomen als aanvangstijdperk van den schutterlijken dienst, terwijl voor hen die op dien leeftijd militieplichtig zijn, de schutterlijke dienst zich zoo spoedig mogelijk na afloop van den militie- dienst aansluit. Yerplichte diensttijd wordt voor allen van gelijken duur, om het even of de dienst volbracht moet worden bij de militie of de schut terij of bij beiden. De tijd in vrijwilligen dienst door gebracht, ook bij de militie voor men militieplichtig is, komt in rekeningbij de bepaling van het tijdstip waarop in vredestijd de dienstplicht bij de militie ophoudt. gggisss'.1 'C1')11;1 Ook bij het schutterij-ontwerp wordt de diensttijd bij de militie of als vrijwilliger volbracht, afge trokken van dien waartoe de wet anderen, die noch bij de militie, noch bij het leger dienden, verplicht. Dientengevolge zal ieder die lichamelijk voor den dienst geschikt is en niet in de termen van uit sluiting valt, in gewone tijden tot het einde van het jaar, waarin hij zijn 31ste levensjaar is ingetreden, - het geval van vrij willigen krijgsdienst voer het 20ste jaar volbracht, uitgezonderd - tot dienst gehouden zijn, hetzij hij dien dienst als vrijwilliger volbrenge, hetzij hij daartoe verplicht is ingevolge de militiewet of de schutterij wet. Eene verhooging der militiesterkte wordt als noodzakelijk voor de eischen van verde diging voorgesteld, namelijk een maximum der mi litie van 62,400 man. Vrijstelling wegens broeder- dienst wordt beperkt tot de kleinste helft van het getal broeders. Het stelsel van dionstvervanging is behouden. Daar door- meent de regeering ontstaat geen nadeel veor het krijgswezen. In het belang van het leger is persoonlijke dienstplicht geenszins noodzakelijk. In het schutterij-ontwerp is daarentegen het beginsel van algemeenen dienstplicht bij de schutterijen voor alle mannelijke ingezetenen van een leeftijd van 21 tot 30 jaar, voor zoover zij niet in dienst zjjn bij het leger, de marine en de militie en geschikt zijn, aangenomen. Bij de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden is voorgedragen als leerares mej. A. M. Will, lste onderwijzeres aan de openbare meisjes school en leerares aan de kweekschool te Leiden. Omtrent het bezoek van den Koning en de Koningin aan de familiebetrekkingen van wijlen Prins Frederik verneemt men nader dat Z. M. bij de aanschouwing van het stoffelijk overschot van zijn oom door aandoening overstolpt was en herhaaldelijk aan de familieleden zijn innige deel neming heeft betuigd met het verlies, dat niet alleen het vorstelijk Huis in het algemeen, doch de over blijvende verwanten in het bjjzonder heeft getroffen. De kroonprinses van Denemarken, kleindochter van wijlen den Prins en medeërfgename van den diepbetreurden vorst, wordt in de residentie gewacht. Zooals bereids is aangekondigd, zal hedenavond op het Huis „de Pauw" het stoffelijk hulsel in de lijkkist worden geplaatst. Deze treurige verrichting zal geschieden in tegenwoordigheid der ep het bui tenverblijf aanwezige leden der koninklijke familie den van de dienst van wijlen Z. K. H. Men verneemt dat prins Frederik, korten tijd voor zijn overlijden, den heer M. graaf Yan Limburg Stirum, hofmaarschalk van zijn Huis, benoemd heeft tot executeur-testamentair. De Koning en de Koningin worden Zaterdag a. s., met gevolg, in de residentie terugverwacht. In Den Haag is overleden mr. C. Le Clercq, oud secretaris-generaal van het ministerie van buitenl. za ken, commandeur en ridder vanjonderscheidene orden. Prins Karei van Pruisen was voornemens, dezer dagen een bezoek te brengen aan prinses Hendrik op het lusthof Soostdijk. Wegens het over lijden van prins Frederik is dit bezoek voorloopig uitgesteld. Onder alle reserve deelt het Haagsche Dagbl. het gerucht mede dat - volgens ontvangen tijding- door de Atjehers te Samalangan een 70 Nederland sche soldaten zouden zijn vermoord en troepen met bestemming derwaarts zouden zijn ingescheept. Ds. Yan Hoogenhuyze te Dordrecht heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Rotterdam. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdanij arriveerde Donderdag te Nieuw-York; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Napels; de „Prinses Marie", van Am sterdam, arriveerde gisteren te Batavia; de „Voor waarts" vertrok hedenmorgen van Amsterdam naar Batavia; de „Stella" is gisteren van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Jason", van Amster dam naar Nieuw-York, passeerde hedenmorgen te zeven uren Lizard; de „Koningin Emma" wordt in den loop van Maandag te IJmuiden verwacht. Leiden, 10 Sept. Ter markt werd heden aangevoerd Tarwe 13 hectoliter. Wintertarwe 12.50 a 13.Zomer- tarwc f 11.a f 11.50. Kogge 11 H. L. Winterrogge f 8.50 a 9.Zoraerrogge f 7.50 a f 8.Gerst 10 H. L. Zomergerst f 6.a f 6.50 Chevalier-gerst f 7.25 a f 7.75. Haver 13 H. L. Zware Haver ƒ5.a ƒ6.50. Lichte Haver 4.26 a 4.50. Dnivenboonen 6 hectol. /"8.60 a 9.25. Paardenboonen 7 hectol 8.s 8.50. Boter 73G0 kilogr., lste qoalit. 1/* vat 67.a 71. 2de qoalit. 1/» vat f 61.a 65 Boter lste qnalit. per kilogr. 1.67Va a ƒ1.771/». Sde qnalit per kilogr. ƒ1.521/» a 1.621/j. Lange Zwarte Turf 17000 dubb. hectol., 0.18 a ƒ0.20.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2