njy A". 188 N°. 6G10. luör« Tweede Blad. Dese Courant wordt dagelijfeB, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1. PRIJS DEZRB CODRAST» Voor Leiden per 8 raamden.1.18. franco per post1.4(1 dfzonderitjlie Emmert0.05. IJEIQEIV, 3 September. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de betrekking van leeraar in hand- en rechtljjnig teekenen aan de rijks hoogero burgerschool met vijfjarigen cursus te Leenwarden te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 10 Sept. a. s. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvéte 's-Gravenhage. Dezer dagen was in de N. R. C. het volgende ingezonden stuk te lezen, het bouwen van woningen enz. te Katwijk aan Zee betreffende, dat wij op ver zoek hier overnemen, opdat het meer in den kring, waarvoor het bestemd was, bekend worde: Onlangs had in deze gemeente vanwege het domeinbestuur eene veiling van bouwgronden plaats. Eerst bij opbod, en na eene pauze van anderhalf uur om gelegenheid tot verhooging te geven, bij afslag. Er was goede kooplust. "Want wat voor een paar jaar eene waarde had van plus minus f 500 per hectare, bracht nu ongeveor f 3000 per hectare op. De persoon die den grond op dezen prijs had afgemijnd, meende dan ook stellig en zeker kooper te zijn. Doch hij had buiten het beleid van het domeinbestuur gerekend. Want dit toch schijnt be zield te zijn met begrippen, die naar onze overtui ging met het algemeen belang in strijd zijn en geenszins bevorderlijk zijn aan de ontwikkeling onzer gemeente. Wat toch gebeurde? Na een tijd van beraad van acht dagen, ontving de hoogste bieder en elk zjjner borgen een brief - natuurlijk alle oagefrankeerd - waarbij bericht werd dat de grond niet werd gegund. Het scheen dus dat men er nog meer geld uit wilde slaan. Acht dagen later ontving de hoogste bieder wederom een schrijven - natuurlijk ongefrankeerd - van den volgenden inhoud: „Indien u nog grond langs het Kanaal wilt koopen, maak er dan spoedig werk van." (Onderteekening). „Aan het adres op de enveloppe kon men zion, dat het schrijven aan een mensch was gericht. Do belanghebbende persoon wendde zich nu persoon lijk tot het bestuur der domeinen. Het bescheid, dat hjj daar ontving, was, dat een ander persoon aanvraag had gedaan om dit stuk grond langs het Kanaal, dat die een hoeger bedrag had geboden, en dat de vroeger geboden som derhalve niet meer voldoende was, dat er nog meer geld moest worden bijgevoegd. Doch hoeveel dan? vroeg men. Dat kon niet gezegd worden, was het antwoord. Het gevolg was dat men van een dergel ijken aankoop moest afzien. Het vooruitzicht om do gemeente in den eersten tijd verrijkt te ziea met nieuwe woningen, waaraan zulk eene groote behoefte is, is dus aan vankelijk onmogelijk geworden. Wio nu echter die andere - royale! - bieder is geweest, daarvan is nog niets gebleken. „Hij, die ooit met het domeinbestuur heeft moeten handelen, zal dit schrijven beter dan een ander be grijpen. Yoor de gemeente Katwjjk echter is een toestand, zooals die van de hier boven geschetste handelingen het gevolg moet zijn, hoogst treurig. Is er dan niemand die onze gemeente helpen kan, indien hij grondig heeft onderzocht dat het hierboven medegedeelde volkomen juist is? Wij wenschenhet. En mocht men opmerken dat het gemeentebestuur van Katwjjk tevreden mag zijn, omdat het dezer dagen twee hectaren duingrond in bezit heeft gekregen, - eilieve! laat men dan eens de memorie van toe lichting van het ontwerp-wet lezen, waarin bepaald wordt dat in de eerste 5 jaren ook van dezen grond niets mag worder kocht, noch dat er in dien tijd bijzondere woningen op mogen worden gesticht. Vraagt men nu, hoe of men over de haade!in"en PRIJS DER ADVERTENTIESx in deze van het domeinbestuur denkt? Dan zal het antwoord daarop zijn, dat men het er voor houdt, dat het meer op den weg van een verlicht bestuur ligt, mede te werken tot don algemeenen bloei van land en gemeente, en dat handelingen zooals die hierboven zijn geschetst, aanleiding geven tot ergernis en verbittering." Op het thans te Breda gehouden wordende Nederlandsch Taal- en Letterkundig congres is een warm pleidooi gevoerd tegen het meer en meer ge bruiken in onze taal van vreemde woorden en Fran- scho zinwendingen. Onze stadgenoot de hoogleeraar De Vries, haalde verschillende woorden en zinwen dingen aan, die hier een soort van burgerrecht hadden verkregen, maar dat niet verdienden en dus door andere moesten vervangen worden. Wel is waar, zeide hij, is het moeilijk voor zulk een vreemd woord, vooral in den tegenwoordigen tijd, nu er telkens nïouwe woorden moeten goschapen worden, telkens een woord te vinden, dat het vreemde woord zoo vervangt, dat het volkomen uitdrukt wat met het vreemde woord wordt bedoeld. Wat nu te doen? Maar dat is ook niet noodig, en znlk een woord zou zijn een slecht woord; de taal heeft van ouds af geschilderd; men kan dus een woord vinden, dat, al geeft het niet in alle opzichten datgene weer, wat in het woord licht opgesloten, toch goed bruik baar is. Voor chantage bijv., zegt prof. De Vries, heb ik indertijd het woord „afdreiging" voorgesteld, en dit woord heeft ingang gevonden; debating-club, wat in de dagbladen zoo dikwijls voorkomt, - waarom kan dat niet zijn: „spreekgezelschap?" - Drnktdit woord niet uit, dat bedoeld wordt een gezelschap, waarin over eonig onderwerp van gedachten wordt gewisseld? - We hebben immers oek „leesgezelschap" en weet niet iedereen, dat dit een gezelschap be- teekent, dat onderling boeken koopt, die zij elkaar on derling ter lezing toezenden De woorden gymnastiek en turnen, bij ons in gebruik, konden ook vervangen worden, en nu vroeg de heer De Vries, hoe de oude Franken bijv. znlk een woord in hun taal zouden hebben uitgedrukt. Wat toch valt dadelijk in het oog, als men een gymnastiekzaal binnentreedt? - Zwaaien met de armen; met de ledematen. Zwaaien, wellicht ware dan het woord „zwalen" geboren en men zou er zeker niet aan gedacht hebben 't gymnastiek te noemen of het woord „turnen" in „tornen" te ver anderen, dat doet denken aan iets lostornen. Ook het woord „kellner" kwam hoe langer zoo meer in gebruik. Vroeger zei men „Jan", - maar dat gaat tegenwoordig niet meer, nu er in vele hotels fat soenlijke jongelieden zijn, die als bedienden optreden. Kellner doet denken aan iemand, die het opzicht heeft over den kelder; maar de hotel-bedienden zijn niet alleen om de gasten uit den kelder te bedienen, - ze moeten van alles „schaffen", - verschaffen, - waarom dan niet het woord „schaffer" gebruikt? Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermo gen voor eene vlam, welke 170 liters gas per uur verbrandt, bedroeg 17.14 kaarsen. Hoogste licht- kraebt 17.75, laagste lichtkracht 15.95 kaarsen. Kaarsen en brander zooals bjj contract voorgeschre ven. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Gemiddeld zwavelgehako 0.2262 gram, gemiddeld ammoniak- gehalte 0.1343 liter, koolzuurgehalte 0.0058 liter, alles berekend op den M3. Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aanmerking genomen, niet in het gas voor. (H. C.) Bij het examen voor leerling bij de rijkstele graaf, dezer dagen gehouden, heeft opnieuw eene dame, mejuffrouw Fleischer van Amsterdam, alle Vta 10 rP.fr!» luier» reirl nirer..»t 0.11£, Grootere letters juut plaatsrimnta. andere candidaten de loef afgestoken en N9. 1 be haald. Deze zelfde jonge dame behaalde vóór eeni- gen tijd bjj een klerken-examen eveneens het eerste nummer. Te Utrecht heeft de algemeene vergadering van de Nederl. Vereeniging van Gemeente-ambte naren plaats gehad. De heer Kraan, die den voor- zittersstoel innam, gaf een kort verlag van de werk zaamheid der Vereeniging in het afgeloopen jaar en wees er daarbij op, dat het ledental toegenomen was en vooral ook invloedrijke personen zich aan de Vereeniging hadden aangesloten. De Vereeniging bestond thans uit ruim 900 leden, waarvan een 20 ter vergadering waren opgekomen. Een voorstel van het bestuur om het aantal bestuursleden van 5 op 7 te brengen, werd aangenomen. Daar de heer Kraan het radicaal van gemeente-ambtenaar ver loren heeft of op het punt staat te verliezen en de heer A. Kaptein als lid van het bestuur bedankt had, moest dus door de vergadering in een viertal vacatures worden voorzien. De heeren Rengers, burgemeester van Leeuwarden, Pické, burg. van Middelburg, Verploegh Chassé, burgemoester van Vreeswijk, en Stalenhoef, secretaris van Montfoort, werden daarop gekozen, van welke de beide laatste heeren dadelijk zitting namen. Een voorstel van het bestuur omtrent het aanbevelen bij de hooge regee ring van de oprichting van, een pensioen-weduwen- en weezenfonds voor gemeente-ambtenaren gaf tot ampele disenssie aanleiding. Besloten werd aan te dringen op het benoemen eener staatscommissie, die de zaak zon moeten onderzoeken. Een voorstel van den heer Derks (schriftelijk ingediend) om het be stuur op te dragen zich tot de hooge regeering te wenden met het verzoek, om betere en billijke rege ling der jaarwedden van de gemeente-ambtenaren, vond met het oog op het plan om aan te dringen op het totstandkomen van een pensioen-wednwen- en weezenfonds voorloopig weinig bijval. Gemengd Nlcnwe. Omtrent het reeds vermelde spoor- wegongelifc tusschen Marseille en Nizza worden nader de volgende bijzonderheden medegedeeld r. De locomotief,^ de tender, drie goederenwagens en twee waggons derde klasse stortten van do rotsen. Van de tien wagens, waaruit de trein bestond, liepen negen van het spoor en reden nog tachtig meter ver door. Vier verbrijzelde wagens hingen tusschen hemel en aarde. De locomotief was op een- verlaten bouwvallig huis terechtgekomen. De machi nist Deloule, een man van zes en veertig jaar, die op het punt stond om gepensioneerd te worden, lag met verpletterd hoofd er naast. Teissère, de stoker, acht en twintig jaar oud en een half jaar geleden gehuwd, was geheel verbrand. Zes reizigers hadden vrij ernstige kneuzingen gekregen. Het ongeluk had des avonds te acht uren plaats en de reizigers bleven den geheelen nacht op den weg- Eerst den volgenden ochtend te tien uren konden zij naar Cannes worden gebracht. - Er schijnt geen twijfel te zijn, of het ongeluk is door kwaadwil ligen veroorzaakt, want in een boschje heeft men eene zware nijptang benevens klinkbouten, klampen enz. gevonden en bij de baan een opgebroken stuk spoorstaaf ter lengte van vijf meter. Men doet ijverig onderzoek. In de eerste helft van 1881 waren erin Italië 850 gevallen van manslag: 557 pogingen tot manslag ^kindermoorden 113; pogingen tot kinder moord 2; aanranding en verwonding kwamen 16,402 maal voor; diefstal 659; diefstal met geweld 248; diefstal met verzwarende oroetandigheden 18,737. Over het geheel waren de misdrijven veel geringer in aantal dan in dezelfde periode van 1880 en de veroorzaakte schade bedroeg 1,645,060 fr. minder»

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1