N°. 6609. Zaterdag 3 September. A". 1SS1. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Eeestdagen, uitgegevea» LEIDSCH fill DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBAJTt v V«ar Leiden per 8 mitnden.v±a£4£f 1.141 Franco per postft* m trm rgt g 1.40b AXzonderlyke Nonuner»;......nv.'ua. a <L0S» BTADS-BERICHTEN. BURGEMEESTElt en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. G, 2de alinea, der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der echolen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4); Doen te weten dat de inschrijving van nicowe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en 4de klasse zal plaats hebben van den 5dcn tot en met den 17den September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de BraDdewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags-namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school N°. 1 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door cn ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbrng- steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brug. Tot de wijk voor de openbare school N°. 2 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Onde Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school N°. 3 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, LaDge Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen nit Zoeterwoude hehooren bij N°. 1 voor minver mogenden, leerlingen uit Leiderdorp hij N°. 3 voor minvermogenden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 September 1881. E. KIST, Secretaris. gestane financiën wordt, met inachtneming der meeste zuinigheid in gebruik van brandstoffen en andere behoeften, het meerendeel besteed tot uit- j breiding der verzameling. Verliezen heeft de ver zameling niet geledende aankoopen bestaande uit teekeningen, etsen, lithographieën, gravuren, de portretten in photographic van den generaal-majoor Van der Heyden en van mr. Alex. Ver-Huell, prent werken, geïllustreerde werken, boeken enz. Do volgende geschonkon werden ontvangenvan den heer Meis, student in de rechten alhier, een zwarte kunstprent (de wijn is een spotter) naar F. Van Mieris, de Oude, proefdruk vóór alle letter en drie portretten, N. Bacon, Thomas Morus en Wolsey, naar Adriaan Van der Werff, door P. Van Gunst; van de commissie voor de maskerade, een exemplaar van de maskerade 1880, voorstelling van den intocht van Philips den Schoonen binnen Amster dam, 1497 etc., door G. J. Bosvan den heer Mazel te 's-Gravenhage, twee honderd acht en vijftig kunstcatalogi van vroeger en later tijd, nit ver schillende landen en de meeste met ingevulde prij zen en de namen der koopers enz. ene., benevens een achttal kleine brochures betreffende de knnst; van den heer Alex. Ver-Huel te Arnhem, zijne werken Scherts en Ernst XII, waarmede dit werk compleet is, en van zjjne Denkende beeldjes de af). 1, 2 en 3en van den heer H. G. Van do Sande Bak- huyzen zijn Verslag van den staat der Sterrenwacht te Leiden enz. ever 1879-1880. Ten slotte ontving het Kabinet van de hooge regeering (ministerie van binnenlandsche zaken) een exemplaar der jaarlijk- sche verslagen benovens een exemplaar van den Catalogus Paviljoen Haarlem. De aard van het gebruik door het publiek van het Kabinet is en blijft steeds onderwijzendin de eerste plaats staan de studenten der Leidsche universiteitverder wor den alle belangstellenden zoo van hier als elders toegelaten. De maatregelen in het belang van het Kabinet wenschefijk geacht, zijn dezelfde als die waren uit gedrukt in het verslag van het vorig jaar, namelijk verhooging van de Rijks-subsidie tot aankoop enz.; om dezen zijnen wensoh te motiveeren, zou de direc teur van het Kabinet, de heer J. L. Cornet, in her halingen moeten komen zonder vrucht, omdat, naar het schijnt, 's lands financiën zulke vermeerderingen niet gedoogen. De aaneienlijke Javaan Ismangoon Danee Winoto, die alhier en te Delft gestudeerd heeft en getrouwd geweest is met een Europeesche dame, dochter uit het huisgezin, waar hij in Holland op gevoed werd, is dezer dagen adjunct-inspecteur van het inlandsoh onderwijs op Middel-Java geworden. Men schrijft uit Noordwijk aan het Rott. Nbl.: Indertijd hief ik een klaagtoon aan over den weinigen voortgang die in onze tram-aangelegen heden merkbaar was. Ik heette den concessionnaris Klaasen destijds nochtans gelukkig dat hij slechts wegen benoodigd had voor de lijn Noordwijk a/Zee- Leiden. Onvoorzichtige die ik was! Juist doordat hy den berm eens wegs behoefde, zitten we thans nog zonder tram! De Leidsche gemeenteraad immers weigerde doodeenvoudig den berm van den Leidschen weg aan den heer Klaasen voor het doel in erfpacht te geven. Wat men nergens ziet of zag, geschiedde te Leiden men weigerde voor een uitstekend doel den berm af te staan en dat niettegenstaande de concessionnaris genegen was een behoorlijk erfpachtsrecht te geven. Menschen die zich herinnerden dat de gemeente Leiden de geldleening voor den tram Katwijk Leiden garandeerde, beweren thans dat de meer derheid van de leden van den Leidschen gemeente raad zich zal vereenigen tot een club, die zich Inconse- quentia zou noemen. Nu - een rechtstreeksche tramweg-verbinding tns- schen Leiden en Noordwijk is dus onmogelijk ge worden - dank zij bedoeld besluit. Of we eindeljjk nog eens in een of ander tramwegnet zullen worden PRIJS DEB ADYERTENTIEA Tu» 1—6 regelr^.,.,11.06. Iedere regel meer'»-.0.17$. Grootera lelters nm plaatsruimte. opgenomen? - Yan harte hoop ik het, maar mijne hope heeft geen grond. Do heer Klaasen vraagt nu weer vergunning voor een lijn Noordwjjk a/Zee via Noordwijkerhoek naar Piet-Gijzenbrug. - Yoor het traject Noordwijkerhoek- Piet-Gijzenbrug behoeft hij evenwel opnieuw ver gunning van Leiden; - zal ze hem verleend worden? Intusschen heeft ook de Rijnlandsche Stoomtram maatschappij den gemeenteraad van Noordwijk ge vraagd om vergunning tot het leggen eener lijn van Noordwijk aan Zee via Noordwijk-binnen naar Katwijk-binnen, aansluitende aan de lijn Katwijk- Leiden, mits de gemeente Noordwijk zich verbinde tot een rente-garantie van 5 pet. over het kapitaal benoodigd voor den bouw der lijn, p. m. ƒ120,000. Reeds sinds eenigen tijd zjjn de tramquaesties bij den raad aanhangig; een besluit werd nog niet genomen; Vrijdag jl. werd besloten eerst het ant woord af te wachten dat de Leidsche beschreven vaderen op het adres-Klaassen (Noordwijk-Piet- Gijzenbrug) zullen geven. Is ook dat weder afwijzend, dan rest ons alleen de aanvraag Katwijk-Noordwijk en zoo het den gemeenteraad dan ernst is met de bewering dat men prijs stelt op het bezit van een tram, dan zal' men tot toewijzing van het verzoek der Rijnl. Stoomtrammij. moeten besluiten. Ik geloof evenwel dat de raad van Noordwijk niet tot renteguarantie zal willen (of liever dur ven) besluiten. „Daar is uur noch tijd" - leest men op onzen dorpstoren. - Ik vrees dat men daaraan later zal moeten toevoegen; „en tram noch spoor."' Namens den Koning is door den minister van- waterstaat, tot wederopzeggings, aan den heer P. Crans te 's-Gravenhage, directeur der Rjjnlandsche. Stoomtramwegmaatschappij, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding langs den stoomtramweg tusschen Leiden en Katwijk. Op het zestal voor predikant bij de Ned.- Herv. kerk te Leeuwarden staandd. J. G. Busoh Keizer, te Dalen; P. A. J. Jas, te Sassenheim; "W. J. Immink, te Amersfoort; M. Hoog, te Voor schoten; R. H. Drijber, te Diever, en A. F. H. Blaauw, te Eist. De Koning en de Koningin bezochten gister middag het door Z. M. aangekocht landgoed „Gruns- foort", bij Wageningen. Zij maakten een rijtoer over het uitgestrekte landgoed en gebruikten het déjeuner bij graaf van Rechteren. Te Renknm en te Wage ningen, waar HH. MM. weder passeerden, werd uit elk huis gevlagd. De Prins van Oranje, vergezeld van zijn adjudant, kapitein Beyerman, heeft vóór zijn ver trek uit Parijs naar Zwitserland de electriciteits- tentoonstelling aldaar verleden Maandag-avond nog met een bezoek vereerd. Na de Nederlandsche af- deeling met veel belangstelling bezichtigd te hebben, heeft Z. K. H., onder geleide der commissarissen, de heeren Oyens en De Voys, de meest belangrijke zaken, welke deze tentoonstelling aanbiedt, in oogen- schouw genomen en zijn voornemen te kennen ge geven om zoo mogelijk bij zjjn terugreis het bezoek te hernieuwen. In de gistermiddag gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is, overeenkomstig het praeadvies van de commissie voor de belastingen en het verlangen van den minister van binnenlandsche zaken, de verordening op de heffisg van tolrechten op de straatwegen naar Scheveningen gewijzigd in dien zin, dat officieren in uniform vrij van tol zijn zonder van hen te eischen, dat zij in dienst zijn- Uitdrukkelijk werd echter geconstateerd dat alleen de bedoeling is officieren te paard vrij te stellen, niet rijtuigen, waarin officieren in uniform zijn ge zeten of die door hen worden gemend. De Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg maatschappij heeft in Augustus 45,832 personen ver- LEXDEN, 2 September. In de jongste raadszitting werd besloten de ver ordening regelende hot getal, de jaarwedden, de be noeming en het ontslag der leeraressen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes in dier voege te wijzigen dat in plaats van een leeraar in de wis-, natuur- en scheikunde op 1800, zal wor den aangesteld een leeraar in de wiskunde op 1500 en een leeraar in de natuur-en scheikunde op 1000. Intusschen is geen besluit genomen aangaande de periodieke traktementsverhooging, geregeld in art. 2 der verordening, waarin is bepaald dat de leeraar genoemd in litt. c van art. 1, de leeraar in de wis-, natuur- en scheikunde, tweemaal eene verhooging van jaarwedde geniet van 200, om de drie jaar. Het komt B. en Ws. voor dat deze bepaling kan behouden bljjven voor den leeraar in de wiskunde, wiens jaarwedde thans bedraagt 1500, doch dat eene periodieke traktementsverhooging van 100 voldoende is voor den leeraar in de natuur- en schei kunde, wiens jaarwedde is vastgesteld op 1000 en zulks in overeenstemming met hetgeen te diens opzichte is bepaald voor betrekkingen met gelijke jaarwedde aan de Hoogere Burgerschool voor jon gens. Zij geven mitsdien den raad in overweging de verordening in dien zin te wijzigen. Morgen zal het vijftig jaren geleden zjjn dat de heer T. Hooiberg in velschillende betrekkingen, nu nog als amanuensis, aan het Museum van Oud heden werkzaam is. Gedurende de afgeloopen maand werden per Leidschen tramweg vervoerd 45,687 personen. Niettegenstaande de min gunstige weersge steldheid van Augustus bedroeg het aantal ver voerde personen per Rijnlandschen stoomtram in die maand 43,271, met eene opbrengst van ƒ5804.19, of per dag-kilometer 21.81. - Sedert de opening (4 Juni) is het totaal der vervoerde personen 128,146, met eene opbrengst van ƒ17,153.14, of per dag-kilometer 22.671/,. De Staatscourant van heden bevat het ver slag over 1880 van 's rijks Kabinet van pleister beelden, teekeningen, prenten enz., te Leiden. De toestand van het gebouw, het ameublement en de brandbluschmiddelen is voldoende, die van de verzameling en het archief goed. Het personeel be staat uit een directeur en een custos. Yan de toe-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1