Vrijdag 2 September. N°. 6608. Den Courant wordt dagel^ks, met uitzondering fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 162 tot 170 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. A°. ISol IEIDS0H DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT» Voor Leiden per 8 meenden...............,/ Lit. Franco per posts l.dfll Afzonderlijke Mommena (LOS. ritus DEB ADVERTENTIES Vu 1—8 regel» Iedere regel meer. Grootere letters naar plaatsrnintU. 1.05. 0.17*. BTADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van B. A. VAN DIJK, fabrikant van raamhorren, wonende alhier, houdende verzoek tot plaatsing van eene stoommachine in het pand in de Burgsteeg N°. 4; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd I»; alsmede dat op Donderdag dec 15den Sept. a. s., 's voormid dags te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te breDgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 September 1881. E. KIST, Secretaris. Vergadering van don Gemeenteraad van Leiden op Diasdag 6 September 1881, des namiddags te twee nren Punten ter behandeling: 1°. Beëediging en installatie van nieuw inkomende leden van den Gemeenteraad. 2°. Bepaling door bet lot van de jaren van aftreding van de twee nienw verkozen raadsleden, in verband met de uit komst der jongste volkstelling. 3°. Benoeming van twee Wethouders. 4°. Idem van leden in de vaste commissiëD, als: a. drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter, b. twee leden van de Commissie belast met het ontwerpen - en herzien van de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. c. drie leden van de Commissie tot bet ontwerpen en her zien van de plaatselijke verordeningen betreffende de huis houding der gemeente en nit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van Fabricage. 5b. Idem van twee Commissarissen der Gasfabriek. (167) 6». Idem van Bestnnrders van bet Stedelijk Werkbuis, buiten de leden van den Gemeenteraad. (151) 7°. Idem nit de leden van den Gemeenteraad. 8°. Idem van onderwijzend personeel aan de Gemeente-instelling tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren. (164) 9°, Verzoek van C. Van Hoeken, om een duiker te leggen. (16S) ICC1. Idem van H. N. Brouwer, om eene brug te leggen. (163) 11°. Idem van F. Strangers, tot bet doen rooien van boomen aan den Stationsweg. (162) 12°. Voordracht tot wijziging van de Verordening regelende bet getal eDZ. der leeararesscn en leeraren aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. (165) 13°. Soppletoire staat van begrootiug, dienst 1880, en staat van af- en overschrijving van het Ned. Iraëlietitch Arm bestuur. (169) 14°. Verdeeling van den Raad in sectiën. 15°. Rekening van Vrouwen en Kraammoeders over 1880. (168) 16°. Rekening van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis over 1880. (170) LEIDEN, 1 September. De ontwerp-begrooting der inkomsten en nitgaven van deze gemeente voor het jaar 1882 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 713,085, terwijl de opbrengst der plaatselijke directe belasting is uitgetrokken op 120,000. De verschillende hoofdstukken der begrooting zijn als volgt geraamd: Ontvangsten: I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 13,879. II. Belastingen en heffingen f 406,442. III. Gemeente-eigendommen en bezittin gen 939,85. TV. Ontvangsten van verschillenden aard 80,319. V. Buitengewone ontvangsten ƒ118,460. Uitgaven: L Huishoudeljk Bestuur 57,890. II. Werken tot openbaren dienst bestemd 74,705. UI. Eigendommen naar het bnrgelijk recht f 22,542. IV. Invordering van plaatselijke belastingen 11,885. V. Openbare veiligheid f 76,410. VI. Gezondheids- politie f 1300. VU. Onderwijs enz. ƒ267,810. VIII. Armwezen f 44,094. IX. Rente en aflossing f 105,750. X. Andere uitgaven 44,760. XI. Onvoorziene uit gaven 5939. Naar aanleiding van het jongste raadsbesluit leg gen B. en Ws. thans over het volgende voorstel van Curatoren van de gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren: 1°. den heer H. C. Klinkert eervol te ontheffen van het onderwijs in de land- en volkenkunde, onder dank betuiging voor de bewezen diensten; - 2°. den heer Mr. G. J. Grashuis eervol te ontheffen van het onderwijs in het Javaansch, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, en hem te belasten met het onderwijs in het Soendaneeseh, tegen eene jaar wedde van 750; 3°. aan te stellen tot lector in het Javaansch den heer H. C. Humme, oud-Resident tegen eene jaarwedde van 2000; - 4°. aan te stellen tot lector in de land- en volkenkunde, tevens in inlandsche talen, den heer G. A. Wilken, contro leur 1ste klasse bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera, tegen eene jaarwedde van 3000- 5°. aan te stellen tot lector in de godsdienstige wetten, volksinstellingen en ge bruiken den heer Dr. C. Snouck Hurgronje, doctor in de Semitische taal- en letterkunde, tegen eene jaarwedde van 2000; en 6°. den titel van lector te verleenen aan de heeren Klinkert, Mr. Grasbuis en Dr. Bijvanck. Tengevolge van het door de heeren J. I. Yan Wensen en J. C. Yan der Zweep genomen ontslag als commissarissen der stedelijke gasfabriek, worden onder overlegging van de door commissarissen inge zonden voordrachten, door B. en Ws. de beide vol gende dubbeltallen voorgedragen: 1ste vacature de heeren: J. I. Van Wensen en dr. M. J. Goeje; 2de vacature de heeren: J. C. Yan der Zweep en P. L. C. Driessen. De voordracht van commissarissen luidde 1ste vacature: dr. E. F. Yan Dissel en mr. J. T. Buys2de vacaturedr. T. Zaayer en L. C. Quant. Bij de commissie van fabricage en B. en Ws. bestaat geen bezwaar tegen het door T. Strengere gedaan verzoek tot het doen wegnemen van de boomen, staande op gemeentegrond vóór zijn nieuw gebouwd huiB aan den Stationsweg n°. 13; omdat zij, dicht bij den gevel, het uitzicht en het licht belemmeren. - Ook bestaat bij beide colleges geene bedenking tegen het verzoek van N. H. Brouwer, om vergunning tot het leggen van eene brug over de sloot langs den Stationsweg, voor zijn nieuw gebouwd huis aldaar, en tegen dat van C. Yan Hoeken om een dniker te leggen van zjjne stoom fabriek door het Utrechtsche jaagpad naar den Rijn, onder de gemeente Zoeterwoude, waartoe door het Hoogheemraadschap van Rijnland bereids vergunning werd verleend. Blykens achterstaande advertentie zal de heer W. J. Yan Zuylen onze stadgenooten in de gele genheid stellen Maandag a. s. met zijn gezelschap kennis te maken. Als iets opmerkeljjks verdient wel vermelding dat hij het speelseizoen opent met hetzelfde stuk als de vereeniging het Nederl. Tooneel „Inkwartiering", een Nederl. bewerking van Yon Mosers en Yon Schönthan's nieuw blijspel. Het N. v. d. D. geeft er een korten inhoud van. Het speelt in een provinciestadje aan den Rijn, bij eene stille en kalme familie, waar de stilte slechts verbroken wordt door de luidruchtige vroolijkheid van een logétje, nka, een Hongaarsch meisje, dat haar op voeding in Holland geniet. De landelijke aast wordt echter plotseling gestoord. Er zal inkwartiering in het stadje komen, daar in de omstreken groote manoeuvres plaats hebben. Ilka en haar vriendin netje Elisa springen op van vreugd en ook mevrouw Hendorp gevoelt iets voor het militaire. Hka wil een heel escadron in hniB halen; papa liever een kolonel, die is ond en ziekelijk; maar terwijl papa daar voor naar het stadhuis is, komen er reeds officieren, o. a. Yan Rheden tot Rhedenshnizen, een militair met een taille van een wesp, een romance in zijn hart, een liefdesverklaring op de tong en een blauwtje in het verschiet. Papa is nog niet terug, of daar klinkt de mnziek der hnzaren die hun „blijde inkomste" vieren. Het huishonden bij de familie Hendorp is het onderste boven. Dames, meiden en knechts klimmen op tafels en stoelen om Neerland's dapperen te begroeten. Intnsschen heeft Papa zijn zin gekregen, de kolonel kemt bij hem. Maar in plaats van een oud man is het iemand in de kracht des levens. Allerlei misverstanden ontstaan nn. Al de meisjes doen haar best om den officieren aangenaam te zjjn, de moeders niet het minst. Op die manier ontstaan er liefdes geschiedenissen tusschen Elisa Henkei en den apotheker, tusschen v. d. Yalk, adjudant, en Ilka. Yerder speelt nog een hoofdrol de liefde van eene gouvernante en een adjudant. De dienstboden zijn in de heele stad niet te houden en denken aan niets anders dan aan soldaten. - Hoe dit alles eindigt, vertelt het blad natuurlijk niet, omdat het den toeschouwers niet de verrassing dier ontknoo ping wil ontnemen. De heer H. Burger alhier is door den gemeenteraad van Haarlem benoemd tot leeraar aan het gymnasium en aan de beide hoogere bur gerscholen aldaar. In de Temps" leest men dat prof. H. G- Yan de Sande Bakhuyzen, directeur van het obser vatorium alhier, de jongste zitting der Parij- sche Academie van "Wetenschappen bijwoonde. Dit geschiedde op voorstel van den Franschen astro noom Faye. Wij vernemen nader dat op de internationale tentoonstelling van wol in het Kristallen Paleis te Londen nog met de bronzen medaille bekroond zijn de heeren B. H. Yos Zonen alhier en de heer Ceraelis Stuyt te Purmerend. Hedenmorgen werd op de Kon. Ned. Grof smederij aan 24 werklieden, die 25 jaren en langer aan die inrichting werkzaam zijn geweest, door den directeur, met eene toepasselijke aanspraak, aan elk hunner een zilveren horloge met inscriptie, ter ge dachtenis aan dit feit, uitgereikt. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste bus lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 3den September a. s., des morgens te 6 oren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren be zorgd zijn. De 7de lijst der „Standaard" geeft als totaal der Unie-collecten van 250 locale comité's f 56,599.75, waaronder Voorschoten met f 154.75 voorkomt. Naar verzekerd wordt, zal met October a. s. de Omnibusdienst OvertoomSlotenHaarlemmer meer gestaakt worden. De commissie voor de plaatselijke belastingen te 's-Hage heeft den gemeenteraad voorgesteld toe te geven aan het verlangen der regeering betreffende den vrijdom voor de militaire voertuigen en voor de paarden van militairen, mits door dezen in uni form gekleed gereden of geleid wordende, om name lijk de beperking van dien vrijdom, uitgedrukt in de woorden „en mits dezen in dienst zijn" op te heffen. Bij gelegenheid dat de hoogleeraar-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinni gen te Utrecht, dr. F. P. Th. Yan der Lith, zijne betrekkkg nederlegt, die hij 40 jaren met trouw, ijver en toewijding heeft vervuld, werd hem giste ren een blijvend aandenken aangeboden. Een com missie, bestaande nit de heeren M. Lotz, pred. te HerwijnenC. Swalue, pred. te ZandvoortA. Tros- torff, gem.-ontv. te Rotterdam; E. G. Verkade te BreukelenJ. M. Vermeys, hoofdcommissaris van politie te Utrecht, en J. H. Warnaars, koopman te Amsterdam, hebben zich belast met de zorg om van de betrekkingen der verpleegden bijdragen in ont vangst te nemen en daarvoor een doelmatig en den heer Yan der Lith welkom geschenk te doen ver vaardigen. Het bestaat in een zilveren theeblad, een zilveren kelkenblad en twee zilveren trommels met bladen, benevens een album, gebonden in blauw- zjjden fluweel met zilveren monogram, De aanbie-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1