Donderdag 1 September. A0. 1S81. N". ÜC07. Deae Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- enFeestdagen, uitgegeven. Morden wordt een aanvang gemaakt met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal JuniAug. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanlies op vertoon worden voldaan. Morgenochtend worden voor de inteeke- naren daarop verzonden blz. 61 tot 65 van het Gf it enteraadsverslag (zitting van Don derdag 25 Augustus.) LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voe; Luiden per 8 meenden........1.1ft. France per post....a 1.4®. Afzomierigke Kommen...ÜJJ5. PRIJS DER ADVERTENTIES: Ven 1—6 regele Iedere regel meer».. Erooters ietten .neer plaatsruimte. O.1.06, 0.17J. BTADS-BERICHTEN. PATEiVTKLAOEV. T)e Borgen eester. Hoofd van het bestuni' der gemeente Leiden, brengt te> unia vaD belanghebbenden, dat de ingevulde patent- bladen vo- r d wijken YIERen YIJF over het dienstjaar 18S1/S2, bij het t uil ge van Zelters, in een der vertrekken van het Raadhuis r gemeente, op vertoon vao het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn. dagelijks des namiddags van één tot drie uren, on wel van -'•) Augustus tot en met den lsten September e. k., terwijl na In verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar der» der 'e belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen hecents, zonder meer. -Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Augustus 1881. DE KANTER, LUIDEN, 31 Augustus. Bjj gelegenheid van den lsten verjaardag van prinses Wilhelmina wapperde heden alhier van openbare en particuliere gebouwen do vaderlandsche driekleur. Er bleef gisteravond in de Stadszaal, zoowel bovon als beneden, geen plaatsje onbezet bij gele genheid van de uitreiking der prijzen, behaald op de tentoonstelling van door den werkman gekweekte bloemen en planten, niettegenstaande ter verkrij ging van meer ruimte, aan enkele groote planten groepen bereids een andere plaats buiten de zaal was gegeven. Nadut het muziekcorps der dd. schutterij weder op zee. verdienstelijke wijze het eerste gedeelte •van het programma had uitgevoerd, betrad de bur gemeester - die met zijne echtgenoote, alsmede ver schillen !e autoriteiten en vertegenwoordigers van corporal :ea dit feest bijwoonde - het platform, van waar h i tot de aanwezigen een hartelijke toespraak hield, in verband met het thans aangebroken zeer gewichtige en voor velen zelfs aangename oogenblik -de prij ótdeeling, - en er vooral met genoegen op wijzenr dat de tentoonstelling zich gedurende de Rrie dagen in een druk bezoek had mogen verheugen. Een ieder is het opgevallen dat de planten do kenteekenen dragen van de zorgen bij het kweeken er aan besteed. Die zorgen slagen echter bjj den «en moer dan bij den ander. Men moet zich daar door e. hter niet laten ontmoedigen, want al krijgen sommigi ;i wel is waar nu geen prijs, zij hebben toch nog reeds op versclüllende wijze door de ten toonstelling van hunne planten genoegen gehad. Daartoe waren zij door de commissie in de gele genheid gesteld. Niemand zal haar dan ook een woord van dank willen onthoudenimmers, ieder is overtuigd van de moeite en zorgen door haar steeds en overal in het belang der inzenders betoond. De geachte eerevoorzitter mocht mede niet nala ten in het algemeen zijn dank te betuigen aan allen die hef hunne hebben bijgedragen voor deze nut tige zaak, óók zoo zeer in het belang onzer goede stad Loiden. Evenals vorige jaren werden de bekroonden één voor één bij hun naam afgeroepen om zich op de estrade bij den burgemeester te vervoegen, tot het in ontvangst nemen der prijzen. Tijdons en naar aanleiding deaer plechtigheid heerschte er in de zaal een opgewekte, nu en dan zelfs zeer luidruch tige stemming. Bij oud en jong zag men den glans van vergenoegdheid op het gelaat. Men kon zien dat men inderdaad schik had. Toen dit gedeelte van het programma was afge- loopen, achtte de voorzitter der commissie, de heer N. Brouwer - daarbij niet onaardig aan Van Alphens versje herinnerende - het een aangename plicht den burgemeester zijn dank te betuigen voor de wel willende wijze waarop deze niet alleen gaarne het eere-voorzitterschap over deze tentoonstelling had willen aanvaarden, maar haar ook Zondag heeft geopend en thans met de uitreiking der prijzen ge sloten. Daardoor heeft hij opnieuw getoond dat de belangen van Leiden in elk opzicht hem na aan het hart liggen en door hem worden behartigd. Nogmaals dank daarvoor, maar dank ook aan den gemeenteraad, die zonder aarzelen door de vergoeding van zaalhuur de commissie in de gelegenheid heeft gesteld de anders gewoonlijk voor concerten bestemde zaal nu tot ontvangst van de kinderen uit het bloemenrijk in te richten. Burgemeester en wethou ders hadden zich daarbij aangesloten door de aan bieding van do muziek der schutterij, hetgeen zoozeer tot opluistering van dit bloemenfeest strekte. Dank daarvoor ook aan hen, evenals aan den majoor- commandant der schutterij en den kolonel dor infan terie, die op gelijke wijze hunne belangstelling in de goede zaak toonden. Verder werd dank gezegd aan allen, zonder onder scheid, die naar vermogen hadden bijgedragen tot het welslagen van deze tentoonstelling, inzonderheid aan de vijf leden der jury voor de loffelijke wijze waarop zij hare moeilijke en veelomvattende taak Zaterdag van 's middags halftwee tot 's avonds acht uren heeft vervuld, een tijd waaruit men mag op maken dat zij haren arbeid ernstig .had opgevat. De heer Brouwer trad vervolgens nog in eenige besciymwingen, ten einde na te gaan of de tentoon stelling al of niet aan hot doel heeft beantwoord. Het resultaat daarvan luidde alleszins bevredigend. De inzenders hebben veel goeds gedaan; ze hebben velen hier in de stad genot bezorgd; ze hebben - ofschoon óók wetende dat niet ieder een prijs kon krijgen - zich velen, die wel stekplanten hadden afgehaald, doch niets hebben ingezonden, ten voor beeld gesteld. En bovendien is een bloementen toonstelling bijzonder geschikt om het volk op ge paste wijze bij elkaar te brengen. Na alzoo in het breede te hebben aangetoond dat ook deze tentoonstelling gezegende vruchten heeft gedragon, eindigde spr. - nu weldra weder de winter in aantocht is - met een opwekking tot deelneming aan de a. s. zoo nuttige leesavondon der Volksbijeenkomsten. Tot zoolang dan van harte tot weerziens! Daarna voerde het muziekcorps nog enkele nommers uit. Toen keerde ieder voldaan huiswaarts. Ten slotte mogen ook wij hier niet nalaten de commissie geluk te wenschen met den goeden af loop van hetgeen zij op zich genomen had, en wel in tweeërlei opzicht, want niet enkel is do tentoon stelling zelve volkomen geslaagd, maar bovendien had de oommissie daarbij gisteravond een volks concert georganiseerd in de ware beteekenis van het i woord, een volksconcert zóóals het behoort te zijn. I Op Zomerzorg zal a. s. Zaterdag-avond een buitengewoon concert plaats hebben. Do zoo gunstig bekende Friedrich AVagner, koninklijk kapelmeester en trompottioen-virtuoos van den koning van Saksen, die thans een rondreis door ons land maakt, zal zich ook daar doen hooren. De kapel der dd. schut terij alhier zal hare medewerking verleenen. Do heer Wagner is een niet minder bekwaam dirigent als uitstekend artist. De bladen te Amsterdam, waar hij reeds is opgetreden, roemen het zuiver, nu eens zacht, soms kweelend, dan krachtig geluid, hetwelk hij uit zijn prachtig instrument weet te toovoren. Het bracht aflen in verrukking, en telkens was de artist genoodzaakt, wagens het aanhoudend applaus, een nommer ten beste te geven. - Bij zulk een oordeel behoeft zeker niets meer gevoegd te worden. In de „Plülzische Presse" van Zaterdag 11. leest men het volgende: Voor eenige dagen werd te Amsterdam eene tentoonstelling geopend van voor werpen op den boekhandel betrekking hebbende. De uiterst rijke en belangwekkende verzameling trekt vele bezoekers. Van do geëxposeerde voor werpen merken wij in het bijzonder op een door den Leidschen uitgever Sijthoff gedrukte miniatuur uitgave der Hollandsche vertaling van Goethe's „Faust." De vertaling is van de hand van den Amsterdamschen predikant Ten Kate en was reeds vroeger in folio-formaat verschenen. De nieuwe uit gave is een welsprekend bewijs voor de ontwikke ling der Nederlandsche boekdrukkunst." De heeren M. Speyer Zonen alhier zijn op de tentoonstelling in het Kristallen Paleis te Londen voor de door hen ingezonden Hollandsche wollen bekroond met een bronzen medaille. De Staatscourant van heden bevat een staat van militaire nalatenschappen, afkomstig van offi cieren, onderofficieren en manschappen dor landmacht in Ned.-Indië, welke opgevraagd en ontvangen kun nen worden aan het ministerie van koloniën te 's-Hage. Hierop komen o. a. voor wijlen: J. S. Karstens, cavalerist 2de kl., met f 7.95; J. L. Meyer, fuselier, met f 5.52, en N. Teljeur, idem, met f 17.56; allen geboren te Leiden. De nalaten schap van de beide eerstgenoemden is thans onder het beheer van de weeskamer to Padang, en van laatstgenoemde onder die te Amboina. De minister van oorlog, van oordeel, dat in liet belang van de waardigheid van den militairen stand en van de rust en veiligheid der burgerij, het misbruik maken van wapenen door militairen ten strengste moet worden tegengegaan, heeft met 's Ko- nings machtiging, de te dezer zake gegeven bevelen uitgebreid. Dientengevolge kan aan manschappen, die zich schuldig maken aan dronkenschap of aan het plegen van ongeregeldheden en vechterijen, het buiten dienst dragen van sabel of bajonet, gedurende ten minste drie maanden, worden verboden, met bestendiging van het \£rbod voor een bepaalden tijd, indien herhaling der overtreding gevreesd wordt. Gedurende het verbod verbeurt de militair elbe gunst, als verlof, avondpermissie enz. Yan het verbod wordt melding gemaakt in het strafregister, terwijl de straf of de opheffing daarvan op drie achtereen volgende appèls bij order bekend wordt gemaakt. Deze bepalingen zijn niet toepasselijk op onderof ficieren en korporaals, vermits een militair die zijn wapenen misbruikt, ongeschikt wordt geacht tot het bekleeden van een graad. Door Gebrs. Schouten te Gouwsluis is in den zeil- en roeiwedstrijd door de Amsterdanscho ver- eeniging „de Hoop" op den Amstel, bij Amsterdam, gegeven een premie behaald met hun platbodem pleiziervaartuig „Argus." Do Amst. Crt. verneemt dat Z. M., als blijk zijner bijzondere ingenomenheid met de wedrennen te Bussum gehouden, nu reeds voor het volgende jaar drie prijzen heeft toegezegd, namelijk een Hollandsche chais, een prachtig paard voor den wedren door officieren van het Nederlandsche leger en een gouden zweep. Voorts heeft Z. M. voor de vereeniging een aantal keurige gravuren, ge ëncadreerd, ten geschenke gegeven, om daarmede eene eventuëele vergaderzaal te stoffeeren. Morgen, Donderdag, zal het hoofdbestuur der wedrennen in den omtrek van het Loo een onder zoek instellen naar een geschikt terrein, om ook aldaar één of meer wedrennen op groote schaal te organiseeren. Meer wedrennen toch dan één per jaar zullen moeten gehouden worden, eensdeels om den liefhebbers meer prikkel te geven tot het aan schaffen van kostbare paarden, maar ook om de paarden zei ven aan den loop te honden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1