N". 6605. Dinsdag 30 Augustus. A0. 1881, De» Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen} uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES: LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vcoï Leiden per 8 mttndesf Lift. Franco per post.a 1.4(1 Afeon<<*ri$k* Nommer»<L0& Vu 1—8 regels. Iedere regel meeiv. roeten tetter».nn nlaattnumle. 1.08. .M» gTADS-BERICHTEN. PATEXTBLADEX. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patent- bladen voor de wijken IV en Y over het dienstjaar 1881/82, bij het (lollige van Zetters, in een der vertrekken van bet lt^adhnis derer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van -9 Augustus tot en met den lsten September e. k., terwijl na het verstrijken van dien terroyn de onafgehaalde pateut- bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan da deurwaar ders der liireele belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Augustus 1881. DE KANTER. LEIDEN, 29 Augustus. Het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden emeritus hoogleeraar dr. F. W. Krieger werd hedennamiddag om halftwee op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Door tal van vrienden on hoogleeraren van de verschillende facul teiten, waaronder ook oud-leerlingen, werd het aan den docdeoakker opgewacht. Toen de met zeven kransen bedekte lijkkist in do groeve was nederge- laten, herdacht prof. dr. A. E. Simon Thomas in treffende woorden wat de overledene als geleerde en als mensch in zijn nuttig leven geweest was. Reeds toen hij zich vóór 40 jaren te Rotterdam vestigde, wist hij zich spoedig ieders vertrouwen en liefde waardig te maken. Niet minder was dit het geval toen hij vervolgens alhier als lector aan de klinische school optrad, maar ook niet minder toen bÜ zich eindelijk tot nog hoogcren werkkring, als hoogleeraar in de heelkunde, geroepen zag. Zijne vele leerlingen kunnen dit getuigen. Ieder heeft Krieger gekend als een humaan mensch, als een vriend dor zieken, als een leidsman der studenten. Vooral toonde hij zich waardig, toen hij, door ver mindering van krachten, zich zijne taak te zwaar gevoelde en eigen roem voor anderen opofferde. In alles was hij een voorbeeld ter navolging voor allen, die zjjne nagedachtenis zullen in eere houden, ook ter troosting zijner nagelaten betrekkingen. Hij ruste in vrede! - Door den schoonzoon des over ledenen, dr. J. L. S:cherer te Arnhem, werd den aan wezigen in het algemeen en prof. Simon Thomas in het bijzonder Damens de familie dankgezegd voor de laatste eer, den afgestorvene bewezen. Volgens gerucht zeu de Noord-Zuid-Holland- sche Stoomtramweg-Maatschappij voornemens zijn om spoedig over te gaan tot het aanleggen der lijn Heemst ede-Aalsmeer. Dat zal ook noodig zijn, wil men l8. nog gebruik maken van de concessie die, naar men zegt, met October expireert; 2°. voor komen dat aan een anderen aanvrager concessie worde verleend, welk laatste geval zeer nadeoTig zou werken voor de lijn van Leiden-Haarlem. Dat de bewoners van Haarlemmermeer en Aalsmeer verlangend zijn naar het totstandkomen van een degelijk middel van vervoer van en naar Haarlem' bohoefi wel niet gezegd te worden. Het is dus te wenschen dat daarin spoedig worde voorzien. Ds. A. J. Loois te Aalsmeer heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Zevenhoven. Onze vroegere stadgenoot, de heer C. J. Baert, is door de directie der Haagsche Tramwegmaat schappij van goederen-agent bevorderd tot chef de dépot te Schevoningen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38, f 20, f 4.10 en f 2; de laagste f 38, 20, 4 en 2. In de laatst gehouden vergadering der afdeelin „Oegstgeest en omstreken" zijn tot afgevaardigden ter algemeene vergadering en tentoonstelling van de Maatschappij van Landbouw te Sohagen benoemd de hoeren D. M. Van der Hoeff te Oegstgeest en P. Van Waveren Jz. te Eillegom. Op de tentoonstelling van pluimgedierte te 's-Hage zijn behaald door den heer L. H. Van Esveld te Wassenaar2de prijs, Z. M., voor 1 paar Swinkoe's fazanten, - lste prijs, V. Z. M., voor 1 paar Amherst fazanten; - 2de prijs, V. B. M. voor 1 paar groene fazanten; - lste pr., Z. M., voor 1 paar goudlakensche fazanten (donkere); - 3de pr., B. M., voor 1 paar goudlakensche fazanten (lichte)- 2de pr., V. B. M., voor 1 paar zilverlakensche fazan ten - lste pr., V. Z. M., voor 1 paar Californische patrijs-kwartels met joDgen- lste pr., V. B. M., voor 1 toom Maleische hoenders - 2de pr., B. M., voor 1 toom Dockny-hsenders (donker); - 2de pr., B. M., voor 1 toom Haar-Negerhoenders (wit)- 2de pr., Z. M., voor 1 toom negerhoenders; - 2de pr., voor 1 paar wilde tortels; lste pr., Z. M., voor 1 paar knobbelganzen; - lste pr., Z. M., voor 1 paar trom petganzen; - 3de pr., B. M., voor 1 paar kolganzen. Naar men verneemt, is door onze regeering aan de daarbjj betrokken mogendheden eene uitnoo- diging gericht tot het benoemen van gedelegeerden ter bijwoning eener internationale conferentie tot het ontwerpen eener regeling van het politietoezicht op de visscherjj in de Noordzee, voornamelijk met het doel om de balddadigheden tegen te gaan, waar aan de vi8schers van verschillende nationaliteit zich in den laatsten tijd zoo herhaaldeljjk schuldig heb ben gemaakt. Do uitnoodiging is door de verschil lende vreemde gouvernementen aangenomen en de conferentie zal onmiddellijk nog in den loop dezer maand te 's-Hago plaats hebben. Z. K. H. Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, is Zaterdag-avond per Holl. spoor van 6 u. 10 m. naar Parjjs vertrokken, van waar Z. K. H. over een paar dagen naar Zwitserland zal gaan. De prins wordt vergezeld door zijn adjudant den kap> tehi Beyorman. Redenen van gezondheid moeten de aanleiding dezer reis zijn en het laat zich niet aan zien dat de toestand van Z. K. H. zijne tegenwoor digheid bij de plechtige opening der nieuwe zittii g van de Staten-Generaal zal toelaten. Aan de heeren Crans Co., concessionarissen voor den stoomtram Tiel-Culemborg via Buren en Beusichem, is door den gemeenteraad van Tiel ver gunning verleend om door de straten der stad te rijden Do volgende Juristenvergadering zal te Maas tricht worden gehouden. In plaats van de aftredende leden mr. J. E. Goudsmit, G. A. Yan Hamel en F. A. J. Yan Lanschot worden tot bestuursleden ge kozen mrs. baron Yan Verschuur, rechter te Arn hem, J. Pinner, advocaat te Amsterdam en G. De Yjjes, staatsraad. De heer Yan Hamme deelt aan het „Vad." mede dat Sarah Bernhardt, onder zjjne directie, zes voorstollingen in Holland zal geven, waarvan twee in den Haag, en wel op 26 en 29 October. De duur ste plaatsen zullen van 8 gulden zijn. Het stoomschip „Prins Hendrik" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdamdo „Prinses Amalia" kwam Zaterdag-avond te zes uren van Batavia te IJmuiden, stoomde tegen acht uren op, bleef gedurende den nacht in het kanaal liggen ec is gistermorgen om acht uren in de Rietlanden aangekomen; do „Pollux", van Amsterdam, is Zater dag te Nieuw-York aangekomende „P. Caknd" vertrok dien dag van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Castor", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde denzelfden dag Lizard, en do „Stella", van Amsterdam naar Viieuw-York, het eiland Wight. De gewone au&ienties van de ministers van oorlog en van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws, In de kom der gemeente Zoeterwoude is gistermorgen een vrouw, terwijl zij bezig was mot goed spoelen, voorover van den kant gegleden en met de borst op een zich onder water bevin dend paaltje terechtgekomen. Door eenige voorbij gangers in bewu8teloozen toestand ep het droge gebracht, on onmiddelljjk onder geneeskundige be handeling gesteld, moet de vrouw echter ten ge volge van de ontvangen kwetsuur in hopeloozen toe stand verkeeren. Yan 22 tot 28 dezer zijn van deharing- visscherij 18 schuiten met mooie vangst aangekomen,, bestaande in 130 tot 236 kantjes pekelharing, terwijl de steurharing nog niet kan worden opgegeven, die nog gelost moet worden door de laatst aankomende schuiten. Er werd besteed voor volle pekelharing 17 a 18l/2, maatjesharing 16 a 17 per ton. Yoor volle steurharing 20 a f 25 per 1000 of 15'/2 a 16 per kantje. Yan N. Haasnoot, reeder van vier schuiten, zijn er voor de eerste reis aangeweest; van andere reeders van drie schuiten zjjn er nog geen aangekomen. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) ia een kind van ongeveer 4 jaren, naar men meent door een rukwind in een sloot geraakt en verdronken. Donderdag a. s. zal er weder een vuurwerk op het terras van het Badhuis te Scheve- ningen worden afgestoken. Door de politie te Haarlem is gear resteerd de kleermaker M., wegens misbruik van vertrouwen. Hij had namelijk een hem ter reparatie toevertrouwde jas en vest naar de bank van leenïng gebracht en de beleensom in de kroeg verteerd. Bij eene harddraverij te IJselstein ge houden, is de eerste premie van f 75 behaald door de bruine witvoet-merrie Victoria, eigenaar de heer C. M. Oppelaar te Koudekerk. Bij den landbouwer L. Ter Louw, onder de gemeente Aarlanderveen, is tijdens het jongste zware onweder de bliksem geslagen in een eiken houten bergroede en heeft die geheel van elkander gespleten, zoodat enkele stukken op aanmerkelijken afstand in don grond rechtopstaand in het land werden gevonden. Bijzondere teekenen van brand waren niet waar te nemen. In de Rietlanden te Amsterdam heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Bij het heien is het blok op het hoofd van een werkman neerge vallen. Met verbrijzelden schedel werd de onge lukkige opgenomen. Te Amsterdam, nu op de Lijnbaansgracht 292, heeft weer een brutale diefstal met inbraak plaats gehad. De dief heeft zich 's nachts door het raam toegang verschaft en, behalve drie zilveren horloges en gouden sieraden, 90 gulden uit een secretaire genomen, die in de slaapkamer stond. De ex-danseuse vandeParijscho ©pera Laura Fonta heeft een millioen fr. geërfd. Een cycloon heeft in het kanton Beaujeu (dep. Rhone) voor iy2 millioen fr. schade aangericht. Yier jongelieden van Bayonne, die in de Adour vischten en van dynamietpatronen gebruik maakteD, werden zwaar gewond. Eén is reeds aan de wonden gestorven. In een huis te Marseille hebbenzoowat geljjktijdig twee personen, om geheel verschillende redenen, een einde aan hun leven gemaakt, beiden door stikking. De een was een veertigjarige vrouw, die tot den bedelstaf was vervallen; de ander een_ 19-jarig jongeling, die door teleurgestelde liefde tot dat wanhopig besluit kwam. De Apache-Indianen in Arizona laten nu en dan weder van zich hooren. Dezer dagen hebben zij 25 kolonie ten om het leven gebracht en verschei dene ontmoetingen gehad met de aanzienlijke troepen macht, welke tegen hen was aigezonden. Bij een daarvan, op 19 dezer, zjjn vijf soldaten gesneuveld en zeven gewond.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1