het totaal tekort tot f 1641 is geklommen. Noch tans heeft het bestuur geen bezorgdheid, waar de gelegenheid bestaat het kapitaal te vergrooten. De maatschappij heeft den zoogenaamden Zandberg bij Amersfoort gekocht en op den koopprijs tien mille hypotheek genomen. Er rest aan de maatschappij nog ruim elf mille inschrijving op het grootboek Nat. Werkelijke Schuld. De verpleegkosten bedroe gen f 12,900, waarvan f 3580 door de maatschappij is bijgedragen, het overige door den Staat, door arm besturen en particulieren. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren mr. I. H. baron Yan Boetzelaar en Ant. Kalf, herkozen jhr. mr. A. E. Yan Boe lens Van Eysinga. Uit de statuten is de bepaling omtrent het getal bestuursleden tot een maximum van zeven geschrapt. De eerstvolgende vergadering zal op den Zandberg worden gehouden. Tot aanvulling van het bericht omtrent den afloop der gemeenteraadsverkiezing te Leiderdorp deelt men ons nog het volgende mede: In de zit ting van den Gemeenteraad van Leiderdorp van 5 Aug. 11. werden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden onderzocht en in orde bevonden, o. a. ook van den heer P. De Graaf. De meerderheid van den Raad besloot tot diens toelating, doch de burgemeester stemde daartegen, omdat hij op goede gronden van oordeel was dat hier met het raads lid J. Buys een graad van zwagerschap zou be staan, verboden bij art. 21 der Gemeentewet, en diende daarom bij Gedep. Staten een bezwaarschrift in. 'De Raad (except den burgemeester) was Yan mee- mfeening dat hier éde graad van zwagerschap en bloedverwantschap bestond, omdat men moest op klimmen tot den gemeenschappeljjken stamvader van beiden, zooals volgens 's Raads gevoelen uit art. 349 B. W. duidelijk kon worden afgeleid, datr de grootvader van P. Do Graaf ook de grootvader was van Martinetta Do Graaf, echtgenoote van het raadslid J. Bnys Jz. Gedep. Staten hebben in hunne zitting van 24 Aug. jl. beslist, dat de zienswijze van den burge meester juist was omdat in de artt. 340 en 349 B. W. do gebezigde uitdrukking van stamvader te kennen geeft dat bloedverwantschap alleen ontstaat door den man, maar het wezen van bloedvcrwant- sbhap het duidelijk maakt dat de mannelijke bena ming hier in het algemeen gekozen is; bedoelende dus gemeen stamvader den persoon van wien men gezamenlijk afstamt; dat P. De Graaf en Ma. De Graaf, echtg. vanJJ. Buys Jz., afstammen van de thans n«g levende moeder en dat volgens art. 349 B. W. broeders, dus ook broeders en zusters, elkander in den twee den graad van bloedverwantschap bestaan en de wet daaromtrent ten aanzien van halve broeders -en zusters geen onderscheid maakt; dat derhalve de echtgenoote van Ma. De GraafJ. Buys Jz. staat in denzelfden graad van zwagerschap tot P. De - Graaf als genoemde Mart. De Graaf in graad van bloedverwantschap bestaat tot haren broeder P. De Graaf en derhalve in den tweeden graad. Op dien grond werd het raadsbesluit tot toela ting van P. De Graaf vernietigd en de Raad heeft in zijne zitting van 25 Augustus met algemeene stemmen besloten, tegeu deze beslissing in geen beroep bij Z. M. den Koning te komen. Heden, - zoo wordt aan het Hbld. geschreven - is het 65 jaren geleden dat de Nederlandsche vloot onder het opperbevel van den vice-admiraal T. F. Van do Capelien, in vereeniging met de Engelsche vloot onder het opperbevel van lord Exmouth, een roemrijke zege behaalde in Algiers. Niet alleen werden de Algerijnen getuchtigd om hun zeeroof maar tevens word de bey gedwongen de Christen slaven (een duizendtal) in vrijheid te stellen en de slavernij voorgoed af te schaffen. Van de bemanning dier vloot is nog een oud stuurmansleerling in leven, namelijk de heer C. H. Röpcke, die ook den slag bij Palembang 1821 heeft medegemaakt. In den wedstrijd voor een stationsgebouw, uit geschreven door de „Société des Architectes Anver- i bois", is de heer J. F. L. Frowein te Amsterdam met clen eersten prijs. De tweede is toege kend aan den heer T. Truyman te Antwerpen. Naar men vorneomt, hebben zich reeds oage- veor 500 oud-strijders van 1830/31 aangemeld voor deelneming aan het herinneringsfeest, dat 12 Sep- tenber a. s. te Amsterdam gevierd zal worden. Neomt men het aantal leden der Vereeniging „Het Metalen Kruis" in aanmerking, die aan dat feest kunnen deelnemen, dan mag het cijfer van 500, dat zeker nog grooter worden zal, inderdaad aan zienlijk heeten. Do verwachte promotie bij de artillerie zal dit jaar, naar het U. D. verneemt, niet plaats hebben. De officier van admin. 2de kl. A. De Leef, uit O.-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activi teit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer J. Bom Jr. gesteld ter beschikking van dengouv.- generaal van Ned.-Indië, om te worden bestemd tor vervulling van een der beschikbare plaatsen als bur gerlijk geneeskundige daar te lande. Namens den Koning is, door den minister van waterstaat, aan het bestuur der Nieuwe of Litteraire Sociëteit te 's-Gravenhage, tot wederopzeggens, ver gunning verleend tot den aanleg en het gebruik eener electrische geleiding tusschen het gebouw der Sociëteit op het Plein en dat in het Haagsche Bosch, en aan dr. P. M. Mess tot den aanleg van het gebruik eener electrische geleiding tusschen zijn villa te Scheve- ningen en het Gemeentebadhuis aldaar. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. Z. M. heeft den heer D. Oyens, kunstschilder te Brussel, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken. BUI TENLAND. Duitscliland. Volgens het eenstemmig oordeel van 's keizers lijfartsen oefent het verblijf te Babelsberg een ongun- stigen invloed op Zr. Ms. gezondheid uit, zoodat, naar men uit Berlijn telegrapheert, besloten is, de residentie naar Berlijn over te brengen, en dat wel, wegens het ongunstige weder, wellicht reeds heden, Zaterdag. Wat de keizerin betreft, deze is zoozeer aan de betere hand, dat zij, naar men gelooft, reeds zeer spoedig naar Baden-Baden vertrekken zal. De kroonprinses wordt den lOden September uit Engeland terugverwacht en zal dan in de plaats der keizerin bij de groote manoeuvres de honneurs van het hof doen. Ten gevolge van het ongunstige weder heeft het feestcomité te Kleef besloten, den historischen optocht enz., welke den 21sten en 22sten dezer maar.d daar zou plaats hebben, tot Zondag den 2Sston cn Maandag den 29sten uit te stellen. Groot-Britnnnic. In Ierland komen op verschillende plaatsen nog steeds ongeregeldheden en geweldenarijen voor. Eene zonderlinge vertooning doet zich voor te Blackwa- ter, niet ver van Limerick. Daar zijn een aantal heeren uit den omtrek bezig zei ven op eene groote pachthoeve den oogst in te halen. Zjj hebben zich daartoe aangeboden, nadat de hoeve „geboycott" was en dienvolgens geen arbeider aan den oogst eene hand wilde slaan. Do heeren uit de nabuur schap hebben zich toen aangeboden om zeiven het werk te doen. Onder bescherming van de politie zijn zij druk bezig den oogst binnen te halen. Niet overal loopt het zoo rustig af; eenigepach- fefs in het graafschap Clare, die besloten hadden in het geheel geene pacht te betalen, lieten het daar niet bij, maar gingen, aangevoerd door het hoofd vau de op hunne woonplaats gevestigde af- deeling dor Land-League, het huis van den land heer bestormen, hetwelk eene belegering van ette lijke uren te doorstaan had en niet dan met moeite ontzet werd. Op vele hoeven in dat district staan de veldvruchten te verrotten, omdat niemand ze in halen durfr. Aan een rijtuigverhuurder, die van tijd tot tijd paarden aan de politie verstrekte, zijn al zijBe paarden ontnomen en de omnibus, dien hij liet rijden, kan geen dienst doen. Te Elphin is een huis verbrand van een man, die een „geboycotte" pacht hoeve betrokken had. De Land-League tracht op vele plaatsen haar aangematigd gezag te handha ven. Uit dit alles blijkt dat het verzet tegen do wet nog niet verdwenen is. Maar de feiten zeiven bewijzen ook dat toch sedert de toepassing derbe- teugelingswet de geweldenarijen in aantal afgeno men en minder erg van qualiteit zijn. Te Dublin verkeeron nog altijd 200 personen in gevangenschap. In depeches uit Weeuen wordt gemeld dat de beweging in Albanië opnieuw is uitgebroken en de troepen van Derwiseh-pacha eene nederlaag tegen de opstandelingen hebben geleden. Volgens bericht uit Caracas zijn 9329 pd. st. afgezondoii voor do geconsolideerde Venozuelaanscho schuld. Oosteïir'.-Hong-. Monarchie. De „Wiener Allg. Zeit". verneemt dat de Servische gezant te Wcenen. dr. Kristic, wegens gezondheids redenen, definitief zijn ontslag genomen heeft en door den gezant te Konstantinopel, senator Gruic, ver vangen zal worden. Volgens door de „Pclit. Corr." bij het gezantschap te Weenen ingewonnen inlich tingen, is van de door de eerstgenoemd blad ge melde veranderingen daar niets bekend. Onder dagteekening van gisteren verneemt de „Polit. Corr." uit Athene, dat de Turksche troepen bij de ontruiming der derde zone het dorp Kaiza in brand gestoken hebben. De Grieksche gedelegeerde protesteerde -onmiddellijk tegen deze barbaarsche handeling bij de internationale commissie, welke van den Turkschen bevelhebber een streng onder zoek en bestraffing der schuldigen eischte. Konduriotis werd door zijne regeering aangeschreven, om in overleg met de vertegenwoordigers der Mogendheden stappen bij de Porte te doen, opdat deze maatregelen neme om de herhaling van dergelijke voorvallen te voorkomen. Telegrammen. WASHINGTON, 26 Augustus. (Halfacht 's voor middags). Volgens het officieus verslag van dr. Rey- burn is geene verandering van beteekenis in den toestand van den president gekomen. Na midder nacht zjjn de krachten niet af- en is de koorts niet toegenomen. Pols 110. (Halfnegen 's voocmiddags). Officiëel bulletinDe slaap is hedennacht zeer onrustig geweest. Herhaal delijk heeft do president een weinig geijld, maar deze symptomen hebben thans opgehouden. Pols 108, temperatuur 99l/,0, ademhaling 17. (l3/4 uur 's namiddags). Dr. Bliss acht den toestand van president Garfield zeer gevaarlijk en zorgwek kend, maar nog niet gansch hopeloos. Den lijder worden inspuitingen van alcoholische prikkelings middelen toegediend. (Vier uren 's namiddags). Dr. Reyburn vreest niet dat de president dadelijk sterven zal, maar niets doet op verbetering van den toestand hopen. Volgens particuliere berichten verzwakt de lijder al meer en meer. (Halfzeven 's avonds). Geen verandering sedert het laatst uitgegeven bulletin. Garfield slikt nog steeds vloeibaar voedsel en vraagt het zelfs. Met de inspui tingen wordt voortgegaan. Pols 116. Temperatuur 99.99. Ademhaling 18. De verslagenheid in de stad is algemeen. De dagbladen zeggen dat er geen hoop meer is. LONDEN, 26 Augustus. Een depeche van den onderkoning van Indië, dd. heden, meldt dat vol gens ontvangen mededeelingen de getalsterkte der troepen van Ayoub-khan belangrijk verminderd is;, zijne 8 regimenten tellen slechts 400 man ieder; en onder dezen bevinden zich nog troepen van Kaboel, die zeer ontevreden zijn. Ayoeb heeft op nieuw geweren, tenten en proviand naar Herat gezonden. LONDEI^, 27 Augustus. Dr. Bradley, directeur van het „University College" te Oxford,|is tot deken der Westminster-abdij benoemd. De „Times" meldt uit Washington van gis teren: „Het Kabinet heeft besloten af te treden als Garfield sterft." ROME, 27 Augustus. De „Agence Stefani" meldt dat de minister Mancini aan den gezant van Frank rijk heeft doen weten dat de Italiaansche onder handelaars over het handelstractaat den Ssten Sep tember te Parijs zullen zjjn. LEIDEN", Q? -A-tiguistus. De jury, bestaande uit de heeren H. Beekman, praeses, J. Van den Berg, J. Jong, L. Schouten en N. Verboog, secretaris, hield zich hedennamiddag van haltwee tot 7 uren onledig met het beoordeelen van de ingezonden planten voor de morgenmiddag te openen bloemententoonstelling. Nadat zij zich van deze moeilijke taak gekweten had, besloot zij do volgende bekroningen toe te kennen. Aan de liefhebbers, d. z. zij die in het voorjaar stekplanten ontvingen: Eerste prijzen: J. Mater Jr., F. J. Stjuiken- kamp, J. Verplanken, H. Hoppenbrouwer, G. Wis man, J. Verstraten, L. Martijn, D. A. De Rooy, P. Hemerik, M. Klinkenberg, D. Klinkenberg, L. D. Van Vugt, J. C. Blom en Leentje Uitenbosch. Buitengewone prijs voor de tien het best gekweekte planten: P. Hemerik. Tweede prijzen: J. Montanus, M. Aalbertberg, F. v. d. Krogt, vrouw C. H. Meyer, J. Van Klave- ron, Albertus Klinkenberg, M. J. De Vrind, Joh. Slouto, D. Nie-boer, J. A. Pommce, P. F. Bourgeoi, vrouw Van Daalen, vrouw Ivors en A. Knotter.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2