JV°. 6604. Maandag 2© Augustus. A°. 1881: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nomnier bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Ons bloemenfeest. Gedurende deze week zijn dagelijks in het LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden.1.18. France per postl.Mi Afzonderlijke Kommana Q.0A PRIJS DER AD VERTES TIEN t ^ID 1 1§ i «^jeMoAoMieM f 1.05. Iedere regel meer0.17* Grootera lettert naar plaatsruimta. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEV. De Bargemeester, Hoofd ran het bestaar der gemeente Leidea, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patent- bladen voor de wijken IV en V over het dienstjaar 1881/82, bij bet College van Zetters, iD een der vertrekken van het Raadhnii dezer gemeente, op vertoon van bet aanslagbiljet, ver krijgbaar zijn, dagelijks des Damiddags van één tot drie uren, en wel van 29 Angnstm tot en met den lsten September e. k., terwjjl na bet veratrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaar ders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eiseben tien cents, zonder meer. Leiden, De Bargemeester voornoemd, 27 Augnstua 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 17 der verordening van den 28ste» October 1880 hoedende reglement voor eene Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden, (Gemeenteblad n°. 1 van 1881); Brengen ter kennis van belanghebbende» dat het tweede admissie-examens voor de Heogere Burgerschool voor meisjes zal plaats hebben op Donderdag 1 September 1881 en volgende dagen en de herexamens op Maandag 5 September a. s., tel kens aanvangende des morgens te negen nren, ia bet •choolge- boow aan de Oode Vest N°. 36. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KANTER, Burgemeester. 27 Augustas 1881. E. KIST, Secretaris. De goede stad onzer inwoning geniet het voor recht, beurtelings hemelhoog geprezen envrij laag neergezet te worden. Aan dichters, die den lofver- kondden van het „Bataafsch Atheen", heeft het nooit ontbroken, evenmin aan bezoekers, die er boiten de mnsaea niets vonden dat de opmerkzaam heid waard was. Van den Dnitscher die een jaar gelede* hier eenige uren was, - dr. Hansjacob heette de goeie man, geloof ik, - en verklaarde maar één fatsoenlijk man ontmoet te hebben, namelijk Boerhaave, - willen we maar niet spreken. Doch meermalen hebben we hooren beweren dat de lagere volksklasse in Leiden, om het maar ineens zonder omwegen te zeggen, nog tamelijk ruw is. Daar is - iets vau aaD, Meu behoeft, zegt men o. a., slechts in de nabijheid eener fabriek te komen op het nnr dat mannen en vrouwen, jongens en meisjes zich er verzamelen, om terstond reden te vinden voor de betuiging dat de beschaving nog zoo heel diep niet is doorgedrongen. Maar aan den anderen kant mogen we ook weer op een zeer gunstig vorschjjnsel wijzen, dat voor de toekomst alles doet hopen. Hebt ge wel opge merkt, hoe algemeen hier ter stede de liefde voor het aankweeken van bloemen is? Kom in de schamelste buurten, - slechts enkele van het aller geringst allooi zonderen we uit, - overal zal uw oog worden gestreeld door rekjes, voorzien van be vallige groepen van Flora's kinderen. Zij groeien daar in de weelderigste vormen, de zoo populaire pelargonium en fuchsia, in tallooze variëteiten, mitsgaders rozen, begonia's en sednms; bij het eerste lentelachje verschijnen reeds de primula's van allerlei kleur, en het blijft er bloeien en groeien totdat de laatste dahlia's in potten zjjn verwelkt. In de voornaamste wijken der stad heerscht op dat punt een meer voorname soberheid: een enkele fraaie blad-begonia siert het venster, - soms een plant van blik of zink, erg duur en niet heel mooi, - maar in de achterbuurten laat men den bloemen- schat voortwoekeren tot een vloed van kleuren. Soms is zelfs de schikking zoo smaakvol dat geen deskundige het zon verbeterengun n het genoegen eens op een zonnigen namiddag, - 't zal toch niet eeuwig regenen hopen we! - te wandelen door de straten waar gij anders nooit komt, - en ge zult er verbaasd van staan. Deze lofspraak op onze arbeidende klasse moest ons van het hart, nu we een enkel woord wenschen te spreken over het volksfeest dat morgen en de beide volgende dagen gevierd zal worden. Over dehooge beteekenis, de zedelijke waarde behoeven we niet nit te weiden; ieder erkent dat de omgang met bloemen tot vele deugden wekt, - dat hij eenvoud, orde, netheid, werkzaamheid en huiselijkheid pre dikt, - dat hij den zin voor het achoone verleven digt en ruwheid verbant. Waar met zorg een bloem wordt gekweekt, daar is verwachting van veel goeds, zij het niet onmiddellijk, dan toch bij voortgaande ontwikkeling en levenservaring. De Commissie voor de Volksbijeenkomsten, die voor eenige jaren haar Floralia stichtte, vond hier een dankbaar terrein. Zjj kon verwachten dat hare leiding bij de aankweeking van bloemen in het werkmansgezin met ingenomenheid zou worden aan vaard, - en in die verwachting is zij niet teleurgesteld. Ieder die morgen, Maandag en Dinsdag de tentoonstelling in de Gehoorzaal gaat bezoeken, zal overtuigd worden dat de commissie niet tevergeefs heeft gearbeid, en hulde brengen aan de mannen die met zooveel beleid en offervaardigheid hun goede zorgen aan deze zaak hebben besteed. Hij zal in die tentoonstelling en hetgeen haar vergezelt de kern vinden van een volksfeest van de edelste soort, - dat een schoone toekomst heeft als alles wat nog met dien naam wordt aangeduid, aan uittering is gestorven. Hij zal er opmerken dat ten onzent de verhouding tnsschen de verschillende maatschappe lijke standen zich kenmerkt door onderlinge wel willendheid, en de overtuiging erlangen dat een van elders aangewaaide geest van onderst-boven- smijterij hier geen bodem zal vinden om te wortelen. Hij zal tevens, hopen we, gevoelen dat het pen- ninkske, door hem aan deze zaak ten offer gebracht, schoone uitkomsten helpt afwerpen, en vaster dan ooit besluiten, de commissie ook voor het vervolg naar vermogen behulpzaam te zjjn, opdat zij in steeds wijderen kring hare werkzaamheden uitbreide. Ook wij brengen hulde aan allen, die dit bloe- menfeest hebben mogelijk gemaakt: aan de ijverige commissie in de eerste plaats, en aan het gemeente bestuur dat haar financieel heeft gesteund; ook aan zedeljjken steun zal het niet ontbreken, blijkens het aandeel dat het hoofd der gemeente volgens het programma op zich heeft genomen. Niet minder in de werkzaamheden brengen wij lof aan de in zenders, die zullen, dit betwijfelen we geen oogen- blik, op dien weg voortgaan, en meerderen in hunne omgeving aansporen, hun voorbeeld te volgen. Zoo wekken wij elkander op tot den eeredienst van het schoone, die, gelijk wij eens uit den mond van een groot schrijver en redenaar hoorden, dit gemeen heeft met den Hoogsten Eeredienst, dat hij den zinnelijken mensch nader brengt tot het bovenzinnelijke 1 LEIDEN, 27 Augustus. Naar wij vernemen, is het bestuur van den Schouwburg er in geslaagd, met het Ned. Tooneel voor het geven van voorstellingen gedurende het a. s. speelseizoen eene overeenkomst te sluiten, vol gens welke de Rotterdamsche afdeeling van het Ned. Tooneel alhier zal optreden, en bestaat er ook uitzioht dat de Amsterdamsche afdeeling eenige voorstellingen zal komen geven. De lijsten voor Abonnementen zullen eerstdaags worden aangeboden. De heer Van Hamme heeft de toezegging gedaan om minstens vier voorstellingen met het Fransche Opera-gezelschap uit 's-Hage te komen geven, terwijl het bestuur mede met de Duitsche Opera uit Rotter dam en andere directiën overeenkomsten, ook voor de Zondagen, tracht te sluiten. Op „Rhynzigt" werden deze week 380 baden door heeren en 65 door dames genomen. De tem peratuur van het Rijnwater blijft 18° Celsius. Werkhuis alhier opgenomen van 4670 volwassen personen en van 8—11 kinderen. Op grond van art. 21 der Gemeentewet heeft de gemeenteraad van Valkenburg (bij Leiden) in zijne jongste vergadering besloten tot het niet toe laten als raadslid van den heer H Binnendijk Dz., zijnde diens halve znster de echtgenoote van het raadslid Ar. Bol. - Naar men verneemt, zal bij Ge deputeerde Staten der provincie Znid-Holland ver nietiging van dit beslait worden gevraagd. Door de afd. Woubrngge en omstreken is als afgevaardigde aangewezen voor do algemeene ver gadering der Huil. Maatschappij van Landbouw, op 3 October a. s. te Schagen te honden, de heer P. De Ridder, secretaris dier afd. en als diens plaats vervanger de heer L. C. Krom. Aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie is ter goedkeuring toegezonden het raadsbesluit der gemeente Katwijk, waarbij bepaald wordt dat er, te beginnen met het jaar 1881, en wel op den llden September van ieder jaar, en mocht deze datum invallen op een Zaterdag, alsdan op den 14den September, of op een Zondag, alsdan op den 13den September d. a. v., in het dorp Katwijk aan den Rijn eene jaarmarkt zal gehouden worden. Tot onderwijzeres te Aalsmeer is benoemd mejuffrouw H. E. A. Van der Soheer. Tot definitief-leeraar aan het gymnasium te Schiedam is benoemd dr. W. A. Lehman De Lehns- feld en tot tijdelijk leeraar aan die inrichting de heer W. J. M. v. Stockum, litt. hum. cand. te 's-Hage. Aan het einde van den eersten dag va* den cricket-wedstrijd in de Maliebaan te's-Hage hadden de Engelsche deelnemers 95 punten behaald, tegen 14 door de Nederlandsche spelers. Het concours was eohter nog niet afgeloopen en zon heden worden voortgezet. Na afloop van het cricket werd gisteren een velocipède-wedren gehouden met zeer lichte en kenrig geconstrueerde tweewielers, wier berijders eveneens in eigenaardig kostnum gekleed waren. De prins van Oranje legde bij gelegenheid van zijn verjaardag een bloemenkrans op de kist van wijlen koningin Sophie en een op die van wijlen zijn broeder. Hedenavoud vertrekt Z. K. H. over Parijs naar Zwitserland. De Apeldoornsche commissie, benoemd om een feestelijke viering van den eersten verjaardag van de prinses voor te bereiden en om haar een huldeblijk aan te bieden, heeft Z. M. daartoe de noodige ver gunning verzocht en ontving het bericht dat het HH. MM. zeer aangenaam zoude zijn de commissie en de kinderen te ontvangen. De commissie zal een optocht v^an zooveel kinderen als mogelijk is, orga- niseeren met het Harmonie-muziekcorps aan het hoofd, alle kinderen getooid met oranje en vlaggetjes en de 20 meisjes, bestemd voor de aanbieding van het huldeblijk, in 't wit met oranjesjerp. Dit hulde blijk zal minstens bestaan in een prachtige bouquet of bloemenmand en, naar gelang er geld inkomt, uit een sierlijken zilveren of gouden beker met in scriptie. Woensdag 31 dezer te kwart voor twaalven zal de aanbieding plaats hebben. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft een subsidie van f 2000 toegestaan voor het aldaar te houden nationaal zangersfeest, waarover onlangs de stemmen staakten. Mr. De Koning, die 6 Sept. als wethouder voor onderwijs aftreedt, verklaarde een eventueele herbenoeming niet te kunnen aannemen wegens zjjne vele andere werkzaamheden. In de gisteren te Amsterdam gehouden zevende jaarvergadering der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin bleek uit het jaarverslag dat het aantal leden met 143 vermeerderd en thans 1445 is. De bijdragen nemen toe. Het getal comité's is 12. Er zijn ingeschreven 145 weezen, waarvan 31 in het afgeloopen jaar. De ontvangsten hebben f 5098, de uitgaven f 446 meer beloop^n, zoodat

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1