De bo erenwoning van P. Honig te Noord- eindermeer, bij De Rijp, is geheel afgebrand door verbroeiing van hooi. - Te Klaaswaal is het onwe- der geslagen in eene boerenhofstede, welke tot den grond toe is afgebrand. De inboedel is grootendeels gered kunnen worden, doch eene partij pas binnen gehaald koren is mede verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Betreffende do arrestatie van Gerard Janssen te Well, in Limburg, meldt men nog het volgende: Dinsdag-morgen omstreeks negen uren waarschuwde een 12-jarig knaapje den brigadier der marechaussees dat Janssen zich in eene herberg bevond. De brigadier trok met twee marechaussees daarheen. Bjj aankomst aan het huis schijnt Janssen hen reeds in het oog gekregen te hebben, ten minste toen de eerste marechaussee binnentrad, loste hij zijn revolver, verwondde den marechaussee in de dij en dreigde de anderen evenzeer neer te schieten. Onmiddellijk schoot een der andere marechaussees den onverlaat in de beenen, waarop deze ter aarde stortte. Do brigadier wierp zich op hem en na een hevige worsteling, waarbij Janssen veel bloed ver loor, gelukte het aan de beide ongewonde mannen eindelijk hem meester te worden en te boeien. - Janssen is gisterochtend, door marechaussees bege leid en zwaar geboeid, naar 's-Bosch getranspor teerd. Tal van menschen waren op de been om hem te zien. De brutale dief is een klein, nietig persoontje, met een bleek en ziekelijk uitzicht. Het aantal reizigers in Zwitserland is dit jaar buitengewoon groot. Verleden Zaterdag heb ben niet minder dan 2000 personen door middel van den spoorweg den Righi bestegen. Op werkelijk kluchtige wijze liep voor een paar dagen te Parjjs oen bende groentendieven in de val. Een mevrouw had reeds geruimen tijd meenen op te merken dat hare dienstbode niet eer lijk was. Zij grondde dit booze vermoeden op de omstandigheid dat de groenteD, door het dienst meisje op de markt gehaald, gemiddeld 50 pet. duurder waren dan die, welke zij zelve aan de deur kocht. Het eind was dat mevrouw op een goeden keer, terwijl zij weder zelve hare inkoopen deed, hare dienstmaagd in vrij scherpe bewoordingen op het groote prijsverschil opmerkzaam maakte, waarop deze - het tooneel had aan de voordeur plaats -, in hare eer getast, zoo duchtig tekeerging dat het niet lang duurde of een drom van toeschouwers, waaronder ook een politie-dienaar, was getuige van den steeds in vinnigheid toenemenden woordenstrijd. Een los daarheen geworpen gezegde van de dienst bare, nl. „dat zij een eerlijke meid was en de vent zijn goedkoope snjjboonen wel kon gestolen hebben", trok daarbij zoodanig de aandacht van den politie man, dat hij den groentenverkooper, die zich met op merkelijke haast uit het gewoel trachtte te verwij deren, verzocht hem eventjes naar het bureel te volgen. En wat bleek nu? Eenvoudig dat mees- teresse en dienstbode beiden in haar recht waren. De goedkoope leverancier behoorde namelijk tot een dievenbende die 's nachts in de omstreken van Parijs de moestuinen plunderde, en kon, daar hij zijne waren voor niete had, dus gemakkelijk met markt prijzen en concurrentie den spot drijven. De schelmen zijn allen in verzekerde bewaring genomen. Verschillende kunsthandelaren teBer- Ijjn zijn de dupe geworden van een brutalen oplich ter. Vóór eenige weken nl. hield zich daar een hoer op, die zich Hollender noemde, firmant van den bekenden kunsthandel Hollender en Cremeth te Londen. Hij kocht voor die firma voor 42,000 mark schilderijen, liet ze aan haar adres afzenden, betaalde met cheques op de London Bank, door de firma onderteekend, kortom, handelde geheel alsof hij werkelijk haar deelgenoot was. Bij tal van kunst- koopers vond hij dan ook een zeor vriendelijk ont haal en op zijn aanzoek bij velen om vrij aanzien lijke geldsommen, daar hij, door contante aankoo- pen, kort bjj kas was geworden, werden hem die gaarne verstrekt. Toen de afgezonden schilderijen te Londen geweigerd en de chèqucs als valsch ge signaleerd werden, ontdekten de Berlijners bedro gen te zijn. Maar de pseudo-Hollender was gevlogen. Een vreeslijke brand brak eergisteren uit in het groote magazijn van petroleum en andere brandbare waren van Fenaille te Aubervilliers bij Parijs. Er waren o. a. zes reservoirs met 350,000 liter petroleummen schat de schade aan verbrande waren op I millioon fr., die aan het gebouw op 50,000 franken. Hans Makart li9eft zijn bekende schil derij „Diaua's Jacht" voor 100,000 mark aan con Amerikaan verkocht. Om een denkbeeld te geven van de ge zonde streek, waarin zijn hotel was gelegen, doelde een logementhouder in gemoede aan iemand mede dat men bij de plechtige inwijding van het nieuwe kerkhof een doode uit een naburige plaats moest leenen. In Engeland bestaat eene Vereeniging om jonge meisjes naar Canada te doen verhuizen. Sedert de voorzitter der Vereeniging, lord Shaftes bury, bekendgemaakt heeft dat men in Canada er zeer op gesteld was om Engelsche meisjes te huwen, zijn de aanvragen van jonge meisjes om naar Canada gebracht te worden, bjj honderden bjj de Vereeniging ingekomen. Dezer dagen is de oudste bewoner van Creta overleden; hij was 118 jaren oud. Op hetkerkhofMontmartrewaren tweo werklieden bezig een zware zerk op een graf te plaatsen. De zerk woog 700 kilo'sdoor een noodlot kantelde zij en viel op de werklieden, die er half onder begraven werden. Beider lichaam werd voor de helft verpletterd. Hot schouwspel moet voor hen die den ongeiukkigen te hulp schoten, ontzettend zjjn geweest. De verminkten leefden nog, en slaakten hartzerscheurende kreten, toen men hen naar het gasthuis bracht, waar zij kort daarna overleden. BUITENL AN D. Frankrijk. De verbouwing en uitbreiding van de Parjjsche Sorbonne zal 22 millioen fr. kosten. De Staat en de stad Parjjs zullen elk de helft daarvan dragen. De heer Gambetta heeft in een brief aan zjjne kiezers verklaard, zjjne verkiezing in het eerste district van Belleville aan te nemen. „Wjj zullen", schrijft hjj, „volharden in de politiek van den ge- regelden, geleidelijken vooruitgang, alles verwach tende van den wil des lands, niets van het geweld, de mannen der utopieën en hen, die naar hetgeen achter is, terug willen, van ons stootende.'' - Do heer Gambetta noodigt voorts de kiezers van het tweede district uit een getrouw dienaar der Republiek ter Kamer af te vaardigen. Den 4den September, den verjaardag der derde Republiek, zal te Neubourg het standbeeld van Dupont de l'Eure onthuld worden. Gambetta zal bjj die gelegenheid een historisch-staatkundige rede houden. De heer Girard, bjj de algemeene verkiezingen niet als lid der Kamer herkozen, heeft zijn ontslag genomen als vice-minister van Koophandel. Als de voornaamste inzending op de tentoon stelling van electriciteit te Parijs wordt genoemd die van dr. P. J. Kaiser, verificateur der toestellen voor de marine te Leiden. Duitsclilancl. Do Berljjnsche overheid heeft besloten het feest van Sedan op de gewone wjjze ook dit jaar te vieren. Er is namelijk een oogenblik sprake van geweest, de feestviering, nu de inneming van Sedan reeds meer dan tien jaar geleden is, voor het ver volg te staken. De „Provinzial Correspondenz" meldt dat de keizerin op verblijdende wjjze in beterschap toeneemt en bjj gunstiger weder reeds zou hebben kunnen uitrijden. Italië. Paus Leo XIII moet werkelijk voornemens zijn Rome te verlaten. Hoe ongeloofeljjk het ook klinke en hoe stellig de dienaangaande verspreide geruchten ook zijn tegengesproken, meldt de Parjjsche „Globe" van eergistereH als zeker dat bjj den Franschen minister van buitenlandsche zaken ontvangen en aan de te Parijs aanwezige leden van het kabinet mede gedeeld is een diplomatieke depeche, waarin bericht wordt dat den 17den Augustus het onderwerp op hot Yaticaan is ter sprake gebracht in eene ver gadering van kardinalen, maar dat de uitslag der discussie strikt geheim is gebleven. Groot-Britaiinic. De heer Blaine heeft gisteren uit Washington aan den heer Lowell te Londen getolegrapheerdDe toe nemende eetlust van den president en het vermo gen om voedsel in vloeibaren toestand te kunnen verteren, zjjn bemoedigende verschjjnselenniette min is de bezorgdheid nog altijd groot. Het Lagerhuis heeft gisteren bij derde lezing de begrooting goedgekeurd en is voorts tot morgen uiteengegaan, wanneer de sluiting van het Parle ment zal plaats hebben. Het Hoogerhuis heeft de begrootiDg voor de eerste maal gelezen en zou haar heden verder af handelen. De bank heeft het disconto tot 4 pet verhoogd. jjjj De heer Bradlaugh is nagenoeg hersteld, maar zjjn geneesheer heeft hem stellig verboden zich thans opnieuw aan eene vechtpartjj te gaan wagen. De „Times" deelt een brief van den heer John Robinson, lid van den Wetgevenden Raad in Natal, mede, waarin de vrijlating van het Zoeloe- hoofd Cettewayo ten sterkste wordt afgeraden. Ge melde heer, die met de toestanden in de Kaapko lonie ten volle bekend is, zegt dat de vrjjlating van Cettewayo door de inboorlingen slechts zou be schouwd worden als een nieuw bewjjs van de zwak heid van Engeland, en weldra tot nieuwe bloedige tooneelen zou leiden. Rusland. Binnenkort zal te St.-Petorsburg hot proces be handeld worden tegen den onlangs gearresteerden marine-officier Suchanoff, die, zooals bekend is, eene aanzienljjke hoeveelheid dynamiet tot nihilistische doeleinden uit 's rijks magazjjnen heeft ontvreemd. Ook is uit het inmiddels ingesteld onderzoek ge bleken dat Suchanoff de eigenljjke uitvinder en vervaardiger van de ontplofbare bommen geweest is. Geljjktjjdig met hem zal ook zjjn handlanger, zekere Trigonia, die eveneens met den reeds ter dood gebrachten Sheljaboff verbonden was, terecht staan. Evenals vroeger te Cherson, heeft de politie eenigen tjjd geleden in de stad Kolywan, in het gouvernement Tomsk, een onderaardsche gang ontdekt, welke tot het financiëel gewelf der kroon aldaar leidde, en waarschjjnljjk door nihilisten met het doel tot plundering gegraven is. Men vermoedt dat bewuste gang, onder deelneming van de schild wacht, zoo niet van de geheele wacht, is aangelegd, aangezien de deur van het gewelf door de aldaar geposteerde schildwacht zichtbaar is. Uit Golta wordt aan de „Nowaja Wremja" gemeld dat in de omstreken van Odessa een rijke mineraal- en metaal-ader ontdekt is; er moeten sporen van het voorhanden zjjn vanc goud te vinden wezen. Egypte. De gouverneur van Soedan heeft een en ander gemold omtrent ongeregeldheden, die onlangs in dat gewest hebben plaats gevonden. Omstreeks 200 dwepers, onder aanvoering van zekeren Scheik Mohammed, die zich uitgaf voor den beloofden pro feet, raakten in botsing met twee compagnieën Egypti sche soldaten, waarb.j 120 soldaten sneuvelden. Scheik Mohammed trok daarop de rivier over en een sterk detachement soldaten werd hem achternagezonden. Telegrammen. BERLIJN, 25 Augustus, 'tls thans uitgemaakt dat koning Humbert hier zal komen; zjjne komst moot op half September zijn bepaald. WASHINGTON, 25 Augustus. (Bulletin van 12 uren 's middags). KoortsverheffiDg. Geen verminde ring van de zwelling der oorklier. Pols 112. Dr. Boynton heeft officieus gezegd dat de toestand van den President niet verbetert. De aard van het bloed en de toenemende zwakte zijn zorg wekkend. - Dr. Bliss zegt wel dat de toestand niet verergerd is, doch geeft geen hoop. (Bulletin van halfvjjf). De werking der maag bljjft goed. Pols een weinig slapper. (Bulletin van halfzeven). Toestand onveranderd. (10 uren 's avonds). Volgens particuliere be richten uit het „Witte Huis" is in den toestand van den president een ongunstige verandering gekomen. Het kliergezwel laat zich gevaarlijk aanzien, en als niet binnen 24 uren eene verandering ten goede zich vertoont, wordt het ergste gevreesd. BRUSSEL, 25 Augustus. Het programma voor het Consciencefeest is thans definitief vastgesteld. De dag is bepaald op 18 of 25 September, aanvan gende des morgens to halfelf. De stoet zal gevormd worden aan het Noorderstation en naar het museum „Wiertz" trekken, waar de beroemde schrijver woont. In den tuin aldaar zanguitvoering, redevoe ring van den heer Stroobant en aanbieding van bouquetten en kransen aan den held van het feest. Daarna zal de stoet, met Conscience in zijn midden, zich naar de Bqurs begeven, waar het eigen ljjke kunstenaarsfeest een aanvang zal nemen o. a. uitvoering van orkest- en koorstukken, een feestrede door den heer Van Driescho, aanbieding van de geschenken, waarbjj het album uit Nederland. Des avonds: feest op het stadhuis door den ge meenteraad aan Conscience en zjjne vrienden aan geboden, terwijl op de Groote Markt, die schit terend geïllumineerd zal zjjn, muziekstukken zullen uitgevoerd worden, o. a. koren van Benoit, Jao Coppens enz., alle met begeleiding van koperen iustrumentefi.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2