De gewijzigde en thans rastgestelde plannen Toor den Park-schouwburg te Amsterdam zijn heden en eenige volgende dagen van tien tot vier uren kosteloos te bezichtigen in een der bovenzaaltjes van het Park. Zoowel het uiterlijk als het inwen dige vertoont zich, dank zij den weelderigen, veel- kleurigen Indischen stijl, zeer rijk, terwijl met veel smaak partij is getrokken van de perspectivische doorzichten, welke in dergelijk gebouw met een aangrenzenden wintertuin verkregen kunnen wor den. Het tooneel heeft de afmetingen van dat van het Theatre de la Monnaie en is naar de eischen van den tegenwoordigen tijd ingericht, zoodat bijv. „La Juive", de meesteischende opera, er met alle pracht en praal kan worden vertoond. De zaal, met hare sierlijke koningsloge, biedt tweeduizend ruime zitplaatsen aan, die door een aantal ingangen bereikt worden, zoodat het lastige dringen en voor bijschuiven zooveel mogelijk voorkomen wordt. De ondernemers vangen 2 Oct. met den bouw aan en stellen zich voor, dien in elf maanden voltooid te hebben. In de vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw, afdeeling „Alphen en Omstreken", zijn benoemd als afgevaardigden voor de algemeene vergadering in October te Schagen, de hoeren Chr. J. Yan Eeghen en dr. A. M. Prins. In het hotel „Apeldoorn" te Apeldoorn is een bijeenkomst gehouden van eenige belangstellenden, die op eenigerlei wijze den eersten jaardag onzer jeugdige Prinses willen vieren. Men benoemde een commissie, bestaande uit de heeren W. M. Pruys, kapt. Lintwurm, D. Scheuter Jr., Bruno Tideman Jr., jhr. Teding Van Berkhout, mr. Van Haersma Buma en W. Enklaar, wier taak het volgens de Zutph. Crt. zal zijn om gelden in te zamelen en om, naar gelang er inkomt, een optocht van kin deren te organiseeren, terwijl een deputatie dier kinderen aan het Prinsesje en aan de kon. ouders bouquetten zal gaan brengen. Verder zal men de Loo-allee voor het paleis zien te versieren en te illumineeren en zoo mogelijk des avonds een concert geven vóór het hotel „Apeldoorn." Naar men verneemt, heeft de kolonel J. H. Stengel, commandant van het corps mariniers, wegens 63-jarigen ouderdom pensioen aangevraagd. Als zijn opvolger wordt genoemd de luit.-kolonel J. J. Korn- dörffer of T. A. Van Braam Houckgeest. Naar „de Tijd" meldt, heeft de Paus den bisschop van Haarlem, msgr. P. M. Snickers, be noemd tot huisprelaat van Z. H. en assistent bisschop bij den pauselijken troon. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said. De Staatscourant van heden behelst den tekst van de op 3 November 1880 te Parijs gesloten internationale conventie met het denzelfden dag onderteekend slotprotocol tot regeling van het ver voer van postpakketten. Dit verdrag wegens de uitwisseling met de post van pakketten, zonder aangifte van waarde, gesloten tusschen Duitschland, Oostenrjjk-Hongarije, België, Bulgarije, Denemarken, Egypte, Spanje, Frankrijk, Groot-Britannië en Ier land, Britsch-Indië, Italië, Luxemburg, Montenegro, Nederland, Perzië, Portugal, Rumenië, Servië, Zwe den en Noorwegen, Zwitserland en Turkije, treedt ia werking den lsten October 1881. Gemengd Nieuws. V— Wederom heeft hier ter stede een moordaanslag plaats gehad en alweder in eene, door hare menigte drinkholen, beruchte buurt; thans echter zonder dat er een doode viel. In de Galg- straat nl. - tegenwoordig Morschstraat geheeten - heeft heden in den namiddag een meid met een revolver op een infanterist geschoten en daarna zich zelve met hetzelfde wapen gewond, zóó dat ze naar het academisch ziekenhuis moest worden ver voerd. Hare wond moet echter niet levensgevaarlijk zijn, omdat zij zich slechts in den arm heeft getroffen. De soldaat is er zonder letsel afgekomen, doch naar de politiewacht gebracht. Het zou ons niet s ver wonder e n al s wij dezer dagen een treurig ongeval te vermelden hebben, althans wanneer in den tegenwoordigen toestand aan don Stationsweg geen verandering komt. Vroeger was 't er onooglijk, thans is 't er gevaarlijk: - en dat is nog veel erger. Met blijdschap werd er de demping van de sloot begroet, maar wie had durven donken dat er van hot verkregen terrein zulk een gebruik, of liever misbruik zou worden gemaakt! Sierlijker dan vroeger is 't er ook zoo heel veel niet geworden en het gezicht op het Holl. Station wordt er gaandeweg evenmin beter op. Het station van den Katwijkschen stoomtram zet door zijne plaatsing vlak aan den weg de kroon op het werk. Een vreemdeling moet bij het binnenkomen der stad aan deze zijde wel een zeer hoogen dunk van Leiden krijgen. Maar bij moest eens achter de schermen kunnen zien. Alles bij elkaar: Hollandsche en Rijnspoor, Haarlemsche en Katwijksche stoomtram, en daar vlak naast de Leidsche Paardenspoorweg! Het is om er van te ijzen, zóó als 't er nu en dan toegaat. Het behoeft er nog niet eens zoo heel druk te zijn of de passage is er gestremd. Men bevindt zich dan te midden van komende of gaande rijtuigen, stoom- of paardentrams -, soms drie of vier naast elkaar - en moet al heel knap zijn, wil men het er met eere afbrengen om weer in een veilige haven te belanden. De avond van Zondag was er een sprekend voorbeeld van. Lang bleven we het tooneel met een bang voorgevoel aanstaren, dat echter gelukkig niet werd bewaarheid. Zal dat nochtans altijd zoo goed afloopen? Neen! Ongelukken kunnen hier niet uitblijven! Het is hoog noodig dat bevoegde personen, als zij 't nog niet hebben gedaan, hier eens poolshoogte gaan nemen, opdat het wel ouderwetsche, maar helaas toch nog zoo dikwijls bevestigd wordende spreekwoord: „Men gaat den put dempen enz.", niet opnieuw worde bewaarheid. Ook zou het niet kwaad zijn als vanwege het Holl. station ten strengste word tegengegaan dat aldaar aankomende passagiers om den Hillegomschen tram nog te halen, direct de spoorbaan oversteken. Het gevaar waarin een zekere rozenroode dame gisteravond verkeerde, is er een leerrjjke les voor, die vreeselijke gevolgen had kunnen na zich sleepen. Voor de tentoonstellin g van pluimge dierte, die te 's-Hage op 27, 28 en 29 Aug. zal ge houden worden, zijn ditmaal 671 nummers aange geven of 180 meer dan ten vorigen jare. Twee groote inzendingen uit België en een uit Frankrijk zjjn daaronder begrepen. - In de fabriek van de heeren Van Veen en Diks op den Zuid-Buitensin gel aldaar had gistermorgen een ernstig ongeluk plaats. Een werkman kwam er in aanraking met een der machines, waardoor hem een der armen bijna geheel verbrijzeld werd. Per brancard werd de gekwetste naar het gasthuis overgebracht. Gistermorgen begon de brand in de Fransche bakkerij aan de Boompjes te Rotterdam opnieuw. Met behulp van een spuit werd het vuur echter spoedig gebluscht. In een particulier e woning aan de Rech- ter-Rottekade te Rotterdam heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een belangrijke diefstal plaats gehad. Ongeveer f 1000 aan contanten en een me nigte gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Men vermoedt dat de daders ter plaatse goed be kend waren. De politie heeft naar alle zijden van het gebeurde kennis gegeven, ten gevolge waarvan men meent de dieven reeds op het spoor te zijn. Gistermiddag is te Amsterdam op het Leidsche plein een welgekleed heer plotseling ern stig ongesteld geworden, op het oogenblik dat hij tusschen de rails van den tramweg stond. De wagen, die juist in beweging werd gebracht, wierp hem om ver, waardoor hij ernstig aan hoofd en beenen ge wond werd. Hij werd naar het nabijzijnde politie- bureel gebracht en is kort daarna overleden. Door de Nederlandsche Jacht vereeni- ging „Nimrod" wordt een wedstrijd gehouden in het schieten op glazen ballen, te Zandvoort, op Zondag 28 Augustus. De eerste prijs (Nimrods-prijs) bestaat uit een kunstvoorwerp ter waarde van f 200. Maandag-avond kwam de heer D. met den laatsten trein uit Zutfen te Arnhem aan. Vóór de trein stilstond, wilde hij uitstappen, doch kwam daarbij tusschen de treeplank en het perron terecht, waardoor hem een der beenen werd verbrjjzeld en zijn borst dusdanig gekneusd werd, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Thans wordt uit Venloo gemeld dathet vermoeden dat G. Janssen uit Beers zich nu in Limburg ophield, zich heeft bevestigd. Gisteren zou hij door den brigade-commandant der marechaussee te Well zijn aangehouden. Gisternacht zijn bij den landbouwer C. S. te Bleiswijk een 25-tal kippeu gestolen uit een hok, dat zich in een gesloten schuur bevindt. Fr schijnen aanwijzingen te bestaan, die vermoedelijk tot ontdekking van den dader zullen leiden. De En g e 1 s c h e r e c h t e r Clar kson werd in Mei door zijn lievelingshond in de wang gebeten. Hij scheen daarvan geen nadeelige gevolgen te ondervinden, en eerst een week geleden vertoonden zich verschijnselen van watervrees, waaraan hij thans is bezweken. Het gebruik van vitriool in liefdeszaken heeft uit Frankrijk ook reeds zijn weg over de Pyre neeën gevonden. Eene Tarasconische schoone heeft nl. haren minnaar, een dragonder, over wien zij zich ernstig te beklagen had, een flesch van die gevaar lijke vloeistof in het aangezicht geworpen, waardoor hij het gezicht geheel verloren heeft. In weerwil van de tusschenkomst van de geestelijkheid en het corps diplomatique, zijn te San-Domingo den 25sten Juli en den 2den dezer te zamen 16 generaals en mindere officieren, aan hangers van den pretendent Alvarez, gefusileerd. In de omstreken van Ohlau (Silezië) heeft een orkaan gewoed. Een windhoos nam de beide koepeldaken van de Evangelische kerk en wierp deze op de markt. Er zijn geen persoon lijke ongevallen te betreuren; de verwoesting aan huizen, boomen en tuinen is echter ontzettend. Alle telegraafverbindingen met andere plaatsen werden verbroken. In het krankzinnigengesticht te Mont- róal in Canada hadden, sinds jaar en dag, twee vrouwelijke verpleegden dezelfde cel met elkander gedeeld, zonder dat de ongelukkigen ooit een woord met elkander wisselden. De eene, Gertrude Roberts, zat steeds in droefgeestig gepeins verzonken, terwijl hare lotgenoote, Delia Poirier, daarentegen den ge- heelen dag geestelijke liederen zong. Eenige dagen geleden, des morgens te vier uren, hoorde een der oppassers het gewone gezang, wat luider dan anders, en geaccompagneerd door een vreemdsoor tig geluid, waarvan hij den oorsprong niet kon raden. Een enkele blik door het raampje van de cel deed hem echter van schrik terugdeinzen. Daór stond de krankzinnige Delia Poirier midden in het nauwe vertrek, steeds luide hare liederen zingende terwijl zij daarbij met een plank den maat sloeg op het lijk van hare ongelukkige gezellin, waaraan bjjna geen menscheljjke vorm meer te herkennen washet hoofd was op minstens een dozijn plaatsen gescheurd, terwijl alle overige lichaamsdeelen let terlijk stukgehakt waren. De moordenaarster had zich van haar wapen, een plank van drie voet lang en drie duim dik, met zooveel kracht bediend dat de stukken er afgevlogen waren. Met een zegevierenden glimlach wees zij de lieden die haar vastgrepen op het door haar verrichte werk, dat volgens haar zeggen de geheele menschheid ten goede zou komen. Zij had toch een afschuwelijken draak gedood, die haar vertrek was binnengedrongen en zonder hare afdoende tusschenkomst nog veel kwaad had kunnen uitrichten. Door een brand te Gale (Britsch Colum bia) werd een groot deel der stad in de asch ge legd; het Chineesch kwartier leed geen schade. Men moest dynamiet gebruiken om sommige gebouwen te vernielen, ten einde den brand tot staan te bren gen. Men schat de schade op 400,000 dollars. Eene proclamatie van de uiterste Ier- sche revolutionairen te Nieuw-York zegt dat volgens eene verklaring van de dynamiet-commissie de Ieren in één nacht al de schepen, die de Engelsche vlag voeren te Nieuw-York, Halifax, Queb.ec, Melbourne, Sydney, Kaapstad en San-Francisco, zouden kunnen vernielen. Zij waarschuwt tegen het gebruikmaken van Epgelsche schepen na 1 September. Tegen 29 Augustus is te Nieuw-York eene meeting bijeenge roepen om deze proclamatie te bekrachtigen. De trein, die eergisteravond te halfacht van Frankfort naar Keulen vertrok, naderde bij Bappard een wachtershuisje, waar de mau op zijn post stond, terwijl de vrouw met haar kind in den tuin was. Terwijl de moeder het niet bespeurde, kroop het kind door het hek van den tuin en liep de rails op. De vader zag het en trachtte den aan komenden trein door noodsignalen tegen te houden. De moeder, daardoor opmerkzaam geworden en ziende wat er gaande was, vloog den wog op om haar kind te redden, maar te laat. De trein, welks ma chinist vergeefsche pogingen deed om spoedig genoeg te remmen, wierp moeder en kind ter aarde, en toen de vader, nadat de trein voorbij was, toesnelde, vond hij beiden dood. BUITENLAND. Frankrijk. Het is nog niet zeker dat GambettP. in het tweede district van Belleville gekozen is met de meerder- heid van ééne stem, want naar de „Tomps" meldt

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2