Uit de hofstad: - Twee jagers waren gistermorgen in de kazerne aldaar met een gamello Boep op weg van de keuken naar hun chambrée. Op den corridor, waar de vloer in reparatie was, had de timmerman uit achteloosheid een plank zoo danig over een gat gelegd, dat dit door de jagers niet werd opgemerkt; het gevolg was dan ook dat een hunner, gevolgd door de gamelle soep, naar beneden viel, bijna 4 meter diep. Per brancard is de man naar het hospitaal gebracht. - Door een schrik nam 's middags het paard van een vigilante, waarin twee Indische hoofdofficieren met een dame gezeten waren, aan don Z.-O. Buitensingel zulk een sprong, dat het met de vigilante in de vaart terecht kwam. De koetsier sprong er nog bijtijds af; de officieren en de dame werden met moeite op het droge gebracht; dr. Yan der Yen verleende de dame de noodige hulp in een herberg, waar zij werd opge nomen, om spoedig per rijtuig naar hare woning te worden gebracht. - Aan de Hoefkade ging een vrouw over een hulpbruggetje, dat daar over een moddersloot was gelegd. Halverwege er op, kan telde een plank, zoodat de vrouw in de modder viel. Met de grootste moeite werd zjj uit hare ongeluk kige positie gered. - Om één uur is bij do firma Goupil op de Plaats aldaar een der groote spiegel ruiten gebarsten doordat een paar bengels van jon gens véór hot magazijn aan het vechten waren; terwijl de een den ander een schop wilde geven, kwam de klomp in plaats van tegen het daarvoor bestemde lichaamsdeel tegen de ruit terecht. Door de Scheveningsche bom „Maria Apollonia", stuurman P. De Mos, te Schoveningen aangekomen, zijn aangebracht twee personeD, te Botterdam te huis behoorende en door de bemanning van de schuit in de Noordzee 5 uur buiten Zand- voort opgenomenzij werden gevonden in een bag- gerschuit, door een stoomboot in zee gesleept en van haar door de onstuimige zee losgeslagen. Twee andere personen, die zich insgelijks in hetzelfde gevaar bevonden, zijn door een Engelschen kotter gered. Als eene curiositeit kan worden gemeld dat op de weekmarkt te Haarlem gistermorgen was aangevoerd een komkommer, wegende ruim 10 kilo, gewassen te Zaandam. De heer Gideon Boissevain, de 20-ja- rige zoon van den heer J. Boissevain, directeur van do maatschappij „Nederland", is te Amsterdam op treurige wijze aan zijn eind gekomen. Door een misstap van het stoomschip „Prins van Oranje" in de Rietlanden aldaar in 't water gevallen, is hij verdronken. Zijn lijk is opgevischt. Toen de Goudscho stoomboot, die van eene extra reis bij gelegenheid van de Rotterdam- sche kermis huiswaarts keerde, te Krimpen a. d. IJsel had aangelegd en de passagiers aan wal waren, stortte plotseling h»t hoofd der stoomboot inéén, met het gevolg dat een vijftigtal menschen in de rivier vielen. De ontsteltenis was groot, maar kon spoedig bedaren, daar gelukkig allen gered werden. Een boerenmeisje, dat van het melken terugkwam en den overweg tusschen Maarsen en Utrecht wilde passeeren, werd door den trein, die om drie uren uit Amsterdam vertrok, gegrepen en onmiddellijk gedood. Zondag-avond gaf de machinist van den uit Duitschland komenden sneltrein aan den stations chef te Arnhem kennis dat omstreeks vijf minuten van het station een man met afgesneden hoofd over de rails lag en dat het hem niet mogelijk was ge weest intijds te stoppen. Terstond werd last gegeven het lijk op te zoeken, doch] daar het niet te vinden was, keerde men onverrichterzake terug. Het geval helderde zich eonige oogenblikken later op, toon het bleek dat een remmer van een zandtrein bij het passeeren van een wissel door den schok van zijn zitplaats was gevallen en met den mantel over het hoofd tusschen de rails was ingevallen. Deze bleef toen stil liggen tot de sneltrein was gepasseerd, en meldde zich daarop lachende bij den chef aan. Daar het echter bleek dat de man niet geheel nuchter wag, werd hij terstond ontslagen. Te Eindhoven is de kleermakers knecht Hupp hoimelyk verdwenen; hij wordt ver dacht van zijn baas uit een ladetafel, die men des morgens opengebroken vond, ruim ƒ400 ontvreemd te hebben. Onder Oirschot heeft oen hevige brand gewoed, die in twee uren een kapitaal boe renhuis, bewoond door vier gezinnen, heeft in de asch gelegd. De brandweer, ofschoon spoedig tor plaatse, kon geen hulp verleeqpn; de bewoners hadden slechts even den tijd zich te redden. Het huis en de inboedel van twee gezinnen waren verzekerd. Door don k r ij g s r a a d t e 's-B o s c h z ij n veroordeeld: 1°. M. J., kanonnier bij het 3de reg. veld-artillerie, tot een half jaar cellulaire gevan genisstraf, met ontzegging voor den tijd van vijf jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militaire geëmployeerde te dienen, wegens eenvoudigen diefstal, en 2°. M. A., soldaat, tot tien, en P. W., tamboer, tot vijf maanden cellu laire militaire detentie - beiden van het 2de reg. infanterie - met bevel dat ieder hunner, na zijn ontslag uit de detentie zal worden geplaatst in eene klasse van militairen, M. A. voor den tijd van acht en F. W. voor den tijd van vier maanden, wegens misdaad tegen den dienst en de subordinatie in tjjd van vrede, door daden van geweld togen meerdere in rang te plegen, voor wat F. W. betreft, door hem, ofschoon minder dan zestien jaren oud, met oordeel des onderscheids begaan, gepaard aan verzachtende omstandigheden. Ernest Baraqui,n, de broeder van den vermoedelijken moordenaar van Elvina Rusack, het meisje dat voor eenigen tijd bijna geheel ver gaan in het Soriënbosch bij Brussel werd gevonden, is dezer dagen uit den gevangenwagen ontsnapt, terwijl hij van Hoei naar Luik werd vervoerd, om in laatstgenoemde plaats zijn straf voor ettelijke diefstallen te ondergaan. Hij had het slot van zijn cel doorgevijld, kwam te voorschijn en gooide den gevangenbewaarder een strop om den hals, waarna hij, onder bedreiging zijn geleider te zullen dood steken, als deze hem achtervolgde, uit den in vol len gang zijnden trein sprong. Zijne vrijheid was echter van korten duur, want de gendarmen, die dadelijk van het voorval onderricht waren, achter volgden hem en vonden hem 's avonds in een klein gehucht. Men vermoedt dat hij evenals zijn broeder debet is aan den moord op het meisje en dat hij zich, nu alles uitgekomen was, uit de voeten wilde maken. De bekende Hartmann is uit Canada teruggekeerd. Het schijnt dat hij alle vrees voor een arrestatie ter zijde heeft gesteld en naar alge meen wordt aangenomen, zal de regeering daartoe ook niet overgaan, tenzij de Russische regeering officieel zich wendt tot die te "Washington, ten einde de uitlevering van Hartmann te erlangen. Aan het parket van het hooggerechtshof heeft hij de ver- eischte schriftelijke verklaring afgelegd om zich te doen naturaliseeren. Hij zal eenige voorlezingen honden to Nieuw-York en dan Boston bezoeken. Omtrent de ramp tusschen Chamouny en Martigny, in den Tête-Noir-pas, wordt de vol gende toelichting ontvangen: In het oude stadje Yianen is do familie van den notaris Broekman door een noodlottig geval, dat op jl. Donderdag in Zwitserland plaats heeft gehad, in zwaren rouw gedompeld en zijn zjjne zeven nog jeugdige kinde ren plotseling weezen geworden. Sedert eenigo dagen reeds op reis in het buitenland, moeten de heer B. en echtgenoote jl. Donderdag in het ge bergte van Zwitserland door een kolossalen water stroom overvallen en in dien vloed omgekomen zijn. Het bericht is tot zeer groote ontsteltenis der fami lie per telegraaf overgebracht. - Yan andere zijde meldt men omtrent dit ongeluk uit Vianen: Ons plaatsje verkeert in groote verslagenheid. De alom geachte notaris \V. C. G. H. Broekman is met zijne echtgenoote en zuster, mevrouw Stuart-Broek- man, op reis in Zwitserland zijnde, op noodlottige wjjze om het leven gekomen, naar men verhaalt door het storten van hun rijtuig in een bergkloof. Zeven jonge kinderen verloren door deze ramp moeder en vader te gelijk. Mevrouw S. laat bovendien 6 kinde ren na. Men voegt er bij, dat vanwege de Frausche regeering met den meest loffelijken ijver pogingen zijn in het werk gesteld om de familie van de slacht offers op de behoedzaamste wijze met het ongeluk in kennis te stellen. - Yolgens het „Journal de Geneve" was de heer B., vergezeld van twee dames des morgens uit Chamouny naar Martigny gereden. Tusschen de brug van Valloscineen het Barberine- hotel gekomen, zagen zij dat, ten gevolge van den zwaren regen des vorigen daags, eèn gedeelte van den weg was weggeslagen, en men er derhalve onmogelijk kon passeeren. Er bleef dus niets anders over dan terug te rijden. Maar nauwelijks was het rijtuig gekeerd, of er volgde eene nieuwe instor ting, waardoor het rijtuig werd nedergeslingerd in den bergstroom van het Zwarte Water, hetwelk in de Trient valt. De koetsier had slechts den tijd om aan den andoren kant er af te springen. Er bestond geen mogelijkheid om de drie andere personen te hulp te komen, daar zij onder een toevloed van aardkluiten en steenen door den stroom werden weggesleept. - Hunne lijken moeten gevonden zijn. Meer en meer blijkt hoe vreosélijk het reeds vaak vermeld ongeval in den stieren-circus te Marseille is geweest. Het getal gewonden bedraagt, zoover men nu weet, 306, dat der dooden 27. Uit Tunis wordt gemeld datdemoorde- naar van den Malteser, die eenige dagen geleden Sousa in rep en roer bracht, reeds Zaterdag 11. opgehangen is. Voordat hij naar de galg gebracht werd, leidde men hem de stad rond, blootshoofds, met gebonden handen en den strop om den hals. Dr. Tanner moet nu weer nietdoodzijn, maar zich in blakenden welstand bevinden en voor nemens zijn eerlang een nieuw vasten te beginnen, dat nu eens op zijn minst 90 dagen duren zal. De Amerikaansche gezant Lowell te Londen heeft van den minister Blaine uit Washing^ ton bericht ontvangen, dat er weinig hoop op het behoud van president Garfield bestond. Voor het Garfield-fonds is reeds meer dan 150,000 dollars bijeengebracht. In do provincie Leon is het dorp Pora- dilas door brand vernield; van de 88 huizen zijn 61 een prooi der vlammen geworden. Van het dorp Ataquinas verbrandden 40 huizen. Ook in de provincies Teruel en Gerona hebben branden gewoed. Yolgens de „Times" heeft de Duitsche regeering besloten geen enkel buitenlandsch officier toe te laten bij de groote cavalerie-manoeuvres, welke bij Konitz zullen plaats hebben. Alle anvragen daartoe zijn beleefd geweigerd, terwijl al - reden op gegeven wordt dat de Duitsche ruiterij op een geheel nieuwe wijze zal manoeuvreeren. Naar de „Daily News" bericht, zijn de Engelsche en Italiaansche commissarissen voor de grensscheiding in Epirus door struikroovsrs gevan gengenomen, die, volkomen bewust vart de waarde van hun buit, niet minder dan 40,000 Turksche ponden losgeld eischen. Yolgens de Times" daar entegen hebben de roovers wel een aanval gedaan, maar zijn zij, na een bloedig gevecht, door het Turksch escorte, waarvan de commandant gesneu veld is, teruggeslagen. De Zweden schijnen de leer aan te hangen dat ook ontwikkeling van het lichaam, zoowel voor meisjes als jongens, een onderdeel van een goede opvoeding behoort to zjjn. o althans kan men opmaken uit de levendige be chrijving, die uit Stokholm aan de „Frankf. Ztg." wordt ge zonden, van een prijszwemmen voor mei jes, waar aan do tallooze kweekelingen der zwemschool deel nemen en naar aanleiding waarvan de gansche Zweedsche hoofdstad zich in feestgewaad hult. Het prijszwemmen draagt het dubbel karakter van een examen en een volksfeest. De omtrek van de sierlijk ingerichte en voor dez%> gelegenheid met vlaggen en bloemen getooide zwemschool was zwart van de menschen. Na een muziekuitvoering en een rede van den directeur ving het examen aan. Eerst kwam een colonne der kleinsto schoolmeisjes, die in rose-zwem-kostumes in het kleine bassin rondspartelden. Ver volgons kwamen de grootere meisjes der volksschool in schotschezwemkostumes, die met of zonder aanloop in het grootere bassin sprongen, waarbij verscheidene den sprong achter uit deden of over het hoofd buitelden. Twee meisjes voerden zelfs een „salto mortale" uit, die den besten circus-clown eer had aangedaan. Op deze volgden de kweekelingen der bijzondere zwemschool in korenblauwe en ponceau-roode kostumes. Zij voerden verschillende ware kunststukken uit, die door de omgeving luide werden toegejuicht en door het toewerpen van bloemen beloond. Zoo voerden zij op de maat der muziek een contre-dans vol afwisseling uit. Daarop volgde een rondedans. Bij het op den rug zwemmen vormden de meisjes eerst een rechte lijn, doordat elke volgende het hoofd der voorgaande tusschen de voeten nam, waarbij men zorg droeg dat de blauwe en roode kostumes elkander afwisselden. Deze lange lijn bewoog zich toen als een zeeslang door het water. Op dezelfde wijze werden driehoeken en vierhoeken gevormd. Nog werd een waaier gevormd op deze wijzeeen groep meisjes reikte elkander met uit gestrekte armen de hand, terwijl zij de voeten in één middelpunt bij elkander brachtenrood en blauw was ook daarbij weder symmetrisch verdeeld. Ten slotte werd d«or een twaalftal dames een gemas kerde vertooning ten beste gegeven, -waarbij de eene als zeecadet, de ander als domino oen derde als baby reet een groote pop enz. verkleed was.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2