N°. 65S9. Dinsdag £8 Augustus. A0. ■- - - Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven» 0 if LEIDSCH PRIJS BEZEB COURAST: ▼•or Leidca per 8 mainden........1.1A Fnoc* per post. Ateofcrijjke NotiiiftfiiItt DAGBLAD. PRIJS DEB ADVERTENTIES ▼an 1—4 regeln.1.08. Iedere regel meerQ.17fc Groeier* leiten our pluumimt*. 8TADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 25 Aognstu9 1881, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: Onderzoek van de geloofsbrieven van nieuwinkomende leden va» den Gemeenteraad. Benoeming van een derden onderwijzer aan de school der 4de klasse n°. 2. (144) Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en over schrijving op de begrooting van het H. G. of Arose Wees- en Kinderhuis. (138) Rekening van de ontvangsten en litgaven der gemeente over 188 (139 en 159) Voordracht tot het instellen van beroep in cassatie in zake het geschil met de gemeente Alkemade. (153) Voorstel tot wijziging der verordening bepalende het getal der scholen voor het openbaar lager onderwijs enz. (132 en 161) Idem van de Verordening voor de Kweekschool voor onder wijzers. (135 en 161) Idem van de Verordening regelend» het getal enz. der lesmessen en leeraren aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (136 en 161) Idem tot uitbreiding van het onderwijs aan de geraeente- instelling voor de opleidiDg van Oost-Indische ambtenaren en tot wijziging der betrekkelijke verordeniDgen. (137 en 161) Verzoek van Steines en Co., tot het plaatsen van adver- tentiebaiken. (138) Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegroting, dienst 1881 en suppletoire staat vau begrootisg. (141 en 161) Verzoek van P. H. Voorhoeve, om eene aitloozing te maken. (142) Voorstel tot aanschaffiog van eenige kachels. (143 en 161) Verzoek van T. Doornbos, om ontslag als ambtenaar belast met het toezicht op de honden. (145) Idem van de Commissie van de Kweekschool voor Zeevaart, betrekkelijk het afbreken van het bastion enz. (148) Idem van Mej. K. Struick, om ontslag als derde onderwij zeres aan de school der 4de klasse n°. 1. (152) Staat van af- en overschrijviog ep de gemeente-begrooting dieast IS81 en suppletoire staat van begrooting. (154 en 161) Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegroting voer 18S1. (155 en 1G1) Verzoek van de Commissie voor de Bloemententoonstelling, om een subsidie voor de kosten vau zaalhnur. (150 en 161) Voorstel tot wijziging van de regeliog der jaarwedden van de ambtenaren ter Secretarie. (157) Idem tot het io brniklcen afstaan aan de Bibliotheek van werken der instelling v»or O.-I. ambtenaren. (158) Idem tot wijziging vau de Verordening, vaststellende den rooster van aftreding der leden van den Gemeenteraad. (160) Rekening over 18S0 van het R.-K. Armbestuur. (149) Idem van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhnis. (150) LEIDEN, 22 Augustus. De faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden maakt bekend dat het admissie-examen zal worden afgenomen op Donderdag 22 September. Belanghebbenden worden verzocht zich vóór den 12 Sept. a. s, met nauwkeurige op gave van voor- en toenamen (voluit geschreven) aan .te melden bij den pedel P. J. Oostveen. Door do afdeeling Boskoop der Nederl. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde zijn als candidaten-leden voor het hoofdbestuur benoemd: in de plaats van den aftredenden voorzitter, mr. D. Visser Van Hazerswoude, mr. H. L. A, Obreen te Leidenin de plaats van den heer P. H. C. y. d. Broeke, mr. A. Van Naamen Van Eemnes te Zwolle; in de plaats van den heer C. G. Overeynder, de heer W. G. Boer te Bosksop; in de plaats Yan mr. H. L. A. Obreen, dr. H. Boursse Wils te Leiden. De minister van financiën, belast met het beheer over de stichting van CSara Jjansdochter van Spar- woude, opgebracht ter Weeskamer van Delft, en in aanmerking nemende dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eeue der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van f 150 'sjaars, uit de gelden van voormeldde stichting worden gekweten, roept de ouders of voogden op van zoodanige jongelieden die zich voorstellen in de maand September a. s. aan de hoogoschool te Leiden hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, aan te vangen, om, voor zoover zij meenen dat hunne kinderen of pupillen in de termen vallen om -op ondersteuniog tijdens hun verblijf aaa de hooge- acheol aanspraak te kunnen maken, zich vóór 10 September a. s. met hunne daartoe strekkende op gezegeld papier geschreven verzoeken, aan te melden hij het departement van financiën, onder opgave1°. 1® 2°. 30. 4». 5°. 6°. 7«. 8°. 9". 100. 11". 12°. 13°. 14°. 150. 16". 17°. IS". 19°. 20°. 21° 22°. 230. 240. van de juiste namen en voornamen van belangheb benden 2°. van het tijdstip hunner geboorte, en 3Q. van alle zoodanige omstandigheden als gerekend kunnen worden op de begeving invloed uit te oefenen en onder overlegging van een getuigschrift omtrent de bekwaamheden, den ijver en het gedrag der be langhebbenden, af te geven, voor zoover zij tot dusver aan een gymnasium of Latijnsche school of eenige andere inrichting van onderwijs hunne opleiding ge noten, door den bestuurder of het hoofd der inrichting, en voor zoover zij uitsluitend huisonderwijs genoten, door een of meerdere hunner onderwijzers; de hand- teekeningen van welke bestuurders en onderwijzers door het hoofd van het gemeentebestuur hunner woonplaats zullen moeten zijn gelegaliseerd. Hij her innert voorts bedoelde ouders en voogden aan de bepaling van art. 16 van het koninklijk besluit van 13 November 1859, krachtens welke het genot der te begeven beurzen onvereenigbaar is met dat van eenige dergelijke uitkeering voor studie, wanneer het gezamenlijk bedrag dier uitkeeringen de som van 400 zoude te boven gaan. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38, f 20, f 4.10 en f 2.05; do laagste f 38, 20, 4 en 2. De collecte voor de School met den Bijbel to Alphen en te Aarlanderveen gehouden, heeft ongeveer f 417 opgebracht. Het nieuwe kantongerecht aldaar is ter gelegenheid eener civiele terechtzitting plechtig in gebruik ge nomen. Ds. J. II. Wensink to Bergschenhoek beeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Aarlan derveen aangenomen. Dr. T. F. Westrik, predikant te Korter- en Langer-Aar, heeft het beroep naar Schiedam aan genomen. De weleerw. heer pastoor G. Yan Dijk te Langeraar heeft met de meeste plechtigheid zijn 25-jarig priesterfeest gevierd. Omtrent de examens aan 's rijks veeartscny- sehool te Utrecht deelt men het volgende mede: Ingevolge do overgangsexamens werden 12 van de 14 leerlingen va-n het 3de tot het 4de en 13 van de 20 leerlingen van het 1ste tot hot 2de studie jaar bevorderd. - Na aflegging van het natuurkun dig examen gingen 15 van de 17 leerlingen van het 2de naar het 3de studiejaar over. - Aan het toela tingsexamen werd deelgenomen door 31 adspiranten waarvan er 12 geslaagd zijn. Vier dezer worden vanwege het ministerie van koloniën voor den bur gerlijken dienst ia Nederlandsch-Indië opgeleid. De toegelatenen zijp: D. A. De Jong van Gouda, J. Doornbos van Scbildwolde, S. J. Vogelaar van Din- teloord, R. Takens vau Drachten, D. J. Fischer van Opsterland, A. Van Leeuwen van Leiderdorp, M. de Vries van Langezwaag, C. P. Van Asselt van Weesp, G. Muys van Mijdrecht, L. J. Van Rhijn van Katwjjk a/d. Rjjn, A. Altevogt van Rotterdam en P. A. Van Velzen van Schiedam. De waarnemende directeur der Polytechnische School maakt bekend dat hij tot inschrijving voor den cursus 188118S2 zitting zal houden in het gebouw der instelling, op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 5, 6 en 7 September, van 91 tot 12 en van 1 tot 3| uur. De lessen vangen aan Donder dag 8 Sept. De oudste der Rottcrdamsehe notarissen, de heer W. S. Burger Wz., is na een ziekte van weinige dagen in den ouderdom van 64 jaren overleden. In de 27ste zitting der Algemeone Synode werd rapport uitgebracht omtrent het vernieuwde voorstel om den invloed van het Waalsch ressort te verminderen door het óf van provinciaal kerkbestuur te doen worden classicaal beetuur, óf het getal der leden van dat best«uur te verminderen, óf het aaatal stemmen, bij eindbeslissingen uit te brengen, te vor- minderen. In 1879 werd een dergelijk voorstel op zoo afdoende en welsprekende wijze afgewezen bij monde van den hoogleeraar Acquoy, dat niet één stem zich daarvoor verklaarde. Het was voor de later rapporteerende com missiën moeilijk nieuwe argumenten aan die van dr. Acquoy toe te voegen. Hij had gewezen op de geschiedenis van de Waalsche Kerk en haar verband met de Nederlandsche, het schoone verleden in sprekende trekken door hem geschetst, door de zonen eervol bewaard, op de achtelooze wijze, waarop bij het voorstel kerkrechtelijke bezwaren waren ter zijde gesteld, op het ontijdige, dat deed vergeten hoe anderen zouden denken aan de geschiedenis der kleine, maar achtenswaardige afdeeling der Her vormde Kerk, die een kreet van verontwaardiging zou doen opgaan bij iedere poging om haar krach teloos te maken. „Blijf af van haar, die allerminst door Nederlandsche Hervormden mag worden achter uitgezet. „Een eervol verleden maakt fier; verongelijking doet vragen naar recht; hot onafhankelijkheidsgevoel laat niet met zich spotten. Waarom een nieuwe verwikkeling in deze aan vragen van kerkelijken en kerkrechtelijken aard reeds zoo bedroevend rijke dagen? Zijn er dan nog geen twisten genoeg?" De wijziging van het roglement op de erkenning van nieuwe gemeenten werd in behandeliDg geno men in do 28ste zitting. Het gewijzigde art. 1 werd aangenomen en luidt als volgt: Art. 1. Nieuwe gemeenten worden opgericht: A. door stichting, b. c. d. e. (het bestaande); B. door toekenning van een zelfstandig bestaan aan leden der gemeente, die verklaren dit voor de bevrediging van hunne Christelijk godsdienstige be hoeften noodig te hebben. -Aan een particulier schrijven uit Kotta-Radja van 26 Juli 11. ontleenen wij het volgende: „Het leger is het eonigo werktuig om de kracht van den vereeuigden vijand te breken en daarom eero aan het dappere Indische leger, den steun en den grondlegger van ons gezag alhier, maar het is te zwaar om de verspreide overblijfselen van den vijand klein te krijgen. De hoofdkwaal is met dat middel genezen, de naweeën vereischon eene andere behandeling en op het oogeubfik worden de middelen daartoe gereed gemaakt. De politie moet georganiseerd, bewapend, gekleed en gehuisvest worden. Dat alles kost eenigon tijd en op dit oogenblik juist spannen de rooverhoofden hunne uiterste krachten in om aanhang te krijgen. Uit ondersohepte brieven is gebleken dat, nog vóór men wist dat er een bestuursvorandering zou plaads hebben, plannen gesmeed werden om de Chi- neesche vestigingen en de kampongs van de Atjehers, die goed gezind zijn en de roovers niet steunen, aan te vallen. Die roovers zijn zeer lastig. Ze doen hunne aanvallen meest 's nachts, geheel onverwachts en verdwijnen op nadering van militaire macht in het gebergte. Er wordt thans een middel aangewend om aan die aanvallen een einde te maken, namelijk door contra-maraudeurs te vormen en te trachten, zoo noodig gesteund door militaire macht, daarmede de hoofdaanvoerders der roovers (weggeloopön ket- tinggangers, gedeserteerde soldaten, Atjehers, boeven enz) machtig te worden. Zulk een troep wordt ge vormd gedeeltelijk uit Atjehers; door dezen gehol pen wordt de geheole politiemacht bekend met ter rein en schuilplaats. Alleen gaat het vormen van zulk een corps niet in eens. Intusschen neemt het aantal hoofden dat zich meer direct aan onze zijde schaart voortdurend toe. Onlangs nog kwamen eenige hoofden die zich tot nu toe in het gebergte hadden teruggetrokken, naar onzen uitersten postinGroot- Atjeh aflaten om zich te onderwerpen. Op de kust

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1