N°. 6598 Maandag 22 Augustus. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blacl. Met 1 Sept. begint een nieuw kwartaal van bet Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Een gewaande en een werkelijke vijand. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEB COURANT» T«or Leiden per 8 aaudea.1.10k France per post.1.0<1 Ahenderlake Nommen.0-0*- PRIJS DEB ADVERTEHTIEU» Va 1—6 rejeh.....l.Wi Iedere regel meerQ.17|i Grooter» lettere neer plulsrnimte. S», Sedert de vijand Woensdag 11. voor het eerst een poging deed om het fort Voordorp te overvallen, wordt er van de verschillende forten in de Utrecht- sche linie veel geschoten. Ruigenhoek is al eens overdag en de Gagel en Ruigenhoek te gelijk 's nachts aangevallen. Het knetteren van het geweervuur der beide partijen gaat dan vergezeld van het kanon gebulder der forten. Vijandelijke veldartillerie heeft Donderdag en Vrijdag Voordorp beschoten, doch werd steeds vrij spoedig verdreven door het zoo veel sterker geschut van het fort. Er wordt nn aangenomen dat de vijand vrij dicht bij de forten in de omliggende dorpen gelegerd is. Zoo meldden dezer dagen de bladen op gevaar af van den eenvoudigen in den lande een rilling door de leden te jagen. De vijand in het land! Gelukkig dat de laatste zinsnede het alarmeerende bericht kwam ophelderen door de bijvoeging dat het hier slechts een denkbeeldigen vijand gold en men slechts te doen had met manoeuvres tot oefening van den soldaat. Het is te hopen dat met die oefeningen het be oogde doel zal worden bereikt en onze soldaten, dank zij de thans opgedane ervaring, wanneer ooit de vijand eens werkelijk in het land mocht komen - waarvoor wij nog lang bewaard mogen blijven - in staat zullen bevonden worden hem even Sink af te weren, als hun dat thans met den denkbeel digen aanvaller schijnt te gelukken. Moge het hun dan evenmin aan moed ontbreken als thans. Want moed hebben onze soldaten - het valt niet te ontkennen; zij hebben zelfs te veel moed, zij hebben overmoed. Of wat te zeggen van dien infanterist, die - hij aHeen, of liever hij in bondgenootschap met Bachus - aan het station te Yeenendaal al de passagiers van een Zondag-avondtrein met zjjn bajonet in be dwang wist te houden? Wat te denken van dien artillerist, die in de garnizoenrijke residentie op klaarlichten dag met zijn zwaard zijn moed beproeft op de ruiten der woning van een rustig ingezeten? Hoe te oordeelen over de tweehonderd verdedi gers des vaderlands, die te Nijmegen een aanval durven te wagen op een verdacht huis in de ge ruststellende overtuiging dat de vijf man der hoofdwacht toch te beschonken zijn om der voor de overmacht bukkende politie ook maar den gering- sten bijstand te verleenen? Wat te getuigen van lafaards, die zich zelfs niet ontzien hun zoogenaamden moed tegen ouden en weerloozen te keeren? Doch waartoe een verdere opsomming? Schier eiken dag brengen de bladen nieuwe feiten van mishandelingen, door militairen met hunne wapens tegen vreedzame burgers gepleegd. Dat willen en kunnen wjj ingezetenen niet langer gedoogen. Aan dien ongebreidelden overmoed moet paal en perk worden gesteld. Het is meer dan tijd dat de discipline - of getuigen zulke feiten niet van gebrek aan tucht? - worde hersteld. Aan de bevoegde macht blijve het overgelaten de geschikte middelen daartoe te bezigen in het belang van leger en landsverdediging. Wij, vreedzame ingezetenen des lands, hebben voor het oogenblik een ander belang; wij hebben het recht te eischen, dat de straten niet langer onveilig worden gemaakt door beschonken en tevens gewapende soldaten. Een middel om de dronkenschap bij militairen te beteugelen, schijnt voor alsnog niet gevonden te kunnen worden. Welnu, de bevoegde autoriteit ga in het belang der burgers dan althans ten opzichte der wapens praeventief te werk en verbiede het trouwens geheel nutteloos dragen van sabel of bajonet huiten dienst. Zoo niet, de verantwoordelijkheid voor do onhei len die in den tegenwoordigen toestand niet zullen uitblijven, zullen geheel komen voor rekening van die bevoegde macht, doch dan, helaaswanneer het te laat zal zijd. Wie waarborgt ons in de gegeven omstandigheden dat niet heden of morgen een zwaard in de onze kere hand van een door misbruik van sterken drank verdierlijkt soldaat een voor de zijnen onmisbaar huisvader den schedel zal klooven of althans een nuttig burger voor geheel zijn leven zal verminken Dan zal een kreet van afgrijzen opgaan door het geheele land en onder den drang der openbare mee ning, waaraan geen autoriteit, hoe hoog ook geze teld, vermag weerstand te bieden, zal men dan zijns ondanks het verbod van het dragen van wapenen buiten dienst moeten uitvaardigen, terwjjl men daar toe thans nog vrijwillig kan overgaan. Zooals de toestand na is, kan hij niet blijven. De bedreiging van strenge straffen na het misbrui ken van de wapens, waartoe men in sommige gar nizoensplaatse» is overgegaan, levert voor de vei ligheid der ingezetenen al hoel weinig waarborgen op. Eerst wanneer het door ons bedoelde praeven- tieve verbod zal zijn uitgevaardigd, zullen de inge zetenen er zich vooral des avonds weer vreedzaam en veilig, of althans zonder dadelijk levensgevaar langs hunne straten kunnen bewegen. Wanneer die heilzame maatregel zal zijn inge voerd, zullen wij allen weer met belangstelling kennis nemen van de berichten aangaande de zeker leer rijke en nuttige manoeuvres, door onze troepen ten uitvoer gebracht. Maar zoolang een werkelijke vij and in de gedaante van beschonken gewapende soldaten nog vrij en ongestoord in onze straten rondwaart, kunnen wij al heel weinig belang stel len in een spiegelgevecht, hoe interessant overigens voor de mannen van het vak, tegen een denkbeel digen vijand, van wien gelukkig nog geen gevaar dreigt. LEIDEN, 20 Augustus. Bij den aanvang van den nieuwen cursus van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes zijn benoodigd 9 stuks banken, waarvan de kosten worden geraamd op f 135, terwijl voor de Meisjesschool der 1ste klasse behoefte bestaat aan 3 stuks banken, een schuitbord in een der tusschcnlokalen en nieuwe gordijnen bij de glasdeuren van een der tuinen; ver volgens moet een der vertrekken, dienende tot woning van het hoofd dier school, hetwelk tijdelijk ingericht is geweest tot schoollokaal, worden behangen. De kosten hierdoor gevorderd zullen te zamen f 120 bedragen. Vermits deze uitgaven niet uit de betrek kelijke posten der begrooting kunnen worden be streden, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor de begrooting voor het loopende jaar met genoemde sommen te verhoogen. De Staatscourant van heden bevat de koninklijk goedgekeurde statuten van de „Vereeniging tot instandhouding van de bijzondere school der 1ste kl., te Leiden, thans genaamd: Vereeniging tot instandhouding der bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan den Stillen Rijn", te Leiden. Het onderwijs wordt, met waardeering van alles wat in de nieuwere leermethode prijselijk en proefhoudend bevonden is, aan Christelijke op voeding dienstbaar gemaakt. Leden zijn zij, die, instemmend met dit doel, jaarlijks ten minste vijf gulden bijdragen. De geheele inrichting der school, het benoemen en bezoldigen der onderwijzers en wat verder tot haar beheer betrekking heeft, blijft uitsluitend aan het bestuur opgedragen. Het bestuur bestaat minstens uit drie lede» en wordt gekozen uit en door do leden. Jaarlijks treedt een derde of zoo na mogelijk een derde der bestuurders af, docht is herkiesbaar. In eene algemeene vergadering van leden wordt jaarljjks door het bestuur verslag ge daan. De duur der vereeniging is bepaald op 29 jaar en 11 maanden. Op „Rhynzigt" werden deze week 536 baden door heeren en 60 door dames genomen. De tem peratuur van het Rijnwater was 18° Celsius. De heer A. Hamerling alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school te Leiderdorp. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 u. 60°, 8 n. 58°, 10 u. 56°hedenmorgen om 5 u. 54°, 8 u. 58°, 12 u. 64° en 's nam. 4 u. 64°.W.: N.-W. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4568 volwassen personen en van 612 kinderen. In eene daartoe door den president-kerkvoogd belegde buitengewone vergadering is den heer K. Keyzer te Noordwijkerhout een geschenk in zilver met toepasselijke inscriptie aangeboden, ter herin nering aan zijne 25-jarige betrekking als secretaris van kerkvoogden en notabelen in den kerkeraad aldaar. Door den Raad der gemeente Hazerswonde is op verzoek eervol ontslagen het hoofd der open bare school aan het dorp aldaar, de heer Th. Brouwer, ten gevolge zijner benoeming als lsten onderwijzer aan een der openbare scholen te 's-Gravenhage. Uitslag der stemming in de Hervormde ge meente te Haarlemmermeer over de vraag: Kerke» raad of Kiescollege?" Daarvan voor: IngeleverdKerkeraad Kiescollege Vijfhuizen 12 br. 11 1 Lijnden 13 6 7 Aalsmeerderweg 47 34 13 Hoofddorp 62 50 12 134 br. 101 33 Het debat over art. 38 Godsdienstonderwijs werd in do 27ste zitting der Algemeene Synode voortgezet. Opnieuw werd op verschillenden grond en met verscheidenheid van argumenten gepoogd aan de grieven van bezwaarde ouderlingen te gemoet te komen en de woorden „bezwaren tegen de ge loofsovertuiging der aannemelingen leveren geen grond tot afwijzing op-' te verwijderen door een of andere wijziging. Algemeen zou de Synode daartoe stellig advi- seeren, indien daarmede inderdaad de grieven zelf waren verwijderd en de vrede hersteld. Met allen nadruk werd echter beweerd dat dit het geval niet zou zijn. In den grond der zaak, zoo werd aange voerd, was de strijd der ouderlingen een protest tegen het recht van bestaan der vrijzinnige richting in de kerk. Die strijd mocht nieuw voedsel hebben gevonden in woorden, die daartoe waren aange grepen, als men zich herinnerde, hoe ze waren aan genomen, dan scheen het duidelijk dat dit niet met noodzakelijkheid om hun inhoud of beteekenis was. Al werd ook van orthodoxe zijde verklaard, dat men het feitelijk bestaan der moderne richting in de kerk erkende en niemand wilde bannen, zelfs niet bemoeilijken; dat de opheffing der ergerlijke woorden vooral ook ten doel had, de martelaars der vrijzinnige richting bij de aanneming tot lidmaten te hulp te komen, het goed recht van haar ver tegenwoordigers werd daarmede niet erkend, zooals dezen meenen dat dit behoort to geschieden, zal niet de Ned. Herv. kerk ten doode zijn opgeschreven.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1