ft0. 6597. Zaterdag 20 Augastus. A". 1881. amm Deze Conr&nt wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop bekooren bij dit nummer van het Leidscb Dagblad de Nos. 148 tot 158 der Ingekomen Stukken "van den Gemeenteraad. PBIJS DEZEB COURANT* Foot Leiden per 8 meenden1.19k France per post..»1A(X Aftonderlfjke Nonuners...Mi PRIJS DEB ADVERTENTIE!!I »V..'..O il.CTL VS. r,.^, 0.171; Vtó 1—8 regrti. leden regel meer...... €rooten letter» nur plaatsmimt*. LEIDEN, 1» Augustus. De commissie van fabricage bericht op een request van de commissie van oppertoezicht en beheer der Kweekschool voor Zeevaart alhier, dat vermits na «edaan onderzoek de bouwvallige toestand van het bastion en het onherstelbare van den oefeningsmast op het terrein gebleken zijn, bij haar geen bezwaar bestaat om het bastion af te breken en den mast -te verwijderen, waardoor gelegenheid bestaat tot vergrooting der speel- of uitspanningsplaats. Even min is er bedenking tegen het verzoek om depri- vaten, welke thans op de speelplaats staan, te ver plaatsen naar den walkant aan het Galgewater, zoodat zij, in plaats van uitloozing door een riool, boven het water uitkomen en onmiddellijk de stoffen in bet stroomend water zich verspreidon, terwijl door een voorgenomen wekelijksche uitdieping aan de behoefte van zuiver water, langs het groote vaartuig, zal worden te gemoet gekomen. Ook B. en Ws. achten zich verplicht tot het inwilligen van het gedaan verzoek adviseeren. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, van 16 Mei jl., is bevestigd het vonnis van de arrondissements-rechtbank aldaar van 21 Mei 1880, in zake het geschil van Leiden met de gemeente Alkemade, welk arrest den 28sten Mei jl. is betee ken d aan den procureur der geïnsinueerden en den 2den Juni d. a. v., aan den burgemeester. Aangaande de vraag of in bedoeld arrest al of niet zal worden berust, hebben B. en Ws. het gevoelen van den gemeente-advocaat ingewonnen. Naar aanleiding van diens advies steflen zij voor in het arrest niet te berusten, maar te besluiten om ter zake een beroep in cassatie in te stellen. Zij vragon machtiging tot het sluiten van een contract mot curatoren van de rijks-universiteit alhier, bandelende krachtens machtiging van den minister van binnenlandsche zaken nopens het in bruikleen afstaan aan de universiteits-bibliotheek van de cou ranten en boekwerken, welke de gemeente-instelling tïït opleiding van O.-I. ambtenaren van het departe ment van koloniëc ontvangt, met uitzondering van die welke voor het onderwijs benoodigd zijn. Do commissie van financiën heeft geene beden kingen op do rekening van het R.-K. Armbestuur, over 1880, in ontvangst ad 7735.225 en in uitgaaf ad 7703.36, opleverende alzoo een batig saldo van 31,865, evenmin als op de rekening van bet R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis alhier, in ontvangst ad 19,314.98s en in uitgave ad f 19,314.815, zoo dat bet dienstjaar oplevert een batig saldo van ƒ0.17, waarvan mede in de eerstvolgenden rekening verantwoording zal moeten worden gedaan. Naar aanleiding van het verzoek van de Commis sie voor Volksbijeenkomsten, om eene tegemoet tomiDg in de kosten wegens het honden van eene tentoonstelling van bloemen en planton door den werkman gekweekt, in de Gehoorzaal, geven B. en Ws. in overweging ten behoeve van die tentoonstel ling, evenals in vorige jaren, 'een subsidie uit de ge meentekas toe toekennen tot een bedrag gelijkstaande met de door de Commissie te betalen lokaalhuur enz. Het voornemen bestaat die tentoonstelling van 26 tot en met 30 Augustus a. s. te honden. Krachtens de bestaande regeling der jaarwedden van de ambtenaren ter seoretarie, is aan twee be trekkingen eene jaarwedde van 900 verbonden. In verband met het oveslijden van den heer J. Dibbe en de vervulling van de daardoor ontstane vaoature is het wenscbelijk, ten einde aan enkele reeds gedurende eenigen tyd in functie geweest zijnde ambtenaren eenige verhooging van jaarwedde te kunnen toekennen, de aan beide bovengenoemde betrekkingen verbonden jaarwedden vast te stellen op 1000 en 800, waardoor geene verandering wordt gebracht in het totaal bedrag der jaarwedden. Bestuurderen van bet Werkhuis dragen de drie volgende dubbeltallen voor ter benoeming van leden in hun colloge buiten den gemeenteraad: 1°. D. A. Schretlen en mr. J. A. F. Coebergh, 2°. A. C. Leem bruggen en A. J. Krantz., 3°. J. YanHeukelom Jr. en M. W. Jaëger. Er bestaat geene bedenking tegen het door mej. K. Struick gedaan verzoek, om haar een eervol ontslag als derde onderwijzeres aan do openbare school der 4de klasse N°. 1 te verleenen. De collecte voor do „School met den Bijbel", gehouden bij gelegenheid der godsdienstoefening in de Ilooglandsche kerk alhier, heeft ruim 330 opgebracht. Tot ons leedwezen zjjn de berichten omtrent den toestand van professor Van der Litb, die te Kleef ernstig ziek is geworden, nog steeds ongunstig. Naar wij vernemen, zal het Conscionce-feest tusschen den 18den en 25sten September a. s. ge vierd worden. Gedurende het tweede kwartaal van 1881 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Amerika: A. Rutgers, Michigan; J. Meyer, Wis consin. BelgiëE. Andriesse, Mad. Ontrop, Ant werpen; J. L. v. d. Hurk, Brussel; L. v. Hulle, Gent. DuitschlandRudenberg C°., CrefeldG. Mies, M. GladbachMad. Hobrik, Godesberg. Enge land: J. Boner, niet vermeld; Mej. J. M. Vanlter- son, Londen. Frankrijk: J. Gauvain, Mad. Hoelen- Hoelen, M. De Frewey, Parijs. Oost-Indië: J. C. Van Duyn, Batavia; Mej. B. M. Hoogeboom, Macas- serW. G. T. Aalbertsberg, Solo. De rekening der gemeente Oegstgeest, dienst 1880, is voorloopig vastgesteld in ontvangsten op 16,039,33, in uitgaven op 14,947.615, alzoo sluitende met een batig slot van 1091.71=en die der gemeente Voorhout in ontvangsten op ƒ12,212.755, in uitgaven op 11,532.93=, alzoo met een batig slot van 679.82. Do heer H. Renting te Bodegraven is beroepen naar de Christ.-Geref. gemeente te Haren. Ook het voorstel van de meerderheid in de rapporteerende commissie omtrent de regeling van het beheer der kerkelijke goederen, dat verworpen is in do 25ste zitting der Algemeene Synode, heeft recht op cenige nadere ontwikkeling. Het gaat uit van de overtuiging dat alleen de kerk de zaak kan regelen, e* dat wettige regeling door de kerk alleen mogelijk is langs den weg, door do wettig aangenomen kerkelijke reglementen voorgeschreven. Die meerder heid wenscht volkomen autonomie der gemeenten, aan wie, volgens haar, zoowel bezit als beheer der kerkelijke goederen toekomt, alleen beperkt door de verplichting om rekening en verantwoording voor de gemeenten te doen. Zij zou het liefst zien, dat alle ge meenten zich aansluiten bij het Alg. college van toezicht, maar meent dat de vrijheid tot eigen beheer altijd gehandhaafd moet blijven, altijd behoudens rekening en verantwoording. Het is het gevoelen der meerderheid dat alleen door uitvoering van art. 65 Alg. Reglement, dat is van de grondwet der Ned. Herv. kerk, rechtsgrond kan worden verschaft aan de regeling van de zaken van het beheer, hetzij door het algemeen college, hetzij door het vrij beheer der gemeenten. Reeds is medegedeeld hoe de Syuede is afgeweken van het gevoelen, door haar in 1874 met algemeene stemmen uitgesproken. In de 26ste zitting werd het voorstel om in art. 67 ya'j het Algemeen Reglement do woorden „zooveel mogelijk" te schrappen en voor te schrijven, dat de predikanten en ouderlingen, die, behalve een president, vice-president en secretaris, tot leden der Synodale commissie worden benoemd, uit de verschillende kerkressorten moeten worden ge kozen, overeenkomstig het advies van de rappor teerende commissie verworpen. Daarna is het debat over art. 38 Godsdienstonderwijs voortgezet. De heer J. H. E. Musquetier, ouderling to Roer mond, is tot secundus-lid van de Synodale commissie benoemd, nadat mr. F. II. Bondam verklaard had, wegens zijn betrekking de benoeming niet te kunnen aanvaarden. Over den Haarlem-Zandvoort-spoorweg zijn gedurende do maand Juli II. vervoerd 84,756 reizi gers. De opbrengst was 23,630.18, uitmakende per dag en per kilometer 89.14. Do langs de huizen te Haarlem gehouden col lecte vanwege het locaal-comité Haarlèm van de Unie „Eene school met den Bijbel" heeft opgebracht 1011.285. Morgen vertrekt van Haarlem naar Bussum een detachement infanterie, ter sterkte van ongeveer 160 manschappen, onder commando van de 1ste luitB. Berends en Van Wijk, zoowel tot handhaving der orde als om bij de verwacht wordende komst van den Koning tot eerewacht te dienen. Het jaarverslag der Maatschappij van Wel dadigheid is in het licht verschenen. Wij vestigen op dit boekske, dat voor belangstellenden bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle ver krijgbaar is, bijzonder de aandacht, daar het van hoog belang mag heeten dat de nuttige werking dezer Maatschappij in nog ruimer kring bekend is dan tot nog toe het geval was. Velen toch verkoeren in de meening dat de Maatschappij van Weldadig heid, welker stichting Frederiksoord genaamd is, in verband staat met de rijks-gestichten Ommer- schans en Veenhuizen, wat geenszins hot geval is. De Maatschappij telt thans 4911 ledeD, wat een vermindering van het ledental in vergelijking mot het vorige jaar aanwijst. Die vermindering is vooral te betreuren, omdat de Maatschappij evenals alle instellingen van weldadigheid voortdurend meer steun behoeft. Verblijdend staat daartegenover dat de afd. Arnhem 87 nieuwe leden in een jaar er bijkreeg, dank zij den ijverigen bemoeiingen van den heer N. H. Duyvoné De Witt te Velp, wiens voorbeeld navolging moge vinden. In het bestuur kwam in 't afgeloopen jaar geene verandering en met dankbaarheid meldt de maatschappij, dat, zoo haar ledental niet vooruitging, aan giften van aan zienlijk bedrag het haar toch niet ontbroken heeft. In de eerste vier maanden van dit jaar reeds ont ving zij meer dan f 15,000. De bibliotheek telt 1200 nummers, de kinderbibliotheek 400, waarvan een zeer diuk gebruik wordt gemaakt. De Maat schappij blijft zich aanbevelen voor boekgeschenken. In aller belangstelling zij deze nuttige Maatschappij, van welker instandhouding het geluk en het bestaan eener groote kolonie afhangen, ten zeerste aanbevolen. De vooral door zijne milddadigheid in ons land zoo bekende predikant H. C. Bervoets is gis teren te Veenendaal in den leeftijd van 48 jaren overleden. Hij was door een ieder geacht en bemindv Het bericht dat de heer Visser benoemd is tet directeur van de Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Feyenoord, is niet geheel juist, daar de benoeming moet geschieden doar de algemeene ver gadering, die nog niet is bijeengeroepen. Wel heb ben commissarissen, die de. voordracht moeten doen, besloten den hoer Visser 'voor te dragen. De hulponderw:^zeres mej. L. C. J. Van Re- nesse is gesteld 'l6r beschikking van den gouver neur-generaal T,an Ned.-Indië, om te worden be noemd tot !dulponderw^zeres voor den dienst daqp te lande.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1