Woensdag 17 Augustus. A". 1881 N°. 6594. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. r- „.j,... .J". 1 PRIJS DEZER COURAST I Toar Leiden per 8 m»»nrirn.l.lfc Franco per post.1A0. A Eronder lijlte Noam en.8-05. PRIJS DER ADYERTEHTIERi Van W rept*.1.08. ledera refel meerQ.i7|s Grootera katten naar ptaatsrnimta. LEIDEW, 16 Augustus. In do buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in den stoomtram Leiden-Katwijk is met algemeene stemmen besloten het kapitaal met een ton uit te breiden. In de 23ste zitting van de Algemeene Synode werd het debat voortgezet over het rapport ter zake van de wijziging van art. 27, de verklaring en belofte, door aanstaande predikanten afteleggen. Het voorloopig vastgestelde in de vorige Synode had evenmin grooten bijval gevonden bij de clas- sicale vergaderingen als instemming bij de rappor- teerende commissie. Deze had verschillende amen dementen voorgesteld, daar zij eenparig op ver schillende gronden tot verwerping van het voor loopig aangenomene had geadviseerd. De Synode kwam tot de overtuiging dat een voorstel, dat reeds in vorige vergaderingen met kracht was aanbevolen, de voor keur boven al het voorgestelde verdiende. Daar het echter niet als amend, word aangemerkt, kon het niet door de Synode voorloopig worden aangenomen en aan de eindbeslissing van de leden der Prov. kerkbesturen woeden onderworpen, maar moet het aan do clas- sicale vergaderingen worden toegezonden. Het luidt als volgt: „Wij ondergeschrevenen, door het Prov. kerkbestuur van (of door de commissie tot de "Waalsche kerken) tot de openbare evangeliebedie ning toegelaten, verklaren hij deze oprechtelijk en beloven, dat wij daarin overeenkomstig onze roeping met ijver en trouw zullen werkzaam zijn en de be langen van het Godsrijk en, in overeenstemming hiermede, die der Ned.-Herv. kerk met opvolging van hare verordeningen, naar vermogen zullen blij ven behartigen." De meerderheid der Synode was het eens met den voorsteller, die den ontwerper recht liet weder varen, dat door deze wijziging in werkelijkheid ruimte werd gelaten, die de vrijzinnigen ten goede komen moest, maar ook de rechtzinnigen geen for muleeringen opdringt, die zij in letterlijken zin niet konden aanvaarden. De weleerwaarde heer A. H. J. Yos, pastoor te Leidschendam, herdacht gisteren onder tallooze bljjken van belangstelling, zijn 25-jarige priester wijding, terwijl de humane man de armen van alle gezindheden zooder aanzien des persoons rijkelijk bedacht. De tiende algemeene vergadering der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zal den 13den September a. s. iB „Tivoli" te Utrecht worden gehouden. Op deze vergadering zal een president moeten worden gekozen ter vervanging van den heer mr. B. Visser van Hazerswoude, benevens twee leden van het hoofdbestuur in de plaats van de heeren mr. H. L. A. Obreen en C. G. Overeynder, die met 31 December a. s. zullen aftreden en niet herkies baar zijn, en een lid in de plaats van wijlen don heer P. H. C. Van den Broek. Ook de voorzitter der Maatschappij is bij zijn aftreden niet herkiesbaar. Behalve verschillende huishoudelijke aangelegen heden, waartoe ook behoort het uitbrengen van ver slag omtrent den toestand der Maatschappij en van de handelingen van het hoofdbestuur, door den al- gemeenen secretaris, en het doen van verslag door de commissie van beoordeeling der uitgeschreven prijsvraag, zullen ter vergadering worden behan deld de voorstellen der afdeelingen, o. a.Het voor stel der afd. Arnhem, dat elk der rondreizende sprekers verplicht zal zijn den inhoud zijner lezin gen bij den al gemeen en secretaris m te zenden. Deze stukken worden vanwege de Maatschappij als aanhangsel achter het gewone jaarverslag ge drukt of in periodieke geschriften geplaatst. De schrijvers ontvangen vijf en twintig gulden honora rium voor elk vel druks. De voorstellen der afd. Leiden, dat worde uitge schreven een tentoonstelling van specimen- of cul tuurplanten en een prijsvraag, waarbij verlangd wordt een botanisch-systematisch overzicht van al die planten - in ruimen zin - die onder de alge meene benaming van „sierplanten voor parken, tui nen en gazons" in aanmerking komen of verdienen te komen, met opgave. Het voorstel der afd. Boskoop tot het houden van een rozententoonstelling in de maand Juli 1852, in het centrum des lands. Na afloop der vergadering zullen de afgevaar digden en leden zich aan een diner vereenigen. Op den 6don en 7den September zal onder Wassenaar door het bond der rustende schutterij in Zuid-Holland, op het schietterrein der dd. schutterij van Den Haag, een huishoudelijke wedstrijd worden gehouden. Het programma daarvan is thans ver schenen. Het beroep naar de Waalsche gemeente te Rotterdam is door ds. L. BressoD, pred. te Tonneins (in Frankrijk), aangenomen. De gemeenteraad van Arnhem heeft mej. W. C. Boisscvain op de meest eervolle wijze ontslag ver leend uit hare betrekking van leerares aan de school voer M. O. voor meisjes aldaar. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium benoemde de Raad den heer G. A. Verkuyl, candidaat in do letteren te Nijmegen. Omtrent de voorstellingen van Sarah Bernhardt hier te lande deelt de heer Van Hamme aan het Vad. mede, dat hij wel in onderhandeling is met de be roemde actrice voor eenige voorstellingen te 's-Hage, Rotterdam en Amsterdam, doch dat nog niets bepaald is, noch omtrent don datum, noeh omtrent de prijzen der plaatsen. Voor hot overige is het met het oog op de bekende grilligheid van Sarah Bernhardt geraden zich niet te vroeg op haar optreden te verheugen. Onze jeugdige landgenoot Wolf, die den eersten prijs in de viool aan het Parijsche conservatoire behaalde, heeft van het bekende huis Gaud et Bernardel eene fraaie viool ten geschenke ontvangen en is volgens de „Méoestrel" naar Holland vertrok ken om zich bij den Koning en de Koningin te doen hooren. Tot leeraar aan de H. B.-S. te Hoorn is voorloopig voor een jaar benoemd de heer Van Rijn, van Alkemade. Bij de Maatschappij tot aanleg en exploitatie van stoomtramwegen in Ned.-Indië is tot directeur benoemd mr. H. M. A. baron Van der Goes, thans chef van dienst hij de M. t. E. S. te Utrecht. De Amstft-dammer" deelt mtede dat de minister van buitenlandsche zaken de oprichting van een Monsterlokaal te Warschau voor producten vanNeder- landschen en kolonialen handel en nijverheid heeft goedgekeurd. Het Nederlandsche consulaat aldaar zal, naar het blad verneemt, binnenkort de hierom trent bestaande plannen per circulaire openhaar maken. De Koning heoft het verbod om bij manoeuvres met losse kardoeeen of patronen te vuren, opgeheven Het verbod was den 23sten Aug. 1'880 uitgevaardigd Door den Koning-Groothertog zijn behalve de gen.-maj. Smits, commandant van Bronbeek, tot ridder-grootkruis van de Eikekroon nog benoemd tot ridder 3de H. in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, de kapt.-acf udant van Bronbeek L. J. F. B. Hamers; tot ridders éde kl. dier orde de officier van admffiistratie (betaalmeester) J. W. Jon kers, en de officier van gezondheid 1ste kl. A. J. H. Van der Mijll Dekker, en tot ridders der orde van de Eikekroon de heeren T. Van Westhreene, Herv. predikant, en T. S. Roes, Ït.-K. pastoor. Verder ontving de betaalmeester H. C. Consemnlder het ridderkruis 3de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau, en de huismeester J. P. Coenen de ridder orde van de Eikekroon. De personen die verzocht hebben als leerling telegrafist in aanmerking te komen, worden aange schreven om zich voor het vergelijkend onderzoek aan te molden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal N°. 22, te 's-Gravenhage, op 24 Augustus. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zaterdag-avond van Marseille; de „Pollux", van Amsterdam naar Nieuw-York, en de „Stella", van Nieuw-York naar Amsterdam, zijn Zaterdag Lizard gepasseerd; de „Castor" is dien dag van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Lizardde „Maas", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde dien dag bij Scilly's; de „Voorwaarts" kwam gisteren yn halfdrie te IJmuiden binnen en stoomde te 4 unen naar Amsterdam op. Z. M. heeft den luit. ter zee lste kl. W. Van Hasselt, op zfjn verzoek, met 15 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen, met vergunning tot het blijven dragen der activiteits-uniform van zijn rang; - 1°. aan den off. van admin. 3de kl. K. J. Van don Bussche, op zijn verzoek, met 1 Sept. a. s. toege kend een jaar verlof, onder stilstand van non- activitoitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst; 2e. met 1 Sept. a. s. bevorderd tot off. van admin. 3de kl., den scheepsklerk G. Belle; - met 1 Sept. a. s. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborsten lste kl. F. J Stam, H. HermaD, L. A. Van Asperen Van der Velde, L. J. Van der Mandele, J. G. A. Goedhart, W. T. De Booy, G. L. Goedhart, J. H. Commgs, S. Woldringh, J. Beeck- man, J. B. Mulder, M. W. L. Olivier, B. Nierstrasz, G. C. D. baron Van Hardenbroek, H. T. Hoven, jhr. H. L. Wichers, E. E. Duilemond, D. A. Van Drooge, P. D. Holtzapffel en G. Witsen Elias; - aan de navolgende gepensioneerde opper-, hoofd- en verdere officieren de rangen verleend, mede hier onder vermeldden rang van luit.-generaal aan den gepensioneerden generaal-maj. C. A. Oudemans; den rang van gen.-maj. aan de gepensioneerde kolo nels C. J. J. Coffin, L. Z. Veeckens en W. Wortman; den rang van kol. aan den gepens. luit.-kol. J. W. Tissot van Patot; den rang van luit.-kol. aan de gepens. majoors H. Benier, J. C. Van Groin, L. A. Witte Eechout, D. Petter, H. Tegelaar en T. Prins den rang van majoor aan don gepens. kapt. J. J. De Graaff, S. H. Hofmeister, G. D. Van der Mey en T. G. Ter Haar. De Staatscourant van heden bevat het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland. Graansoorten. De berichten hieromtrent luiden, wat de hoeveelheid betreft, over het algemeen wei nig bemoedigend. In den Hoekschen Waard werd evenwel over de goede qualiteit geroemd; met het geen in den Alblasserwaard te velde staat is dit mede het geval; in do Vijf-Heerenlanden werd een middelmatige oogst verwacht en hadden de gewassen veel te ljjden gehad van den hagelook op Goedereede en Overflakkee liet de opbrengst te wenschen over vooral tarwe en gerst waren weinig uitgestoeid en. hadden te weinig en kort stroo. Dit was mede het geval op Voorne en Putten de rogge was niet zwaar en slechts een matige opbrengst werd verwacht. Ten deze werden gunstige uitzonderingen in het Westland verkregen; de tarwe aldaar stond schoon te velde; de haver deed eeue groote opbrengst ver wachten, terwijl van de gerst mede een goede oogst werd te gemoet gezien. Vlas. De mededeelingen omtrent dit gewas zijn ook ditmaal van hoogst bevredigenden aard. Op Goedereede en Overflakkee was het buiten gewoon veel uitgezaaid en belooft een uitmuntend ge-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1