II n rr''''".r.lfrif~i I vgy rryn luit. ter zee tit. A. J. Dumont, de vergunning ver leend tot het dragen der activiteits-uniform van zijn rang; - den adelborst 1ste kl. J. J. Yan Laar, op zijn verzoek, met uit. dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen; - met 1 Sept. a. s. 1°. den off.-machinist lste kl. bij 's rijks stoomvaartdienst J. C. Grauo, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaams gebreken, op ponsioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 2025; 2°. bevorderd tot officier-machinist lste klasse den officier-machinist 2de kl. J. Guddo; benoemd tot off.-machinist 2de kl. bij 's rijks stoomvaartdienst den machinist lste kl. in het vaste corps machinisten J. Gout; - benoemd tot betaalmeester te Arnhem G. J. baron Yan Asbeck, thans betaalmeester te Maastricht; - aan Zr. Ms. adjudant den kolonel C. H. F. graaf Du Monceau, van den grooten staf, op verzoek, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het commandeurskruis lste kl. der Frcderiksorde, hem door Z. M. den Koning van Wurtemberg ge schonken. Gemengd Nieuws. Evenals andore pl aatsen, bezit Leidon ook een buurt, die hoofdzakelijk door ongehuwde vrouwen wordt bewoond. Die buurt draagt hier den welbekenden of liever beruchten naam van Vrou wenkamp en één haror vele nauwe en kleine stra ten dien van Lange Agnietensteeg. In een der hui zen aldaar werd gisteren tegen den avond een bloe dig drama afgespeeld. Dij den bordeelhoudster P. waren sedert een kleine veertien dagen C. J. N. IC., die morgen zijn 22sten verjaardag zon vieren, en zekere M. J., met wie hij in ongeoorloofde be trekking stond, tijdelijk „gelogeerd." K. en J. konden elkaar niet van heden of giste ren, maar reeds uit Haarlem, ofschoon IC. uit Am sterdam afkomstig was, waar hij een goede zes weken geleden was gohuwd, doch reeds spoedig zijn vrouw moet hebben verlaten. Do liefde voor deze bestemd, droeg hij op M. J. over, die hem hoe langer hoe meer in hare macht kreeg. Ka eeni- gen tijd met haar te hebben geleefd, schijnt zijn geweten echter ontwaakt te zijn. Hij ging weder naar Amsterdam terug, doch vond zijne vrouw ver dwenen. Toleurgesteld in de uitvoering zijner goede voor nemens, ging hij naar Haarlem terug en knoopte de betrekking met J. opnieuw aan. Zij besloten verder te zamen te leven, waartoe de goldmiddelen, waarover K. na den verkoop van zjjne zaak aan de Diemerbrug te beschikken had, natuurlijk geen klein lokaas waren. J. was uit haar vroeger leven hier ter stede niet onbekend en zoo was Leidon de door hen uitverkoren plaats om er zeiven een affaire te beginnen als waarin J. reeds zooveel jaren had doorgebracht. K. scheen helaas werkeljjk liefde of genegenheid voor haar te koesteren en was zelfs van jaloezie niet vrij. Dit wist J. en menig tragisch tooneel moet tusschen beiden daar reeds vroeger het gevolg van zijn geweest. Een doorn in zijn oog was het echter dat zij ook buitengewoon gebruik van sterken drank maakte en naar hij giste ook niet onverschillig was tegen over een jongmensch, in den omtrek hunner tijde lijke woning verblijf hebbende. Toen beidon nu gistermiddag onder een glaasje bessen met eenige burinnen oen kaartje spoelden en zij, na zich opeens verwijderd te hebben, niet meer terugkwam, scheen IC. weder achterdocht te voeden, ging haar in verschillende huizen zoeken en vond haar eindelijk in een herberg. Reeds daar ontstond een woordenstrijd, welke vrij hoog liep en ten ge volge had dat hij haar op hardhandigo wijze naar de door haar verlaten woning voerde, waar de twist nog niet zoo dadelijk, doch door tusschenkomst der aanwezige vrouwen ten slotte schijnbaar werd bijgelegd. Het wekte echter wantrouwen dat K. daarna in een aangrenzend kamertje zulk een vreemde be weging deed hoorenmen ging zien en zag hem in het bezit van een revolver. De ongerustheid werd er daardoor niet minder op, en toen hij zich kort daarna weder vertoonde, zeide J. dat zij niets meer met hem te doen wilde hebben en naar Haarlem terugging. Zij vroeg hem zelfs om reisgeld en in woede wierp hij haar een goud tientje toe. Zij scheen aan haar plan ook uitvoering te zullen geven; zo kleedde zich en weldra was zij tot ver trekken gereed. Thans echter was IC. zich niet meer meester. Er ontstond een nieuwe woordenstrijd, welke tot dadelijkheden overging, te midden waar van K., toen J. op den grond lag, onverwacht den revolver te voorschijn haalde en een schot op haar loste, dat maar al te zeer doel had getroffen. Een paar snikken waren de eenige teekens van leven die de ongelukkige nog gaf. De kogel had haar, rechts de borst ingaande en tot aan de linkerzijde doorge drongen, doodelijk getroffen, zoodat do dadelijk toe gediende hulp niet meer mocht baten. Spoedig daarop hoorde men in het achterhuis een tweede schot vallen en zag men K. wankelende en zich aan den muur vastklemmende, vooruitkomen. Ook hij had zich in do borst getroffen. Inmiddels was een menigte volks toegestroomd, die zich van den moordenaar wilde meester maken; doch weldra was de politie aanwezig, alsmede een geneeskun dige, de heer D., die de wond levensgevaarlijk ver klaarde, en de overbrenging van K. naar het aca demisch ziekenhuis beval. Toen deze vernam dat zijn 23-jarig slachtoffer was overleden, gaf hij niet het minste blijk van berouw over zijn daad. Hij noemde J. zelfs de oorzaak van al zijn ongeluk. Er werd nog ruim f 3000 aan papieren geld bij hem gevonden. Door de politie werd het terrein afgezet. Dit is een kort résumé van hetgeen wij op onze informaties vernamen toen zich om halfzeven de tijding van den moord door do stad verspreidde. Heden heeft de gerechtelijke schouwing plaats gehad. Een persoon, niet in al te nuchteren toestand verkeerende, bevond zich gisteravond om streeks halftwaalf cp de Breestraat en vroeg aan bijna iedereen don weg naar het politiebureel, waar hij dan ook eindelijk arriveerde en er om nacht- logies verzocht. Daar hij niets misdreven had, vond men geen aanleiding hem in politiebewaring te stellen. De vreemdeling wist daar echter wel raad ophij liep naar den overkant on sloeg daar do handen aan eons andermans eigendom door er nl. een ruit stuk te slaan. Nu had do politie vat op hem en bereikte hij zijn doel, misschien wel wat al te goed. Hot zal nu wel niet bij een gewoon logios gebleven zijn. Op do Zeil bij Leiderdorp waren gis termiddag vier jongelieden aan het varen. Het ranke schuitje sloeg door do eene of andere reden om en men had vier drenkelingen, dio echter gelukkig werden gered door twee andere jongens, die ook aan het varen waren, en voor hunne daad door do ouders geldelijk werden beloond. Hedenmorgen omstreeks acht uren had de vrouw van schipper d. W., wonende te Valken burg, die met zijn vaartuig door het Galgewater voor, het ongeluk door het omslaan van het roer overboord te vallen. Zjj zou zeker verdronken zijn11 zoo niet een paar mannen, genaamd Harlau en Brouwer, door middel van een roeiboot het geluk hadden haar uit hare gevaarlijke positie te redden, waarna zij, na van kleederen te zjjn verwisseld, weder naar haar vaartuig, dat inmiddels aan wal lag, terugkeerde. Men schrijft ons uit Katwijk: Indeafge- loopen week zijn drie haringschuiten aangekomen: schipper Hend. Plug, reeder N. Haasnoot, met 180 kantjes pekelharing, schipper Bouwe de Best, ree der W. Taat, met 155 kantjes, en schipper Jan Van Duivenboden, reeder D. D. Ouwehand, met 170 kantjes, 10 kantjes steurharing. In den afslag werd besteed voor volle f 19.50 a f 18.15 per ton, maat jes f 16 a f 14.50 per ton, steurharing f 19.50 per kantje. De vangst is over het algemeen nog schaars. Gedurende de vorige week zijn te Scho- veningen aangekomen in de hotels 293 badgasten met 20 bedienden en bij particulieren 138 badgas ten met 11 bedienden. Sedert 7 Augustus hebben 297 badgasten en 36 bedienden Scheveningen ver laten. Zaterdag hielden daar verblijf 1758 badgasten en 140 bedienden. Sedert do opening van hot bad seizoen werd Scheveningen bezocht door 2892 bad gasten en 227 bedienden. De commissaris van politie in do 3de sectie te Amsterdam vorzoekt opsporing en aan houding van een zwart verlakt lederen taschjo, in houdende een partijtje diamanten (zoogenaamde en den) wegende 150 karaat; een partijtje geslepen roosjes, wegende 22 karaat; een verzegeld pakketje, voorzien van het cachet in lak van den Russischen handelaar in diamanten Lipswich, inhoudende een partijtje briljanten, wegende 65/8 karaat; een en ander ter waarde van 2600; alles ontvreemd te Amsterdam in het Casino, alwaar de diamantbeurs gehouden wordt, ten uadoele van den diamanthan delaar Levie Stork. De vorige burgemeester van Amster dam ontving dezer dagen, volgens het Geïll. Pol. Nieuws, een brief, vol met bedreigingen, waarin o. a. niet meer of minder werd gezegd, dan dat zijn prachtig huis in de asch zou wordsn gelegd. Wraak, omdat die heer den schrijver vroeger niet geholpen had, was de oorzaak van dit schrijven. Aan het voornemen tot brandstichting zou geen ge volg worden gegeven, als hem jaarlijks f 300 werd uitgekeerd, benevens een som van 150. Eenige soort gelijke brieven en briefkaarten volgden. En de poli tie, hiermede in konnis gesteld, mocht hot genoe gen smaken den schrijver spoedig in handen te. krijgen. Het bleek te Zijn zekere J. B., een ont slagen kolonist, die ook reeds vroeger wegens dief stal was veroordeeld geweest. Te Utrecht loopt het volgend ge rucht; Donderdag moest op eene school aan de Mariaplaats een kind school blijven; toen het te vijf uron die school verliet wachtte een man het kind op en nam het mede, onder bedreiging wan neer het schreeuwde. Hij ging vervolgens naar het Lucasbolwerk, alwaar hij op het stilste gedeelte het kind opnam en te water wierp, en zich uit de voeten maakte. Het meisje werd gered en naar de ouderlijke woning gebracht, waar men zich in gis singen verdiept. Yolgens mededeeling van het kind zou de man in grijs pak met phantasie-hoed ge kleed zijn. De „Sidney Morning Herald" ver- baalt dat een der bestuurders van eene groote slachterij, zich op een warmen Julidag voor een oogenblik naar de ijskamer begeven hebbende om het vleesch te bezien, daar opgesloten geraakte, doordat de drukking der lucht de deur sloot en hem verhinderde die te openen. Hot gedruis der machines maakte zijn geroep onhoorbaar, en had dat niet toevallig na verloop van weinig minuten een oogenblik opgehouden, hij zou doodgevroren zijn. Hij was nu in dien korten tijd reeds ge heel verstijfd. Hot pak met ontplofbare stof, dat bij het lossen van kolen in de gasfabriek te Dun dee onder de kolen gevonden werd en reeds van een complot, zelfs wel van de Fenians afkomstig werd geacht, schijnt onder de kolen gekomen te zijn, doordat in de kolenmijn, waaruit zij gezonden waren, zulke pakken met ontplofbare stof dikwijls in handen der werkieden zijn, die daarmede wat al. te roekeloos omgaan. BUITENLAND. Frankrij li. De meeste republikeinsche bladen wijzen op het vredelievend en gematigd karakter der rede van Gambetta. Zjj beschouwen die als een bewijs, dat hij het voorzitterschap bij een nieuw Kabinet wil aanvaarden. Eene groote menigte kiezers van Belleville, gezamenlijk onderscheidene duizenden, heeft aan Gambetta, vóór het gebouw waar hij eene rede voering hield, eene kattcnmuzïek-serenade gebracht. Het liep zóó erg dat Gambetta eene kloine zijdeur- moest gebruiken om binnen en buiten te komen. Groot-Britanniê. Zaterdag werd er een Kabinetsraad gehouden ter overweging van hetgeen ten opzichte van de Iersche landwet gedaan moet worden. Ten gevolge van het besluit van het Heerenhuis is do toestand zeer ernstig. De „Standard" verneemt dat de regeering niet toegeven en liever voor dit zittingjaar van de wet geheel afzien zal. Naar men zegt, zou het Parle ment, indien de wet nu schipbreuk leed, in het najaar bijeengeroepen worden om over eene nieuwe landwet te beraadslagen. De „Times" gelooft dat een aftreden van het ministerie en ontbinding van het Parlement onvermijdelijk zal zijn, indien eene schikking on mogelijk blijkt. De „Times" ontvangt uit Alexar.drië bijzon derheden over de ministeriëele crisis. "Woensdag beklaagde zich de khedive er over, dat hij slecht op de hoogte werd gehouden van de zaken, dat er te veel voor hem verzwegen werd. Hij wilde dus het praesidium van den ministerraad nemen. Riaz, door de Engelsche en Fransche consuls ondersteund, verzette zich daartegen, met het gevolg dat voorloopig het status que werd gehandhaafd. Ten gevolge van een protest der kolonels van het leger stemde de khedive echter toe in de vervanging van den minister van oorlog door Daoud-pacha. De „Observer" verneemt dat het Kabinet be sloten heeft de Landbill te handhaven en aan de lords het hoofd te bieden. Na de afhandeling der financiëele aasgelegenheden zou het Parlement uit eengaan. Doch in November zou het weder worden

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2