N°. G592. Maandag 15 Augustus. A0. 1881. Dit Nommcr bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Voormaals eu uü. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT» Vaar Leidtn ptr 8 maanden.l.Hk Frsaea per post.LH i&oïiderlijke Nommer».(MÏ& Oost west, thuis best zegt het spreekwoord. Wie hieruit nu wilde besluiten dat de Vaderen, die ons dit spreek woord hebben nagelaten, een hekel hadden aan hot van huis zijn, zou zich wezenlijk bedriegen. Zij waren er graag op, eens een dag van huis ie zijn. Toen de trekschuit nog het alge meen vervoermiddel te water was, zag men in den zomer veelal eoD jolend gezelschap do stad ontwijken, om buiten eens genoeglijk te zamen te zijn. Zoo'n tochtje bevouwdo hen nooit. Integendeel, ze zagen met genoegen uit Daar den tijd, dat zij hetzij naar Haarlems omstreken of eenig ander bekoorlijk oord konden gaan. Dan was het voor hen feest. Ze waren dan recht prettig gestemd. Eredoro zegt dat hij kon grasduinen en zoo blij was als de kalvertjes in de vrije natuur, wanneer hij eens naar Haarlem toog. Waarlijk, wie die blijde, levenslustige Vaderen kent, zal zich ook kunnen begrijpen dat zoo'n tochtje per schuit hen niet verveelde en zij zich onderweg ook kostelijk wisten te vermaken. Hoe vrij en onge dwongen waren zij ook, als zij het doel van hun tocht bereikt hadden! De tijd scheen hun arends vleugelen te hebben. Zoo ras werden ze weder her innerd aan hot uur, waarop de trekschuit hen weder ter stede zou terugbrengen. Ze zouden dan niet zeggen, dat oost west, thuis best was. Menig stedeling haakte ook in den zomer naar hot genot, om, gewapend mét den hengel, de vis- sehen te verschalken, die zoo lustig dartelden en spartelden onder het kroos of in het helder water. Hij zou de laatste wel zijn, die zeggen zou: Oost west, thuis best. En zij, die met aardsche goederen gezegend waren, trokken in den zomer naar hun buiten en kenden geen grootor genot dan daar te zijn. Toch was het voor den koopman een zeker ongerief, als hij eiken beursdag ter stede moest zijn om zaken te doen; maar waren deze afgehandeld, dan ver langde hij weder naar zijn Eldorado, waar hij zich zoo prettig gevoelde. Hij was in den blijden zomer beter thuis in de vrije natuur dan in de stad. En de dorpelingen daarentegen, hoe blij waren zij eens bij bloedverwanten, kennissen of vrienden in de stad te kunnen logeeren. Het is een bewijs, dat de gewone telgang des levens stedeling zoowel als dorpeling verveelt. Hoe kan het dan mogelijk zijn, dat zij dit spreekwoord van Oost west, thuis best in den mond hadden? En toch drukt het eene levenservaring onzer Vaderen uit. Zij waren aan hun eigen geboortegrond gehecht, en hoewel zij wel wisten, dat er in den vreemde be- koerlijke oorden waren, waar het natuurschoon hen verrukte, toch stelden zij vreemde landen niet boven hun eigen land, ja gevoelden zij zich daarginds niet thuis en zeiden zij, als zij aan de ongeriefelijk- heden dachten, die zij daar ondervonden: Oost west, thuis. En zij hadden daartoe wel alle reden. In de Historie van Mej. Sara Burgerhart hoeren wij Blaubaart zeggen, dat er in Parijs slechts één logement was, waar een Hollander eens knapjes kon eten en een servet had. Zij waren op een goeden maaltijd gesteld. "Waar zij dien niet von den, werden zij aan hun eigen huis herinnerd. Zjj waren ook op eene fatsoenlijke bediening ge steld. Vandaar dat zij ook gaarne een servet had den. Kijk, dio kleine bijzonderheden vertellen ons al heel wat en leeren ons, dat het toenmalige Parijs, bet mocht, gelijk nu nog, de toongever zijn van allerlei modes, het in de kookkunst nog Diet tot dien trap had gebracht om eene HoVlandsche maag te kunnen voldoen en een servet daar niet in ge bruik was. In dat logement vond men dan ook allo PRIJS DER ADYERTENTIEKi Tan 1—8 rejtli.1.08. Iedere regel meer0.17J. Grooier» letter» aaar plaatsruimte. Hollanders, die voor zaken zich tijdelijk in Frank- rjjks hoofdstad ophielden. Toen werden nog door weinig familiën reisjes voor ploizier naar dit land ondernomen. Wederom kan men hiervan do schuld niet geven, dat ze zich zoover niet dorsten te wagen. Men heeft onze Vaderen bespottelijk willen maken, door te zeggen, dat, als de zoons oeno verre reis deden, zij eerst den vaderlijken zegen moesten ont vangen. Het is wel waar, dat zij hartelijk waren en wel in de eerste plaats jegens eigen kroost, maar dan ook jegens verdere bloedverwanten, vrien den en bekendenmaar hun vrees als een van allen op reis toog, ging niet zoo ver. Wel verge zelden hen de beste wenschen. En zij die in den vreemde vertoefden, bleven met hart en ziel aan het vaderland en hen, die ze er achterlieten, ge hecht, zoodat zij dan ook niet verzuimden eiken postdag hun wedervaren aan hun familie te ver melden. Deze was dan zoo verblijd, dat zij, bij de ontvangst van een brief, een glaasje dronk op de gezondheid van den bloedverwant of den vriend, die haar eenige goedo tijding had gezonden. Kijk, dat was hartelijkhoid en belangstelling. Eu hoe blij waren allen, als ze weer naar het Vaderland konden terugkeeren. Bij hunne komst plachten zij te zeggen: Oost west, thuis best. Het spreekwoord doelt dus Diet op het van huis zijn in hot Vaderland, maar wel daarbuiten. De Vaderen hadden te veel met eigen geboortegrond op, dan dat zij, hetzij zo in oostelijke of westelijke richting gingen, er zich niet thuis gevoelden. Geen oord ging boven den vaderlandschen grond. En hoe is het nü hiermee gestold? Wij gelooven gaarne dat elk Nederlander zijn land het dierbaarste is, maar wie nu een reisje doet, verkiest die ook eigen boven vreemden bodem Wij willen dit niet beslissen maar 't schijnt, alsof menigeen zich meer beroemd te kunnen zeggen dit of dat oord in den vreemde te hebben bezocht. Hoo menigeen hoeft een reisje gedaan naar Dinant, Parijs of elders, en is dikwijls aan menig verrukkelijk oord in eigen land totaal onbekend*! Zou het niet wenschelijk zijn, dat men, voor iren een kijkje ging nemen in den vreemde, de mooiste plekjes van het vaderland eens bezocht? Mij dunkt, menigeen aou een uitstapje naar Haarlem, Arnhem, Nijmegen's omstreken of naar eenig ander oord in 't vaderland niet tegenvallen, ja wat meer zegt blij weer thuis keeren, dat het vaderland zoo veel schoons heeft. Jongelieden zou een toertje door het eigen vaderland het best er mee bekend maken. Kreeg de lust tot reizen eerst die richting, dat men het vaderland vooraf wilde leeren kennen, dan zou men, ovenals onze Vaderen, het spreekwoord van toepassing brengen op den vreemde en dezelfde ervaring opdoen als zij, die ons dat spreekwoord als eigen levenservaring leerden kennen: Oost west, thuis best. LENtEIV, 13 Augustus. Maandag den 15'den Augustus a. s. hoopt do heer Th. D. Willemse, sergeant-majoor bij de dd. schutterij alhier, den dag te herdenken, waarop hjj, 40 jaren geleden, als schutter werd ingelijfd. - Op „Rhynzigt" werden deze week 636 baden door heeron en 110 door dames genomen. De tem peratuur van het Rijnwater daalde door den velen regen van 22° tot 19° Celsius. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4267 volwassen personen en van 411 kinderen. Men meldt het volgende aangaande de voor stellingen, welke Sarah Bernhardt in ons land zal gevenOp Zondag 23 October komt zjj met Jarret den impresai^o en oen gezelschap van 22 personen, per Staatsspoorweg van Antwerpen te Rotterdam aan, waar zij haar intrek zal nemen in het „New Bath-Hotel." Op 24 October zal zij eene voorstelling geven voor do leden van den Doele met „La Dame aux camélias", waarvoor betaald wordt 6000 fr. Op 25 October zal zij in Den Haag en op 26 October te Amsterdam „Marguérithe Gauthier" spelen; den 27sten te 's-Hage, den 28sten te Amsterdam en den 29sten te Utrecht „Frou-Frou"; den 30sten zal zij te Amsterdam blijven, zonder te spelen, maar 1 November er „Adrienne Lecouvreur" vertoonen; op 2 November zal zij te Arnhem en op 3 November te Leiden „Frou-Frou" vertoonenden 4den Novem ber vertrekt zij naar Weenen. De prijs der eerste rangen is overal 10. Bij gelegenheid van het feest der Metalen- Kruis-ridders te Amsterdam, 12 en 13 September, hebben de spoorwegen belangrijke vermindering der vrachtprijzen toegezegd: de exploitatie-maat schappij geeft 50 pet. reductie op de heen- en terugreis tusschen 11 en 14 Sept.; de Hollandsche Spoorwegmaatschappij vervoert de deelnemers kos teloos in rijtuigen 3de klasse en de Rijnspoorweg maatschappij heeft hare tweedaagscheretourbiljetten verlengd van 11 tot 14 Sept. De diners zullen kosten op Maandag 12 Sept. 2 en op Dinsdag 13 Sept. f 10 por couvert. Opgave van deelneming aan een of ander wordt vóór 24 dezer verzocht aan den secretaris, den heer Boon Hartfinck te Maas bergen, terwijl de gelden tijdig worden ingewacht bij den thesaurier, den heer W. A. Froger te Amsterdam. Men schrijft ons uit LeiderdorpDe gemeente raadsverkiezingen, die hier steeds groote belang stelling ondervinden, zullen nog een staartje hebben. Onder do ledeD, die ten gevolge der vermeerderde bevolking gekozen zijn, behoort de heer P. De Graaf, wiens halve zuster gehuwd is met het raadslid Buys. De gemeenteraad besloot met 5 stemmen tot toe lating van den heer Do Graaf, omdat art. 349 van het Burgerlijk Wetboek voorschrijft dat meD, om de graden van bloedverwantschap in de zijlinie te berekeneD, moot opklimmen tot den gemeenschappe- lijken stamvader en daar hunne vaders broeders waren, die met dezelfde vrouw huwden, in dit ge val moet afdalen van hun grootvader en alzoo hunne bloedverwantschap rekenen in den 4den graad, waar door de heeren De Graaf en Buys zwagers 4de graad zouden zjjn. De burgemeester was van een ander gevoelen. Hij oordeelde dat de bloedverwantschap van vaders zijde slechts toevallig is en tusschen den heer De Graaf en zijne zuster bloedverwantschap 2de graad bestaat, omdat zij beiden van dezelfde moeder af stammen en de heer De Graaf dus een zwager 2de graad is van den heer Buys, waardoor eerstgenoemde volgens art. 21 der Gemeentewet geen zitting kan nemen. ©eze zaak zal op 24 Augustus a. s., des middag3 te twaalf uren, door heeren Gedeputeerde Staten in. het openbaar behandeld worden. Wordt de burgemeester in hot gelijk gesteld, dan wacht ons weer eene nieuwe verkiezing. In de 21ste zitting van de Algomeene Synode werd het voorstel van een der leden in behandeling genomen, om in het reglement van opzicht en tucht een artikel op to nemen, dat het recht, in hooger beroep te komen, ook zou verzekeren aan den klager die door een vrijspraak in eersten aanlog zich in zijn recht verkort acht of zich verhinderd ziet het werk te volbrengen, dat hem in do kerkelijke regle menten is voorgeschreven. Dit voorstel werd gedaan 1°. om art. 15 van het alg. reglement, luidende: iedere beslissing van een kerkelijk collego is vat baar voor hooger beroep; 2'. omdat door een vrij spraak de klager in zijn reoht kan verkort zijn on dat het hem zelf onmogolijk kan gemaakt worden zijne plichten te vervullen overeenkomstig de kerke lijke reglementen. Met klem verdedigd door den voorsteller en zijn

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1