6591. Saterdag 13 Augustus. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCE DAGBLAD. 1 ri PRIJS DEZER COURANTI T#or Leiden per 8 mtendm.1.11k France per post.1-*®- Abonderlyke Nommerv64ML de fiondaagsclio LEIDEN, 13 Augustus Heden vóór 50 jaren nam veldtocht tegen België een einde. De zege onzer wapenen was volkomen. Tweemalen ontmeetten onze troepen den vijand, eerst te Hasselt, toen bij Leuven, en dit was genoeg om de twee Belgische legers uiteen te slaan en in wanorde op do vlucht te jagen. De vijandelijke troepen waren van alle stellingen, waar de onzen ze aantastten, verdreven geworden en genoodzaakt om in de stad en onder het geschut van Leuven terug te wijken. Het gevolg was het vragen van een kortstondigen wapenstilstand, om de stad Leuven te ontruimen en aan onze troepen over te geven. Die overgave had den volgenden middag om twaalf uren plaats. Onze voorposten stonden op twee uren afstands van Brussel en geen Belgisch leger was er meer om den intocht zijner hoofdstad te beletten. Een Fransch leger, sterk 50,000 man, rukte echter op om aan den verderen tocht der onzen een einde te maken. Ten gevolge van een schikking, door onzen souverein gemaakt met den koning der Franschen, keerden onze troepen naar hunne oude grenzen terug. Het Nederlandsche leger, onder opperbevel van den Prins van Oranje uitgetrokken, had de eer van het vaderland verdedigd. De inval in België had geen wraakoefening bedoeld, en van een herstel van het vereenigd koninkrijk maakte men zich toen reeds ook geen illusiën meer. Maar de wijze, waarop de ter conferentie te Londen vereenigde Mogendheden de aanspraken van Neder land op billijke grondslagen van scheiding miskenden, noodzaakte Noord-Nederland tot een krachtig ge wapend protest, verbood het anders dan feitelijk gedwongen toe te geven. De zonen van Noord-Nederland waren bereid de «er van het vaderland te verdedigen en op de roep stem van den Koning volgde een krachtig en met algemeene instemming begroet „voorwaarts." Het materiëele doel werd wel niet geheel en dadelijk bereiktmaar het hoofddoel, de redding der eer van den Hollandschen naam, zeer zeker. De eer der vaderlandsche vlag was geredgeheel Europa moest erkennen dat Nederland had ge toond te bukken niet uit flauwheid of lafheid, maar voor de overmacht der feiten en na een moe digen strijd; de trouw van het volk aan het Vor stenhuis en de liefde voor het Vaderland waren schitterend gebleken. Dat herstel in de achting van Europa; die zede lijke verheffing in ons eigen oog; die sprekende bewijzen dat Nederland nog zoovele trouwe en dap pere zonen bezat - dat alles hebben wij aan de mannen van 1831 te danken. Terwijl den nog in leven zijHden op verschillende plaatsen thans door de burgerij een feestdag wordt of reeds is bereid, zullen de hier aanwezige leden van het Metalen Kruis in hun gewoon vereeni- gingslokaal „Eigenzerg" hedenavond de dagen van voor 50 jaren in eigen kring herdenken, in afwachting van de feestviering welke hun in de volgende maand in Neerlands hoofdstad te wachten staat. Met recht mogen zij met genoegdoening op die dagen terugzien, in het bewustzijn dat zij trouw hun plicht jegens Vaderland en Koning hebben ver vuld, dat zij gereed zijn geweest, toon het vaderland hen noodig had. Moge het jongere geslacht hunner waardig blijven Bjj de dd. schutterij alhier ontbreken thans 2 kapiteins en 12 tweede luitenants. In de 20ste zitting der Algemeene Synode weed na langdurig debat besloten goed te keuren de handeling der synodale commissie, die geweigerd had hare goedkeuring te verleenen aan het reglement op de provinciale weduwenbeurs te Groningeo, omdatt daaruit ook uitkeeringen werden gedaan aaa emeriti predikanten. De synodale commissie was van gevoelen dat de beurs daardoor niet behoort tot die, welke in art. 1 van het Synodale reglement voor de clas- sicale en provinciale weduwenbeurzen zijn opgenoemd. Een voorgestelde toevoeging aan dat artikel, waar door de bestemming der fondsen ook zou kunnen uitgebreid worden, werd afgewezen. Een voorstel van het provinciaal kerkbestuur van N.-Brabant en Limburg en van de classicale ver gadering van Eindhoven tot aanvulling van art. 38 kerkelijk opzicht en tucht werd afgewezen, omdat de Synode van oordeel was, dat het geen doel zou treffen. Het gold de mogelijkheid van opheffing van tuchtmiddelen, voor onbepaalden tijd uitgesproken, bij „met redenen omkleede uitspraak van het college, dat hierin besliste". De voorstellers hadden het oog op een vonnis, waarbij schorsing over ouderlingen was uitgesproken, omdat zij predikanten verhinderden hun plicht overeenkomstig do reglementen te doeD, en dat was opgeheven, nadat het bestuur, dat het geveld had, van meerderheid was veranderd. Zij wenschten dergelijke handelingen te voorkomeD, waardoor alle eerbied voor kerkelijk recht in gevaar werd gebracht, en stelden tot voorwaarde van op heffing, dat de gronden, waarop het vonnis oorspron kelijk was geveld, moesten zij» opgeruimd. De Synode was van oordeel dat een kerkbestuur, dat een eind beslissing ophief zonder dat aan de voorwaarde van die uitspraak was voldaan, en dit een met „redenon omkleede" uitspraak achtte, ook niet door een nieuwe voorwaarde gebonden zou zijn. Het vinden van een meer afdoend middel werd daarbij door sommigen niet onmogelijk geacht. Het nieuw gebouwde schoollokaal van de Hulpvereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs te "Wassenaar is feestelijk geopend. Het Hbl. meldt dat het plan bestaat om aan prof. dr. N. J. B. Kappeyne Tan de Coppello, ter gelegenheid van den veertigsten herinneringsdag zijner promotie tot doctor in de letteren aan de hoogesehool te Leiden (20 N»v. 1881), eene gepaste hulde te brengen. Dit plan heeft reeds ruimen steun gevonden bij oud-leerlingen, die den buitengewoon verdienstelijken man, als een hunner beste en harte lijkste vrienden, in gedachtenis hielden. De heer N. A. Calisch, Keizersgracht bij de Reguliersgracht, 647 te Amsterdam, is secretaris der commissie, die zich met de regeling heeft belast. Met het einde dezer maand zou men de lijst wenschen te sluiten. De minister van waterstaat heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in de maand November 1881 te 's-Gravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wen schen te diDgen naar de betrekking van klerk bij de Rjjks-telegraaf. Zij, die zich aan dat onderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór of op 15 October aanmelden bij het departement van waterstaat enz. door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voor namen en woonplaats. Te beginnen met heden zullen door de Neder- landseho Rijnspoorwegmaatschappij aan de hoofd stations goedkoope retourbiljetten naar Kleef worden uitgegeven tegen betaling van éénmaal de vracht en geldig voor acht dageü. Tot lsten adsistent bij het physïologisch laboratorium aan de universiteit van Amsterdam is benoemd dr. J. Yan Rees. In plaats van den machinist-leerling der 1ste kl. P. N. Petri, zal de machinist-leerling der lste kl. H. U. H. Boi*nan worden begrepen onder het detachement machinisten, dat den lOden Sept. a. s. per stoomschip „Voorwaarts" van Amsterdam naar Oost-Indië zal vertrekken. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen een adres van den heer Van der Garden, te Gouda, houdende aanvraag om concessie voor PRIJS DER ADYERTENTIENi Tn 1—6 n|tltk.1.06» Iedere regel meer0.17J» Grootere letten neer plaatsrnimte. een stoomtram in de gemeente. - Tot leeraar in de wiskunde aan de H. B.-school met vijfjarigen cur sus aldaar is benoemd dr. P. Zeeman Jr., leeraar aan de H. B.-school te 's-Hage. Van de ingekomen antwoorden op de prijs vraag voor plannen van zalen voor een vogelentuin te Arnhem zijn bekroond: met den eersten prijs,, het plan onder het motto „Phoenix", van Posthumus Meyjes Brenner te Amsterdam; met den tweeden prijs, dat onder het motto „Ocnus", van B. J. Ouwendag te Amsterdam; met den derden prijs, dat onder het motto „Yereeniging", van J. Th. Schmitz Jr. te Amsterdam. Bij de gisteren te Gorkum gehouden hard draverij met paard en chais werd de prijs ad ƒ400' behaald door de bruine witvoet-merrie „Freule", van den heer J. Smits te Dubbeldam, bereden door den eigenaar, en de premie ad 100 door de schim mel-merrie „Prinses", van den heer P. Smit Jr. te Rotterdam, pikeur P. Van Santen. Dinsdag a. s. vertrekken van Kampen onge veer veertig korporaals naar verschillende regi ment infanterie, na hunne opleiding te hebben ont vangen bij het instructie-bataljon, en Woensdag a. s. worden weder verscheidene jongelingen als volontair bij genoemd bataljon in dienst genomen. Te Kampen zijn gisteren een 00-tal mannen van het „Metalen Kruis" op gulle wijze van gemeente wege onthaald. Het feest werd bijgewoond door onderscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten. De muziek van het instructie-bataljon liet zich bij afwisseling hooren. De luit. ter zee der lste kl. H. L. Cadet, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 20sten dezer op non-activiteit gesteld en met den 24sten daaraan volgende vervangen door den luit. ter zee lste kl. A. G. I. baron Van Plettenberg. Z. M. heeft aan W. B. G. Molkenboer, met 1 Sept., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H.-S. te Leeuwarden. Gemengd Nienvvs, In het vorige jaar hebben hier 44 brau- don plaats gehad, waaronder 7 van ernstigen aard. Tachtig personen vielen in het water, van welke 13 verdronken. 41 personen bekwamen door onvoorzich tigheid kwetsuren of verwondingen van meerdere of mindere beteekenis. Een persoon is op de openbare straat doodgevallen, terwijl twee plotseling dood zijn gebleven en een zich door ophanging van het leven heeft beroofd. Twee personen zijn ten gevolge van be komen brandwonden overleden. 490 personen moesten ter zake van dronkenschap in voorloopige politiebewa- ring worden gesteld en aan 479 personen werd nachtverblijf verleend, die vervolgens naar hunne woonplaats jwerden voortgeholpen. Op den stoomtramweg Leiden - Ka t- wijk hebben gisternamiddag twee allerdroevigste ongelukken plaats gehad. Nabij Katwijk aan Zee is een vijfjarig kind aan hoofd en borst overreden, met het gevolg dat het onmiddellijk een lijk was, en later viel tusschen Katwijk-buiten en Katwijk-binnen een schoolknaap van het balkoD, waardoor de wielen over zijn been gingen. Na in het hulpkantoor door een juist mederijdenden dokter uit Leiden verbon den te zijn, werd de knaap per rijtuig naar de woning zijner ouders te Oegstgeest vervoerd. Een schuit met ongebluschte kalk, die gistere» te 's-Hage aan de Veenkade werd gelost, kreeg een lek en raakte in brand. Tal van welwil lende handen hielpen dadelijk om de kalk op den wal en in een andere schuit te werpen, waardoor het zinken van het vaartuig voorkomen werd. Voor den schipper, wiens inboedel grootendeels vernield werd, die zoolang de reparatie van zijn schuit duurt,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1