f 427,785. van Leiden om in de bestaande predikantsvacaturen, ook in plaats van een predikant, een ouderling tot de classicale vergadering te kunnen afvaardigen. Aan den eenen kant werd alle nadrnk op de zuiver heid van het beginsel gelegd, en de wenschelijkheid van dit protest tegen alle clericalisme en dominocratie betoogd; aan den anderen kant werd met niet min der klem de zuiverheid van dat beginsel bestreden. Met de meest mogelijke waardeering van de ouder lingen, wier bezit allen vergaderingen een voorrecht is, word het, minst genomen, bedenkelijk geacht door sommigen, zonder den allerminsten waarborg voor opleiding en geschiktheid, den reeds op de classicale vergaderingen overwegenden invloed der ouderlingen nog te versterken. Overeenkomstig het rapport der commissie besloot de vergadering tot verwerping van het voorstel van de classis Eindhoven, om aan de Syn. commissie de macht te verleenen uitspraken „in strijd met recht en zedelijkheid geveld", te wjjzigen. De Synode was daarbij van oordeel dat van vonnissen, in strijd met „zedeljjkheid" geveld, geea sprake mocht zijn in den zin, waarin het woord gewoonlijk geldt. Wat die tegen het recht betrof, meende zij dat er nu reeds middelen waren, die niet altijd werden aange wend, of dat er waarschijnlijk een beter kon gevon den worden. Door den luitenant-generaal Yan Willes, in specteur van het wapen der infanterie, is gisteren inspectie gehouden over het lste bat. 4de reg. inf. te Delft in garnizoen. De toestand van jhr. Yer-Huell is veel verer gerd. De zwakte neemt steeds toe. Van de heeren H. Van Broekhuyzen en C. Hoffman zijn bij het hoofdcomité voor de IJszee- vaart weder brieven van de „Willem Barendsz" ontvangen uit Yardö van 19 Juli jl. Hoewel men dicht bij Spitsbergen was gekomen, had men het niet betreden. Men zou toen nog trachten in de Karazee te komen. Niettegenstaande het trieste weer heerschte er een opgewekte stemming aan boord en was de gezondheidstoestand van officieren en bemanning steedB uitmuntend. Omtrent de „Sophia-Stichting" te Schevenin- gen worden nog de volgende mededeelingen ver strekt; daaruit blijkt ten volle het groote nut, dat dio inrichting reeds sticht. Werden er in den zomer van 1880 in het geheel 76 kinderen verpleegd, dit badseizoen klom hun aantal reeds tot 80. Op dit oogenblik worden er nog 67 verpleegd, 39 meisjes en 28 jongens. Daarvan zijn er 25 uit de residen tie, 21 uit Amsterdam, 6 uit Rotterdam, 3 uit Nij megen; uit Delft, Schiedam en Krimpen aan de Lek elk 2, en uit Leiden, Zutfen, Haarlem, Dor drecht, Sloton en Jutphaas elk 155 behooren tot de Hervormde, 10 tot de Roomsch-Katholieko en 2 tot de Luthersche kerk. Uit bovenstaande cijfers blijkt genoegzaam dat de „Sophia-Stichting" op den duur in een algemeene behoefte voorziet. Vermoe delijk zou het aantal verpleegden nog klimmen en de beschikbare ruimte reeds dezen zomer geheel ge vuld zijn, ware het niet dat het verpleeggeld voor velon nog te hoog is. Toeneming van inkomsten moet regenten in staat stellen deze laatste belem mering op te heffen, opdat do thans reeds bloeiende inrichting geheel aan het doel, waarvoor zij in het leven werd geroepen, kunne beantwoorden. Voor belangstellenden is het gebouw steeds te bezichtigen. Voor het eind-examen der hoogere burger scholen in Zuid-Holland, te Schiedam gehouden, hadden zich 65 candidateu aangemeld, waarvan er echter één niet is opgekomen. Het diploma van voldoend afgelegd eind-examen werd uitgereikt aan 53 candidaton, waarvan9 van de H. B. S. te Rotterdam, 20 van die te 's-Hago, 6 van die te Dordrecht, S van die te Gorkum, 2 die geen onder wijs aan een H. B. S. hadden ontvangen, 7 van de H. B. S. te Schiedam en 6 van de H. B. S. te Delft. Bij de permanente commissie van het Welda digheidsfonds te Amsterdam is van prins Frederik oen gift van f 100 ingekomen, vergezeld van een vleiend schrijven omtrent haar ingezonden jongst jaarverslag. De firma C. Nederveen, boekhandelaren-boek binders te 's-Hertogenbosch, zullen op de tentoon stelling van hulpmiddelen voor den boekhandel te Amsterdam, o. a. een boek exposeeren, waarvan de band alleen een waarde van f 5000 vertegen woordigt. De geheele inzending van deze firma heeft oene waarde van meer dan f 30,000 en zal o. a. bevatten banden in ouden stijl en mozaïek bindwerk. Door wijlen mej. M. Van de Veen is aan de diaconie te Nijkerk gelegateerd de som van/"6000. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Juli jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 36,019, alzoo OTor de geheele maand ruim ƒ121,749. Sedert 1 April jl. is meer ingelegd dan terugbetaald ruim De op 17 Juni jl., in het belang van den aardappelen- en vruchtenhand el, tijdelijk op de Rijks- telegraafkantoren te 's-Gravensande en Naaldwijk ingevoerde verlengde diensturen, worden met ingang van heden ingetrokken. De vroegere beperkte dienst tijd dier kantoren treedt van dezen dag af weder in werking. De minister van financiën, ad interim, maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank, op 6 dezer, en de som dor betaalmiddelen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aanwezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 24,848,375.10. Het stoomschip „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde Zondag bij Scilly's; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteren bij Kaap Lezard. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan H. Van Beusichem, gewezen bewaarder 2de kl. in de cellulaire gevangenis te Rotterdam, verleend een pensioen van f 151 's jaars M. J. Carbasius, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te 's-Heerenberg, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Ommen c. a. Gemengd Nieuws. De 22-jarige timmermansknecht C. P., die gistermiddag buiten de Hoogewoerdspoort van een steiger afstortte, schijnt onder een gelukkig gesternte geboren te zijn. De toevallige omstandigheid dat hij op zjjn reis naar beneden juist neerkwam op het hoofd van een metselaarsknecht, P. genaamd, die op een ladder eenige werkzaamheden verrichtte, was nl. oorzaak dat zijn val gebroken werd en hij zelfs niet de geringste kwetsuur opdeed. De laatste, een 15-jarige knaap, kwam er daarentegen minder goed af; hij werd van de ladder af tegen den grond geslingerd en zoo belangrijk aan het achterhoofd gewond dat zijne overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk werd geoordeeld. Na aldaar behandeld te zijn, was zijn toestand echter van dien aard dat hij naar de ouderlijke woning aan de Korte-Oranje- gracht kon vervoerd worden. Twee en twintighonderd zes en zestig personen hebben in de afgeloopen week het Panorama in de Zeestraat te 's-Hage bezocht. Door de politie te Haarlem iseen 17-jarige dienstbode aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal goe deren ten nadeele van hare meesteres, bij wie zij eerst sedert 2 dagen in dienst was. Het gestolene is ten haren huize in beslag genomen. Jansen, de beruchte inbreker en brandbrievenschrijver, houdt thans in den omtrek van Grave alle gemoederen in spanning; reeds zijn f 100 uitgeloofd aan diengene, die hem in handen der politie weet te stellen. Zaterdag was hij bijna gesnapt in een herberg buiten Grave, waar de kas teleines, hem meenende te herkennen, om de ma rechaussees te Grave zond. Kort daarna kwam een brievenbesteller de herberg binnen, aan wien de verdachte mededeelde dat hij verver was en te Nijmegen werk ging zoeken, waarop hij het huis verliet. De brievenbesteller en eenige andere per sonen trachtten hem in het oog te houden en eerst genoemde had daax-bij de onvoorzichtigheid om tot den verdachte te zeggen: „Jansen, indien je naar Nijmegen moet, dan ga je verkeerd." De kerel, zich herkend ziende, keerde zich om en, een revolver te voorschijn halende, vuurde hij twee schoten op den brievenbesteller af, die een schamschot aan het been en een schot in de lies bekwamen neerstortte. De anderen werden bedreigd met gelijk lot, als zij hem volgden, en Jansen was weder verdwenen voordat de marechaussees er waren. Daarna is eer- gisternacht te Beers in een boerenwoning ingebro ken. Do dief had zich door het dak een weg ge baand. De vrouw des huizes, gerucht hoorende, riep haar man en knecht, waarop de inbreker, zijn plan verijdeld ziende, vloekende met luide stem riep: „Als jelui buiten durft komen, schiet ik jelui dood." Vermoedelijk is Jansen, vooronderstellende dat men hem in de omstreken van Escharen en Mill zocht, te Beers opnieuw zijn geluk gaau be proeven. De wonden van den brievenbesteller zijn niet gevaarlijk. In de nabijheid van het station Zw al uwe is een rijtuig met twee personen door een losse locomotief overreden. Het paard en een dor mannen werden op de plaats gedood, de ander redde door een sprong zijn leven. De omgekomene, knecht bij een stalhouder te Breda, laat een weduwe met 6 kin deren na. In eene kraam op de kermis te Franeker is een hevige brand uitgebroken, waardoor de kraam binnen weinige oogenblikken instortte. Inmiddels waren de vlammen reeds overgeslagen naar eene daarnaast staande koekkraam, die dan ook weldra geheel in brand stond. Alleen aan krachtig aange brachte hulp en windstilte is het te danken dat het vuur tot deze beide kramen beperkt bleef. Men vermoedt dat de brand niet zonder toedoen van den eigenaar der eerste ki-aam is ontstaan; althans hij is in hechtenis genomen. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn ver oordeeld: 1°. J. G. H. H., soldaat milicien-nommer- verwisselaar bij het 2de reg. inf., tot elf maanden cellulaire gevangenisstraf, wegens moedwillige ver wonding, geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen hebbende doen ont staan, gepaard aan verzachtende omstandigheden, en 2#. H. C., huzaar bij het 2de reg. huzaren, tot ééne maand cellulaire militaire dedentie, wegens eerste desertie, in tijd van vrede, door meer dan acht dagen boven een hem verleend verlof van zijne garnizoensplaats willekeurig afwezig te blijven, ge volgd door aanhouding. Bij het aanhechten van de locomotief voor de wagens van den stoomtram te Besoyen ge raakte de hand van een beambte zoodanig er tus- schen bekneld, dat hem een vinger en de pink ver brijzeld werden. Te Berlijn is zekere Lipphardt, sedert zes jaar „Armen-Commissionsvorsteher" aldaar, wegens stelselmatige verduistering van gelden ten nadeele der stadskas en der armen, tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Eene eigenaardige om standigheid kwam bij de behandeling der zaak aan het licht, namelijk, dat Lipphardt reeds vroeger tot twee en een half jaar tuchthuisstraf en 1500 mark boete veroordeeld was wegens een dergelijk misdrijf, eene zaak, waarvan men, onbegrijpelijk genoeg, bij zijne benoeming tot het door hem bekleede stedelijk eereambt geene kennis bleek gedragen te hebben. Er is een jeugdig Chinees uit onzen Archipel - zijn vader woont te Muntok, op Banka, - op reis naar Holland, om te Leiden in de rechten te gaan studeeren. Ga, staartdragende zoon van het Hemelsche Rijk - zoo schrijft de Bat. corr. van het „N. v. d. D." - ga u in Westersche wijsheid en in de weelden van het Westersch jongelingsleven baden. Maar ontraad na uw terugkomst in Indië uw rasgenooten het procedeeren niet, - opdat deze laatste voor den Westerschen gelddorst nog mild vloeiende bron ook niet verstopt worde! Een gedeelte van de rooverbende, die, zooals reeds medegedeeld werd, bij Bilek den brieven post plunderde, is, volgens bericht uit Ragusa, ge vangengenomen. In de rue de Savoie te Parijs hoeft Zaterdag-avond een klerk zijn meisje, in een vlaag van jaloezie, eerst een flesch met vitriool in het ge zicht geworpen en daarop de ongelukkige, ter «ijl zij op den grond van pijn lag te krimpen, met een keukenmes op verschillende plaatsen vier diepe won den toegebracht, die haar leven in gevaar brengen. De moordenaar is gearresteerd. - Ongeveer op het zelfde uur had aan den oever van het kanaal de l'Qurcq een tooneel plaats, dat waardig is als pen dant van het voorgaande verhaald te worden. Een jeugdig paartje wandelde daar geruimen tijd op en neer, terwijl uit de hevigheid der gebaren en de verheffing der stemmen, van tijd tot tijd, duidelijk bleek dat hun gesprek niet van den aangenaamsten aard was. Eensklaps haalt het meisje een dolkmes onder haar kleed te voorschijn, en stoot het haren cavalier in de borst, waarna zij zelf in het water springt. Hoewel spoedig hulp gebracht werd, ver liep er geruime tijd eer de [drenkelinge op het droge gebracht kon worden, zoodat alle pogingen om haar in het leven terug te brengen vergeefsch waren, terwijl de jongeling zoodanig gewond is, dat men ook voor zijn leven vreest. Uit het onder zoek bleek dat de daad door het meisje in wanhoop gepleegd is, dat, zich zonder reden op laaghartige wijze door haren minnaar verlaten ziende, in een laatste onderhoud nog getracht had den ontrouwe tot betere gevoelens terug te brengen. Een telegram uit Konstantinopel be helst, dat, wegens een moordaanslag op den Zweed-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2