Woensdag lO Augustus. A". 1881. i\°. 6588. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering fan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een belangrijk adres. r LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Teor Leiden per 8 France per post...U4(X Attooderlgke Noouner*. PRIJS DER ADYERTEKTIEKi Van 1—regeta.1.0». 0-iT*. Iedere regel Grooten leUen naar plaatsruimte. STADS-BERICHTF.1V. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentehestnur van Leiden, brengt ter kennis van de ingezetenen dat door hem op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 8sten Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht van Wijk 5, voor den dienst 1881/82, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Borgemeester voornoemd, 9 Augustus 1881. DE KANTER. DE BURGEMEESTER van LEIDEN; Gelet op de mededceling van den Inspecteur voor het genees kundig Staatatoezicht in de provincie Zuid-Holland; Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Epidemie van Mazelen in deze gemeente heeft opgehouden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 9 Augnstns 1881. DE KANTER. Ondanks alle wijzigingen, in den laatsten tijd in de rechtsbedeeling gebracht, ondanks - om slechts dit ééno te noemen - de inkrimping van het aan tal rechtscolleges, die zeker niet ten bate van de justitiabelen komt, ondanks dat alles is ook in Nederland het recht nog altijd duur en langwijlig gebleven. Wie in het burgerlijk leven zich verongelijkt acht, bedenkt zich dan ook nog wel tweemaal, eer hij er toe overgaat langs den weg van rechten zijn tegenpartij er toe te dwingen aan hare verplichtin gen te voldoen, wel wetende dat, ook al heeft hij het geluk zijn zaak te winnen, hij groote kans loopt dat het daardoor verkregen voordeel geheel of gedeeltelijk door proceskosten enz. verzwolgen wordt. Dus, kan het er maar eenigszins door, dan ge- gg troost hij zich liever een werkelijk of vermeend onrecht, dan de toevlucht te nemon tot de zoo kost bare en zoo langzaam zich bewegende Themis, en hij berust. Men mag daarom veilig aannemen dat, ware de rechtsbedeeling goedkooper en sneller, er heel wat meer processen zouden worden gevoerd. Nu willen wij volstrekt niet beweren dat het zoo'n gelukkig verschijnsel zou zijn, indien de rechts colleges werden overstelpt met talloos tal van ge dingen over allerlei nietige zaken, maar evenmin streelt ons do gedachte dat thans menigeen, die het geluk niet heeft een tamelijk fortuin te bezit ten, zonder daarom nog juist tot de bepaald onver- mogenden te behooren, in voorkomende gevallen maar in een onrecht berust, omdat het dure recht voor hem onbereikbaar is. Dit wat den particulier, den stillevenden burger betreft. Erger nog wordt het, indien men tot den handel- of neringdrijvendea stand behoort. Daar waar men dagelijks zich in velerlei, meestal gel delijke transacties begeeft met burgers of wel met andere handelspersonen, kan het niet missen of men komt nu en dan in somtijds zeer gecompliceerde verwikkelingen, die niet altijd langs minnelijken weg zijn op te lossen, ook omdat er niet zelden onwil of kwade trouw in het spel komt. Dan moet men zijns ondanks wel eens de toevlucht tot de kostbare en trage rechtspraak nemen, ook om het prestige van den eerlijken han del te handhaven, maar ondervindt dan ook in dubbele mate al het nadeel, aan de hooge kosten en den langen duur der gewone wijze van rechts- pleging verbonden, een nadeel, vooral voor den han del zoo groot, omdat daar het geld, zoo terecht de „ziel van de negotie" genoemd, een dubbele waarde heeft en daar, nog veel meer dan elders, het spreek woord van kracht istijd is geld. Ia Frankrijk en België verkeert de handel in dat opzicht in vrij wat gunstiger toestand: daar heeft men rechtbanken van koophandel, waar partijen in persoon kunnen verschijnenwaar de zaken ter stond zonder inachtneming van termijnen worden behandeld; waar eisch en tegenspraak geschieden in dezelfde terechtzittingwaar de uitspraak in den regel acht dagen na de verschijning van par tijen in rechten volgt; waar de kosten bovendien betrekkeljjk zeer gering zijn. Ook hier te lande bestonden eenmaal, vóór 1 October 1838, dergelijke rechtbanken; dat zij wer den opgeheven, moet zeker bevreemding wekken, als men ziet hoe groot nut zij in het buitenland stichtenmeer verwondering echter moet het wellicht baren dat zij in het tegenwoordige tijdperk van zucht tot vereenvoudiging der rechtspraak niet weder werden ingevoerd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gra- venhage deed dan ook naar onze bescheiden meening een flinken stap in de goede richting door zich tot den Minister van Justitie te wenden met het ver zoek de rechtbanken van Koophandel hier te lande weder in te voeren. Na in haar adres te hebben gewezen op het he ling, dat de handel heeft hij goed en goedkoop recht, twee vereischten die in Nederland ten eenen- male ontbreken, herinnert zij er aan dat men zoo dra het zaken geldt van eenig belang, die niet meer bij het kantongerecht worden aangebracht, de toe vlucht moet nemen tot een procureur; dat ook de tegenpartij procureur kan stellendat ieder der par tijen pleidooi kan vragen en wederzijdsche conclu- siën wisselen met aanneming der termijnen, bij de wet voorgeschrevendat de gedaagde van den vreem deling, eischer zijnde, zekerheid kan vorderen, waarop vooraf en afzonderlijk uitspraak moet worden ge daan. Met een en ander verloopen in den regel maanden, voordat er, zelfs in eersten aanleg, een uitspraak kan volgen. Yerklaart zich de schuldenaar failliet, voordat een tegen hem verkregen vonnis kan worden geëxecuteerd, dau kan de eischende crediteur niet bij preferentie de kosten op hem ver halen en is hij voor die kosten slechts concurrent. Ons dunkt, de laugwijligheid der tegenwoordige wijze van procedeeren is hier duidelijk genoeg in het licht gesteld. Stippen wjj nog aan, dat de Haagsche Kamer van Koophandel en Fabrieken nog de aandacht vestigt op de ongunstige conditie, waarin onder de thans vigeerende procedure de meergegoede gedaagde verkeert tegenover den onver- mogenden eischer, die de vergunning heeft verkre gen om gratis te procedeeren en op wien eerstge noemde bij voor hem gunstigen uitslag toch de kos ten niet kan verhalen. Ziedaar in hoofdtrekken den inhoud van het adres. Wij willen daaraan nog de volgende opmerking toe voegen. In den laatsten tijd heeft men van verschil lende zijden twijfel uitgedrukt aan het nut en de reden van bestaan van lichamen als de Kamers van Koophandel. Ons dunkt, dat meergemeld adres, waarin zoo duidelijk op een voor den handel hoogst nadeeligen toestand wordt gewezen, het sprekend bewijs levert dat er voor dergelijke corporaties, mits zij hare roeping en de behoeften van haren tijd goed begrijpeu, nog wel wat nuttigs te doen valt. Het zou in dit geval dan ook zeker gewen scht zijn dat de meerderheid der Kamers Yan Koophandel en Fabrieken in ons land haar adhaesie betuigde aan het belangrijk adres harer Haagsche zuster. LEIOEX, O Augustus. Yoor de hoeveelste maal en door hoevelen is niet reeds gewezen op de gebrekkige wijze waarop de postdienst hier te lande is ingericht, met name wat het brievenvervoer betreft. Tal van gelegenheden worden er ongebruikt gelaten, terwijl men zich wel met de uniformpetten der brievenbestellers bemoeit; bet hoorntje o. a. op de nieuwe petten moest door een van ander model vervangen worden. Zou men der hoofdadministratie inderdaad niet meer dankbaar zijn wanneer zij zich van deze klein geestigheden onthield, maar integendeel eens ferm de handen aan het werk sloeg om den inwendigen dienst zeiven te verbeteren! De kleinere gemeenten konden met hare stoomtrams daar mede van profi teered Men schijnt daaraan, althans voor hier in den omtrek, vooreerst nog niet te denken, hoewel de diensten toch reeds vrij geregeld gaan. Keulen en Aken zjjn echter niet op één dag ge bouwd en vóór men het nieuwe onderhanden neemt, dient men eerst het oude in orde te brengen. Wan neer zal men daartoe eindelijk overgaan! Reeds jaren bestaat - om slechts één voorbeeld te noemen - de gemeenschap per spoor tusschen Leiden en Rot terdam. Er rijden zelfs dagelijks van hier 15 treinen naar de tweede koopstad des lands. En welk gebruik wordt daarvan door de koninklijke Nederlandsche brievenposterij gemaakt Een prachtig staaltje daarvan levert heden het Rott. Nbl., dat vóór een paar dagen een brief uit Leiden ontving, alhier per post bezorgd - blijkens de stempels - des namiddags tusschen 5 en 6 uren. Yijf a zes uren had die brief noodig om te Rot terdam te komenaan het postkantoor aldaar werd hij des avonds tusschen 10 en 12 uren afgestem peld en daar de laatste bestelling reeds was ge schied, eerst den volgenden morgen besteld. Dit had voorkomen kunnen worden wanneer ook van de andere treinen - en niet van slechts 5 in het geheel - gebruik gemaakt werd en een brief hier niet aan het postkantoor 4'/2 uur stil moest blijven liggen: niet omdat er geen gelegenheid voor ver zending was. Het antwoord op bovenbedoelden brief ging den dag daarna te Rotterdam op de post, blijkens de afstempeling tusschen 12 en 6 uren 's voormiddags. Die brief kwam - alweer blijkens de stempels - des avonds van dien dag tusschen 7 en 8 uren hier aan en had dus 14 uren noodig gehad om een weg. af te leggen, waarvoor men in dat tijdsverloop niet minder dan elfmaal gelegenheid zou hebben gevon den per spoor. Mocht zulk een toestand nog wel één etmaal blijven voortduren, en dit terwijl de posterij den Staat - die het monopolie van het brievenvervoer aan zich behoudt - jaarlijks een aanzienlijke som oplevert Het zou volstrekt geen weelde zijn, wanneer de afzenders of geadresseerden een weinig meer zeker heid haddon om hunne correspondentie op een meer bepaalden tijd bezorgd te zien. Zij hebben er zelfs recht op. Het standbeeld van Yan der Werf, de vorige week in de fabriek van de heeren Enthoven Co. te 's-Hage gegoten, is thans geheel van den vorm ontdaaD. Daarbij is gebleken dat het geheele werk met den besten uitslag bekroond is. Voordat de Algemeene Synode in hare 16de zitting het voorstel aannam, om aan gemeenten met rijke diaconie- en arme kerkefondsen, onder de nood zakelijke waarborgen dat de noodige hulp aan be- hoeftigen is verleend, recht te geven uit batige saldo's de kerkekas te steunen, verwierp zij een ander voor stel van wijdere strekking. Het laatste wilde de mogelijkheid openen, om, waar zoowel diaconie- als kerkefondsen hun batige saldo's niet konden ge bruiken, dio voor andere noodlijdende gemeenten te kunnen aanwenden. Het reglement voor de diaconieën verbiedt dit thans, naar do meening van den voorstel ler geheel in strijd met het Christelijk beginsel, dat inzonderheid de huisgenooten mocht aanbevelen, maar het weldoen aan allen op den voorgrond stelt. Met alle waardeering van de bedoeling was de Synode van oordeel, dat het voorstel tot wijziging van de bestemming der diaconiefondsen van zoo groot ge wicht was, dat het in ieder geval op zich zelf moest blijven staan en afgescheiden blijven van het geen nu was voorgesteld, om do plaatselijke kerkekas te hulp te komen. Na uitvoerig debat werd in de 17de zitting afge wezen het voorstel van de classicale vergadering

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1