Pi". 6587. Dinsdag 9 Augustus. A0. 1881. Deze Conrant wordt dagelijis^met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Zaterdag 6 Aug. LEIDSCH UadMoaHMM PEIJ8 DEZBB COURANT: Tooi Leiden per 8 meende».1.1ft. France per post.1 A(X Aftonderipke Noaman. DAGBLAD. PRIJS DEB ADYERTENTIENi Tm 18 («geil....LOL Iedere regel meer<M7fc Grooier» lettere mar pUatsrsimU. LEIDEN, 8 Augustus. In de maand Juli zijn binnen deze ge- meento geboren 118 kinderen, als60 zoons en 58 dochters, waaronder zijn begrepen 6 tweelingge boorten; overleden 113 personen, als: 17 mannen, 19 vrouwen, 17 zoons en 30 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 3; gehuwd 27 paren. Den geheelen dag maakten tal van Leide- naars gisteren van den stoomtram gebruik om aan het Katwijkscho zeestrand een bezoek te brengen of er een verfrisschend bad te nemen. Erheerschte dan ook een buitengewone levendigheid, zelfs tot den laten avond, daar de treinen natuurlijk niet in de mogelijkheid waren al de bezoekers te gelijk weer naar hier terug te voeren. De kruising der lijn buiten de voorm. Rijns- burgsche poort met de Hollandsche spoorbaan ge schiedt zonder eenige stoornis; terwijl ook de moeielijkheden, die zich vroeger hier en daar op de lijn voordeden, geheel schijnen overwonnen te zijn. De dienst gaat nu zijn geregelden gang, zeer ton gerieve van het reizend publiek. Minder geriefelijk, zelfs aanstootelijk was echter hetgeen waarvan we gisteravond getuigen waren - zoodat de inzender ons ten goede zal honden wan neer we zijn schrijven dienaangaande niet opnemen Op den tram die bij halfnegen naar Leiden terug ging, bevond zich ook een oud moedertje, dat «en kind, waarschijnlijk haar kleinkind, bij zich had; ze was uit onwetendheid op een balkon lsto klasse terecht gekomen. Financieel viel haar dit natuurlijk tegen en in de afd. 2de klasse was geen plaats meer, toen de trein zou vertrekken. Wij dachten nu dat de heer S., controleur, ons moedertje op de hoogte en in antwoord op hare vragen gerust zou gesteld hebben. Evengoed als wjj, wist toch hij ook dat er na dezen trein min stens nog één naar Leiden ging en dat de prijs daarvan niet alleen niet het dubbele kostte, maar zelfs geen cent duurder was. Het is ons daarom een raadsel waarom hij er een genoegen in scheen te yinden hot moedertje met juist tegenovergestelde «dichtingen vrees aan te jagen. Te zijner informatie diene echter dat beiden, vrouw en kind, ieder tegen betaling van het gewone tarief, ongeveer een uur later Katwijk konden verlaten maar tevens ook dat hij, door zoo te handelen, niet alleen het publiek aanstoot geeft, maar ook alles behalve de belangen der Maatschappij behartigt., welker directie juist al het mogelijke in het werk stelt om den reizigers onaangenaamheden te sparen. Misschien dat de controleur S. wat lichter over het gebeurde heenstapt. Wij niet. Wij achten het zelfs van belang genoeg er in het openbaar melding van te makenzoo mogeljjk om een kwaal in hare geboorte te stuiten. Zjjne handeling komt niet te pas - allerminst tegen bejaarde lieden, die integendeel in de eerste plaats hulp of bijstand noodig hebben. Ds. H. F. W. Grottendieck, predikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Groningen, heeft voor de eer der nominatie te Leiden bedankt. Het muziekcorps der dd. schutterij alhier zal Woensdag-avond a. s. op Zomerzorg een - buiten gewoon - concert geven. De nitnoodigingen tot bij woning daarvan gaan uit van den lsten luit.-ad- judant met den personeelen rang van kapitein, den heer P. F. Rollandet. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten in de maand Juni jl. was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners: Amsterdam 24.4, Arnhem 15.4, Dordrecht 23.4, Den Haag 21.9, Groningen 21.7, Haarlem 19.5, Den Bosch 22.9, Leeuwarden 15, Leiden 26.8, Maastricht 28.3, Rotterdam 20.9, Utrecht 26.3. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partjjen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 38, f 2®, /4en/r2.05; de laagste f 38, f 20, f 4 en f 2. Bij de Ned.-Herv. gemeente te Aarlanderveen is beroepen ds. J. H. Wensink te Weesp, en bij de Ned.-Herv. gemeente te Enter ds. L. J. Yan Apeldoorn te Benthuizen. Yoor predikant bij de Herv. gemeente te Nieuw-Yennep is het volgende zestal opgemaakt: dd. Bervoets te Yeenendaal, Rignalda te Oldebroek, Lazonder te Zegveld, Yan Spall te Leimuiden, Gewin te Renkum en Bartstra te Wassenaar. Tot hoofd der school te Alkemade is benoemd de heer C. Klok. De gemeenterekening van Haarlemmermeer over 1880 bedraagt in ontvang f 79,766.54y2 en in uitgaaf f 72,982.65, alzoo een batig slot opleve rende van f 6783.89'/2. Het Vad. verneemt dat de benoeming van een minister van financiën binnen enkele dagen kan verwacht worden. De geruchten van verdere ver anderingen in het ministerie bevestigen zich tot heden niet. Door d«n minister van financiën is bepaald dat in het jaar 1881 kunnen worden aangesteld vijftien surnumerairs der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen; dat tegen het einde van dat jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen hot bij koninklijk besluit van 13 Jan. 1880 omschreven vergelijkend examen, en dat de verzoekschriften om tot dat examen te worden toegelaten vóór of uiterlijk op den lsten October a. s. bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen, vergezeld van de stukken, bij art. 5 van voornoemd besluit bedoeld. Met machtiging des KoniDgs heeft de minister van oorlog bepaald dat, aangezien zich bij het lste rogiment inf. te Leeuwarden vele gevallen van rood vonk voordoen, dat regiment geen deel zal nemen aan de manoeuvres der 2de divisie, in het laatst van Aug. en het begin van September te houden. Die manoeuvres zullen echter toch voortgang hebben, daar alsnu vier bataljons van het 5do regiment inf. (welk regiment eveneens deel van de 2de divisie uitmaakt, doch aanvankelijk aan de manoeuvres geen deel zeude nemen) de vroeger aangewezen bataljons van het lste regiment zullen vervangen. In de 15de zitting der Algemeene Synode werd behandeld het rapport van de commissie omtrent het voorstel van de classicale vergadering van Nijmegen tot aanvulling van art. 21 van het reglement voor de diaconieën, dat voorschriften geeft omtrent be legging van diaconicfondsen en verbiedt die, zonder voorafgaande goedkeuring van het classicaal bestuur, op een andere wijze te doen dan door inschrijving op eon der grootboeken van de nationale schuld. De classicale vergadering vaji Nijmegen wenschte dat die belegging, ook zonder die voorafgaande machtiging, in dringende gevallen zou kunnen ge schieden door het nemen van eerste hypotheken op landerijen of aankoop van onroerende goederen, onder voldoenden waarborg, dat een en ander tot voordeel van de diaconiefondsen komen moest. De commissie was van gevoelen dat althans het kunnen neme» van eerste hypotheken in aanmerking moest komen. De Synode vond echter geen genoegzamen grond tot wijziging van de bepaling, ook niet in dien zin, di.w zij, naar haar gevoelen, ia het belang van de diaco.niefondsen niet te streng kon gehand haafd worden. Anders was haar oordeel, in de 16de zitting uit gesproken, omtreiAt aanvulling van artt. 22 van hetzelfde reglement. Met het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Lvabarg, ondersteund door de classicale vergaderingen van het ressort en die van Brielle, wenschten de rapporteur en de commissie, indien in gemeenten r jjke diaconiefondsen zijn, zonder dat er leden worden gevonden, die aan bedeeling behoefte hebben of wel wanneer in hun behoeften ruimschoots kan worden voorzien, zonder dat de inkomsten dier fondsen tot hun onmiddellijke bestem ming komen, die ook middellijk ten bate der gemeente te kunnen aanwenden, als de kerkekas der gemeente noodlijdend is en de gemeente daardoor, althans wat haar kerkelijke behoeften betreft, met onder gang bedreigd wordt. De Synode nam het voorstel aan, dat do diaconieën in dat geval, op voordracht van het classicaal bestuur en na goedkeuring van het prov. kerkbestuur, tekens niet voor langer dan één jaar, en niet dan na iSzage van den staat der diaconiekas en van de inkomsten gedurende de laatste 5 jaren van de kerkekas te hebben genomen, de kerkekas te hulp mogen komen. Uitdrukkelijk werd daarbjj op voorstel van een der leden bepaald dat ook moest blijken dat art. 7 van het reglement tot zijn recht was gekomen en ook aan de behoefte was voldaan van de armen, die, ofschoon behoorende tot de gemeente, geen lidmaten waren. Men leest in „de Tijd": Door HH. DD. HH. den aartsbisschop en de bis schoppen van Nederland is aan Z. H. den Paus het volgende schrijven verzonden, waarvan wij, naar het latijn, de vertaling mededeelen. Allerheiligste Vader "Wij ondergeteekenden, de aartsbisschop en de bisschoppen der Utrechtsche kerkprovincie, hebben met gioote droefheid en waarachtige verontwaar diging vernomen wat er bij de overbrenging van het lijk van Z. H. Pans Piua den IXden, zaliger en roemwaardiger gedachtenis, heeft plaats gehad. Ons scheen het bijna ongelooflijk, dat menschen2 die christenen en bewoners der Eeuwige stad ge noemd worden, zoozeer den aan de dooden vJr-. schuldigden eerbied zouden hebben vergeten, dat hun gedrag met dat van de in barbaarschheid ver zonken stammen kan worden gelijkgesteld. Maar wij betreuren niet alleen den smaad, Uw hoogverheven Yoorganger aangedaan. De glorie van dezen gestorvene wordt door de verachtelijke daad der levenden niet verminderd. Wat wij vooral ver afschuwen dat is de hoon, dien men tegen den Stoel van den H. Petrus en aan U, den Opvolger van Petrus, den Pfins der Apostelen en Christus' Stedehouder op aarde, heeft gepleegd. Zóó wordt het inderdaad openbaar, welke vrijheid, welke zelf standigheid, welke onafhankelijkheid vanUweï^i- Kgheid ook door pleehtig uitgevaardigde wetten gewaarborgd wordt! Wij nu zijn overtuigd, dat zij, die door deze schanddaden den Romeinschen naam der verach ting hebben prijsgegeven, geen ware .Romeinen zijn. Zij tech, die tot den echten en waérachtigen stam der Romeinen, den stam der Martelaren en Belijders behooren, zij behooren aan U, o allerhei ligste Yader, met hun geest en geheel hun hart. Ook nw vaderlijk hart zjj die overtuiging ten troost! Wij echter, die de gepleegde rechtsschennis plech tig verwerpen, wij met onze geestelijkheid en onze geloovigen, wjj bidden en smeeken van harte Onzen Heer Jezus Christus, dat Hij in Zijne barmhartig heid als der Roomsche Kerke bijstand en bevrjjding verschijne, dat Hij geve aan het onsterfelijk recht van den Roomschen Paus do zegepraal en aan U, o Allerheiligste Yader! de volheid der vrijheid, der onafhankelijkheid en der rust. •j- A. I. Schaepman, Aartsbisschop van Utrecht. f P. M. Snickers, Bisschop van Haarlem. f A. Godschalk, Bisschop van ,s-Hertogenbosch. f H. Van Beek, Bisschop van Breda. t J. A. Paredis, Bisschop van Boer mond.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1