If. 6586. A0. 1881. Maandag 8 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Bij het inheien van den proefpaal voor het stoomgemaal van den polder Willems bij Gonda had het volgende plaats. Terwijl men men het heien bezig was, schoof de paal er onderuit, waardoor het blok naar den grond vloog en de heiers, die het touw vasthielden, voor het meerendeel naar de hoogte getrokken werden. Toen zij het touw niet meer vast konden houden, vielen zij achtereenvol gens allen in het land. Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. Een beschonken persoon te Arnhem zocht hevige ruzie met zijne zuster, die bij te lijf wilde. Op haar hulpgeroep kwam een voorbijganger binnen, die van den dronkaard zulk een hevigen slag tegen de wang ontving dat zijn onderkakebeen geheel werd verbrijzeld. Wellicht zal de man maanden noodig hebben om te herstellen. Voor eenige dagen kwam te Rolandseck •een jong paar aan, dat zijn huwelijksreisje maakte. Na een wandeling zochten zij zich door een frisschen dronk te verkwikken, de jonge man klaagde echter weinige oogenblikken later over pijn in de borst, hij had een longontsteking opgeloopen, en was bijna onmiddellijk een lijk. De jonge weduwe keerde alleen naar hare woonplaats, het dorp Wolvega, terug, dat zij voor zes dagen zoo opgeruimd en vol hoop aan den arm van haar echtgenoot had verlaten. Het jonge paardje bestond uit den heer H. Witte veen, gemeente-secretaris van Weststel lingwerf, en mevr. Witteveen-Sickenga. Te Kerkrade is een kind van 14 maan- -den, dat eenige oogenblikken zonder opzicht was gelaten, in een kuip met water gevallen en ver dronken. Te Kleinrosselen bij Saarbrücken zijn verleden Zondag een aantal werklieden omgekomen, die zich ondanks verbod in de kolenmjjn aldaar hadden nedergelaten. De Zondag wordt namelijk ge bruikt om het samengestroomde water te verwijde ren en ten gevolge van eene nog niet opgehelderde vergissing sloeg de hijschbak in het water. De mannen poogden wel er uit te komen, maar opeens verhief zich de bak weder om met geweld opnieuw neder te smakken, zoodat de daaraan hangenden werden verpletterd. Negen hunner lijken zijn ge vonden. Eenige anderen werden meer of minder zwaar gewondéén slechts is er heelhuids afgekomen. De machinist is gevlucht. Een jeugdige schoone te Bloomington, in Maryland, heeft zich op zeer eigenaardige wijze gewroken over de trouweloosheid van haren minnaar, eersten machinist op een goederentrein. Dicht bij hare woning heeft de spoorbaan Baltimore Ohio een sterke helling en van deze omstandigheid heeft de vernuftige Marylandsche partij getrokken om zich een schitterende wraak te verschaffen. Terwijl een lange goederentrein, welke, zooals zij bij ervaring wist, door haar vroegeren minnaar bestuurd werd, in aantocht was, wierp zij over een aanzienlijke lengte van de hellende baan olie over de rails. Het uitwerksel van deze snelle daad was allervermake- lijkst. Hoe duchtig ook aangestookt waren de beide locomotieven bij lange na niet in staat de zwaar be laden wagens tegen de hoogte op te trekken, zoodat men weldra den machinist met het geheele trein personeel in de brandende hitte, door het werpen van zakken zand, druk bezig zag de rails weder bruikbaar te maken. Na eenige uren zwaren arbeid slaagden zij daarin eindelijk. Intusschen zat het jonge meisje rustig onder de veranda van hare woning naar het woelige tooneel te kijken, en luisterde met evenveel welgevallen naar de vloeken en verwen- schingen die den trouwelooze in menigte ontsnapten, als in vroegere dagen naar zijne teedere minne klachten. Bij het springen van den stoomketel te Peoria (Illinois) zijn 12 van de gewonden gestorven en men vreest dat nog S anderen aan hun wonden zullen bezwijken. Venezuela boogt op het bezit van 82,222 generaals, die deels in actieven dienst zijn, deels bij de reserve. De president Guzman Blanco alleen benoemde er zoowat 8000. Een der leeuwen in den „Jardin des Plantes" te Parijs maakte eergisteren in zijn hok vreeselijke sprongen en het schuim kwam hem uit den bek. Zijn bewaker slaagde er niet in hem tot bedaren te brengen; het arme dier was dol ge worden. Twee sshoten maakten een einde aan het leven van dat slachtoffer der cellulaire gevangenis. In het Oostenrijkseh gezantsohapsho- tel te Berlijn werd eergisternacht ingebroken. De dieven, dfe nog niet ontdekt zijn, stalen een bonten mantel van de gravin Szechenyi, eenige ridderorden en versierselen van den graaf maar beproefden te vergeefs een kast open te breken. Op een der bekoorlijke villa's te Join- ville-le-Pont, waarvan de eigenaar Dinsdag in het huwelijksbootje stapte, had bij die gelegenheid een zonderling voorval plaats. Vroolijk koutende trad de bruiloftsstoet onder de tonen van eene opwek kende muziek de eetzaal binnen, toen eensklaps een vreeselijk schouwspel de dames meest allen bewusteloos in de armen van hare cavaliers deed nederzijgen, terwijl deze zelf met van schrik be storven kaken en wijdgeopende oogen naar de zol dering staarden. Daar hing toch het lijk van den eersten bruidsjonker in zijn fijn lakensch pak en hagelwit linnen, met de roos nog in het knoopsgat, bewegingloos aan een koord te bengelen, terwijl het volle licht op zijn door den doodstrijd ver wrongen gelaatstrekken viel. Het jonge mensch dat op zulk een vreemde wijze zijne deelneming in de feestvreugde aan den dag legde, een neef van de bruid, is pas 19 jaren oud en behoort tot een zeer achtenswaardige familie. De oorzaak van zijn krank zinnige daad kwam spoedig voor den dag; in het champagneglas toch bij zijn gereedstaand couvert stak een briefje met de volgende woorden: „Ik maak een einde aan mijn leven omdat ik mijn nicht (het jonge bruidje) bemin, en ik niet kan verdragen haar aan een ander te zien toebehooren." Aan de schoolmeesters op de openbare scholen te Londen is het geoorloofd de leerlingen met hoogstens zes rottingslagen te straffen. Een hunner, die van deze ziine bevoegdheid gebruik ge maakt had, werd toen hij den volgenden keer het schoolgebouw verliet, door de moeder van den knaap opgewacht, die hem den mond aan bloed sloeg en zjjne kleeren scheurde. De rechter vergenoegde zich met haar echtgenoot getuigenis te laten afleggen van het doorgaande goed gedrag van zijne vrouw en merkte aan, dat hij het vreemd vond dat school meesters met de rotting mogen slaan, terwijl de overheid een knaap alleen slagen met eene roede van berkentwijgen als straf kan opleggen. Berichten uit Buenos-Ayres honden in dat uit het wrak van de „Doterel", dat thans ge broken is, nog 12 lijken, zijnde die van 2 officieren en 10 matrozen, boven water gebracht, en zes stuk ken geschut, eene mitrailleuse en eene hoeveelheid ammunitie terugbekomen zijn. Men houdt het nu voor zeker dat de ramp niet door eene ontploffing der stoomketels is veroorzaakt, daar die in goeden staat bevonden zijn, doch men veronderstelt dat eene torpedo gedurende het laden zal ontploft zijn en de kruitkamer daardoor vuur gevat heeft. De nieuwe prefect van politie te Parijs schijnt de stad eens te willen zuiveren van al die heeren welke de straten 's avonds onveilig maken. Geregeld gaan 's nachts de agenten op drijfjacht uit en zelden komen zij met ledige handen thuis. Maan dag werd er weder een twintigtal aangehouden die er hun bijzonder werk van maakten de perso nen die 's avonds op de banken der boulevards in slaap waren geraakt, te plunderen. De bende was zoo goed ingericht, dat de leden geruimen tijd had den gewerkt, zonder dat de politie één van hen had knnnen aanhouden. Aan de Beurs te Berlijn in omloop ge brachte geruchten, als zou te St.-Petersburg de pest zijn uitgebroken en in verscheidene districten van Rusland de oogst mislukt zijn, worden in telegram men uit St.-Petersburg ten eenenmale ongegrond verklaard. BUITENLAND. Groot-Britanniê. In het Lagerhuis deelde gisteren de heer Hart- court mede dat Blaine p9r telegraaf berichtte, dat alle overheidspersonen in de Yereenigde Staten ijverig bezig zijn de schuldigen in het complot der helsche machines op te sporen; kosten noch moei ten zullen daarbij gespaard worden. Hij geloofde df een klein aantal personen er de hand in had. - D Dilke zeide dat Britsche onderdanen wegens hét bombardement van Sfax waarschijnlijk schade vergoeding van Frankrijk zullen eischen. V i De Magistraat van het politie-hof te Londen weigerde gisteren den inspecteur van politie Den ning op te roepen, zooals de heer Bradlaugh had gevraagd, wegens het aan hem gepleegd geweld bij zijne uitzetting uit het Huis der Gemeenten. Uit Durban wordt aan de „Standard" gemeld dat in Zoeloeland de strijdkrachten van John Dunn die van Sitimale hebben verslagen, waarbij laatst genoemde sneuvelde of op de vlucht ging. De op stand wordt nu als geëindigd beschouwd. Zwi tserlaml. In de laatste dagen, zoo schrijft men uit Genève, hebben in verschillende deelen van Zwitserland allerlei sommige reeds medegedeelde ongelukken, rampen en misdrijven plaats gehad, alles na de aardbeving van veertien dagen geleden, en een storm waarbij schade werd aangericht, tot een bedrag van 10 millioen fr. In het meer der vier kantons is eene boot omgeslagen, waarbij zeven man verdronken. Niet ver van daar heeft een boer zijn waanzinni gen broeder vermoord door hem in gezegd meer te werpen. Op het meer Constanz hebben drie Duit- sche toeristen, mede ten gevolge van het omslaan hunner boot, het leven verloren. Drie jonge dames, die in de Aar baadden, zijn door den sterken stroom medegesleept en verdronken. In het Bielermeer is een jonkman verdronken en een aantal personen hebben het leven verloren, door den bliksem, zon nesteek of vallende boomen getroffen. Bij den vermel den storm is een reusachtig standbeeld van Helvetia ter eere van een schietwedstrijd te Freiburg opge richt, omgewaaid en twee leden der commissie van ontvangst werden door nederstortende planken ga- troffen, zoodat een op de plaats dood bleef en de ander zwaar gekwetst werd. Op denzelfden dag werd op eene openbare wandelplaats, de Bramgar- ten, te Bern het lijk eener jonge dame van eene hoogst achtenswaardige familie aldaar gevonden, zonder dat men tot nu toe eenig spoor van den moor denaar heeft kunnen ontdekken. Eenige dagen vroe ger waren een aantal krankzinnige misdadigers uit de gevangenis van Unterwalden, die men had laten uitgaan, gevlucht, en zij zijn nog niet gegrepen. Daar eenigen hunner verscheidene moorden hadden gepleegd, begrijpt men de algemeene ontsteltenis. De ingezetenen wagen zich niet dan gewapend bui ten en nemen allerlei voorzorgsmaatregelen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1