N°. 65SG. Maandag 8 Augustus. A0. I SS 1 Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven tkt Eerste Blad. j de pers. In de zaal was een tropee, waarbij het LEIDSCH •- ■•.■„v.. PBIJS DEZEB COUBANT: Teor Leiden p«r 8 maanden.l.Hk Franco per post.L4(X AfzandcrlvjVe Nommen..a 0.83b DAGBLAD. ss« PBIJS DEB ADYERTESTIENi Van 18 rejcts.1.(76. Iedere regel meera 0.171* Grootere letten naar plaatsruimte. Dit Noitimer bestaat uit TWEE BLADEN. STADS-BEBICHTEN. De Burgemeester, Hoofd vao het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter keunis vau de ingezetenen dat door hen op heden aan den ontvanger der cfirectc belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 5dcn Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, Wijk 4, van den dienst 1881/82, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet epaalden oet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 6 Augustus 1881. DE KANTER. LEIDElt, 6 Augustus. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan F. M. G. Harting verleend eervol ontslag, is tor benoeming van een 3den onderwijzer aan de openbare school der 4de kl. N°. 2, op een jaarwedde van 550, de volgende voordracht opgemaakt: J. G. Marles, tijdelijk belast met de werkzaamheden van 3den onderwijzer aan een der scholen der 3de kl.N. H. Ten Holt, kweekeliDg alhier, en A. Neter, kweekeling te Middelburg. B. en Ws. adviseeren gunstig op het verzoek van den heer T. Doornhos, om eervol ontslag als ambtenaar belast met het toezicht op de richtige invordering der hondenbelasting. In de maand Juli bedroeg de lichtsterkte van het gas alhier: gemiddelde waarde 17.19, grootste waarde 18.11 en kleinste waarde 16.21 kaarsen. Met genoegen mogen we moaedeelen dat de nieuwe stedelijke muzioktent niet voorgoed of' voor langen tijd op de stadstimmerwerf zal opgeborgen blijven. Ze is zóó ingericht dat ze gemakkelijk spoedig kan worden opgesteld en weder uit elkaar genomen. Hot plan bestaat om dit meermalen te doen en er dan volksconcerten in te doen geven. Men wenscht echter zoolang mogelijk in het bezit er van te blijven, en daartoe wordt het beter geacht haar op de werf te bewaren dan op de Ruïne te I laten staan, waar ze voor de jeugd wel eens een punt van al te gezellige bijeenkomsten kon worden. Wederom een goedo tijding! Evenals enkele vorige jaren zal do geheele Koninklijke Militaire Kapel der grenadiers en jagers zich op Zomerzorg doen hooren, althans wanneer do deelneming onzer stadgenooten daartoe voldoende zal blijken te zijn. Wie zou daaraan echter durven twijfelen! Zou men hier het uitstekend en voor Leiden te zeldzaam aangeboden kunstgenot, dat elders zoo gretig wordt ontvangen, versmaden? Daartoe heeft onze stad ook op muzikaal gebied nog een te goeden naam. En bovendien bestaat er reden te meer - in het bij zonder voor de inteekenaars op de Zomerconcerten - om zijne belangstelling niet te onthouden, daar dit buitengewoon concert zal gegeven worden ten voor- dee'e van het zieken- en ondersteuningsfonds On derlinge Hulp". Er is dus ook een liefdadig doel aan verbonden. Daarom prijken de inteekenlijsten spoedig met tal van hanckteekeningen Het was gisteren juist 50 jaren geleden dat de Leidsche student Beeckman sneuvelde in den strijd tegen de Belgen. Aan zijn gedenksteen in de Pieterskerk alhier werd het metalen kruis gehecht, hetwelk voor hem bestemd zou zijn geweest. Een vreemdeling, W. B. genaamd, gisteravond I op de openbare straat alhier in ziekelijken toestand I door de politie aangetroffen, werd op zijn verzoek 3 naar een logement overgebracht. Vóórdat een ge- :i neeskundige was gevonden, om den lijder te onder zoeken en desnoods zijne overbrenging naar het academisch ziekenhuis voor te schrijven, bezweek 7 deze, zoodat de heer D., bij zijn verschijnen ter plaatse, niet anders dan den dood kon canstatee- ren. Volgens het gevoelen van dezen geneeskundige moet de oorzaak van het ©verlijden aan een beroerte i toegeschreven worden. Op de hoogte van de Watersteegsbrug is heden- namiddag omstreeks halftwee P. L., 22 a 23 jaren oud, door een toeval getroffen. Een brugwachter - tevens agent van politie - verleende den man hulp en bracht hem, nadat hij bijgekomen was, naar zijne woning over. Op „Rhvnzigt" werden deze week 898 baden j door heeren en 125 door dames genomen. De tem peratuur van het Rijnwater was 21 a 22° Celsius. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3963 volwassen personen en van 49 kinderen. Do Staatscourant van heden bevat de konink lijk goedgekeurde statuten van do naamloozo ven nootschap „do Leidsche Zoutkeet." De minister van justitie, mr. A. E. J. Mod derman, is voor eenige dagen naar het buitenland vertrokken. In de 15de zitting der Alg. Syn. werd rapport uit gebracht omtrent voorstellen van de class, verg. van Eindhoven en van den heer K. G. F. W. Ham, pred. te Boskoop, om gelegenheid te openen tot het herzien van uitspraken, die met „recht en zedelijk heid" in strijd zijn, door „onwetendheid of partijzucht" werden geveld en die volgons de bestaande regle menten niet voor herziening vatbaar zijn. Kon de rapportcerende commissie het jammerlijk feit niet ontkennen dat er van dergelijke voorstellen sprake kan zijD, zij was van oordeel, dat ook nu maat regelen daartegen konden genomen worden, en dat, waar dit niet mogelijk was, het voorstel van den heer Bruna, te dezer zake ingediend, do voorkeur verdient. Het rapport zal ter visie gelogd en in nadere be handeling genomen worden. Hetzelfde werd besloten omtrent het rapport aan gaande het voorstel van de classicale vergadering van Leiden, om, waar predikantsvacaturen zijn, in plaats van ieder dienstdoend predikant een ouderling af te vaardigen. Tot secundi van leden der synodale commissie werden gekozen de predikanten C. F. Zeeman, te Zonnemaire, en dr. W. F. C. J. Yan Heel, te Roer mond, do ouderlingen mr. J. P. Korteweg, te 's-IIertogenbosch, en jhr. mr. Schuurbeque Boeije, te Zierikzee; tot secundus van den secretaris werd benoemd dr. II. J. E. Van Hoorn, pred. te Hoorn. Tot het algemeen college van toezicht op het be heer werd afgevaardigd do heer G. Bruna, pred. te Hasselt, als lid, met dr. J. Douwes, pred. te Leens, als secundus. Door den raad der gemeente Hazerswoude is de rekening dier gemeente voorloopig vastgesteld in ontvang op ƒ20,020.68 en in uitgaaf op 17,506.27s, en alzoo met een batig saldo van 2514.40s. Jhr. II. C. A. Vcr-IIuëll, die reeds geruimen tijd lijdende was, is thans zeer ernstig ongesteld. Zijn toestand is zeer zorglijk en de lijder zeer zwak. Aan het feestmaal in het Park te Amsterdam namen ongeveer 135 personen deel. De vice-admi- raal De Casombroot deelde mede dat Prins Frede- rik tot zijn leedwezen verhinderd was het feest maal bij te wonen. Onder de aanwezigen waren do generaals Yerspijck, Wiggers van Kerchem en Camp. De eerste feestdronk werd door den vico-admiraal De Casembroot op den Koning ingesteld. Do vice- admiraal Geerling dronk op de Koningin; de vice- admiraal Uhlenbeek op den Prins van Oranje; kolonel Wichers op Prins Frederik; schout-bij-nacht Yan de Velde op de mannen van Doggersbank, vice-admiraal De Yrios op de Nederlandsche vlag, generaal Camp op marine, vice-admiraal Do Haes op leger en schutterij, de heer Hovy, kamerheer de3 Konings, oud.-off. van 1830, op het O.-I. leger, schout-bij-nacht Escher op do gemeente Amsterdam de heer Oudenhoven, inspecteur geneesk. dienst der zeemacht, op de koloniën, de heer Jeekel op de Kweekschsol van Zeevaart, de heer Yan Leent op portret van Zoutman en voorstellingen van den slag van Doggersbank waren aangebracht, ook wapenen, waaronder de sabel van Zoutman. Onder do feest vierenden was een kleinzoon van Zoutman en waren de heeren Franssen, afstammelingen van een der helden van Doggersbank. De vice-admiraal jhr. De Casembroot las vervolgens een brief van den Koning voor, waarin Z. M. den heer De Casembroot op droeg om namens Z. M. een hartelijken feestdronk in to stellen op de marine, wier roem Z. M. oven- zeer ter harte ging als de roem van het Nederl. en van het Ned. Ind. leger. De heer De C. stelde daarop dien dronk in. Onder het feestmaal ontving men verder een deputatie, die namens de Kw. v. Zv. bij monde van jhr. Hartsen, haar hulde bracht aan den Koning on aan do Ned. marine. Na het middagmaal vertoefden de gasten in den feesteljjk verlichten tuin van het Park, waar velen zich hadden vereenigd om van de keurige uitvoering van een uitgelezen programma der kapel van de grenadiers te genieten. In „Artis" zaten de reünisten van doKweekschool voor de Zeevaart aan den disch, en genoten na afloop do uitvoering door de kapel van Sonneman. De heer D. Yan Ketwich, president der reünie en voorzitter der tafel, bracht den eersten toost uit op don Koning, welke Z. M. per telegraaf werd over gebracht. De officieren dor dd. schutterij te 's-Bosch hebben besloten op 21 dezer feestelijk te herden ken den dag, waarop vóór 50 jaren de compagnie Bossche schutterij uit den tiendaagschen veldtocht aldaar terugkeerde, medebrengende vijf bij Hasselt op den vijand veroverde stukken geschut. Aan de overgeblevene strijders dier compagnie zal een feest maal en vauxhall worden aangeboden in de sociëteit Casino, tot bijwoning waarvan verschillende militaire en burger-autoriteiten zijn uitgenoodigd. Het stoomschip „KoniDg der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is Donderdag van Suez vertrokken; de „W. A. Scholten", van Rot terdam, is dien dag te Nieuw-York aangekomen; de „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, arri veerde denzelfden dag te Suez. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 1 Sopt. a. s. aan J. M. Brans, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen van do 2de klasse. In de hedonnamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, Do Fremery, Hartevelt, Brodius, Juta, Wilhelmy Damsté, DerckseD, Scheltema, Yerster, Cock, Donner, Zaalberg, Yan Heukelom, De Clercq, Goudsmit en Yan "Wensen. Afwezig met kennisgeving do heeren Driessen, Lo Poole en De Goejo. Wegens afwezigheid uit de stad van den secre taris, werd het secretariaat waargenomen door den heer Hartevelt, wethouder. Aan den burgemeester is door den Commissaris des Konings vergunning verleend om zich vrtn 10 tot 24 Augustus buiten de gemeente te mogen bevinden. Ingekomon is het adres van de leden der Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde alhier in zako de reeds medegedeelde beplanting der Ruïne. Door den heer S. A. Klaassen te Utrecht is ver gunning aangevraagd tot het mogen leggen van rails van Pietgijzenbrug tot den Noordwijkerhoek. Aan den taxateur der Stadsbank van Leening is een pensioen van f 750.83 verleend, berekend naar een jaarwedde van f 1325 en 24 dienstjanen. Deze zitting was alleen belegd naar aanleiding van het voorloopig rapport, uitgebracht door de com missie van deskundigen, welke de haar door den Raad gedane opdracht bereidwillig heeft aanvaard en reeds eergisteren aan de fabriek hare eerste ver-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1