huil hulde to bewijzen. Het plan is daarom opgevat 'om den artist Hesdag morgen, Zaterdag-avond, een schitterende serenade te brengen, aan welke hulde elko belangstellende en elk vereerder van den schil der zal kunnen meedoen. Afgekeurde, doch ook buiten dienst gestolde en verouderde kanonnen en mortieren zijn door het rijk in massa verkocht aan den heer Adolf Trier te Darmstadt. Yoor diens rekening wordt nu alles ver- eenigd te Dordrecht, van waar het verder zijne be stemming zal volgen. Men berekent dat met alle onkosten de heer T. ongeveer 5 cent per K.G. be taalt. Uit de meeste vuurmonden is nog geen schot gelost. Wie weet bij welken buitenlandschcn oorlog ze nu nog diensten zullen doen. Op de in de vorige week te Groningen gehouden vergadering van den Geneeskundigen Raad voor Fries land en Groningen werd door den inspecteur de aan dacht gevestigd op de onlangs verschenen uitgave van de Geneeskundige Wetten, met aanteekeningeD, bevattende de jurisprudentie tot den laatsten tijd, benevens koninklijke besluiten, ministeriëele beschik kingen, beslissingen van geneeskundige raden en aanschrijvingen van inspecteur en adjunct-inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht, door mr. S. Ctratama Hz., kantonrechter te Schoonhoven. Het stoomschip „Yoorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Napels; de „Rotterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft aan den heer J. Geesink, agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, de betrekking opgedragen van rijks-commissaris voor de geldleening van 3,000,000, die ingevolge art. 2 der bij de wet van 20 December 1879 (Staatsblad n°. 222) bekrachtigde overeenkomst doer do Neder- landsche Zuid-Oosterspoorweg-Maatschappjj onder waarborg van den Staat kan worden aangegaan; - benoemd tot notaris binnen het arr. 's-IIertogen- bosch, tor standplaats de gemeente Heeze, F. X. H. Schrijvers, cand.-notaris te 's-Hertogenboschtot notaris binnen het arr. Assen, ter standplaats de gem. Gieten, G. Ten Raa, cand.-notaris te Staphorst; tot notaris binnen het arr. Middelburg: ter stand plaats de gem. Zuidzande, J. Lansen Crohin, cand.- notaris te Sluis; ter standplaats de gem. Hontenisse, mr. A. C. B. Thomaes, cand.-notaris en advocaat te Hoofdplaat; - met 1 Sept. a. s. aan de leeraren aan 's-Rijks veeartsenijschool te Utrecht F. C. Hek- meyer, G. J. Hengeveld en dr. J. R. E. Van Laer eervol ontslag verleend, aan de beide eersten op hun daartoe gedaan verzoek, en met 20 September d. a. v. aan dr. C. A. Pekelharing, wegens zijne benoeming tot hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht; tot leeraren aan die school benoemd, met ingang van 1 Sept. 1881M. H. J. P. Thomassen, aan wien tevens eervol ontslag is verleend uit zijne be trekking bij het veeartsenijkuudig staatstoezicht; D. F. Yan Esveld, militair paardenarts der 2de kl. aan de Kon. Mil. Acad, te Breda, en dr. J. D. v. d. Plaats, adsistent aan meergenoemde schoolen met ingang van 20 Sept. 1881dr. S. De Jager, adsistent voor de physiologie aan de Rijks-universiteit te Leiden; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Mep- pel benoemd: P. N. Van der Brugge, te's-Graven- hageD. B. Kievits, te UithoornG. W. Brons Middel, te Rotterdam; J. F. H. Weygers, te Meppel, en J. M. A. Kramps, thans leeraar aan do Kon. Milit. Academie te Breda; - tot off. van gez. 2de kl. bij hef personeel van don geneesk. dienst van het leger in N.-I., den student voor genoemden dienst (arts) G. A. Yan de Roemer; - ingetrokken het besluit waarbij benoemd is tot commissaris van politie te Zalt-Bom- mel C. F. Beek, thans hoofdinspecteur van politie te Dordrecht; en benoemd: tot commissaris van politie en commissaris van rijkspolitie te Amersfoort C. F. Beek voornoemd; en tot comm. van politie te Zalt-Bommel J. Terpstra, thans inspecteur van politie te Harlingen- met ingang van 1 September a. s. den telegrafist der 2de kl. bij de rijkstelegraaf B. H. Croon, op zijn verzoek, eervol ontslagen; dr. N. Beets, hoogleeraar te Utrecht, benoemd tot ver tegenwoordiger dor regeering op het van 31 Aug. tot en met 3 Sept. a. s. te Breda te houden XYIIIde Ned. taal- en letterkundig congres; benoemd bij het wapen dor genie tot lsten luit., do 2de luits. J. Grootenhuis en J. A. Nebbens Sterling, beiden van het wapen, eerstgenoemde gedetacheerd bjj het leger in Nederl. Indië; bepaald dat de rijks hoogere burgersch. met driejarigon cursus te Gouda, mot ingang van 1 Sept. 1881, tot eeno met vijfj. cursus zal worden uitgebreid, en met ingang van dien datum tot leeraar aan die school benoemd: dr. J. S. G. Glcuus, L. A. Hissink Jr., en A. F. Cremer. De 100ste verjaring van den zeeslag bij Dog- gersbank wordt heden in de hoofdstad feestelijk herdacht. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen wapperen de vlaggen en hedenavond zullen op verschillende plaatsen feestelijke bijeenkomsten i en muziekuitvoeringen worden gehouden. Op den dag zeiven bepaalde 't feest zich tot eene plechtigheid in de Kweekschool voor Zeevaart en op 's Rijks Werf. In eerstgenoemde stichting werd aan commissarissen van het fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst, namens 181 oud-kweekelingen der Kweekschool voor Zeevaart hier te lande en 76 oud-kweekelingen in Nederl.-Indië, aangeboden een som van f 4000 als beurs tot opleiding van een kweekeling aan de school. Do door den heer Grevenstuk fraai gecalligra- pheerde oorkonde van dit geschenk bevindt zich in een zeer schoon door den heer Colinet ontworpen en aan de Quellinusschool in notenboomhout ge beeldhouwd album, zïerlijk getooid met de zinne beelden der scheepvaart. Op het IJ prijkten dadelijk nadat de vlag op het dak van 's Rijks Werf was geheschen, alle schepen in den schoonsten vlaggetooi en werd door Zr. Ms. stoomschip „Alkmaar", dat met de ram- schepen „Buffel" en „Stier" op het IJ liggende is, een saluut van 18 kanonschoten gelost. Ook het wachtschip en het opleidingsschip vertoonden zich in hun opwekkendsten feestdos. Na de onthulling, na den herdoop van de „Kor- tenaer" in de „Doggersbank", sprak prof. Jorissen een feestrede uit, waarna men zich naar het déjeuner dinatoire in het Park begaf. Gemengd Nieuws. Zekere S. heeft gisteravond omstreeks 9 uren, ten gevolge eener verkeerde opvatting, de wed. S. aan de Nieuwe Beestenmarkt zoodanig met een stoel op het hoofd geslagen dat zij op dat lichaams deel een bloedende wond had bekomen, welke door den heer A. geneeskundig is behandeld. - Heden- namiddag omstreeks 2 uren viel een zesjarige jon gen, genaamd W. L., al spelende aan de Haven in het water, doch werd spoedig door een voorbjgan- ger gered. Op de Nieuw markt te Amsterdam ont stond om een geschil over al te duur gopoetste laarzen een gevecht tusschen een matroos en een schoenpootser. Yan beide kanten vielen harde klap pen, en ofschoon het matroosje niet recht nuchter meer was, wist hij den schoenpoetser, die werkelijk ongelijk had, dit ook krachtdadig te doen ondervinden. Toen do kloppartij evenwel tot een eind was gebracht en de partijen, gelijk dit gebruikelijk is in zulk een geval, hun toilet weder in orde brachten onder wederzijdsche toevoeging van allerlei uitgezochte be namingen, vloog de schoenpoetser den matroos weder onverwachts aan en beet hem in den neus. Daarin vond de politie aanleiding om den schoenpoetser te arresteeren. - Woensdag-avond is een schuitje, waarin drie Amsterdamsche knapen op het IJ aan 't varen waren, die zich met visschen wilden vermaken, om geslagen. De opvarenden verdronken. Hunne lijken werden een half uur later opgevischt. ggDrie soldaten, gedetacheerd op hetfort te Westervoort, hebben hunne wapenen beproefd op een oud man, die rustig zijn weg ging. Zij staken hem eer3t met do bajonet door wang en lip, en brachten hem daarna een sabelslag toe, die hem bloedende neer deed vallen. Er is een vervol ging tegen hen ingesteld. Een der gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden heeft, volgens de Z. Ct., zich wederom aan poging tot moord schuldig gemaakt. Ditmaal trof het den onderwijzer gedurende schooltijd. De medegevangenen hebben den toeleg doen mislukken, waarna spoedig genoegzame hulp kwam opdagen. Naar men zegt, was de gevangene gewapend met een groote schaar en een scherp mes. Twee Scheveningsche visschers geraak- ten aan het strand aan het vechten. In zjjne woede beet de een den ander een oor bijna af en verwondde zijn tegenstander ook aan het andere oor. - Te Oost- wolder-polder bij Winschoten had eergisteren hot volgende ongeluk plaats: Terwijl mon op het land voor den heer Geertsema bezig was met koolzaad dorschen, had de 20-jarige zoon van Lodewijk Mar tens te Ekamp het ongeluk onder het dorschblok te geraken, zoodat dit werktuig hem over het lijf ging. Hij werd op vreoselijke wijze verwond. De patiënt is naar het hospitaal te Groningen overge- i bracht. - Onder do gemeente Halsteren bij Bergen- j op-Zoom is een 12 M. hooge stelling omgeslagen waarop zich 4 metselaars bevonden. Deze werden ernstig gekwetst huiswaarts gebracht. - Te Buiksloot zijn twee huizen afgebrand. - Een 2-jarig kind is onder Steenwijkerwold van een stoel gevallen in een pot met kokende boonen en aan de gevolgen overleden. - Uit Mexico wordt bericht dat een vreese- lijke ontploffing plaats had in een kruitmagazijn te Mazatlan, waardoor 70 personen omkwamen. - Te Peoria (Illinois) kwamen 8 personen om bjj het springen van een stoomketel, terwijl velen gewond werden. - Te Avignon is de toreador Marius Delorme in een stierengevecht door een stier doodgetrapt. - In een mijn te Lourches zijn door een ontploffing 10 menschen gedood en 20 zwaar gewond. - Het dorp Yilleneuvo is bijna geheel door brand vernield. Yan de 35 huizen werden 21 geheel een prooi der vlammen. Het onheil wordt toegeschreven aan de onvoorzichtigheid van een kind. De schade is zeer aanzienlijk. In een huis te Cala (Pyrenees Orien- tales) waren familiebetrekkingen en vrienden, te zamen een tiental personen, om het sterfbed van een jongeling vereenigd, toen, juist terwijl de lijder op het punt stond den doodsnik to geven, eensklaps met een vreesolijk gekraak de zoldering instortte. De stervende werd geheel verpletterd en de omstan ders allen zwaar gekwetst. Parijs heeft reeds eene algemeene be kendheid wegens de vele zelfmoorden die er plaats hebben; thans zal het ook bekend worden om de zelfmoorden die er op de publieke straat of in koffiehuizen en restaurants plaats hebben. Zondag werd er van niet minder dan vier personen aan gifte gedaan bij de politie; alle vier hadden zich op straat van kant gemaakt, drie door een kogel, de vierde door in het water te springen. Te Peoria (Illinois) zijn de Ier Patrick W. Crowe, do maker van de helsche machines, en een der redacteurs van O'Donovan Rossa's or gaan gearresteerd. Hij werd naar Chicago overge bracht. Dennis O'Hare zegt dat elk dier machines 300 dollars kostte. - Yolgens de „Daily News" weigort de regeering van "Washington mede te dee- len of de Russische regeering een aanvraag heeft gedaan tot uitlevering van Hartmann; maar de regeering zegt, niet te willen dulden dat Amerika een schuilplaats voor moordenaars worde. Indien Hartmann menschenmoord beproefd heeft, dan is hij schuldig aan moord, onverschillig of hij tot zijn slachtoffer den keizer van Rusland gekozen heeft dan wel een gewoon burger. Men leidt uit deze uitingen van de regeering af, dat Amerika besloten is Hartmann uit te leveren, indien de Russische regeering zijn identiteit bewijst. De „Union Marseillaise" (het bankiers huis Vincent te Marseille) heeft hare betalingen gestaakt; het passief is ll/j millioen fr. - Myers, de bekende directeur van het „Cirque Américain" te Parijs, is failliet verklaard. Een jeugdig krankzinnige, die zich voor eenige maanden, in het opera-gebouw te Parijs en wel midden onder de voorstelling, met een revol ver voor het hoofd schoot, is niet alleen geheel her steld, maar heeft thans zelfs, met grooten lof, can- didaats-examen in de letteren afgelegd. In de rue des Bonetaux te Nogent-sur- Marne heeft een verschrikkelijk onheil plaats gehad, dat wederom leert hoe gevaarlijke vijanden van kin deren zwijnen, zelfs in tammen toestand, zjjn. Een dienstbode die het vee op stal ging voeren, had niet opgemerkt hoe een tweejarig meisje haar gevolgd en, ongelukkig, in den etensbak van een varken ge vallen was. De meid ging, zonder iets kwaads te vermoeden, water halen en vond bij haren terugkeer het ongure dier druk bezig met de ongelukkige kleine te verslinden. De buik en een gedeelte van de beentjes van het wicht, dat zelfs geen tijd had gehad een hulpkreet uit te brengen, waren reeds verdwenen, zoodat, niettegenstaande de spoedig aan gebrachte hulp, de dood onmiddellijk velgde. BUITENLAND. Duitschland. Sedert haar huwelijk met den baron Pavel-Ram mingen is prinses Frederik van Hanover in onmin met hare familie. De dood van haar kindje dom pelde de prinses in diepe droefheid en van Engelsche zijde werden pogingen gedaan haar met hare familie te verzoenen. Koningin Maria van Hanover was daartoe niet ongenegen, maar do hertog van Cum berland bleef hardnekkig en gaf te kennen dat juist een onttroonde dynastie mésalliances moet ver mijden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2