r. 6584. Vrijdag 5 Augustus. A". 1881. 1 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I Ms 1781 5 Augustus 1881. DAGBLAD. PRIJS DEZES COURANT: Tm Leidta p«r 8 ra««n iVnf Lit ifnect per pest.IR Afeaaterigks Nomnw». PRIJS DER ADVERTENTIES: 1—4 repta.LW Men regel meer0.171» G rcoter» ItUers sur pUitsmmt». In Neerlands hoofdstad zal op den dag yan mor gen een herinneringsfeest worden geyierd, dat terug wijst op een feit, dat een zoo belangrijke plaats op 1a lands geschiedrollen inneemt, dat het, nu eenmaal de 8toot tot de feestviering is gegeven, allerminst met stilzwijgen mag worden voorbijgegaan. En dat te minder, nu men yan sommige zijden op het gewicht yan dat feit wel het een en ander schijnt te willen afdingen. De zeeslag, die den 5den Augustus 1781 bij Dog- gersbank werd geleverd - zoo is er door enkelen beweerd - was geen zegepraal. Zij, die zoo spreken, geven blijk van weinig vaderlandsliefde door een schaduw te willen werpen op schier het eenige lichtpunt, waarop in de overigens weinig roemrijke dagen van vóór honderd jaar valt te wijzen. Laten zij, die den treurigen moed hebben zulk een wanklank te mengen in de vreugdetonen van het vadorlandsche feest, het bedenken dat zij zich daardoor scharen aan de zjjde der toenmalige vijanden van ons land, die ja zich de overwinning toeschre ven, doch ten bewijze daarvan geen ander zege- teeken wisten te toonen dan de vlag, die zij van een der boven water uitstekende bramstengen van het gezonken oorlogsfregat de „Holland" hadden neergehaald, een bodem, welks bemanning onder kapitein Salomon Dedel zich zoo dapper had geweerd, dat het schip niet meer boven water was te houden, ofschoon men het geschut over boord wierp, eu dat het scheepsvolk in den nacht, volgende op het ge vecht, op een adviesjacht moest worden overgehaald, daar het oorlogsvaartuig in de diepte begon weg te zinken. Mogen zij, wien het lust den roem van het voor geslacht te verkleinon, het ontkennen dat de Engel- schen na drie uren strijdens en herhaalde vruchte- looze pogingen om door de Hollandsche linie heen te slaan, afhielden, daar de vice-admiraal Hyde Parker, schoon de onversaagde schout-bij-nacht Johan Arnold Zoutman hem moedig bleef afwachten, geen lust scheen te gevoelen nogmaals tegen het Holland sche vlaggeschip op te komen en dan ook maar liever de wjjk nam naar de Engelsche kust. Licht dat zjj geen woord van hulde overhebben voor de nagedachtenis van kapitein Wolter Jan Gerrit baron Bentinck, die reeds in het begin van den strijd doodelijk werd gekwetst, doch met kloek moedige kalmte het bevel overgaf aan den tweeden kapitein van zijn bodem Lambert Bosch, die daarop het gevecht zoo dapper voortzette, dat hij na verloop van anderhalf uur zijn Engelschen tegenstander deed afdeinzen; doch een ander vijandelijk schip, hem dwars op zijde komende, gaf hem driemalen de volle laag, zoodat zijn bodem in brand vloog. Nadat het vuur was gebluscht, hield de wakkere kapitein Bosch moedig stand tegen drie Engelsche schepen, die zijn bodem genoegzaam tot een reddeloos wrak schoten. Wat eindelijk zullen zij aanvoeren tegen het feit dat de Hollandsche oorlogsvloot den 12den Augustus in Tessel binnenkwam met de aan hare hoede toe vertrouwde koopvaardjjschepen, die zij dus wel dege lijk had weten te beschermen? Doch vooral wanneer men den zeeslag van Dog- gersbank beschouwt met het oog op den toestand waarin de toenmalige republiek verkeerde, mag men dat gevecht veilig een zegepraal noemen, ook al kan wellicht geen van beide partijen zich de over winning toeschrijven. De dapperheid, in dat hard nekkige gevecht door bevelhebbers en zeelieden ten toon gespreid, herstelde althans voor het oogenblik het vertrouwen, dat maar al te zeer was geschokt. En geen wonderDe Republiek, in de vorige eeuw de eerste zeemogendheid der aarde, zag zich op een tijdstip, dat zjj zelve nauwelijks 20 linieschepen bezat, in een oorlog gewikkeld met het machtige Engeland, dat een vloot van bijna 300 oorlogssche pen in zee had, een oorlog - men weet het - die daarenboven ontstaan was ten gevolge van een ver boden handel in oorlogs- en scheepsbehoeften, door gewetenlooze kooplieden gedreven met de zich aan het Britsch gezag ontworstelende Yereenigde Staten van Noord-Amerika, gevoegd bij het beruchte plan van een handels- en vriendschapsverdrag tusschen genoemde Staten en de Republiek, dat den Engel schen noodlottigerwijze in handen Viel. Dat de onberekenbare schade, die de Republiek reeds in het eerste jaar van den oorlog had te lij den, zóó door het verlies van tal van koopvaardij schepen als van verscheiden belangrijke koloniën de algemeene ontevredenheid en moedeloosheid nog deed toenemen; dat de staatkundige partijen elkan der wederkeerig al die onheilen ten laste legden zonder dat daarmee het treurige feit kon worden te niet gedaandat leger en vloot beide even schro melijk waren verwaarloosd - het zjjn bekende daad zaken, doch die aan den vooravond van het eeuw feest van den slag bij Doggersbank nog wel eens in herinnering mogen worden gebracht om het des te duidelijker te doen uitkomen wat wij boven reeds zeiden, dat de zeestrijd onder Zoutman schier het eenige lichtpunt is, waarop in de overigens weinig roemrijke dagen van voor honderd jaar valt te wijzen. Aan dat wapenfeit ter zee, dat de dagen van een De Ruiter en Tromp in de herinnering terugriep, was het dan ook ongetwijfeld toe te schrijven dat Engeland zich nog in datzelfde jaar niet ongeneigd betoonde een billjjken vrede te sluiten met de Repu bliek. Dat die eerst geruimen tijd later en op vj^j ongunstige voorwaarden tot stand kwam, nadat Frankrijk op minder locale wijze met Engeland een afzonderlijk vredesverdrag had gesloten, is zeker evenmin aan den wakkeren Zoutman en de zijnen te wijten als de treurige waarheid dat de vloot der Republiek, hoewel belangrijk versterkt, zich verder in dien oorlog slechts door lauwe werkeloosheid onderscheidde. Reden te meer voorzeker om het wapenfeit der helden van Doggersbank, de eenige helden, waarvan de geschiedenis dier dagen heeft melding te maken, op den dag van morgen met warme erkentelijkheid en billijken trots te herdenken. LEIDEN, A Augustus. Na de eerste kennismaking onlangs met het tegenwoordige gezelschap van den heer Pflaging, was Zomerzorg gisteravond bij de opening der drie hier té geven soirees zeer goed bezet. Het bleek opnieuw dat in dit concert- en operettengezelschap een zelden beter geheel is bijeengegaard. Alle leden ondervonden warme en welverdiende blijken van waardeering. De wijze, waarop de heer Emil Borowsky reeds de vorige maal ons in „das Reich der Töne" verplaatste en beurtelings de beroemdste klassieke componisten de revue laat passeeren, verdient aller lof. De dwerg Diederich Ulpts is als aanvoerder der „Imitirten Tyroler" bijzonder vermakelijk; het dames- personeel is goed en met name verstaan Frl. Lina Ernst, miss Lilly met mr. Carlé de kunst oog en oor te streelen. Mysterieus, maar tevens niet minder hewonderingwekkend blijft de „Costum-Verwand- lungsscène" van den heer Charles Carlé en ook voor buitengewone kunstverrichtingen werd door het op treden van den jongleur Poldy Carlé zorggedragen. Bij dit alles wordt een ensemble aangeboden, dat in aardige operettes, die het opvoert, eenheid en rolvastheid ontwikkelt, zoomede een kostumeering en decoratief, die smaak aan frischheid paren- zoo dat het geenszins te verwonderen zal zijn als ook de soirees van heden en morgen tal van stadgenooten lokken. Z. M. heeft bij de dienstdoende schutterij te I Leiden benoemd: tot officier van gezondheid der 2de kl. a la suite dr. A. Nijkamp, thans 2den luit.; tot kapt. mr. W. D. Bosch en W. J. Suringar^ beiden thans lsten luit.; tot 1 sten luit. G. Sandifort, A. Sijthoff, J. P. Riedel, T. J. W. Exler en J. A. M. A. Grondhout, allen thane 2den luit.tot 2dejt luit. mr. J. S. D. Van Doorn, thans schutter. Langs de lijn LeidenKatwijk der Rijnland- sche Stoomtramweg-Maatschappij zijn in de maand Juli vervoerd 48,787 personen in 934 ritten met een ontvangst van 6598.60, tegen 36,186 personen in 788 ritten met een ontvangst van f 4750.35 in het tijdperk van 430 Juni. Van den dag der opening (4 Juni) tot op den laatsten der vorige maand werden dus in het geheel vervoerd 84,973 personen in 1722 ritten, en bedroeg de ontvangst 11,348.95. - De opbrengst per dag-kilometer was in Juni 20.70 en in Juli f 25.04, de gemiddelde per rit f 6.59 en per trein-kilometer f 0.77'/^ Met het stoomschip „Utrecht", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 6 Augustus a. 8. is be paald, wordt behalve naar Batavia ook eene brieven maal naar Padang gezonden. Voor den Gemeenteraad van Haarlemmermeer is gekozen de heer J. Y. Ran met 166 stemmen; de heer P. Koppes verkreeg 155 stemmen. Den Haag. Geel biljet. Uitgebracht 1693 stemmen. Gekozen de heer J. Stam met 879 stemmen. De heer W. A. Smit had 755 stemmen. De heerenW. A. Schroot en jhr. mr. J. F. Schourbeque Boeye hadden ieder 780 stemmen. Er werd één brieije meer in de bus gevonden dan het aantal gestemd hebbende kiezers, hetwelk invloed kan gehad beb- ben op den uitslag der stemming, zoodat een geheel vrije stemming zal moeten plaats hebben. Aarlanderveen. In plaats van den burgemeester, die hij zijne periodieke aftreding als raadslid voor de vernieuwing van zijn mandaat bedankt had, is hij de herstemming gekozen de heer M. Van Muis winkel. Reeuwijk. Gekozen de heer L. Kompier, met 61 stemmen; op den heer P. L. Stofberg werden 54 stemmen uitgebracht. Stompwijk. Gekozen de heeren A. Van der Akker en A. Haagen. Yeur. Gekozen de heer J. Van den Bosch. Door de directie van het begrafenisfonds „tot Nut van 't Algemeen", gevestigd te 's-Gravenhage, is goedgevonden en bepaald: 1*. om van af primo Augustus 1881 bij overljjden van loden boven de 18 jaren, die twee jaren of langer deelgenoot zijn geweest, onverschillig voor welke klasse ingeschre ven, hoven en behalve het bedrag der gewone uitkee- ring of begrafenis voor iedere klasse vastgesteld, eene premie van vijf gulden uit te koe ren; hiervan zijn echter uitgesloten die leden, wien ingevolge hunne akte reeds boven en behalve het bedrag der gewone uitkeering of begrafenis, eene toelage is toegekend- 2°. om met ingang van dienzelfden datum het traktement der boden cent te verhoogen, waardoor dit thans gebracht is «pi 1 cent per week van ieder lid. In de 13de zitting der Algemeene Synode werd een schrijven van de gemeente Hagesteyn naar aanleiding van een besluit van het prov. kerkb. van Zuid-Holland verwezen naar de Syn. commissie, om daarin naar bevind van zaken te handelen. Een bezwaarschrift van J. Van Noordam c. s., teBleis- wijk, tegen een gehouden stemming kon niet in behandeling worden genomen, daar het een eindbe slissing gold. Een schrijven van de classicale vergadering en van die van Harderwijk, afkeuring uitsprekende ever de uitspraak van het prov. kerkb. van Over- jjsel in zake Oberman, werd voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van een adres van de Vereeniging voor Godsdienstonderwijzers, om maat regelen te nemen, ten einde kweekelingen in staat

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1