Woensdag 3 Augustus. N°. 6582. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 136 tot 143 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH PRIJS DEZEB COURANT Toor Leiden per 8 main den.1.1& Franco per post.1A Ahooderlyke Nommera.®-®L DAGBLAD. SMI _L t 1 -LA-V-.- PRIJS DEB ADVERTENTIE»l Vat» 1—8 regeii...V..1.08. Iedere regel meer0,17^.' Grootere letten naar ptaatsraimte. 8TADS-BER1CHTEN. Door de firma Steiner C®. te Dordrecht is ver gunning verzocht tot het plaatsen voorloopig van vier zoogenaamde advertentiebanken. De commissie van fabricage, daaromtrent door B. en Ws. geboord, heeft tegen het verleenen van de gevraagde ver- inzonderheid de bestuurders der departementen van binnenlandsche zaken en van oorlog. De dragers van het Metalen Kruis hebben het bewezen - en het Hbl. brengt hun daarvoor op den gedenkdag van hun intocht in België hulde en dank - dat gunning geen bezwaar. Vermits daartegen bij B. en J de Hollander, als zijne geestdrift is opgewekt en vtt i. 11 tjJmrrtn m:in .3 Ir-» vrovofanrlinr wnrrlf rrnlnïrl nrnn De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter band gesteld het op den lsten Augustus jl. invorderbaar verklaard kohier van de personeele belasting, dienst 1881/82, van "Wijk 7, 8 en 9, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 2 Augustus 1SS1. DE KANTER. LEIDEN, 2 Augustus. Heden, de 23ste verjaardag van de Koningin - tevens de dag waarop vóór 50 jaar onze troepen de Belgische grenzen overtrokken en de tiendaagsche veldtocht een aanvang nam - wappert van openbare en particuliere gebouwen de vaderlandsche driekleur, werd door het garnizoen op het Schuttersveld een parade gehouden en speelde in den middag het «arillon. De heer Th. Doornbos, inspecteur van politie alhier, is in dezelfde functie benoemd te Amsterdam. Door de commissie van fabricage wordt voor gesteld om tot de aanschaffing van een 80-tal kachels over te gaan, benoodigd voor verschillende scholen en vertrekken van het raadhuis en alzoo de levering van kachels in huur te doen ophouden. Het komt B. en "Ws. voor dat door zoodanigen maatregel jaarlijks eene niet onaanzienlijke som zal worden bespaard, daar eene belangrijke uitgave voor huur on herstelling jaarlijks wordt vereischt, terwijl bij aanschaffing van nieuwe kachels in eigendom de vermeerdering der kosten van onderhoud niet meer zal bedragen dan 300 a f 400 per jaar. Zjj geven mitsdien in overweging hen te machtigen om de openbare aanbesteding van de levering van de benoodigde kachels in eigendom over te gaari, waar voor eene uitgave van f 2750 geraamd wordt. In verband met daarbij overgelegde rapporten van de Commissie van Toezicht en den inspecteur van het middelbaar onderwijs, en tevens met ver wijzing naar de stukken, die zjjn overgelegd bij het voorstel tot oprichting van eene hoogere burger school voor meisjes, behandeld in de zitting van 14 Juli 1879, geven B. en Ws., nu het blijkt dat de combinatie der beide vakken niet in het belang is van bet onderwijs, den raad in overweging tot een splitsing over te gaan en den heer A. E. O. "Was, leeraar in de wis-, natuur- en scheikunde, te be noemen tot leeraar in de wiskunde op een jaar wedde van f 1500, en den heer P. J. Dekkers tot leeraar in de natuur- en scheikunde op een jaar wedde van 1000. B. en "Ws. leggen aan den raad over een voor stel van curatoren der gemeente-instelling voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren, in verband met de wet van 28 Juni 1881 (Stsbld. n°. 107) tot wijziging van eenige artikelen van de wet op het hooger onderwijs, waarop door hen gunstig wordt geadviseerd, en waarvan do strekking uitbreiding van het personeel en regeling der colle gegelden. Bij aanneming van hot voorstel zullen de jaar]ijk8che kosten moeten worden geraamd op 11,250, terwijl do betrekkelijke post op de be grooting thans bedraagt f 5000. Op een voorstel van mej. Winkler, hoofd der school, tot het brengen van eenige veranderingen aan de lokalen en het aanschaffen van eenige tafels en banken, in de meisjesschool 2de kl., waarvoor een uitgave van f 430 gevorderd wordt, luidt het advies van B. en Ws. gunstig, evenals op dat van P. H. Voorhoeve tot het maken van eene uitloozing door do straat van de Hoogewoerd naar het riool in de St.-Joris8teeg. Ws. evenmin bedenkingen bestaan, geven zij in over weging aan de adressante tot wederopzeggens ver gunning te verleenen om vier zoogenaamde adver tentiebanken voor hare rekening te plaatsen, hetzij aan de verschillende ingangen der gemeente aan de Haag-, Utrechtsche-, Rijnsburger- en Zoeterwoudsche bruggen, hetzij op verschillende plaatsen binnen de gemeente, als op do Hoogstraat, de Beestenmarkt, de Haven en het Utrechtsche Veer, onder voorwaarde dat: 1°. de daarvoor verschuldigde rechten worden voldaan; 2°. het onderhoud der banken geschiede voor rekening van adressante, ten genoegen van B. en Ws., en 3°. geene gelden voor het gebruik worden gevorderd dan voor het plaatsen van ad- vertentiën. Gedurende do afgeloopen maand werden pee Leidschen tramweg vervoerd 55,120 personeD, en per Rijnlandschen stoomtram 48,781 personen in 930 ritten, d. i. ruim 52 per rit. De Haagsche corr. van de N. Gron. Crt. meldt dat a. 8. Donderdag in de fabriek van de heeren L. H. Enthoven Co. het standbeeld van Van der Werff zal worden gegoten. Bij de herstemming voor één lid van den gemeenteraad te Valkenburg zijn van do 38 stem gerechtigden 31 opgekomen. Op den heer H. Bin nendijk Dz. werden uitgebracht 20 stemmen, terwijl de heer P. De Wit Jz. er 11 op zich vereenigde, Gekozen is dus de heer H. Binnendijk Dz. De zeventigste geboortedag van den heer Th. Nieuwemhuisen, die ruim 43 jaren als genees-, heel- en verloskundige zich to Lisse en in den omtrek aller achting heeft verworven, werd Zondag herdacht. Den jubilaris werd bij die gelegenheid als aandenken een prachtig cadeau aangeboden en door het uitsteken van vlaggen toonde de geheele gemeente hare deelneming. In antwoord op de vraag van een „belang hebbende" wordt ons door onzen correspondent thans als zeker gemeld dat de bedoelde wedstrijd te Wonbrugge zal gehouden worden op Zaterdag 13 Augustus 1881, voor zeilvaartuigen des morgens te 10 uren op de Braassemermeer en Wijde-Aa en voor roeivaartuigen des namiddags te 3 uren op den Rijn nabij 's-Molenaarsbrug. De inschrijving tot deelneming zal moeten geschieden, schriftelijk, franco bij den secretaris van 't bestuur, den heer P. H. Schouten te Alpben, tot 11 Augustus 1881, zullende na dien tijd geene inschrijvingen meer worden aangenomen. De lste luitenants der inf. Staal, Van dc den, Van der Mandole en Mensing, de lste luit. der art. Van Hoogenhuyze en de lste luit.-ing. Onnen, allen gedetacheerd bij do 2de afd. der krijgsschool voor officieren te 's-Hage, werden gisteren voor een jaar gedetacheerd bij de aldaar in garnizoen liggende cavalerie en veld-art., ten einde practisch geoefend te worden bij andere wapens dan dat waartoe zij behooren. De kapt. der genie uit Oost-IndiëDumoulin, die eveneens de lessen aan bovengenoemde inrichting heeft gevolgd, keert binnenkort naar Indië terug. De luit.-generaal Vau der Heyden heeft namens den Koning de uitnoodiging ontvangen om heden middag op het Loo te komen dineeren. Aan dit gala diner zullen, buiten HH. MM., 40 gasten deelnemen. In een artikel met het opschrift „Vóór vijftig jaar" gedenkt het Handelsblad van heden met dankbaarheid het leger van 1831, waarin zij allen dienden, wier borst thans is versierd met het Me talen Kruis. Dit eereteeken bevat, meent het blad, eene ernstige les voor de staatslieden onzer dagen, mits die geestdrift verstandig wordt geleid, wan neer hij voldoende is geoefend en voorbereid, na verloop van korten tijd een uitmuntend soldaat wordt; dat een leger, samengesteld uit dergelijke mannen, zoogoed als in Duitschland of Frankrijk, zelfstandig en zonder bondgenooten, den geboorte grond kan verdedigen. Maar bij de vorderingen van de krijgswetenschap in dc laatste vjjftig jaren en bij de snellere wijze van oorlogvoering, mag men niet meer rekenen als in 1830—31 op acht maanden van voorbereiding tot oefening onzer schutterijen en tot volledige uitrusting van de krijgsmachten. Deug delijke organieke wetten tot samenstelling van het leger en van do schutterij -kunnen alléén in die be-- hoefte voorzien. Veel te lang reeds doen deze zich wachten. Twee jaar zijn weer bij het tegenwoordige kabinet verloopen en nog gaat geene enkele stem op in de Staten-Generaal, zoo min onder de mili-- taire als de niet-militaire leden, om te vragenhoe staat het met de regeling van eene aangelegenheid, welke in België, zooveel jonger dan ons koninkrijk, reeds veel verder is gevorderd? Eene gewijzigde groepeering van het leger alléén kan niet baten zoolang deugdelijke organische wetten ontbreken om de eijfers te bereiken, waarop de eenbeden zijn berekend. Nederland heeft het recht te eischen, dat ook in tijd van vollen vrede zjjne weerbaarheid zij verzekerd. Na vijftig jaar van ongestoorde rust, na eene uitgave van meer dan 600 millioen schatten ten behoeve van het krijgswezen, is dat doel nog niet bereikt. In de 10de zitting der Algemeene Synode werd rapport uitgebracht ten opzichte van ingezonden declaraties ter zake van tucht. Het schrijven van het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland aan do synodale commissie, om voor lichting ter zake van do pastoriegoederen te Tjalle- berd en rUngwirden, gaf aanleiding tot langdurig debat. Te Tjalleberd wordt slechts een deel der zeer belangrijke inkomsten der pastoriegoedoren aan den predikant uitgekeerd en waren de voorschriften ten aanzien van don ligger niet opgevolgd. Het Prov. Bestuur van Friesland had daarom approbatie van het uitgebrachte beroep geweigerd en de Synode was van oordeel, dat het daarin goed had gehandeld, en op den ingeslagen weg moest voortgaan. De heeren J. Douwes, pred. te Leens, en dr. C. G. Van Roekon, oud-ouderling te Haarlem, werden tot leden van de synodale commissie benoemd. Met hen stonden op de drietallen de hoeren I. P. Bruinwold Riedel, pred. te "Waaxens; G. J. Van Lakerveld, pred. te Helmond; mr. J. P. Korte weg, oud-ouderling te 's-Hertogenbosch, en J. A. E. Mus- quetier, ouderling te Roermond. In de 11de zitting werd een uitvoerig en uiterst nauwkeurig bewerkt verslag uitgebracht omtrent do examina van de candidaten tot den heiligen dienst. Merkwaardige bijzonderheden werden mede gedeeld: o. a. van een examen, dat onvermijdelijk tot afwijzing had moeten leiden en toch veel gerucht had gemaakt wegens het beweerde onrecht, dat den afgewezene zou zjjn aangedaan. Bedenkelijk kwam het der commissie voor, dat een „onvoldoend", zeifs voor een hoofdvak toegewezen, niet door afwijzing werd gevolgd. Het scheen daarenboven dat de maatstaf, bij de verschillende besturen gevolgd, ver- i schillend was. Met genoegen vernam de vergadering hetgeen de synod, commissie had gedaan in het be lang van de gemeente Blitterswjjk. Het was haar gebleken dat een misverstand don min. van finan ciën aanleiding had gegeven, om het verzoek dier

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1