2 Augustus. N\ 65S1. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering J van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DEZER COURANT: ftoï Leiden per 8 mMnden.J 1.10k Franco per post1.40. Afeonderijjlte Nofflmers.....6JEL PRIJS DER ADYERTENTIEHa Vu 1—6 rejeli......1.08. Iedere regel meera Q.17fc Sroolere UUen dut plaaUrnimU. LEIDEN, 1 Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederl. Oost-Indië, door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 6den Augustus a. s., des morgens te negen uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren zijn bezorgd. Aan het eindexamen der hoogore burgerscholen in Noord-Holland werd door al de leerlingen van de 5de klasse onzer hoogere burgerschool deelge nomen. Allen ontvingen het diploma, namelijk J. Van Aalst, II. E. Schouten, H. Rappard, J. C. Meyboom on J. W. Meerburg. Aan andere examens werd in dit jaar deelgenomen door de volgende leerlingen, die tevens het geluk had den te slagen, alsP. Tillema en H. R. Mac Gillavry voor de Koninklijke Militaire Academie, de eerste geplaatst voor de artillerie hier te lande, de tweede voor de artillerie O.-IndiëJ. Visser, P. De Jong on W. De Jong voor het mathematisch literarisch examen (voor aanstaande artsen en apothekers); P. L. Van der Harst voor machinist-leerling bij de marine en J. K. H. Hurrelbrinck voor surnumerair bij de exploitatie van staatsspoorwegen. De afzwering van Philips II werd gisteren is de Protestautsche kerkgebouwen alhier op godsdienstige wijze hordacht. Naar aanleiding van den 23sten verjaardag van de Koningin, op morgen, zal op de Ruïne een muziekuitvoering gegeven worden, waarschijnlijk echter eerst Woensdag-avoad, van halfacht tot tien uren, daar morgenavond het muziekcorps der dd. schutterij op Zomerzorg een concert moet geven. De muziektent is reeds opgericht. Nu door de Tweede Kamer de wenschelijk- heid is uitgesproken dat het twee hectaren groote Ruïneplein te Leiden door de regeering weder ter vrije beschikking der stad gesteld worde, die het vroeger aan het rijk had afgestaan ter oprichting van een nieuw Academiegebouw, waarvan echter in den eersten lijd wel niets schijnt te zullen komen, hebben eenige leden van de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw on Plantkunde het initiatief genomen, om dat midden in te stad gelegen plein tot een park iu te richten. Tot dat doel hebben zij zich per adres tot de stedelijke regeering gewend, met het voor stel het Ruïneplein te dien einde ter hunner vrije beschikking te stellen, met dien verstande evenwel, dat de nadere plannen vooraf aan de goedkeuring van den Raad zullen worden onderworpen, en er van stadswege voor een behoorlijke afsluiting of omras tering zal worden gezorgd. Ofschoon niet direct tot de bemoeiingen van de afdeeling beboorende, is bet daar toch een uitvloei sel van, en behoort het er indirect wel degeljjk toe, daar alleen leden der afdeeling in dit comitté wor den opgenomen. (Sieb.) Bij de heden gehouden openbare verkoeping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 38, 20, f 4 en 2. Tijdens het kampeeren van het 7de regiment infanterie bij MilTigen, van 12 Aag. tot 5 Sept., zal het 4de regiment den garnizoensdienst waarnemen in de plaatsen waar eerstgenoemd regiment in bezetting ligt. De volgende detachementen van het 4de regi ment vertrekken hiertoe den 1 lden Aug. naar de aan gewezen standplaatsen1ste compagnie 1ste bataljon, kapitein B. Hilvers, van Delft naar Helder, 1ste comp. 3de bat., kap. J. J. Logger, van Leiden naar Amsterdam, en de 1ste comp. 5de bat., kap. J. Roels, van Gouda naar Naarden. Dinsdag 6 September a. s., des middags te 12 uren, zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, door de plaatselijke of garnizoens commandanten te Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Breda, Deventer, 's-Gravenhage, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leidon, Utrecht, Roer mond, Yenloo en Zutfen worden aanbesteed de leve ring van fonrrages, noodig voor de paarden bij de troepen die van 1 November 1881 tot en met 31 October 1882 in gemelde plaatsen aanwezig zul len zijn. De beer A. De Vlieg, candidaat, is beroepen bij de Chr.-Ger. gemeente te Noordwijk aan Zee. De aankoop te Hazerswoudo van een ge schikt terrein tot bet bouwen van een school en onderwijzerswoning aan den Rijndijk is door Ged. Sta ten goedgekeurd. Op de laatste huishoudelijke vergadering heeft de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, departe ment Alphen enz., tot afgevaardigden ter algemeene vergadering benoemd de heeren J. F. Kamp en J. Th. Piek te Oudshoorn, tot plaats vervangers de heeren Tydeman en mr. Krabbe te Aarlanderveen. De rekening der gemeente Zwammerdam over het dienstjaar 1880, dezer dagen den Raad ter vaststelling aangeboden, sluit in ontvang op ƒ8737.15, ia uitgaaf op 7027.281/2 en mitsdien met een batig slot van 1709.86Yj. Voor kosten van onderwijs (Hoofdstuk 7) werd uitgegeven 2G99.131/a. Te Haarlem is in het Hotel Funckler afge stapt de luitenant-generaal N. Van Willes, inspec teur van het wapen der infanterie, ten einde het bataljon, aldaar in garnizoen, te inspecteeren. Zooals gemeld is, heeft de gepensioneerde vice-admiraal De Casembroot het initiatief genomen om den honderdsten gedenkdag van den zeeslag bij Doggersbank feestelijk te vieren. Door oud-leerlingen van de Kweekschool voor do Zeevaart te Amster dam (met den oud vice-admiraal G. Eabius aan het hoofd) is reods sedert eenigen tijd eene rennie voorbereid, om op den 5den Augustus (welke dag in de Kweekschool tolken jare door eene feestvie ring herdacht wordt) hunne hulde te brengen aan deze echt nationale instelling. Het waren onze zeelieden, die vóór honderd jaar, in een benarden tijd, toen het vaderland gedrukt en terneergeslagen was, den ouden geest van dap peren tegenstand, waardoor de voorvaderen zich onderscheiden hadden, in het volk van Nederland weder deden ontwaken. Zij toonden op Doggers- bank dat de Nederlanders nog altijd de vrije zee kunnen verdedigen. Uit die nationale opwekking werd het vaderlandsch fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst geboren, en eenige jaren later de Kweekschool voor de Zeevaart, nog steeds, en ver nieuwd een sieraad van Amsterdam. Geen wonder dus dat de oud-leerlingen aan deze school huDne dankbare hulde willen brengen, en daartoe den 5den Augustus 1881 hebben gekozen. Een belangrijk kapitaal is door hen saamgebracht, dat aan commissarissen van het vaderlandsche fonds, bestuurders van de Kweekschool, aangeboden wordt, om bij voortduring uit de renten van dat kapitaal de opleiding in de Kweekschool te bekostigen van een onbemiddeld, maar verdienstelijk jongeling, wiens lust het is om zeeman te worden. Dit huldeblijk van oud-kweekelingen - de instel ling en hare leerlingen waardig - is omschreven in eene oorkonde van de hand van den kunstvaardigen calligraaf Grevenstuk en met de naamlijst van de belangstellende oud-kweekelingen besloten in een fraaie portefeuille, welke geborgen is in een zeer kunstig gesneden houten kistje, vervaardigd door den heer Colinet, den wolbekenden directeur der kunstnijverheidschool to Amsterdam. Een en ander zal van den lsten tot den 3den Augustus door be langstellenden bezichtigd kannen worden in het Zee manshuis te Amsterdam. Na de aanbieding van het huldeblijk zullen do oud-kweekelingen zich vereenigen aan een feestmaal in eene der zalen van het genootschap Natura Artis Magistra. De Koning heeft aan de commissie voor de vieriDg van het eeuwfeest van den slag bij Doggersbank zijn ingenomenheid met het plan betuigd. Naar de R. Crt. verneemt, heeft de Koning den minister van waterstaat per telegram geluk ge- wenscht met de aanneming van het ontwerp betref fende de Keulsche Vaart door de Eerste Kamer. In 1880 heeft de gasfabriek te Delft opge bracht 114,433, terwijl do uilgaven f 64,897 hebben bedragen; het batig saldo is dus f 49,536. Bovendien betaalt de stad niets voor de straat verlichting. Het stoomschip „Koningin Emma" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam via Padang. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. Kleyne, als heemraad van den polder Modzoel, prov. Zuid-Holland, te rekenen van 1 Jolï 1881, en benoemd in de prov. Zuid-Holland: A. A. Overwater; tot gezworenen van de vereenigde pol ders het Oudeland, Noordland, Oostende, Tille- err Molenpolder, W. Van Putten en G. Soldaat; tot heemraad van den Eendrachtspolder D. Vis; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Yoorne, M. C. Trouw; tot heemraad van den polder Oud- Herkingen, C. Lokker. Gelijk wij reeds meldden, is Zaterdag-namiddag te twee uren een der twee panorama's te 's-Hage, namelijk dat, hetwelk aan het Bezuidenhout (bij het Bosch) is verrezen, op feestelijke wijze geopend, d. i. hoofdzakelijk voor de pers toegankelijk gesteld, om gisteren, Zondag, voor het publiek opengesteld, te worden Het gebouw zelf, door de goede zorgen van den hoogst bekwamen en smaakvollen architect Westra aldaar opgericht, maakt een allerbevalligsten indruk. De voorgevel is geheel in den renaissance-stjjl op getrokken, met Oostersche motieven; het gebouw is uit verschillende koepels saamgesteld, die op de meest sierlijke wijze met elkander in verhand zijn gebracht. De hofstad is door dit gebouw mot een zeer élégant gebouw vermeerderd en de spoedig te verwachten tramlijn langs het Bezuidenhout zal den toeloop naar het panorama zelf ongetwijfeld zeer gemakkelijk maken. In het duistere onder-gedeelte van het gebouw- is, als diorama, een net doek geschilderd, dat eene straat vau Caïro voorstelt, van een patricische woning gezien. Het doek is keurig geschilderd en geeft juist door de volheid der stoflage een trouw beeld terug van de dichte menschenmassa, die zich op de straten van Caïro pleegt te bewegen. Niet alleen de figuren, maar ook vooral do lucht boeien het oog door friseh- heid van kleur. Dit panoramo behoeft in geen enkel opzicht voor dat, hetwelk men gedurende do laatste tentoonstel ling te Parijs mocht bewonderen, onder te doen. En wat de waarde van dit kunstwek verhoogt, is dat het slechts zeer korten tijd gedurende de eerste tentoonstelling te Parijs werd vertoond- 't moest verwijderd worden, omdat het gebouw, waarin het was opgericht, als tentoonstellingsgebouw moest dienst doen en na den val van den derden Napo leon gaf men aan een anderen veldslag de voorkeur. Ongetwijfeld zal dit kunstdoek door landgenoot en vreemdeling naar verdienste worden gewaardeerd; men mag daarvan gerost zeggeD, dat niet alleen aan de hoofdfiguren, maar ook aan den achtergrond de grootste zorg is besteed, en dat zooveel mogelijk niet alleen de geschiedenis, maar ook het landschap en de Oostersehe hemel met zjjn weelderigon plan tengroei en eigenaardige luchtschakeeringen trouw

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1