avond, oen afdeeling onder geleide van nare superi euren de voorstelling bijwoonde. De discipline onder deze jongens van Jan De Witt was als altijd be- wonderenswaard. Over de opvoering zelve - waarbij de geheimzinnige magnetische slaap ook ditmaal niet naliet een overweldigenden indruk te maken - kun nen wij, na hetgeen reeds gisteren daarvan gezegd is, zeer kort zijn. De heer Basch leverde opnieuw het bewijs voor de waarheid der spreuk, „dat het schoone nooit veroudert." De Stadszaal trekt eiken avond een grooter aantal bezoekers. Het Antwerpsch concert- en operettenge- zelschap doet dan ook in vereeniging met de equili bristen, Amerikaansche negers enz. het mogeljjke om het er prettig te maken. Er wordt voor ver scheidenheid in hetgeen men ziet en hoort zorg ge dragen - en de nitvoering van bjjna elk nommer wordt op daverende wijze beantwoord, zoodat er nog menig nommer op den koop wordt toegegeven, waar door het programma zoogoed alB verdubbeld wordt en dit o. a. hedennacht eerst om twee uren was afgewerkt. - Bij de kindervoorstelling van hedenmid dag, zoo hemelsbreed van aard verschillende mot de zooeven vermelde in hetzelfde gebouw, was de op komst - en wij constateeren het met genoegen - zoowel van kleinen als begeleiders zeer groot. Dat de heer Meunier weder eer van zijn arbeid had, be hoeft wel nauwelijks gezegd te worden. Na een bezoek aan het museum van den heer Thomas Consael, op de vroegere Korte Langegracht, blijkt ons dat de mededeeling in verschillende bladen geenszins overdreven is. Zelden toch zagen wij op de kermis eene zoo volledige verzameling van voor werpen, zoo keurig gerangschikt en de werkelijkheid zoo nabijkomend als deze. Mogen velen zich tot een bezoek aangespoord gevoelen. Tal van zaken kunnen hun tot leering strekkon. Twee zonen van Mars, en wel een rui ter en een voetknecht, gingen elkander gisteren omstreeks middernacht op de Beestenmarkt te lijf, waarbjj do laatste het onderspit dolf. Met een vrij diepe wonde in den rug werd hij door de inmiddels aangerukte patrouille naar de infirmerie vervoerd, terwijl de overwinnaar, na een hevige worsteling waarbij de commandeerende onderofficier nog een verwonding bekwam, door haar in arrest werd gebracht. Door do politie alhier is hodennamiddag kwart voor drieën, wegens dronkenschap en rumoer niakon, op oen handwagen aan Ket politiebureel ge bracht de persoon van P. H., die zich tegen zijn arrestatie verzette. Bij de voormiddag harddraverij, te Wou- bruggo gisteren gehouden, hadden zich veertien rijders aangeboden. De prijs, twee prachtige fruit schalen op zilveren voet, is gewonnon door het paard „David", bereden door don heer Hoogendijk te Kapolle aan den IJsel, en de premie, een zilveren vischlopel en vork, door het paard „Adolf", bereden door G. Koot te Berkel. Deze wedstrijd was alleen voor boerenpaarden, die nooit een prijs gewon nen hadden. Aan do draverij, dos namiddags door paarden van zessen klaar, is de prijs, bestaande uit een milieu do table met fruitschalen, gewonnen door het paard „Wilholmina" van den heer Yan Haaren te Amster dam, bereden door P. J. Koek, terwijl de premie, 2 prachtige met zilver gemonteerde karaffen met zilveren bladen, ten deel viel aan het paard „Snij boon", berjjder A. Bos, van den heer D. J. Florijn te Rotterdam; den berijder van het winnende paard werden 15, als premie, uitgereikt. Men schrijft uit Oegstgeest: Het ver zenden van droge bloembollen en crocussen naar het buitenland is in vollen gang, do prijzen zijn bevredigend; de aardbeziënteelt was gunstig; met het droge weder wordt het hooi goed gewonnen; de bekende aardappelziekte, welke men reeds half Juni aan het loof waarnam en waarvoor men terecht vreesde, hooft zich weinig of niet aan den knol mede gedeeld; do graansoorten staan goed; op de bloem kool en uien werkte het droge weder minder gun stig, dech de milde regen zal voor laatstgenoemde producten allergunstigst zijn. Een marinier, die in Don Haagmetver- lof was, heeft zich bij ongeluk de pink van de lin kerhand afgehakt. Hij is naar het hospitaal ge bracht. - In de Koningstraat aldaar had gisteravond een volksoploop plaats, doordat een dronken kerel, die zijn vrouw wilde wurgen, zijn vluchtende weder helft achtervolgde. Daarbij viel hij echter, waarop hij door twee agenten geboeid naa.t het politiebureel werd overgebracht. De vrouw was ondertusschen in cwi spokslagerswinkel flauwgevallen. De politie te 's-Hage waarschuwt het publiek opnieuw om op &ijn hoede te zijn tegen Louis Grenade of Garnade, koopman in kleeren enz., oud 29 jaren, wonende aldaar, Gedempte Gracht 201. Uit verschillende oordon des lands werden weder klachten ontvangen over door dezen man ge pleegde feiten, niet volkomen onder het bereik der strafwet vallende. Door de politie te Haarlem zijn aange houden drie knapen, waarvan de oudste 14 jaar, die zich door middel van insluiping hadden schuldig ge maakt aan diefstal van een aantal pennenhouders en dergelijke voorwerpen in de R.-K. school aan de Ged. Oudegracht. De oudste heeft reeds meermalen wegens diefstal straf ondergaan. Met een volkstrein van Den Helder en omstreken naar Rotterdam werden gisteren ruim 1200 reizigers vervoerd en van Amsterdam naar Arnhem 950. De sleepboot „Hercules" is te IJmuiden onverrichter zake teruggekeerd, daar wat de gezag voerder van de „Noordhoek" gezien had, het wrak was van de Engelsche bark „Havis", welke 6 Decem ber 1880 bij Noord wijk gebleven is. In de Lindenstraat te Amsterdam is gistermorgen in de snijding tusschen twee hnizen het lijk gevonden van een loodgietersknecht, die daar op een dak gewerkt had en sedert Zaterdag vermist werd. Waarschijnljjk is de ongelukkige man van boven neergestort en zoo ellendig om het leven gekomen. In de kweek er ij Tan den heer J. Wind te Zwolle bloeide eergisteravond voor het eerst een „iris grandiflora", waarvan de bloem te middernacht, toen zjj ten volle was geopend, in doorsnede eene oppervlakte van 0.25 meter had. De fraaie kleuren der bloem, van wit in lichtgeel overgaande, en de heerlijke vanillegeur, die tijdens zij geopend was zich verspreidde, waren zeer merkwaardig; om twee uren na middernacht was de bloem reeds verwelkt. Het gebouw de Stads-timmerschuur," nabij het Boterdiep en de Bloemstraat, te Groningen, dat thans Yoor het grootste gedeelte in gebruik ge nomen was voor de practische ambachtsschool, door do Vereeniging van industriëelen en werkbazen in het leven geroepen, werd gisteren te middernacht eene prooi der vlammen. Daar deze „schuur" ge heel afzonderlijk staat en niet bewoond werd, ont dekte men den brand niet eerder dan nadat het vuur reeds zooveel voedsel had gevonden in de vele aanwezige brandbare stoffen, dat voor het be houd van het gebouw weinig kon gedaan worden. Al de aanwezige voltooide meubelstukken en arti kelen van allerlei aard, alsmede de gereedschap pen der leerjongens, enz. enz., alles is eene prooi der vlammen geworden. Het gebouw is geheel uitgebrandalleen het muurwerk is voor een groot gedeelte blijven staan. De maatregelen van de brand weer moesten zich dan ook vooral bepalen om de in de nabijheid zijnde gebouwen voor vernieling te behoeden, wat haar is gelukt, zoodat deze, hoewel de vlammen met woede om zich heen grepen en wijd en zijd brandende voorwerpen en vonken tot op vrij verren afstand door de lucht werden geworpen, met betrekkelijk weinig schade zjjn vrij gekomen. Drie der spuitgasten van de brandwacht bekwamen eenige lichte kneuzingen, door het afvallen vaneen dakgoot, en werden onmiddellijk onder geneeskun dige behandeling gesteld. De oorzaak van den brand is niet bekend. Zooals gewoonlijk, was ook den avond te voren om halfnegen door een der bazen de ronde gedaan, en deze had alles wel bevonden. - Dat wat het eigendom uitmaakte van de practische ambachts school, was verzekerd in do Onderlinge Brandwaar borg-maatschappij voor de gemeente Groningen. In de gasfabriek te Pézenas in Frank- rjk heeft een ernstige gasontploffing plaats gehad, terwijl een der ketels hersteld werd. Het begin van brand werd spoedig gebluscht en de stoffelijke schade is dan ook niet zeer aanzienlijk, maar men heeft bij dit onheil vijf slachtoffers te betreuren. Een werk man werd vreeselijk verminkt en op slag gedood, terwijl vier anderen zulke ernstige verwondingen bekwamen, dat men voor hun leven bevreesd is. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Avignon onder de venstors van den prefect, den maire en de voornaamste republikeinsche auto riteiten bommen geworpen, zonder echter slachtoffers te eischen. De kerk, do pastorie, hot klooster en een woonhuis, te zarnen uitmakende de kom der ge meente St.-AndéoI-de-Fourchades (Ardèche), zijn door brand vernield. De weduwe van Blanc te Monaco is over leden. Zij was ongeveer 50 jaren oud en een Duit- sche van geboorte. Behalve een zoon laat zij twee dochters na, waarvan de eene met Roland Bona parte, de andere met prins Radziwill is gehuwd. De schade door he t on weer van verle den week Donderdag in Zwitserland aangericht, moet in alle kantons ontzettend zijn, maar voöral in Thurga en "Waadland, waar niet alleen de oogst van dit jaar vernield, maar zelfs de verwach tingen voor dien van het volgende, wat de wijn gaarden betreft, verdwenen zijn. Op verscheidene plaatsen is geen spoor van plantengroei overgeble ven; alles is neergehageld. Bovendien zijn dorpen bijna geheel door het hemelvuur verwoest en ver scheidene menschen gedood. BUITENLAND. Duitschland. De vereeniging van Duitsche spoorwegen bestaat volgens het jongste jaarverslag thans uit 100 spoor wegen (waaronder 6 Nederlandsche), welke eene ge zamenlijke lengte hebben van 56,864 kilometers. De jaarlijksche vergadering heeft dit jaar heden, Donder dag, te Keulen plaats. Keizer Wilhelm zal tegen medio Sept. a. s. eene groote revue over de Dnitsche vloot te Kiel houden. Met het oog daarop worden thans in Slees- wijk-Holstein reeds vele toebereidselen voor de recep tie des keizers gemaakt. Ook zal de keizer den 17den Sept. een feestmaal bijwonen, dat de provinciale landdag aldaar te zjjner eere zal geven. Oostonr.-Honfj. Monarchie. De „Neue Freie Presse" verneemt dat keizer Frans Jozef aan zjjn bezoek van den Duitschen keizer te Gastein eene verdere reis zal vastknoopen. Hij zal namelijk over Munchen naar het meer van Bregenz vertrekken en van daar over Yorarlberg Tyrol bezoeken, ook in het belang van den ontwor pen Arlberg-spoorweg. Met dat doel zal de keizer nset den groothertog van Baden en de koniDgin van Saksen en Wurtemberg eene bijeenkomst hebben. Die bijeenkomst wordt opnieuw beschouwd aV eene manifestatie van de innige verstandhouding die de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie met het Duitsche rijk verbindt en waarvan diens deel neming aan den bouw van den Arlberg-spoorweg als het practisch gevolg aangemerkt moet worden. - Yolgens het reisplan, zooals het tot dusver bestaat, zal de keizer den 3den Augustus te Salzburg ten bezooke komen bij den kroonprins en de kroonprin ses en den volgenden dag naar Gastein vertrekken, waar de bijeenkomst met den Duitschen keizer zal plaats hebben, 's Avonds keert Z. M. terug naar Salzbnrg, bezoekt vervolgons prinses Gisela te Mun chen, en vertrekt den 6den van daar naar het eiland Mainau, waar hij eene bijeenkomst zal hebben met den koning van Wurtemburg, den groothertog van Baden en waarschijnlijk ook met den koning van Saksen. Den 7den Augustus reist de keizer naar Yorarlberg en zal Bludenz, Feldkirch en Bregenz bezoeken, over den Arlberg naar Tyrol reizen, zich te Landeck en Innsprück ophouden om den 16den of 18den te Ischl terug te keeren. De „Wiener Zeitung" meldt dat de keizer den heer Ganglbauer, abt van het Benedictijner-stift van Kremsmiinster, heeft benoemd tot aartsbisschop van Weenen. Rusland. Het officieel regeeringsblad meldt dat grootvorst Ivonstantjjn, op zjjn verzoek, is ontslagen als voor zitter van den Rijksraad, als hoofd van de com missie voor de aangelegenheden der boeren en van de bijzondere commissie voor den dienstplicht. Hjj wordt echter gehandhaafd als admiraal en adjudant- generaal, zoomede in zjjne andere ambten en waar digheden. Yerder wordt bij keizerlijk besluit, aan het departement van marine toegezonden, grootvorst Konstantijn op zjjn verzoek ontheven van het be heer der vloot en grootvorst Alexis tot opperbevel hebber der vloot benoemd. Verecnigde Staten. Do dagbladen behelzen berichten uit Mexico, volgens welke president Gonzales, gevraagd of hjj een Mexicaanschen zaakgelastigde te Londen ge» machtigd had om schikkingen te maken met de Engel sche houders van Mexicaansche schuldbrieven, te» stelligste geantwoord heeft dat niemand zoodanige machtiging had erlangd on dat de Mexicaansche regeering op dit oogenblik tot geene schikking zou overgaan.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2