Donderdag 2S Juli, N0. 6577. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. tl .mi,! PRIJS DEZER COURANT» T«cr Leiden per 3 munden.1.1(W Franco per post.1.4Q. Aft ouderlijke Nommers.a 9M. PRIJS DER ADVERTENTIESt Vu 1—6 rejeli.1.08. Iedere regel meer0.17fc Grootere letten naar plaatsraimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan J. MOOTEN en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan de Oude Vest N°. 137. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Juli 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Juli. De heer P. C. Margadant, doctorandus in de klassieke letterkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, is met algemeeno stemmen door den gemeente raad te 's-Hage benoemd tot leoraar in do Latijnsehe en Grieksche taal en letterkunde aan het gymnasium aldaar. Hot album aan Hendrik Conscience, bij zijne feestviering namens Nederland aan te bieden, be looft zeer belangrijk te worden. Reeds zijn bijna 200 albumbladen bij den heer Adriaan Bom, secre taris van het comité te Amsterdam, ingekomen, waarbij teekeningen van; jhr. Joan F. Berg, J. C. Yan Essen, P. J. C. Gabriel, Martin Kalff, dr. C. Leemans, mr. S. F. A. Leesberg, H. W. Mesdag, C. Rochussen, "W. Roelofs, Pb. Sadée, J. G. Smits, A. A. Vorsterman Yan Oyen, en der dames B. Hubrecbt en Marie Yos; - compositiën van: mevr. H. M. Amersfoordt- üijk, Dan. De Lange, W. F. G. Nicolaï en Joh. J. H. Verhulst; - portretten van: J. Eosboom, mevr. A. L. G. Bosboom-Toussaint, W. Th. Van Griethuyzen en mr. J. Heemskerk Az.benevens boekwerken van: C. S. Adema Yan Scheltema, mevr. H. M. Amersfoordt-Dijk, mr. J. P. Amersfoordt, T. H. De Beer, dr. L. R. Beynen, mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint, P. F. Brunings, A. Werumeus Buning, Corry, gravin Van Limburg Stirum, mej. D. E. Cool, W. Th. Yan Griethuyzen, Fr. Haver- smidt, D. F. Yan Heyst, mr. J. T. A. Leesberg, dr. J. C. Matthes, prof. dr. A. Pierson, J. J. Put man, mr. S. E. J. Rau, W. T. N. Van Rootselaar, prof. dr. II. Schlegel, mej. Louise Stratenus, H. W. T. Tydeman en H. De Veer, door de schrijvers aan geboden en met eene opdracht aan Conscience voorzien. De Raad der gemeente Sassenbeim heeft be sloten de kermis aldaar in het vervolg af te schaften. Da. J. J. Yan der Weyde te Balk beeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Hervormde gemeente ie Oude-Wetering. - Bij de Evang.-Luth. gemeente te Bodegraven is beroepen ds. D. Snijder te Helder. De uitBoodigingsbrieven ter bijwoning van het XVIIIde Nederlandsch Taal- en Letterkundig Con gres, te Breda op don 31sten Augustus en vol gende dagen te houden, werden dezo week rond gezonden. „Zij zijn geschreven in verouderde spel ling Ia 1864, dat is zeventien jaar geleden, werd reeds in België de nieuwe, verbeterde spelling, bij koninklijk besluit overal in 's Rijks gestichten ingevoerd. De inrichters van 't XVIIIde Nederlandsch Taal- en Lettorkundig Congres schijnen weinig op de hoogte te wezen van wat er sedert jaren op Taai en Letterkundig gebied is geschied. Een Taal- en Letterkundig Congres schijnt volstrekt noodig om het hun te leere*. (Be Zuteep.) Naar men aan de R. Crt. mededeelt, moeten bij de inspectie, die de generaal Queysen dozor dagen over het 4de regiment infanterie gehouden heeft, niet minder dan vijf kapiteins verzocht hebben voor een hoogeren rang niet in aanmerking te komen. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hage had gisternamiddag een bijeen komst plaats van belangstellenden in de viering van het eeuwfeest van den slag bij Doggersbank. De vergadering werd bijgewoond door een groot aantal zeeofficieren en door verscheidene andere personen, die op ondubbelzinnige wjjze hun instem ming met het denkbeeld van een feestviering te kennen gaven. De gepensioneerde vice-admiraal jhr. De Casembroot opende de bijeenkomst en gaf een kort overzicht van de gebeurtenissen op de Doggersbink; hij bracht de namen der dappere bevelhebbers in herinnering, die velen van het oudere geslacht nog persoonlijk gekend hebben en vroeg ten slotte of het Nederland scbe volk zulk een gedenkdag als dien van den slag van Doggers- bank onopgemerkt mocht laten voorbijgaan. Dat mocht, dat kon niet, zoide hij, en de stormachtige toejuichingen van alle aanwezigen bewezen, dat hij de meening van allen had uitgesproken. Als echto zeelieden stevende men nu recht op het doel af. Men benoemde terstond oen commissie, aan wie werd opgedragen om nadere voorstellen voor een feestviering in te dienen. Binnenkort zal een tweede bijeenkomst plaats hebben om de voorstellen der commissie te beoordeelen, waarhij dan ook aan de natie in het algemeen de gelegenheid zal worden gegeven te bewijzen dat zij gaarne de roemrijke raden van onze Nederlandsche marine in dankbare herinnering houdt. Tot leden van do commissie werden gekozen de heeren jhr. F. De Casembroot, gep. vice-admiraal; C. A. Jeekol, oud-zeeofficier; W. baron Yan Hogen - dorp, luit. ter zee 1ste klasse; terwijl de commissie nog als leden assumeerde do heeren gep. vice-adm. F. A. A. Gregory; vice-adm. R. L. De Haes; de schouten-bij-nacht W. B. F. Escher en J. A. Yan de Velde; den kolonel van het korps mariniers J. H. Stengel; den kapt. t/z J. W. Binkes, komman- dant van het oefeniags-eskaderden kapt. luit. t/z jhr. A. F. Meyer en den luit. t/z 1ste kl. G. J. Buyskes. In beginsel is aangenomen de feestviering te doen bestaan in een feestelijke bijeenkomst van zeeoffi cieren; voorts in een otficiëele feestviering aan boord der schepen, iudien de Koning vergunning daartoe mocht willen verleenen. Ook bestaat het plan om aan de adelborsten een afbeeldsel van Zoutman aan te bieden als een herinnering aan de grootsche daden van het voorgeslacht, terwijl men bijdragen van het Nederlandsche volk wil inzamelen voor de oprichting van een blijvend gedenktecken aan de laatste everwinning, door de Nederlandsche vloot op Doggersbank behaald. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de reis van dr. A. Kuijper naar de Transvaal voorloopig is uit gesteld en althans dit jaar daarvan niets zal komen. In de gisteren gehouden zitting van de Alge meene Synode der Nederlandsch Hervormde kerk werd met algemeene stemmen en onder toejuiching het voorstel van een der leden aangemomen, om aan dea Koning het navolgende telegram te zenden „De Algemeene Synode van de Nederlandseh Hervormde kerk, thans to 's-Gravenhage vergaderd, wenecht hulde te brengen aan de nagedachtenis van Uwer Majesteits grooten voorzaat, die heden vóór driehonderd jaren met onze kloeke vaderen de hei ligste rechten des volks heeft gered. „De Synode verblijdt zich, dat zij dit doen mag to zamen met Uwe Majesteit, in wier handen die rechten veilig zijn, en wier roem het is dat zij den band tusschen Oranje en Nederland onverbrekelijk wil handhaven. „God zogeno Nederland ook in Uwer Majesteits huis!" Nog vóór het eindigen van de zitting ontving de vergadering van den kolonel-adjudant des Konings v?.en telegram, waarin Z. M., hoogst gevoelig voor hot telegram en de wenschen, daarin uitgedrukt, aan dc algemeene synode hartelijken en welgemeen- den dank betuigt. Tevens kwazn aan de ordo het verzoek van de synodale commissie der Ev.-Luthersche kerk, om sommige melodieën van do nieuwe gezangen te mogen overnemen, dat werd toegestaan. De nalatenschap van den heer C. G. Gies aan de weduwenheurs bedraagt f 85,000. Een drukfout ver meldde f 25,000. - Volkomen juist bleef echter de mededeeling, dat ondanks de milde beschikking van den heer Gies de toelage aan de weduwen slechts met 8 kon worden verhoogd, on daardoor op ƒ128 gebracht worden. Treuriger nog dan de treurige toestand van zoo menige predikantsweduwe is die van de noodlijdende personeD, door arme predikanten nagelaten, dochters h. v. zwak en hulpbehoevend, die niet in staat zijn om in eigen behoeften te voorzien en uit de voor hen bijeengebrachte fondsen moeten ondersteund worden. Aangrijpend was het verslag, dat met warmte werd uitgebracht door den rapporteur der commissie te dezer zaakdrukkend de werkzaamheid, om hij zoo velerlei ellende over zoo schamele gaven te moeten heslissen. Als zij, die geven kunnen, het eens goed wiste* hoeveel fatsoenlijke armoede hier wordt geleden, misschien dat zij hun eigen kinderen en betrekkingen eens aanzagen op het lot, dat nagelaten predikantskin deren en weduwen soms treft en - dat het anders werd. hfog werd in dezo zitting met bijna eenparige stemmen de heer B. A. Overman, predik. toHein- kenszand, benoemd tot vasten secretaris va* do Al gemeeno synode. Met hem stonden op het drietal de heeren dr. H. J. E. Van Hoorn, te Hoorn, en dr. J. K. Koeh, te 's-Hertogenboscb. De afzwering van Philips is ook in de residentie heel kalm herdacht. Slechts hier en daar zag men een vlag. De toren vlagde, de verschillende minis- teriën onthielden zich. Een fraaie krans sierde het standbeeld van Willem I in het Noordeinde en op een vlag in de Zorgvlietstraat kon men lezen „Door Oranje vrij". Het Rott. Nbl. verneemt dat de Rotterdamsche Handelsvereeniging van hare crediteuren een uitstel van drie maanden verkregen heeft tot regeling der zaken. Die termijn vervalt 31 Augustus a. s. Het stoomschip „Prins Hendrik" arriveerde Zondag te Padang van Amsterdam; de „Castor", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteren Lezard. Gemengd Nieuws. Ook de heer E. Basch heeft dit jaar, of liever deze week, hier zijne tenten weder opgeslagen. En geen wonder. Waar hij telkens zooveel belang stelling genoot, daar mocht hij ook nu niet ontbre ken, te moer nu de kermis wat de groote tenten betreft, bove* hare voorgangsters alles behalve uit blinkt. Dat „dor Herr Professor" hier niettemin oen goede bekende gebleven is, getuigde do goede op komst bij zijne eerste voorstelling van gisteravond. Met genoegen kan men opmerken dat hij er nog zeer welvarend uitziet en dat de vlugheid bij zijne toovermiddelen weder niets te wenschen overlaat. Zóó als hij daartoe de kunst verstaat, wil me* zich wel eenige oogenblikken door hem in het ootje laten nemen* Hij handhaaft zijn oudeii roem als wonder lijk toovenaar volkomen. Doch niet hiermede alleen behaalde hij een groot succes; ook met de dame in haren magnetischen slaap, waaruit men haar nu op het tooneel zelf na hare verschillende voor den leek onbegrijpelijke poses, die Basch voor don toeschouwer weder zoo aantrekkelijk mogelijk weet te maken, ziet ontwaken. Zijne werkzaamheden met de mede reeds van vroeger bekende metamorphosenkast vonden insgelijks op nieuw veel bijval. Met zijne agioscopische wereldtableaux blijft hij ecnig in zijn soort. Veel nieuws heeft hij bovendien aangebracht, en ook zijne leve*de beeldengroepen of tableaux-viïants zijn nog fraaier dan vroeger.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1