Den Hartog in Kuipersteeg te Gouda. De brand was ontstaa'j ;Q q0 en verniskamer boven de werkplaat waar vcei licbt-ontvlambare stoffen aan wezig waren, die spoedig in brand geraakten en felle vlam veroorzaakten. De vrouw van Den ifartog, die beneden was en een brandende petroleum- toestel naar binnen wilde brengen, schrikte zoodanig, dat zij den toestel liet vallen, waardoor benoden ook brand ontstond. Door do goede werking van .zeven spuiten, die spoedig waren aangekomen, was men den brand te ruim negen uren meester en be paalde die zich tot dat ééne pand, hetwelk bijna geheel is uitgebrand en waarvan de voorgevel ge deeltelijk is ingestort. Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad, uitgezonderd dat een jongen, die daar werkzaam was en het raam is uitgesprongen, zich nogal aan zijn arm heeft bezeerd, en een der kinderen brandwonden heeft bekomen. Yan den in boedel is bijna niets gered en de boeken zijn ook verbrand. Alles was verzekerd. Zond ag-voor middag waren J. J. Yan der Meer, rentenier, en zijn vrouw, wonende aan den Oostsingel te Delft, naar de kerk gegaan, de wo- niDg zonder opzicht latende. Toen do vrouw om streeks halftien terugkeerde, vond zij do achter deur geopend zonder dat eenig teeken van geweld was te bespeuren. Twee chiffonnières waren geopend door middel van de sleutels, welke men er bovenop had laten liggen. Uit een daarvan zijn ontvreemd drie bankbiljetten elk ad f 40 en een ad f 25, terwijl een zilveren tabaksdoos, in de andere aan wezig, is teruggevonden. De dief schijnt verjaagd te zijn, want op een tafel vond men een zak, waarin f 85 aan specie, en daarover heen een papieren zak met verschillende koopakten en eenige effecten. De echo in de Helmersstraat te '8-ïIage is al tot speculatie-echo afgedaald of opge klommen. Er is een schutting gezet en een entree wordt geheven van een ieder, die zijn „hi"of„ho" of „ha" een twintigmaal herhaald wil hooren. Tijdens de bewoonster afwezig was, is gistornamiddag om 6 uren brand uitgebroken op een bovenhuis, gelegen aan de Ged. Kraaienhor stergracht te Haarlem, bewoond door do weduwe Sabel, dat bjjna geheel is uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het niet goed sluiten van een doofpot, staande in een houten kast. Yan den inboedel is weinig gered en niets was verzekerd. Gistermiddag omstreeks één uurhad te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Het 10- jarig zoontje van den heer W. op de Ileerengracht over de Bergstraat is uit een zolderluik aan de achterzijde van het huis gestort en met het hoofd op een ijzeren hok op de binnenplaats neergekomen. Weinigo oogenblikken later was het ongelukkige kiad reeds overleden. De heer M. te Wageningen, die aanhou dend veroordeeld werd wegens het schieten op ooie vaars, tamme eendon en andere vogels, s, om ge vangenisstraf te ontgaan, van daar vertrokken, den kelijk naar Amerika. Een dronken man, echtgenoot en vader, hing zich Zondag te Arnhem op. Zijn vrouw sneed hem intijds af, waarop de man verklaarde dat hij een volgende maal, wanneer hij weder beschonken was, zich opnieuw zou ophangen en dan, zoo hij hoopte, met meer succes. Grcvy heeft 200, Gambotta enSayhob- hen elk 150 fr. ingeschreven voor het standbeeld van Victor Hugo. In het Soniönbosch, nabij Groenendael (Brussel), heeft men Zondag eene verschrikkelijke ontdekking gedaan. Omtrent G uren 's morgens, be vond een inwoner van Boitsfort, genaamd Yan den Plassche, zich met zijne vrouw in het bosch, wanneer hij eensklaps, nabij den weg die naar Sint-Jans-Berg leidt, onder oenige droge takken, twee menschen- voeten zag uitsteken. De ochtgenooten Van den Plassche verschrikten, keerden aanstonds naar Boits fort terug en verwittigden de politie. Eene depeche werd onmiddellijk gezonden naar de brigade gendar merie van O.-L.-Vrouw-ten-Bosch, van waar eenige mannen naar Groenendael kwamen. De heer Scheu- mis, schepene van politie, vergezelde hen naar de plaats waar het lijk gevonden was. Het lijk was dat van een 20-jarig meisjevolgens de verklaringen van dokter Moriemont, die geroepen werd om het lijk te onderzoeken, en te oordeelen naar den toestand der bladeren die het bedekten, moest do dood plaats gehad hebben in de maand Mei. Het lijk verkeerde in gevorderden staat van ont binding; wanneer men het aanraakte vielen er stuk ken af. Van l.et hoofd bleef er niets over dan de beenderen; de Ink er schouder en borst waren door de wormen opgegeten. Hot lijk wierp zulken onver- draaglijken stank alt, dat de talrijke nieuwsgierigen, die met de gendarmen waren meegekomen, op een grooten afstand bleven staan. Het slachtoffer was nogal net gekleedeen kleed van zwarte zijde of eachemire, zwarte tuniek met peerlen afgelegd, zijden talmia met breede mouwen, schoenen „a la Molière" en witte kousen met blauwe strepen. Het lijk lag op den rug; de rechterarm leunde op den grond, terwijl de linkerhand op het hart geplaatst was. In den mond was een zakdoek gestopt, die waarschijnlijk gediend had, om de kreten van het slachtoffer te versmoren. Zooals men kan begrijpen, heeft die ontdekking den geheelen omtrek in opschudding gebracht, des te meer daar verleden week in hetzelfde bosch een zelfmoord gepleegd is. Yrijdag-morgen, niet ver van de plaats waar het lijk van het meisje lag, vond men dat Yan een jongeling, die zich twee kogels door het hoofd had geschotende ongelukkige hield nog de revolver in de hand toen men hem vond. Op het einde van de maand Mei had een heer in het Soniënbosch een dameshoed gevondeneenige stappen verder ontmoette hij een jongeling van 20 tot 21 jaren oud, dio zeer ontroerd scheen en de wandelaars scheen te vermijden. De jongeling zou, naar het schijnt, dezelfde zijn wiens lijk Vrijdag morgen in het bosch gevonden is. Men zegt insge lijks dat de jongeling, die te Brussel woont, verle den Donderdag onpasselijk geworden was ten ge- volgo der groote hitte en in een staat van groote opgewondenheid de stad had verlaten. Het parket van Brussel heeft zich naar Groenen- daal begeven, om een onderzoek in te stellen over die geheimzinnige ontdekking. Uit nadere bijzonderheden blijkt echter dat het vol komen zeker is dat er geen betrekking is tusschen den zolfmoord van den jongeling en den moord van het meisje. De overblijfsels van het meisje, dat tot nu toe nog niet herkend is, zijn nauwkeurig onderzocht door de wetsdokters. Het lijk verkeerde inderdaad in zulken gevorderden staat van ontbin ding, evenals de kleeren, dat men zeer voorzichtig moest te werk gaan. De dokters hebben niets gevonden, dat zou kun nen dienen om het lijk te herkennen. Men heeft alleen kunnen ontdekken dat een der zakken van het kleed omgekeerd en doorgesneden washet hemd droeg nog het spoor van bloedvlekken. Do overblijfsels zullen opnieuw onderzocht worden. Een heerenboer te Charenton, die Donderdag voor zaken te Parijs was geweest en daar door vrij laat tehuis kwam, was niet weinig ver wonderd toen hij bevond dat zijne legerstede door een persoon was in beslag genomen, die daar, ge heel gekleed, roerloos nederlag. Zijne eerste gedachte was dat een van zijne vrienden een grap met hem wilde hebben, doch toen hij bij het licht van zijn nachtkaars zag dat do gelaatstrekken van den in dringer hom geheel vreemd waren, en te gelijk dat deze reeds dood en stijf was, liet hij het licht van den schrik vallen. Terwijl hij luidkeels om hulp roe pende de deur trachtte te bereiken, struikelde hij over een hard voorwerp, waaraan hij zich duchtig de handen brandde. Toen de bedienden, door de kreten van hun meester gewekt, kwamen toeschie ten, vonden zij hem op den vloer uitgestrekt naast een omgeworpen vuurtest. Het bleek nu dat de onbekende, die op het bed uitgestrekt lag, een fat soenlijk gekleed jongmensch was, die zich door kolendamp van het leven beroofd had. Men verdiept zich in gissingen naar dezen zonderlingen zelfmoord. Het lijk is nog niet herkend. Bij Corte (Corsica) had zich een bende Zigeuners neergelaten. Plotseling werd het gerucht verspreid dat twee inwoners der stad vermoord waren. Eon troep met geweren gewapende Corsi- canen trok naar buiten, overviel de Zigeuners, doodde 8 mannen en 1 vrouw, mishandelde 13 mannen, vrouwen en kinderen en plunderde het kamp. Drie der moordenaars zijn gearresteerd. De vrienden van Lefroy wenschten dat in de verdediging krankzinnigheid zou worden aan gevoerd als motief van den moord, maar Lefroy wil daarvan niet hooren en hij heeft verklaard dat, wanneer de advocaat in dien geest zou willen plei ten, hij zich liever zelf zou verdedigen. Hij erkende dat de zaak leelijk voor hem stond, maar hij heeft zich nog nooit iets laten ontvallen, waaruit beken tenis van zijn schuld blijkt. De consul van Frankrijk te Stuttgart, do markies Do Ripert Monclar, is op nonactiviteit gesteld, omdat bijvergeten had den 14den Juli do ylag van hot consulaat uit to stoken. r .tl «Mmm 1f i BUITENLAND. Frankrijk. Yolgens officiëele opgavon hebben 20,6G0 Span jaarden Algerië verlaten. De opbrengst van de indirecte belastingen en inkomsten in Frankrijk overtrof voor de eerste helft van Juli de raming met 12,044,000 fr., voor de periode 1 Jan.—15 Juli met 115 millioen fr. De Kamer heeft het ontwerp tot invoering van verplicht lager onderwijs aangenomen met ver werping van de door den Senaat daarin gebrachte wijzigingen. De heer Barthélémy St.-Hilaire heeft in den Senaat, in antwoord op eene vraag van den heer De Broglie, de noodzakelijkheid van het Fransch protectoraat over Tunis aangetoond, onder opmer king echter dat „wij geen verovering, geen annexatie verlangen dat wij verschillende punten bezetten, ge schiedt alleen ter handhaving der orde." Yoorts- sprak hij de berichten tegen, aangaande plannen van Frankrijk ten opzichte van Tripoli, en voegde er bij dat Engeland daaromtrent door de verkla ringen van Frankrijk was gerustgesteld. De heer De Broglie gaf zijne bevrediging er over te kennen dat hij deze opheldering had kunnen uitlokken. Ka de discussie werden de begrootingen voor bui- tenlandsehe zaken, financiën, eereaienst en justitie aangenomen. Uit Tripoli wordt aan de „Agence Havas" gemold dat de houding der locale autoriteiten tot dusver niet overeenstemt met de vreedzame ver zekeringen te Konstantinopel. De ontscheping van troepen en oorlogsmaterieel geschiedt met zekeren ophef, als om het fanatisme der Muzelmannen op te wekken. De Franschen of door hen beschermde per sonen hebben velerlei plagerijen te verduren. De correspondent gelooft dat deze zaken te Konstanti nopel niet bekend waren, en hoopt dat do Porte er spoedig een eind aan zal maken. Italië. De „Italia" staat in voor het bericht dat de Paus aan de naar Duitschland vertrekkende kwee- kelingen van het Collegium germanicum aanbeval alle conflicten te vermijden, ten einde niets in den weg te leggen aan het tot stand komen van de verzoening welke de bisschoppen in het leven trach ten te roepen. Eene eigenaardige wijze om koningin Yic- toria dank te betuigen voor hare deelneming aan do Italiaansche leening voor de afschaffing van den gedwongen koers heeft men te Palermo bedacht. Daar worden namelijk onder de bevolking visite kaartjes verzameld, welke H. M. zullen worden toegezonden. Groot-Britanniê. De „Times" verneemt uit Durban dat de hoofden der Boeren zich verzotten tegen de artikelen der conventie, welke bepalen dat in klinkende munt het geheelo bedrag der sommen, door de Britsche regeering wegens de Transvaal uitgegeven, moet wor den terugbetaald. In het Lagerhuis heeft de heer Ilarcourt gis teren verklaard dat de berichten in de bladen, be treffende de ontdekking van helsche machines aan boord van stoomschepen te Liverpool, in hoofdzaak juist zijn en dat er reeds sinds drie weken infor- matiën omtrent die schepen waren ontvangen. Hij geloofde dat de zaak in verband stond met een aanslag der Fenians. Telegrammen. PERA, 25 Juli. Tovik-pacha blijft minister van financiën. - De sultan zal heden den nieuwen Arme- nisch-katholieken patriarch in plechtig gehoor ont vangen. WASHINGTON, 25 Juli. (1 uur voorm.). De President geniet eene ongestoorde rust. Er heeft zich geene koorts voorgedaan; evenmin eenig teeken van terugkeer van ongunstige symptomen. DUBLIN, 25 Juli. Te Loughrea, in het graaf schap Galway, is een politiebeambte op de openbare straat doodgeschoten. De daders zijn gevat. NIEUW-YORK, 25 Juli. Uit Havana wordt be richt dat twee personen, werkzaam bij de filiaal te Matanzas der Spaansche Bank, aan deze instelling 200,000 dollars in specie ontstolen hebben. PERA, 26 Juli. De doodstraf van alle veroo«- deelden in het proces wegens den moord van Abdul- Azis is veranderd in opsluiting in een vesting. LONDEN, 2G Juli. In het Lagerhuis heeft Sir Hicks Beach voorgesteld dat het Huis afkeure de handelingen der regeering met betrekking tot de Transvaal. Hij betoogde dat de nu verkregen op-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2