de ouderlijke woning overgebracht. Verscheidene per sonen, waaronder vooral J. J. De Koning zich ver dienstelijk maakte, hadden zich met het reddingswerk beziggehouden. Eerst na verloop van twee uren tijd mocht het don heer K., wiens hulp onmiddellijk werd ingeroepen, gelukken den knaap in het leven terug te brengen. Een 1 C -j arig j ongeling uit Leiden had zich Zaterdag-avond omstreeks vijf uren te water begeven in de Leidsche Vaart, nabij de spoorweg brug, aan den Marendijk onder Oegstgeest, met het voornemen om eens een frisch bad te nemen, doch hij is aldaar in de diepte weggezonken en jammerlijk verdronken, daar hij met zwemmen niet bekend was. De machineloods van de heeren Gebroe ders Koning uit Leiderdorp, staande aan den Morsch- weg, onder de gemeente Oegstgeest, is in korten tijd een prooi der vlammen geworden. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er evenwel in slagen de belendende perceelen voor dit onheil te bewaren. De oorzaak van den brand is onbekend; vermoedelijk kan men deze evenwel aan de voortdurende hitte, veroorzaakt door de machine, toeschrijven. Ten gevolge eener zonnesteek is eene te Bodegraven dienstbare jonge dochter overleden. Het „Grand café du Passage" in de Lange Pooten te 's-Hage is van directie veranderd. De walsen of rollen van het orchestrium zijn tevens verwisseld en het onooglijke houten hek vóór het café is door een sierlijk ijzeren afsluitsel vervangen. Op een plek in de Helmersstraat te 's-Hage wordt door een echo het gesprokene twintig- voudig teruggekaatst. Gedurende de week van 17 tot23dezer zijn te Scheveningen aangekomen in de hotels 280 badgasten met 21 bedienden en bij particulieren 99 badgasten en 13 bedienden. Sedert den 17den hebben Scheveningen verlaten 197 badgasten en 14 bedienden. Zaterdag hielden aldaar verblijf 1375 badgasten met 145 bedienden. Sedert de opening van het badseizoen zijn te Scheveningen aangeko men 1775 badgasten en 159 bedienden. Als eene zeldzaamheid kan gemeld wor den dat het in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Veenendaal zoo gevroren heeft, dat akkers late boekweit geheel zwart waren. Uit Haarlem meldt men aan de R. Crt.: Zaterdag-nacht, bij het uitdraaien der straatlantaarns, vond een aansteker een man hangende aan een lan taarnpaal in het volle licht. Met behulp van een bewoner dior buurt werd de man dadelijk afge sneden, en men bevond toen dat hij nog leefde. Het was een verversknecht, die wegens huiselijken twist een eind aan zijn leven had willen maken. Den volgenden dag bezocht hij de plaats, waar hij hangende gevonden was, om zijn stopmes te halen, dat hij had laten liggen. De drogist Cleban te Amsterdam heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis, waarbij hij tot 45 dagen celstraf is veroordeeld. Volgens het „Geill. Pol. N." is Dinsdag avond omstreeks 9 uren, tijdens het voorbijtrekken van een donderbui over Amsterdam, op verschillende punten door vele personen een luchtspiegeling gezien, nl. een schip met volle zeilen. De spiegeling was in het westen, duurde verscheidene minuten en ver dween langzaam. De eerste steen is Zaterda g-m i d d a g gelegd voor het hoofdgebouw van het Centraal- personenstation op het Stationseiland tegenover het Damrak te Amsterdam. Zeventien weken geleden werd de eersto spade in don grond gestoken en voor twee maanden werd hot eerste zestal palen met de gewone Boef-stellingen ingeheid, ten einde daarnaar de lengte der overige palen te kunnen vaststellen. De heeren W. Goedkoop Dz. en M. Deutekom, aannemers van het fundeeringwerk, onder leiding van don heer P. J. Huibers, pasten daarna het Fransche stelsel-Lacour toe, om het aantal palen dat niet minder dan 8687, elk van ongeveer 16 M. lengte bedraagt, in den grond te heien. Door mid del van zes stoomtoestellen, met ketels van 7 atmos feer, blokken van 1200 kg. met vrijen val, is in rond twee maanden tijds de helft van dat aantal palen - in de laatste veertien dagen zelfs 1426 stuks - in den grond geslagen. Deze toestellen heien gemiddeld één el paal per minuut. De eerste helft van het heiwerk zal uit0. September a. s. kunnen worden opgeleverd. Over 2000 vierk. M. is de fun- deeringvloer gereed, waarvan de geheele opper vlakte 8529 vierk. M. zal bedragen. Het geheele gebouw zal 80S M. lang zijn. Bijna gelijktijdig met het inheieu van den 4344sten paal, werd Zaterdag middag te drie uren in allen eenvoud door den jongeheer H. de eerste steen gelegd. Yóór 1 Dec. a. s. zullen vier millioen steenen moeten verwerkt zijn. Een orgeldraaier te Arnhem kreeg, ter wijl hij zijn instrument bespeelde, ruzie met zijn wederhelft. Yol woede ging hij naar de kroeg, waar de noodige borrels door hem werden verorberd. Voor lijk te huis en op zjjn bed gebracht, schjjnt hij in half bewusteloozen toestand een touw om den hals geslagen te hebben. Door spartelen is dit toegekneld en werd de man later levenloos in dien toestand gevonden. Ferdinand Keller, de ontdekker der oude paalwoningen in Zwitserland, is in den ouderdom van 81 jaren te Zurich overleden. De onder den naam „Mouche d'or" be kende acrobate Kitty Ramsden is te Moskou van een hoogte van 10 meter naar beneden gevallen, met het gevolg dat zij een breuk in den schouder en een in de ruggegraat kreeg. Lefroy zal te Lewes terechtstaan wegens den moord van Gold. Toen hem dit werd meegedeeld en hem gevraagd werd of hij iets tegen dat besluit had in te brengen, antwoordde hij met zachte stem„Ik heb niets te zeggen." Hij scheen zeer kalm, maakte een buiging en ging weer zitten. Lefroy is thans naar de gevangenis te Lewes overgebracht. In de groote magazijnen van Escbe- nauer te Parijs is een zware brand uitgebroken; 7- a 8000 okshoofden gewone wijn en een buiten gewoon aantal flesschen fijne wijn zijn verloren gegaan. Do schade bedraagt 3 millioen fr. Roche fort meldt in zijn orgaan de „In- transigeant", dat het aan zjjne bemoeiingen, te dan ken is dat Jesse Helffmann, wier doodstraf vóór eenige dagen in verbanning naar Siberië is veran derd, gered werd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tegen halfdrie, zijn te Lyon twee vrjj sterke schokken van aardbeving gevoeld. De muren van verscheidene huizen in de omstreken aldaar zijn gescheurd. Drie jonge kinderen te Lourdes, opge sloten in een kamer, terwijl hun ouders weg waren, staken met lucifers het bedgordijn in brand. Het huis stond weldra geheel in vlammen; de lijben der drie kinderen werden verkoold gevonden. Een nieuw visitekaartje. - Een jonge dame had een nieuw rijtuig en een nieuwen be diende genomen. „Jan", sprak zij op een middag, „wij gaan heden visites rijden, maar ik stijg nergens uit; gij moet overal maar kaartjes afgeven, haal ze dus maar uit mijn kamer." De knecht deed wat hem bevolen was en ga overal waar mevrouw stil liet houden een kaartje. „Nu moeten wij nog", sprak de dame eindelijk, „naar mevrouw A., naar mevrouw B. en naar mijn heer C." „Dat is onmogelijk, mevrouw!" sprak de knecht, „Ik heb nog slechts hartenboer en ruitenheer." De slimme knecht had, tot groote ontsteltenis van mevrouw, in plaats van visitekaartjes - speelkaarten medegenomen. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Juni. De hoogere burgerschool te Soerabaia is, volgens een schrijver in het „Soerab. Handbld.", doodkrank, en haar ziekte volgens hem alleen veroorzaakt door de persoonlijkheid van dén directeur, die, hoe ge leerd en achtenswaardig ook, geen tact heeft (altijd volgons dien schrijver) om aan het hoofd der school te staan. Ten bewijze wordt het feit aangevoerd, dat onlangs een leeraar zoo door de geheele klasse werd uitgejouwd dat hij de les staken en het lokaal verlaten moest. Naar hetgeen uit Banjoewangie aan de „Soerab. Crt." wordt geschreven, wordt in het officieel bericht omtrent den moord, gepleegd op den zendeling De Vroom, te Bali-Boeleling, gemelddat hij des avonds te halfacht op den publieken weg door een zijner bedienden zoodanig met een knuppel is geslagen, dat hij nog dienzelfden nacht aan de gevolgen is overleden. De linkerarm van den verslagene was evenals de schedel verbrijzeld. De moordenaar, die reeds 10 jaren bij den heer De Vroom als huis jongen diende, is gevat en in volle confessie. Als reden voor zijn schanddaad geeft hij op, dat hij zich op zijn meester had willen wreken over een berisping, die hij ontvangen had. Algemeen wordt hier getwijfeld of dit wel do ware aanleiding tot den moord is geweest. Veel meer is men geneigd ©m de betrekking, die door den verslagene werd boklced, met den moord in verband te brengen. De resident van Banjoewangie zal zich dezer dagen der waarts begeven, om een onderzoek in loco in te stellen. De overledene laat een vrouw en twee kin deren na. Door dea gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende bescbikkiügen geuomen Civiel Departement. Benoemd: bij bet binDenl. bestnnr op de bezittingen buiten Java en Madura, tot controleur 2de kl. de aspirant controleur J. J. Van Huff.-l. Ingetrokken: de tijdelijke ter-beschikking-slelling aan den gouverneur van Atjeb en onderhoorigheden van deu contro leur der 2Je kl. bij bet binnenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura J. C. E. Tromp. Op nieuw gesteld: Met ingang van 10 Juli 1881, voor den tijd van zes maanden, ter beschikking van den directeur van onderwijs, eeredieust en nijverheid, ten einde werkzaam te zijn bij den burgerlijken veeartsenijdiecst de geëxamineerde vee arts E. Brilman. Departement van Oorlog. Vergund: aan den van bet leger in Ne Ierland bij dat in Ned.-Indië gcdetacheerden Isten luit. der inf. J. T. Le Maire, om bij laatstgen. leger gedetacheerd te blijven, in afwachting dat door den Koning zal zijn beschikt op een door hem gedaan verzoek om die detacheering voor den tijd van 5 jaren te verlengen; aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned -lndië gcdetacheerden lsten luit., thans kapt. der art., S. A. Bisschop, op iiju verzoek, om na 5 Juli 1881 naar Nederland terug te keereD. Hersteld: in activiteit de 2de luit. der inf. M. W.Thijs- sen, thans op non-activiteit buiten bezwaar van deu lande. Overgeplaatst: de kap. der inf. Kijnders van Ssera- baia naar Batavia, en de kap. der inf. Wcichardt vau Batavia naar Soerabaia. Departement van Marine. Benoemd: tot baas van den stelwiukel bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia de machine-opsteller bij genoemde inrichting C. M. Haccou. BUITENLAND. Franlirij k. De regeering heeft besloten een aantal Carlisten, die een nieuwen Spaanschen opstand voorbereidden, uit het land te verbannen. In de laatste drie weken heeft het radicale blad „la Justice" geen brieven van zijn correspon dent in Algiers ontvangen. Italië. De onderhandelingen tusschen de regeering en de maatschappij van den Zuiderspoorweg zijn afgeloopen. De gevolmachtigden der maatschappij roemen zeer de tegemoetkoming der ministers Baecarini en Mag- liani, waardoor het mogeljjk werd om de reeds sedert lang aanhangige vraagstukken tot een vol doende oplossing te brengen. Zonder die tegemoet koming zouden de onderhandelingen gevaar hebben geloopen te mislukken. In de eerste helft van 1881 bedroeg de invoer van Italië 668, de uitvoer 599 millioen fr. Groot-Britannië. De jaarljjksche vergadering der Cobden-Club is Vrijdag te Londen gehouden, onder voorzitterschap van den heer Potter, lid van het Parlement. In zijne openingsrede verklaarde deze dat de strijd van het vrijhandelstelsel tegen de bescherming moest werden hervat, maar de Club daarop voorbereid was. De heer Potter verklaarde verder dat hij nog altijd de hoop koesterde tusschen Engeland en Frank rijk een handelsverdrag te zien tot stand komen, even voordeelig als dat, indertijd door den heer Cohden gesloten. Aan de „Times" wordt uit Sofia gemeld dat de heeren Zancoff en Slavicoff te Plewna in hech tenis zjjn genomen. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat te Kieff iemand in verzekerde bewaring is genomen, die ver klaard heeft de moordenaar te zijn van den heer Mezenzoff, den chef der gendarmerie. Aanvankelijk noemde hij zich Fahrenheim, vervolgens gaf hij op dat hjj Stempel heette, en ten slotte herriep hij zijn bekentenis, voorgevende dat hij onderhevig was aan tijdelijke zinsverbijstering. Reeds tweemalen heeft hij gepoogd zich van het leven te berooven. Telegrammen. "WASHINGTON, 23 Juli. (10 uren des morgens). De heer Garfield heeft den afgeloopen nacht eenigs- zins onrustig doorgebracht. Evenwel is de tempe ratuur hedenochtend normaal. Het verbinden der wond, aanvankelijk uitgesteld, heeft thans op be vredigende wijze plaats gehad. (Tweede dépêche). De heer Garfield is sedert het middaguur veel beter; de algemeene verschijnselen toonen vooruitgang on geen enkel teoken duidt gevaar aan. Niettemin zijn de geneesheeren Hamil ton en Agnew per telegram ontboden en worden per sneltrein uit Philadelphia hier verwacht. NIEUW-YORK, 23 Juli. In den toestand van President Garfield is een verontrustende wederin- storting ©ntstaan. Er is een hevige koorts opgekomen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2