N°. 6575 Dinsdag 26 Juli. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Voor Leiden per 8 munden.l.Kk Franco per post.L4A Afzonderlijke Nommers.ÖABL PRIJS DER ADVERTENTIESl Van 16 regelt.1.08. Iedere regel meer0.17%. Grootere letten naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Oproeping in wcrkclijken dienst van milicien-verlofgangers «Ier lichting van 18ï8. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, H Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 17den Mei 11., A. N°. 917/1 (2de afd.), Provinciaalblad n°. 37 Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichting van 1878, behoorende tot het regiment Grenadiers en Jaqers, de acht regimenten Infanterie en het 2de regiment Veldartillerie, dat zij, krachtens art. 125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe wat het 1ste, 4de, 7de en 8ste regiment Infanterie betreft, op Dinsdag den 9 Augustus aansl., de overige regimenten op Dinsdag den l&den Augustus e. Ie., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor- snerpen van Heeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en rakboekje, zullende de opgeroepen manschappen, voor zooverre zij behooren tot het regiment Grenadiers en Jagers, het 2de, 3de, 5de,'6de regiment Infanterie, op den ióden September, die van het 1ste en 8ste regiment Infan terie op den Cden Septemberdie van het 4de en 7de regi ment Infanterie op den '8sten September en die van het 2de regiment Veldartillerie op den listen September daaraan volgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld I dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, kich op Zaterdag den 6den Augustus annst., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- Kjke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben le begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. I Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 Juli 1881. DE KANTER. LEIDEN, 25 «Juli. I "Wij vernemen dat verscheiden ingezetenen onzer gemeente het voornemen hebben om den 26sten Juli (morgen) te herdenken ook door het uitsteken van de nationale driekleur. Ter herinnering aan het geschiedkundig feit der afzwering van Filips van Spanje, als heer en vorst der Nederlanden, werden gisteren in de residentie in de verschillende Protestantsche kerkgebouwen toepasselijke toespraken tot de gemeente gericht, terwijl de godsdienstoefeningen werden aangevangen met orgelbespeling en het ten gehoore brengen der volksliederen. I Hier ter stede zal do dag morgen godsdienstig gevierd worden in de Gereformeerde kerk aan den Nieuwen Rijn. Yoor het doen van eenige werken in de school gebouwen der 3de en 4de klasse n°. 1 en 2 aan het Plantsoen en in do Brandewijnsteeg alhier, waarvan heden ten raadhuize de openbare aanbe steding plaats had, ware» 6 inschrijvingsbiljetten ingekomen. Als laagste inschrijver is van het eerste perceel voor de som van 1990 aannemer gewor- n de heer C. Yan Diest te Koudekerkterwijl het tweede perceel is gegund aan de heeren P. J. Chris- iaanse en B. A. Zekveld alhier, voor de som van 965. De hoogste inschrijving voor het 1st® per- eel bedroeg f 2487 en voor het 2de perceel f 1457. Het bestuur der Kweekschool voor Zeevaart lhier geeft balanghebbenden kennis dat gedurende de aand Augustus in voornoemde inrichting dagelijks jongens kunnen worden aangenomen die eene ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschon aan te gaan. e vereischte leeftjjd is van 131/.,16 jaar. - In- chtingen zijn op franco aanvraag te verkrijgen bij en directeur. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 39, 20, f 4.30 en 2.15; de laagrte f 39, 20, 4 en 2.05. Door de commissie voor het werklieden-pen- Bioenfonds zijn dezer dagen de ontwerp-statuten met toelichting en de tarieven afzonderlijk uitge geven, en worden op ruime schaal aan werkgevers toegezonden, met verzoek het administratiefonds door hunne bijdragen te steunen. Om de verspreiding te bevorderen, is de prijs zeer laag gesteld. Exem plaren zijn bij Gebrs. Belïnfante, Paviljoensgracht 17, 's-Hage, verkrijgbaar gesteld a 5 cents per ex., bij 25 ex. a 4 en 100 ex. a 3 cents per stuk. Tot het geveH van inlichtingen en het ontvangen van bijdragen zjjn de leden der commissie steeds bereid. Zij bestaat uit de heeren mr. H. B. Greven te te Leiden, J. C. Yan Marken Jr. te Delft, B. H. Heldt te Amsterdam en Henri Boers te TJtrecht, De hoogleeraar Buys Ballot deelt in het Utr. Dgbl. het volgende mede: Sedert de laatste bekendmaking is door mij voor de overwintering op Dicksonhaven ontvangen of toegezegd: Yan X. te Utrecht 100, H. P.DeW. f 10, N. v. d. D. ƒ100, dr. Tw. 100, S. M. Utrecht f 10, K. en vrienden Velp ƒ700, P. W. J. Amsterdam 1000, P. H. N. 1, J. G. De V. Rotterdam 10, J. F. W. Amsterdam 15, J. F. J. L. Zeist ƒ10, H. G. v. d. S. B. Leiden 25, dr. A. A. W. H 3, A. G. te Amsterdam 25. Uit eene gemeente in ons Vaderland aan centen 7.15. Zulke bijdragen zjjn ook niet te versmaden. Ik hoop dat ze algemeen zullen gevolgd worden. Vooral ben ik ook den Rotterdamschen heeren dank baar, die, evenals dr. Kan van Amsterdam, eene ge regelde commissie hebben willen vormen. Zoo ook is mij uit Enkhuizen een aanbod gedaan. Geachte ingezetenen moeten luide over de zaak spreken, want het ontbreekt nog alleen aan de vestiging eener overtuiging omtrent de nuttigheid der bedoelde onder neming. Daarom schat ik het ook zoo hoog, dat de dagbladen zoo algemeen de circulaire hebben opge nomen en meerendeels aanbevolen. De kermissen in de verschillende onderdeelen der gemeente Alkemade zullen dit jaar aanvangen op Maandag den 12den en eindigen op Zaterdag den 17den September, een en ander des morgens te zes uren. Draaimolens worden niet toegelaten, terwijl evenmin als vroeger loterij-, dobbel- en der gelijke hazardspelen zullen mogen worden gehouden. Tot predikant te Zevenhoven is beroepen ds. Loois, van Aalsmeer. Bij het burgerlijk armbestuur te Heemstede is ontvangen 120, van J. W. Jr. en B. W.—J., uit dankbare herdenking aan hun 57-jarig huwelijk, voor de armen aldaar. Prins Frederik is uit Neuwiod in Den Haag teruggekeerd. Op hun reis naar het Loo te Winterswijk aan gekomen, vertoefde de Kon. familie aldaar een kwar tier. Een groote schare had zich om en bij het station en op liet perron verzameld en begroette HH. MM. met blij gejuich en met het zingen van vaderlandsche liederen. Toen de trein zich opnieuw in beweging zette, werd het Wilhelmus aangeheven. Het was voor de eerste maal dat Winterswijk het bezoek ontving van een vorst uit het huis van Oranje. Bij aankomst op het Loo, was ook eene talrijke me nigte van ingezetenen tegenwoordig, die luide hunne vreugde over do terugkomst der vorstelijke personen te kennen gaven, hetwelk op minzame wijze door hen werd beantwoord. Beiden zagen er welvarend en opgeruimd uit. Door curatoren van het gymnasium te 's-Hage wordt voor de betrekking van leeraar in de ge schiedenis en aardrijkskunde aan die inrichting, met ingang van 1 September a. s. en op eenjaarweddo van 2500, tijdelijk voorgedragen de heer J. J. Doesburg, cand. in de classieke en Nederlandsche letteren aan do rijksuniversiteit te Utrecht. B. en Ws. van Den Haag stellen den Raad voor de conoessie voor het maken van tolephonische gemeenschap aldaar te verleenen aan de Neder landsche Bell-Tolephoonmaatschappij. Naar het Vad. verneemt, zal weldra een wets ontwerp tot wijziging der wettelijke bepalingen op hot Nederlanderschap bij de Staten-Generaal aan hangig worden gemaakt. Tot leerares aan de middelbare meisjesschool te Middelburg is benoemd mej. J. M. Kruseman, te Haarlem. Door wijlen den heer Sikke Pieters Yan der Wal te Tzum is bij testament gelegateerd de som van 1000 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Yoor het te stichten „Hospitium" der Yrije Universiteit te Amsterdam is weder 100 aan ver schillende giften ontvangen. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde gistervoormiddag bij Dover. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft verleend de volgende peniioenen, als aan: J. Drabbe, ontv. der dir. bel. enz., 1570; S. Cats, bewaarder der hypotheken en van het kadaster, 2200; T. Yan den Berg, zich ook schrij vende Van den Bergh, hoofdcommies hij den Raad van State, 1600; aan W. Mur, gewezen brievengaarder te Loosdrecht, 183N. Hoogendorp, gewezen post bode te Geervliet, 34; F. J. L. Bosser, gewezen brievengaarder te Horst (Limburg), 267, en G. Ver schuur, gewezen brievengaarder te Mniden, ten be drage van 113 'sjaars; - den 2den luit. D. De Moulin, van het wapen der infanterie bij het leger hier te lande, die bij koninklijk besluit van 21 Jan. 1830, voor 5 jaren werd gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, in rang en ouderdom in rang over geplaatst bij het wapen der infanterie van laatst gemeld leger- den commissaris van politie te De venter A. J. Cost Bndde tevens benoemd tot com missaris van Rijkspolitie; tot griffier bij het kan tongerecht te Goor mr. E. De Vries te 's-Graven- hagetot kantonrechter te Hilversum mr. K. Banga, thans kantonrechter te Harlingen; tot commissaris van politie te Zalt-Bommel, C. F. Beek, thans hoofd inspecteur van politie te Dordrecht, en tot com missaris van politie te Culenborg, P. J. Klerk De Reus, thans inspecteur van politie te Amsterdam. Gemeagd Nieuw». De heer Meunier, van Arnhem, gaf heden- namiddag in de Stadszaal zijne eerste kindervoor stelling. Opnieuw toonde hij de gave te bezittai om niet alleen de kleinen, maar ook de grooteren uit stekend te kunnen bezighouden. Bij herhaling ging er, van beiden zoowel bij zijne verschillende goochel toeren als de andere werkzaamheden een hartelijke schaterlach opterwijl der jeugd do surprises blijk baar mede zeer welkom waren. Aan verder succes gedurende de kermisweek zal het hem zeker niet ontbreken. Werd dezer dagen in de bladen mede gedeeld dat te Rotterdam wordt getracht een instel ling te openen, om door het leveren van goed bier tegen 4 cents per glas het misbruik van sterkon drank tegen te gaan, thans kan worden gemeld dat de heer Coster in de Yrouwensteeg alhier ook een huis voor hetzelfde doel net hoeft doen inrichten, waar bier voor 5 cents per glas geschonken wordt.. Hedenmorgen om acht uren is uit de»» Heerensingel het lijk opgevischt van een onbekend manspersoon. Hedenmiddag omstreeks halfdrie is op het Rapenburg een vigilante omgeslagen, waarbij noch koetsier noch paard eenig letsel bekwamen. Het ongeval moet daaraan te wijten zijn dat de eerste zijn draai een weinig te kort genomen hadf- Het zoontje van B. aan de Binnenvest gracht is gisternamiddag met veel moeite van den bodem der gracht aan het Levendaal met haken en touwen opgetrokken en in bewusteloozen toestand naar

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1