Maandag 25 Juli. N°. 6574. A0. 1881. Derde Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 munden.LI®* Franco per post1.4ft. Afzonderlijke NommenftOi PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 rcgfl»1.05. iedere regel meer.0.17^ Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De heer Oscar Meunier is voor ons geen vreemde meer. Bij zijn laatste bezoek, het is reeds geruimen tijd geleden, heeft hij den meest aan- genamen indruk hier achtergelaten en vooral de kinderen denken en spreken nog gaarne over den man, die hen met zooveel tact wist bezig te houden en toch tegelijkertijd op zoo uitstekende wijze de orde onder de door vreugde opgewonden knapen en meisjes wist te handhaven. Met genoegen maken wij onze lezers dan ook opmerkzaam op de achter staande advertentie, waaruit blijkt dat de heer Meu- lier in de kermisweek alhier een reeks van kinder feesten zal geven, waarvan hij alleen het geheim >ezit en waarmede hij in alle steden van ons vaderland, die door hem bezocht werden, een welverdiende reputatie heeft verworven, ook blijkbaar uitdenloi hem door de bladen eenparig toegezwaaid. De jeugdige zakkenrolster is ter be schikking van de justitie te 's-Gravenhage gesteld. Door de politie alhier is naar de gevan genis te 's-Gravenhage overgebracht v. S. die zich in de gemeente Leiderdorp aan diefstal van een horloge had schuldig gemaakt. De uitslag der verkooping van veld- 7 vruchten, wassende op de boerderij „Buitenrust" te 'Hoofddorp, is als volgt: 2 h. 25 a. haver 385, kooper R. Groenveld; 2 h. 25 a. haver ƒ345, kooper V; M. Hemmer; 2 h. 25 a. haver en tarwe ƒ261, kooper F. Yan Klaveren, en 2 h. 25 a. haver 400, opgehouden. Bij den ingang van het Bosch te's-Gra venhage is door de Rijnspoorweg-Maatschappij ten behoeve der reizigers, welke per stoomtram naar Scheveningen reizen, eene wachtkamer opengesteld, waar tevens bouquetten en losse bloemen tegen be taling verkrijgbaar zijn. Yoor een straatjongen is het een genot j een emmer met water van een schrobbende dienst meid omver te kunnen smijten en dat genot smaakte dan ook gistermorgen een jongen op de .'-.Groenmarkt te 's-Hage. De dienstmeid werd daar over echter zoo kwaad, dat zij een anderen met water gevulden emmer opgreep en dien den jongen aebterna- wierp, met het ongelukkig gevolg echter dat de geheele inhoud op de kleeding van een dame nederkwam. Druipende en weinig gesticht over het stortbad, werd de dame in een der nabijzjjnde winkels binnengebracht. In de "Weste Wagenstraat te Rotterdam heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij de dienstbode van den heer S., suikerbakker aldaar. De meid was Zondag-avond op den gewo- I nen tijd ter ruste gegaan, doch kon 's Maandags- morgens niet wakker gemaakt worden. Eerst Dins- dags gelukte dit; toen gebruikte ze - echter nog altijd te bed - een kop thee, waarna zij opnieuw I neerzonk en insliep. Woensdag heeft men haar met kracht gewekt en beproefd haar te doen opstaan, H wat dan ook ten laatste gelukte. Zij was echter zoo wezenloos en versuft dat zij tot niets in staat was, zoodat men besloot haar naar hare ouders te I Culemborgh te vervoeren. Gist er en is het traject Amsterdam-Die- merbrug-Muiderberg van den Gooischen stoomtram kjvoor het publiek verkeer geopend. De reizigers moeten voorloopig te Muiden overstappen. B De ontzettende warmte van jl. Dinsdag eischte te Bellingwolde een mensehenleven. De par ticuliere bode van Bellingwolde over Oude-Schans naar Winschoten, G. Negendekker, bleef op zijn terugweg bij de draaierij liggen. Door de mensch- lievende zorgen van den heer U, te Oude-Schans naar zijn woning vervoerd, bleef al het aangewende vruchteloos; eene weduwe en zeven kinderen be treuren den dood van den zorgdragenden man en vader. De lichten op de noord- en zuidpier te IJmuiden zijn weder ontstoken, tot groot gerief van de scheepvaart en vooral van de visschcrs. Zij blijven nu branden en zullen, naar men hoopt, aan het doel beantwoorden. Naar men verneemt, zou Willem Yer- hagen, die eenigen tijd geleden naar Amerika was gevlucht, na zich in Nederland aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt, op aanvrage van den heer Burlage. den Nederlandschen consul-generaal te Nieuw-York, den 7den Juli 11. naar het consulaat aldaar worden gebracht, om aan de Nederlandsche autoriteiten te worden uitgeleverd. Thans weder schrijft men dat, alschijnt er in de „berekening" wanneer de wereld zal ver gaan eene vergissing te zijn geslopen, al schijnt het nu vast te staan dat dit eerst in 1884 zal plaats heb ben, het daarom nog zoo zeker niet is, dat van uitstel afstel komt. De onvergelijkelijke Nostradamus toch getuigt: „In het jaar dat Goede Yrijdag op St.- George (23 April), Paschen op St.-Marcus (25 April) en Sacramentsdag op St.-Jan (24 Juni) valt, in dat jaar zal de wereld vergaan." Het jaar nu, waarin deze voorspelling bewaarheid zou kunnen worden, is het jaar 1886. Een tweeëntachtigjarig landbouwer te Pulna, wien reeds vroeger verhaald was, dat de wereld in dit jaar zou vergaan, maakte zich zoo beangst toen hij de komeet zag, dat hij 's morgens vroeg naar den zolder ging en zich daar in de meening dat het oogenblik gekomen was waarop dc wereld zou vergaan, met een scheermes den hals afsneed. Toen men hem later vond, leefde hij nog, maar over leed toch binnen enkele uren aan de bekomen verwonding. Uit Nieuw-York wordt aan de „Cour- rier du Soir" bericht dat Guiteau, Garfields moor denaar, als monomaan zal worden opgesloten in een krankzinnigengesticht. Te Syracuse (Nieuw-York) zijn de opera en een aantal magazijnen afgebrand. De schade wordt op 300,000 dollars geraamd. Bij den orkaan in Minnesota werden 6 personen krankzinnig van den schrik. Het aantal slachtoffers is veel grooter dan aanvankelijk werd meegedeeld. Bij de Algerijnsche loterij van 5 millioen fr. zal voor 1 millioen fr. aan prijzen zijn, alle in geld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In uw verslag aangaande mijne mededeeling over mr. Jan Yan Nuys heb ik de volgende misstellingen opgemerkt. Die bijna geheel vergeten geleerde heette in 't Latijn niet Novicius, maar Novesius; aldus genoemd naar zijngeboorteplaats Neuss, welk stadje meestal Nussia, doch door Tacitus Novesium genoemd wordt. - Hij is in 1565 op 80-jarigen leeftijd over leden, zuodat hij moet geboren zijn in 1485, en niet in 1465. - Te Deventer heeft hij wel zijne studiën volbracht, doch is aldaar geen rector geweest. - De zeven steden, waar hij als zoodanig is werkzaam geweest, behoorden in deze volgorde te zijn opge geven: Culemborgh, Utrecht, Sneek, Leeuwarden, Zwolle, Nijmegen, Amersfoort, in welke laatstge noemde stad hij ook allereerst gedoceerd had, doch toen, zoo 't schijnt, slechts in eene der lagere klassen. Indien gij de goedheid wilt hebben, M. d. R., deze terechtwijzingen in uw Dagblad op te nemen, zal ik u daarvoor dankbaar zijn. L. 20 Juli. W. H. D. S. In verband met de a. s. Leidsche kermis, waarop het zeker ook nu weer niet aan groote en kleine, dikke en dunne heeren en dames zal ontbreken, is het misschien niet onwaardig het volgende te dezer plaatse in herinnering te brengen, voorkomende in de Historische Chronvk, of Beschryvinge Yan Oud en Nieuw-Sneek. In het begin der 17de Eeuw, Woonde te Sneek; Een Man van ongemene Grote, want, in de Nauwe- noordhorn (alwaar hy woonde), was geen eene Luiffel, of hy konde daar met zyn Armen op leggen, hy heeft hem lange tyd in andere Landen laten besien, voor geldMaar zo groot als by was, is zyn Yrou Klein geweest, gelyk blykt uit beider Aftekeningen, (die onder den Autheur berustende, en te zien zyn). Alwaar staat, onder de Mans Poitrait, Lange Jacob van Sneek in Friesland, oud 40 Jaar, Lang 8 Yoet. 'k Ben Jacob buiten groot, en onbesuist van Leden, Dog binnen is 't Gedarmt, en Maag ook groot en wyd; Dus als my Spys en Wyn, (vereen igd) tegen treden, Blyf ik verwinnaar, en, zy sneuvelen in den Strijd. Onder zyn Vrous Poitrait staat, Kleine Jannetje van Waddingsveen by Tergou, is Oud 46 Jaarlang iets meer als 3 Voet. 't Is korte Jannetje, aan een langen Vent Getrout, Een wyze Karei, die dees guide Spreuk onthoud; Een Vrou is kwaad, een Pest in 't Huis, en wilje Mallen, (Of liever moetje) kies, het kleinste Kwaad van allen. v. R. Mijnheer de Redacteur Yergun ons, u plaatsing te verzoeken van het onderstaande als repliek op het stuk van zekeren X., voorkomende in de Leidsche Courant van 14 dezer. De onhebbelijke wijze, waarop die X. eenige on verdiende hatelijkheden aan het adres van onzen burgemeester adresseert, noopt ons te verklaren - en hiermede stemmen voorzeker alle weldenkende ingezetenen van Valkenburg in - dat wij in den korten tijd dat de heer Wijt hier burgemeester is, ontzaglijk zijn verbeterd wat het bestuur dezer ge meente aangaat, en dat bij ons allen de overtuiging vaststaat, dat de heer Wijt met inspanning van alle krachten doet wat zijn hand vindt om te doen, tot bloei en ontwikkeling onzer gemeente. Waarlijk, de heer Wijt laadde een zware taak op zich toen hij, ten volle bekend met den toe stand alhier, de benoeming tot burgemeester aan nam en er behoort veel moed en volharding toe om hoofd eener gemeente te blijven, waar steeds van zekere zijde op zoo onuitstaanbare wijze wordt geïntrigeerd en het bestuur bemoeilijkt. Wat de klacht aangaat, deze is te weinig be- teekenend om er veel van te zeggendat de werk zaamheden tot het maken der vuilnisputten nog niet verder zijn gevorderd, komt alleen, doordat op een lagen waterstand gewacht wordt, ten einde noode- looze uitgaven te vermijden, wat met het oog op de geringe som voor dit werk, door den raad toege staan, zeer wenschelijk is. De toegang tot de aanlegplaats der stoombooten is ook volstrekt niet belemmerd, zooals ieder kan zien. Het doel van dit schrijven is niet, met X. in correspondentie te treden; daarvoor gevoelen wij te veel afkeer van lieden die in het publiek slechts op anonyme wijze hun leedgevoel kunnen luchtgeven. Het eenige wat wij beoogen is onzen geachten en verdienstelijken burgemeester voor een zeer on- juisten blaam te vrijwaren. W. H. Yan Oordt. Daniel F. Boissevain. J. J. Bonte. B. Stolp. Yalkenburg, W. Groot. 23 Juli 1881. A. Bol Az. Jr.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1