Breda is een militair van het 6de reg. inf., terwijl hij met een zijner kameraden aan het stoeien was, met de borst in zijn bajonet gevallen, waardoor hij eene levensgevaarlijke verwonding bekwamzjjn toestand is hoogst bedenkeljjk. Een tweetal zakkenro 1 s ter s die aan het station der tramwegen op de „Place de la Bas tille te Parijs" op aanklacht van een dame gear resteerd werden, bleken bij visitatie in het bezit te zijn van niet minder dan 54 portemonnaies met geld, waaronder die van de klaagster. Een ar me oud e vr ach tr ij der is in de rue de Nemours te Parijs door zijn paard, dat door de warmte dol was geworden, op den grond gewor- _pen en zoodanig getrapt dat hij in hopeloozen toe stand naar het gasthuis moest overgebracht worden. Een Zwitsersch emigrant te Winona (Minnesota) doodde zijn vrouw en zeven kinderen en benam toen zich zeiven het leven. De man was krankzinnig. De oude mevrouw Garfield is aan de beterhand, en de doctoren verklaren dat ze buiten gevaar is. „Nu er zulke goede berichten uit Was hington komen, moet ik beter worden", moet ze hebben gezegd. In Frankrijk zal een loterij van 5 mil- lioen £r. worden gehouden om de bevolking van Algerië te hulp te komen. Het getuigenverhoor in do zaakLefroy duurt nog voort. Het is gebleken dat het horloge, dat men in Lefroys bezit zag, hetzelfde cijfer droeg als dat van Gold. De beschuldigde blijft zijne kalme houding bewaren. Te Athene werd op straat een aanslag gepleegd op twee uitgevers van oppositiebladen. De moordenaar werd gearresteerd. Aan een geachte familie te Pithiviers is een vreeselijke ramp overkomen. Twee kinderen, meisjes van vijftien en acht jaar, waren op de rivier aan het bootjevaren, toen het lichte vaartuigje om sloeg en zij te water geraakten. De oudste slaagde er weldra in den oever te bereiken, doch op het gezicht van haar zusje, dat met den dood lag te worstelen, wierp zij zich opnieuw in den vloed, om hulp toe te brengen, met het gevolg dat beiden verdronken. De schah van Perzië is onlangs ge lukkig van eon zeer gevaarlijk jachtavontuur afge komen. Hij is een onverschrokken jager en gaat bij voorkeur op leeuwen- of tijgerjacht uit. Nu ge beurde het dat hij een prachtigen koningstijger onder schot kreeg, maar hem slechts licht kwetste. De tijger sprong brullende op den schah los, maar deze trok, zonder een oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, zijn groot jachtmes en ving den tijger daarmede op. De tijger en de monarch vielen samen op den grond en de ijlings toesnel lende hovelingen waanden hun meester reeds ver loren. Maar de schah stond ongedeerd opde tijger was dood. Te Lenden zjjn verleden week - naar evenredigheid der vermeerderde bevolking - 304 personen meer overleden dan in dezelfde week in de laatste tien jaren gemiddeld het geval was. Deze hooge sterfte - waaronder 236 kinderen benoden bet jaar - wordt aan de buitengewone hitte geweten. Ook in het noorden vanFrankrijk bebben Dinsdag buitengewoon hevige onweders ge woed. In de buurt van Rijsel zijn o. a. een boer en zijn knecht, terwijl zij op' het land aan het werk waren, door den bliksem gedood. Hun borst en beenen waren verbrand, terwijl het bloed hun uit mond en ooren liep. KOLONIËN. BATAVIA, 17 Juni. Het eenige geruchtmakende nieuws van deze week Is een bericht, door het „Batav. Handelsblad" ver spreid, dat er te Atjeh wederom een aanval zou zjjn gedaan, en wel te Lambaroe op 2 Juni, waar de Chineesohe nederzetting door eenige Atjehers werd aangetast. Zes Chineezen zouden gedood, twin tig gewond zjjn, terwjjl de vjjanden zich met grooten buit uit de voeten hebben gemaakt. Nader beves tigd is dit bericht niet, zegt de „Java-Bode", doch het heeft in zich zelf veel waarschjjnljjkheid. In de Vorstenlanden, bepaaldelijk in het Djok- djasche, hebben nog steeds ketjoepartjjen plaats. De couranten van de afgeloopen week uit die streek vermeldden er wederom twee. Ook in het Solosche is geketjoed. De spoorweglijn Modjokerto—Kertosono zal op 25 dezer worden geopend. De aanhoudende faillissementen onder Chineesche handelaars, vooral in Soerabaia, hebben de aandacht op deze klasse van kooplieden gevestigd. Het blijkt dat een groot getal zwendelaars van beroep daar onder zjjn. De laatste officiëele en particuliere tjjdingen om trent de veeziekte luiden gunstig. Over de koortsepidemie in West-Java luiden de rapporten minder goed. Hoewel de toestand in Ban tam beterende is, verergert hjj in de Preanger. Deze laatste residentie wordt zwaar getroffen. De gezondheidstoestand hier ter stede is vrjj gun stig. In enkele kampongs heerschen koortsen, doch niet kwaadaardig. Het weder blijft nog steeds afwisselend. De handel is even lusteloos als ooit. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Iudië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: met ingang van 1 Jnli 1881 tot auditeur-militair by den krijgsraad te Kota-Radja (Atjeh en Onderhoorigheden) de auditeur-militair bij den krijgs raad te velde te Atjeh mr. Ch. H. Nieuwenbuys, met bcp. dat bij ook dc laatstgen. betrekking zal blijven waarnemen totdat de krijgsraad te velde in het gewest Groot-Atjeh en Onderhoorig heden feitelijk zal zijn opgeheven; tot opziener der 1ste kl. bij het boschwezen op Java en AJadura H. De Jongh Hemerijk Tak;, by den reeidentieraad te Riouw tot buitengewoon lid J. W. Nex; Gesteld: Ter beschikliog van den dir. van ond., eered. en nijv. om ged. een jaar werkzaam te zyn by den borg. veeartsenij- dienst de geëxam. veeartsen Th. G. J. Wight, H. H. Huizenga en C. A. Kuhle en de militaire paardenarts 8de kl. C. Van Hcelsbergen. Ontslagen: eervol met dankbetuiging, wegeBS vertrek, als buitengewoon lid by den residentieraad te Riouw, A. Boers. Civiel Departement. Benoemd: Tot waarn. lid in den raad van justitie te Ternate II. G. Baumgartentot adj -griffier bij den landraad der stad en voorsteden van Batavia H. L. Pieters tot griffier bij de landraden to Tjiandjoer en Soekaboemi W. H. De Groot; tot onderw. 1ste kl. by het openb. lager onderwijs G. Du Pré; tot id. 2Je kl. F. Kromhont; tot predikant bij de Evang. ge meente te Batavia C. A. L. Van Troostenburg De Brnyn; tot directeur der H. B.-S, met vijfjarigen cursus, te Saraarang U. L. Vau Schouwenburg. Verleend: Eea tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den tweeden machin. bij 's lands stoombaggermolen te Bata via, A. Biedé. Ontslagen: Eervol: De onderwyzer 3de kl. by het open baar lager onderwijs, H. H. Moreu; id. de deurwaarder bij den raad van justitie te Padang, H. J. Van Giebink. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. bui ten Java en Madosra II. F. Veenstra. Benoemd: Bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura tot aspirant-controleur A. Van Senden. T ij d e 1 ij k g e s t e 1 dter beschikking van den gouv. van Atjeh, met den rang en titel van contr. 2de kl. J. P. Th. Van der Lith en A. C. Dc Heer. Departement van Marine. Benoemd: Tot baas-zeilmaker te Soerabaia, H. Pieterse; id. op Onrust F. W. Padart, Ingetrokken: De detacheering van den 2den opziener voor het vak scheepsbouw op Onrust, J. Retemeijer. T ij del ij k werkzaam gesteld: te Soerabaia, de amb tenaar op non-activiteit J. Al. Allein. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De 1ste luit. der inf. F. P. L. Van Driel, van Batavia naar Soerabaia; en de 1ste luit. der inf. VV. A. Godio, van Soerabaia naar Makassar. Benoemd: Tot officier van gezondheid 2de kl. bij den militairen geneesk. dienst de tijdelijke off. van gez. 2de kl. J. C. O. Grou. Geplaatst: Dj 2de luits der inf. Leenderlz en Mnller te Samarang; en de 1ste luit. der inf. Sanders te Muntok. Overgeplaatst: De 2de luits. der iuf. Holland en Van Baerle en de kapts. der inf. Smit en Brake], naar Atjehde luits. De Vries, naar Samaraag; de magazijnm. Bokhorst, naar Samaran; de 1ste luit. der inf. Van der Haas, naar Batavia. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indiê. GEHUWD: IV. G. Binkhnyzea en W. E. F. Polem, Sama rang G. W. E. Ludeking en L. F. D. Wardenaar, Djokdja. BEVALLEN: T. VV. Ssl geb. De Staaler, Z., Tjiomas-Bui- teaz. C. J. A. Meijndcrts geb. Smit, D., Soerakarta. J. J. Arriens geb. Van Slootcn, D., Kediri. Mevr. Vaa den Berg geb. Bennik, Z., Bunjoe-Biro». E. Pasman geb. Lau rens, Z Soerabaia. A. M Serlé geb. Baagert, D., Cheri- bon. E. J. Hooij geb. Stoltmaa, D., Pekalongan. Mevr. De Joagh geb. Keppel Hesseliak, Z., Muntok. C. d'Araaud Gerkens, geb. Filz, DM. P. Voorsmit geb. Camps, Z., en S. A. Fokker geb. Der Kinderen, D., Batavia. A. Van der Heide geb. Dc Meijier, Z., Kar. Ssewoeng. A. A. Dunlop geb. Mikkers, Z., Batavia. C. Kastelya geb. Van Loenea, Soerakarta. B. Van Naersen geb. Samuels, D., Grissee. Mevr. Lugt, D., Japara. A. C. Dingenaans geb. Mauren- brecher, D., Buitenzorg. OVERLEDEN: Echtgen. vaa G. Kaalbach, Padangan. H. 1'. Meelhuysen, k. 8 m., Soerabaia. E. Vonck, m., Peka longan. M. R. Johannes, meisje 15 j., Samarang. H. P. Smith, m. 41 j., Soerabaia. F. C. Balkema, m. 84 op reis naar Nederland. P. A. A. Bosch, k. 1 j., Batavia. F. C. J. Collard geb. Blam v. Assendelft, Pontianak. J. G. Huyser, ra. 40 j., Buitenzorg. Vertrekkende passagiers van Batavia met het st. „Prins van Oranje", op 18 Juni a. s., naar Amsterdam. Kapt. der art. A. L. Vaa Hoogstraten, echtgen. en 1 kind; mevrouw M. W. A. Peeters, geb. Israël, 1 dochter en 1 zoon mevrouw 1). J. Van der Hegge Zijnen; 2 kinderen Potter; 3 kinderen Gutteling en Eur. bonne; ass. controleur F. L. Stolten- hoff; opzichter boschwezen Th. P. Van Velthoven, echtgen. en 5 kinderen; adviseur J. Lameris; G. J. Koopman, echtgen. en 3 kinderen; 2 kinderen Polack; Chinees Oei Yan Leekapt. drr inf. L. Van der Hout, echtgen. en 3 kinderen; jongeheer A. Vorderman; mevrouw H. M. Schudel, geb. Kooy en 1 kind; mej. M. H. Lawsonass.-resideut J. Harders; mej. J. Van den Berghe; mevr. de wed. J. D. Von Gaffroi; geb. Schroder eu dochter; kapt. der inf. M. Hooghwinkel; hoofdonderwijzer B. Japikse, echtgen. en 8 kinderen; C. Al. Van Nooyen, echtg. en 2 kinderen: A. H. Ter Gunne, echtgen. en 3 kinderen; I. Al. F. Vaa der Tak, echtgen. en 5 kinderenI. M. Letthe en echtg. P. Kiel; J. Dubois; Louis Belle; M. F. Van Schaik, echtgen. en 2 kinderen; Zr. Ms. troepen en schepelingen. BUITENLAND. Frankrijk. De Parjjsche gemeenteraad heeft 3.200,000 fr. van de saldo's der begrooting van 1880 beschikbaar gesteld voor uitbreiding en verbetering van het net der waterbuizen en riolen. In een brief „aan zjjne vrienden",, door ver schillende dagbladen openbaar gemaakt, heeft Don Carlos tegen zijne uitzetting volgenderwijs gepro testeerd: „Een minister, meenende dat een Bourbon, een afstammeling van Hendrik IY en Lodewijk XIV, in Frankrijk vreemdeling kan zjjn, ontzegt mij de Fransche gastvrijheid. De reden tot dezen maatregel moet geene andere zijn dan mijne tegenwoordigheid bij eene godsdienstige plechtigheid, bij de voor mijnen oom gehouden mis. - Ik protesteer tegen dit bedrijf van louter willekeur. - Op het oogenblik zelf, dat ik deze geweldenarij onderga, lijden Spanjaarden, die vol vertrouwen in Frankrijks bescherming den grond van Algerië waren komen vruchtbaar maken door hunnen arbeid, onverdedigd ondraaglijke mis handelingen. Spanje treurt over zijne vermoorde zonen, over zijne dochteren, mishandeld en mede- gesleurd in de woestijn. - Het echte Frankrijk is voor de handelingen zijner regeering niet aansprake lijk het is de wieg van mijn geslacht, en ik heb het vurig lief. - Ik gedenk al de toewijding, welke voor mij de bitterheid der ballingschap verzacht heeft. - Op het punt om het Fransche grondgebied te verlaten, roep ik mijnen vrienden mijn dank en mjjn vaarwel toe." Do Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het voorstel tot versterking der maritieme krachten te Tonkin aangenomen, alsmede de wot op de druk pers, zooals zij vanwege den Senaat was ingezonden. Groot-Britnnnlc. In het Lagerhuis heeft de heer Harcourt gezegd dat er in de ontvangen berichten niets voorkomt, waardoor eene handeling der regeering tegen het houden van een revolutionair congres te Londen gerechtvaardigd zou zijn. In antwoord op eene vraag van den heer Lawson zeide de heer Gladstone dat sedert do vroeger© verklaring, volgens welke de capitulatie van Pot- chefstroom door verraad was verkregen, er volledige bijzonderheden zijn medegedeeld, op grond waarvan hij thans niet aarzelde het gevoelen uit te spreken, dat de Hollandsche commandant zich aaa schending van vertouwen had schuldig gemaakt door de voor- waarden van den wapenstilstand niet aan den Britschen bevelhebber mede te deelen. Omtrent de houding van de aanvoerders der Boeren viel er niets te zeggen; alleen de genoemde commandant had de schending begaan. De raad van houders van buitenland sche fond sen heeft 3494 pd. st. in wissels op Londen ont vangen, uitmakende de zevende maandelijksche be taling voor de coupon van 15 Febr. 1882 der geconsolideerde schuld van Venezuela. Tnrk(je. Conduriotis heeft dringend verzocht om voorloo- pige opheffing der Turksehe tolkordons daar de regeling der grenzen er zeer door bemoeielijkt wordt de vreemde gezanten hebben het verzoek ondersteund. Het blad „Yakijt" geeft aan do porte den raad om, tor herstel van de Turkscho financiën, bekwame binnenlandsche ambtenaren aau te stellen. Kff.vp te- Do Egyptische begrooting over 1880 sluit met een overschot van 663,000 pd. st. De Khedive heeft gelast dat daarvan 546,000 pd. st. zullen worden besteed voor kanalen en andere openbare werken en dat 117,000 pd. st. aan de „Caisse de la Dette Publique" zal worden gegeven. Telegram men. DURBAN, 21 Juli. Volgens inlichtingen nit goede bron is het gorncht van een ernstige moeielijkheid, welke het nemen van besluiten der koninklijke com missie zou beletten, ongegrond. Tijdingen uit Pretoria van den 19den dezer houden in dat het ontwerp van overeenkomst aan de vertegenwoordigers der Boeren is voorgelegd en door hen behandeld is ge worden. Men gelooft dat het een gunstig onthaal vond op twaalf artikelen na, die gewijzigd zullen worden. VENETIË, 21 Jnli. Naar men verzekert, heeft het Britsche eskader onverwacht bevel ontvangen om aanstaanden Zaterdag of wellicht vroeger naar Malta te vertrekken. De reden voor dit bevel is niet bekend. Do feestelijkheden ter eere van het eskader zijn geschorstde admiraal heei t verklaard onmogelijk een uitnoodiging te kunnen aannemen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2