de weduwe K. Hoeflake zijn insgelijks geheel af gebrand, alsmede een hooimjjt van 60,000 pond. Te Vlijmen zijn twee dochters van Adrianus Yan Dommelen door den bliksem getroffen, die hare voe ten verschroeid heeft. Te Schijndel is het huis van H. Yan Oorschot insgelijks door het hemelvuur een prooi der vlammen geworden. Te St.-Oedenrode is de bliksem geslagen in een huis en schuur van de kinderen De Bie met het gevolg, dat beide - huis en schuur wel te verstaan - zijn afgebrand. Ook aan de kanten van Oss en hooger op naar Raven, stein is op verschillende plaatsen brand ontstaan door het hemelvuur, terwijl te Haaren bij Oister- wijk een groote mntserd door dezelfde oorzaak een prooi der vlammen is geworden. Bij den landbou wer Aarissen, te Lienden bij Eist, zijn drie, en onder Randwijk twee runderen door den bliksem gedood. Van de drie personen, die verleden Zaturdag in het Roschveld door den bliksem getroffen werden, zijn reeds twee dood; de derde is nog altijd onder ge neeskundige behandeling. InZuid-Bohemeniseen 12-jarig meisje, dat in een bosch verdwaaldo en daar door een on- weder werd overvallen, door angst stom geworden. Zjj is naar het doofstommen-instituut vervoerd, waar men hoopt haar te kunnen genezen. Het afwaaien van een hoed had Maan dag-avond aan het station-Reuilly vreeselijke gevol gen. Zekere Jean R. verloor dicht bij de rue Reuilly zijn hoofddeksel, terwijl hij over het por tier van den trein leunde, en liep onmiddellijk na aankomst aan het station buiten weten van de be ambten de baan op om het terug te zoeken. Onge lukkig naderde juist een andere trein van Parijs en vóór hij zich uit den weg kon begeven, werd hjj door de locomotief aangegrepen, die hem den linkervoet afsneed en vreeselijke wonden aan hoofd en schouder toebracht. Naar men in de „Lumière Electrique" leest, heeft men te Nieuw-York van de microphone gebruik gemaakt om een misdadiger van zijne schuld te overtuigen. In den muur zijner cel was de toestel zoodanig aangebracht, dat hij er niets van bespeurde, waarna men hem in de gelegenheid stelde, om zonder getuigen zijne bloedverwanten en vrienden te ont vangen. Al de met dezen gehouden gesprekken ver den afgeluisterd en op die wijze belangrijke inlich tingen verkregen. Josef Hietler, de moordenaar van den Oostenrijkschen baron Sothen, is ter dood veroor deeld door middel van den strop. Een armoedig kamertje van een wo ning in de rue Yal-des-Roses te Brussel is Donder dag het tooneel geweest van een vreeselijke ramp. Twee kinderen zijn daar midden op den dag levend verbrand. Het treurig geval heeft zich aldus toe gedragen De bewoner had tot verdrijving van wand- .gedierte alle meubelen met naphta bestreken, doch daarbij vergeten dat de kookkachel helder brandde. Het gevolg bleef dan ook niet uit: de gevaarlijke vloeistof vatte eensklaps vlam en in een oogwenk was de geheele omgeving in een vurigen poel ver anderd, waaruit zich de ouders, gevolgd door hun eltjarig dochtertje, slechts met moeite konden red den. Aan de redding van de twee overige arme kleinen: een jongetje van negen jaren en een meisje van tien maanden in de wieg, viel niet meer te denken. Het was een vreeselijk schouwspel de om hun kinderen jammerende ouders en het meisje, in brandende kleederen, radeloos over de straat te zien heen en weer loopen, tot zij eindelijk neer vielen en naar het gasthuis werden overgebracht. Do verkoolde lijkjes werden, nadat de brand spoe dig gebluscht was, in een onbeschrijfelijken toe stand ternggevonden. Waarschijnlijk zal men de ouders in het leven kunnen behoudenhet met hen gevluchte meisje is echter, vooral aan de beenen, zoo deerlijk gebrand, dat haar toestand vrjj hopeloos is. Het proces tegen Midhat-Pacha c. s. te Konstantinopel gevoerd, zal te Berlijn nog een klei* vervolg hebben. De Turksche gezant aldaar, Sadullah bey, heeft n. 1. een vervolging wegens laster inge steld tegen onderscheidene Duitsche bladen, die de beleefdheid hadden gehad hem een ruim aandeel in den moord op den sultan Abdul-Aziz toe te kennen. Yolgens officiëele opgaven bezweken te Cincinnati in 6 dagen 500 menschen ten gevolge van de hitte. De meesten waren kinderen en ouderen van dagen. Garfield begint meer belang te stellen in de zaken en liet eergisteren zijn particulieren secretaris de avondbladen halen. Garfields moeder, die 81 jaar oud is, moet zwaar ziek zijn en men vreest dat ze het niet lang meer zal maken. Be zorgdheid over haar zoon heeft haar veel kwaad gedaan. Bij voorbaat wil men weten dat Guitean, de pleger van den moordaanslag, hoogstwaarschijn lijk ten slotte tot eene gevangenisstraf van tien jaren zal veroordeeld worden. De moordenaar van Céline Yenhée, het zevenjarig meisje, dat met afgehouwen hoofd in een korenveld bij Vieux Berguin (Nord) gevonden werd, is gearresteerd. Hij is een man van 45 jaren, Bourgeois genaamd, van een allerongunstigste repu tatie, wien door de politie het verblijf in het depar tement verboden was. Aan de „Times" wordt uit St.-P eters burg geseind dat in Siberië op verschillende punten de pest is uitgebroken, die menschen, paarden en vee doodt. BUITENLAND. Frankrijk. Het bericht van de „Standard", als zou de En- gelsche regeering de mogendheden gepolst hebben betreffende een evontuëelen aanval tegen Tripoli door Frankrijk, wordt tegengesproken. In eene Maandag 11. van wege de politie te Parijs aangeplakte bekendmaking wordt gezegd dat bij de ongehoorde hitte het watergebruik zoo groot was, dat men het publiek meende te moeten waar schuwen geen water te verspillen. Ook werd het besproeien der straten gestaakt en de toevoer van water reeds geregeld en bij tijden afgesloten. De onvoldoende wateraanvoer in de hoofdstad is eene oude grief en men hoopt dat de ontevredenheid, thans door dezen maatregel verwekt, tot eene her vorming op dit gebied moge medewerken. De „République frangaise" dreigt met een ge meenschappelijk optreden van de Europeesche mo gendheden, indien de Porte zich niet schikt in de aangelegenheden van Tripolis. Italië. Na een kort verblijf te Rome is de heer Maccio Dinsdag-avond naar Pistoia vertrokken, waar hij tehuis behoort. Hij zal niet naar Tunis terugkeeren en vooreerst ook geene andere bestemming erlangen. De te Rome dezer dagen, ten gevolge van de jongste incidenten, heerschende opgewondenheid is nog niet tot bedaren gekomen. Enkele detachementen van troepen, wier tegenwoordigheid noodzakelijk wordt geoordeeld om de orde te handhaven, trekken nog steeds door de stad. Bovendien heeft de regee ring verboden om Zondag a. s. een pelgrimstocht te houden naar de basiliek van San-Juan-de-Latran, te Santa-Croce en te Santa-Maria, waaraan door de meeste personen moest worden deelgenomen die dezer dagen deel van de jongste processie hadden uit gemaakt. Groot>Britanniê. Stanley, de deken van de "Westminster-Abdij, vatte den 7den Juli koude op een bloemententoonstelling. Aanvankelijk had het niets te beduiden, maar er kwam roos bij en dit sleepte hem ten grave. Hij stierf zacht en kalm kort voor middernacht. Alge meen wordt hij betreurd. Stanley was 66 jaar oud; in 1863 werd hij door Palmerston tot deken be noemd. Hij zal worden bijgezet naast zijn vrouw, die in de abdij is begraven. Op de meeting van Turksche fondsenhouders te Londen zeide de voorzitter Bouverie dat de Turksche schuld thans 246,325,000 pd. st. bedroeg, de interest 9,816,000 pd. st. Met algemeene stemmen op één na werd de wensch uitgedrukt dat Robert Bourke naar Konstantïnopel zou gaan om in over leg met den vertegenwoordiger der Fransche fond senhouders een schikking te treffen. Reeds is de aankomst van Don Carlos te Londen bericht. De berichtgever der Londensche „Globe" acht het niet onwaarschijnlijk dat de verwijdering van den pretendent uit Frankrjjk geschied is om Spanje te believen, nu Frankrijk zich door zijne handelingen in Tunis min of meer het misnoegen van sommige andere mogendheden op den hals heeft gehaald. Tunis. Onder de telegrammen is melding gemaakt van een strooptocht, door Arabische ruiters in de onmid dellijke omgeving van de stad Tunis ondernomen. Het blijkt nu dat zij omstreeks 500 man sterk waren, dat de door hen geroofde kameelen, 2000 stuks, aan den bey toebehoorden en dat de plun dering van eene aan een Italiaan behoorende pacht hoeve bijna onder de oogen van de troepen in het Fransche kamp geschiedde. Bovendien wordt deze aanval in verband gebracht met een uitgebreiden opstand van stammen in het binnenland van Tunis. De Parijsche „Temps" zegt naar aanleiding van een en ander o. a. het volgende: „Sedert het verdrag van Kasar-Said schijnt men niet voldoende gezorgd te hebben om aan onzen beschermeling, den bey, in kracht terug te geven wat hij, uit den aard der zaak, aan gezag in de oogen der Muzchnansche bevolking verloren heeft. Zoo men hierin niet spoe dig voorziet, zal men - gelukkig op kleinere schaal - beleven wat in 1830 in Algerië gebeurde, nadat wij het gezag der Turken in de hoofdstad hadden vernietigd. Wij beseften toen niet de noodzakelijk heid om onmiddellijk het bestuur van het binnen land in handen te nemen; de bevolking, aan zich zelve overgelaten, smeedde toen een opstand, die jaren duurde. Wij moeten overal inlandsche amb tenaren benoemen, die genoeg geestkracht bezitten om ons beschermheerschap te doen erkennen, en eene voldoende krijgsmacht zenden om hen desnoods te ondersteunen, zoolang het tijdvak van overgang duurt, hetwelk des te korter zal zijn naarmate wij ons sterker toonen." Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 20 Juli. De uitslag van de plaats gehad hebbende conferentie van allo depar tementsdirecteuren is, dat geen verderè bezuinigin gen in het ministerie van financiën mogelijk zijn.- De tapperijen der Joden in hét gouvernement Pul- tawa werden door benden van bóeren geplunderd.- In beginsel is de uitgave van een volksblad te St.- Petersburg toegestaan. De commissie, belast met het beramen van middelen om den nood onder den landbouwenden stand te verlichten, is onverrichter zake uiteenge gaan. - De berichten omtrent buitensporigheden in do provinciën nemen toe. - Op de spoorlijh Moskou hebben werklieden de ingenieurs en opzichters aan gevallen en deerlijk mishandeld, die slechts aan de tusschenkomst der gendarmerie hun behoud te dan ken hadden. Te Odessa heeft een detachement kozakken, onder bevel van een kapitein, een charge gemaakt op een Israëlietischen lijkstoet, die uit een aanzien lijk aantal personen bestond. De kozakken reden de ongelukkige Joden onder den voet en sloegen er met hunne sabels op los, zonder dat daartoe de minste aanleiding bestond. Yerscheidene Joden wer den doodelijk gekwetst. WEENEN, 20 Juli. Eerstdaags verschijnt het decreet van den khedive van Egypte, waarbij de slavernij in dat land wordt afgeschaft. De sheik-ul- islam houdt zich bezig met het ontwerpen van den tekst er van. Gezinnen die thans slaven bezitten, worden van dezen hunnen eigendom niet beroofd, maar het aanschaffen van nieuwe slaven is verboden. Deze belangrijke hervorming heeft men te danken alleen aan het initiatief van den Khedive, door wiens vol harding een zeer diep geworteld verzet werd over wonnen. LONDEN, 20 Juli. Het Lagerhuis heeft de aan gehouden artikelen der Iersche landwet en do be noeming der leden van de agrarische commissie, overeenkomstig het regeeringsvoorstel, zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. ST.-PETERSBURG, 21 Juli. De „Rogeerings- bode" bevat een keizerlijk bevelschrift, waarbij de over Jesse Helfmann uitgesproken doodstraf ver anderd wordt in levenslange gevangenisstraf. Gemcenteraads-Verkiezïngen. Leiden. Op het witte stembiljet verkregen nog de heeren mr. F. Was 16, H. W. F. Bakker 12, prof. P. Van Geer en L. C. Quant ieder 5 stemmen, en op het blauwe stembiljet de hh. mr. J. Bredins en mr. F. Was ieder 7, S. C. M. Knappert en J. H. Donner ieder 5 en J. J. Hasselbach 4 stemmen. Tot leden van den gemeenteraad te Oegstgeest zijn met groote meerderheid van stemmen herkozen de heeren D. M. Yan der Hoef, A. Olsthoorn en H. H. R. Heyermans, en van dien te Voorhout de heeren H. Romijn, T. Raaphorst en J. Jansze. Te Zoeterwoude. (Vervolg van gisteren). Vande 263 kiezers waren 111 stembiljetten ingekomen, waarvan er 1 van onwaarde werd verklaard. Be halve de reeds meegedeolden verkregen nog de heeren A. J. Rijshouwer 30, A. Yerkley 20, T. Boekee 16, en nog eenigen 4, 3, 2 en 1 st. Benthuizen. Herkozen de heeren L. Paul en L. Lekkerkerk, terwijl herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren W. Diephout en D. Visser. Nieuwveen. Ingeleverd 69 geldige stembriefjes. Daarvan zjjn uitgebracht op de heeren S. Van Driel en A. W. F. Yan Teutem, aftredende leden,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2