N°. 6568. Maandag IS Juli. A0. 1881. Oeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH DAGBLAD. *1 - S» PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 nmnien.1.10. Franco per post.a L40. Afzonderlijke Nonunera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼tm 16 regel*.l.OB. Iedere regel meer0.17J. C rooier* letter* n**r plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Aan den Ouden Rijn wilde zich heden morgen een jong meisje op primitieve wijze in den Rijnstroom het aangezicht wasschen, toen zij, een weinig te ver vooroverbukkende, het evenwicht verloor en eensklaps onder den waterspiegel ver dween. Aan een paar leden van hare eigene sekse gelukte het de arme bij de kleederen te vatten en met vereenigde krachten nog tijdig op het droge te brengen. - Een wagen, uit Leiderdorp, met vaten melk voor de Melkinrichting, reed gistermorgen om ze3 uren langs den Maresingel, toen het paard eens klaps schrikte en met het voertuig te water dreigde te gaan. Een boom, aan den kant van den weg, hield echter den wagen tegen, waarop het paard, al wilder en wilder geworden, zich uit het tuig los werkte en in de sloot stortte, waaruit het met moeite gered werd. De bestuurder S. C. d. H. kwam er goed af, ongelukkig echter Diet aldus d. H., van Uithoorn, die voor zijn pleizier was komen mede rijden. Onder den indruk van het dreigende gevaar plotseling van den wagen springende, viel hij en ontwrichtte zich de heup. De heer J. K. verleende de eerste geneeskundige hulp. - Te één uur is gis termiddag de 14-jarige zoon van den kermisrei ziger H. B. uit 's-Hage onder het waterscheppen aan het Raponburg van zijn schuit te water geraakt. Te halfvijf overkwam het zesjarige zoontje van P. v. d. D., op de Langegracht, al spelende hetzelfde ongeval. Beiden werden echter spoedig gered, de eerste door schipper P. d. G., de laatste door zijn ouderen broeder. - Onder geleide van vier politie agenten werd hedenmiddag een welbekend dronkaard, zekere S., in verregaanden staat van dronkenschap, op een handkar naar het politiebureel gevoerd. De vo1gendeadvertentie1eestmen in het Utr. Dbl., die, ofschoon er niet uit blijkt wat eigenlijk den dood veroorzaakt heeft, diep mede lijden moet opwekken voor de ouders, J. Bayer en A. Bayer-Muller, welke haar onderteekenen. „Voor de menigvuldige bewjjzen van deelneming in ons zoo smarteljjk verlies betuigen wij, ook namens onze kinderen, onaen hartelijken dank, en richten een woord tot hem of hen, die het jeugdig leven van onzen zoon hebben afgesneden. Gij zijt niet gestraft! Gjj hebt u met uw slachtoffer niet verzoend, waartoe zoo ruimschoots gelegenheid bestaan heeft een zeer geruimen tijd na uwe snoode daad gaf hij den geest, en hij verlangde in zijn smartelijk lijden niets anders dan eenig blijk van verzoening van hem of hen, die hem zoo naamloos veel leed be rokkend hadden. Wreedaardswaar zal uwe schuilplaats zjjn t" In een der fabrieken van de heeren Gelderman en Zonen te Oldenzaal heeft een werk meisje bjj ongeluk een spoel in een der oogen ge kregen, zoodat het er uit werd geslagen en waar van een hersenschudding het gevolg was. Het meisje verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Een hevige brand heeft te Hellouw ge woed. Drie woningen van landbouwers werden in de asch gelegd. Liepen bij de sterke droogte der rieten daken meer huizen gevaar, dit werd door de windstilte afgewend. De brand is veroorzaakt, naar men meent, door kinderen, die met vuur speelden. Te Zalt-Bommel is een koloniaal aange houden, die met een, zooals hij hot noemde, „ge vonden" paard in de richting van België reisde. De politie heeft hem naar Harderwijk opgezonden. Er schjjnt in de „berekening" wan neer de wereld zal vergaan, een vergissing te zijn geslopen. Thans schijnt vast te staan dat dit eerst in 1884 zal plaats hebben! Misschien, dat echter door die verschillende berekeningen ook hier het spreekwoord geldon zal: „Van uitstel komt afstel." Het oudste kasteel inFriesland „Wiar- da-State" te Goutum, dat dagteekent van het jaar 1405 en nog prijkt met den antieken toren en poort, is publiek geveild en daarvoor is geboden f 12,000. In 1406 woonde in dat kasteel de potentaat Sjoerd Wiarda. In het westen van Amerika heeft deon- gemeene hitte ook Dinsdag voortgeduurd. In de ge- heele Ohio-Vallei stond de thermometer boven de 100°. Te Cincinnati waren weder 27, te Pittsburg zoowel als te Newark (Ohio) 4 personen bezweken. In het geheel waren sedert Zaterdag 150 gevallen van zonnesteek mot doodelijken afloop voorgekomen, Adelaide Lefèvre, een der slachtoffers van den brand te Rouaan, is Woensdag-morgen aan hare wonden bezweken. Het aantal dooden ten ge volge van den ramp bedraagt thans vijf. Lasime en Lavergne, die wegens moord op drie personen te St.-Quentin-de-Baron door het hof van assises der Gironde ter dood waren veroor deeld, hebben gratie bekomen. Hunne straf is in levenslangen dwangarbeid veranderd. Blijkens berichten uit St.-Petersburg in Poolsche bladen is de spoortrein op de Wladi- Kauka8-Rostow-Spoorweg, nabij hot station Rostow, ontspoord, bij welk ongeval 27 waggons verpletterd, 16 menschen gedood en 36 gewond werden. Een jeugdig Berlijnsch barbier was Zondagravond „aan den rol geraakt" en na vele omzwervingen, zonder zelf recht goed te weten hoe, in een danshuis van een dorpje in den omtrek te recht gekomen. Hier wekte de stedeling, door zijne sierlijke en ongedwongen houding tegenover de dan sende schoonen, zoodanig de ijverzucht der manne lijke dorpsjeugd op, dat het niet lang duurde of Hij werd eenvoudig buiten de deur gesmeten en vervolgens door een veldwachter, die hem onder den blooten hemel in bewusteloozen toestand vond liggen, in de doos gestopt. Wie beschrijft nu den schrik van onzen armen „Figaro", toen hij bij het eerste bleeke morgenlicht, een weinig uit zijn roes ontwaakt, een lijk op het stroo naast zich uitgestrekt vond. Door een ontzettenden gil opmerkzaam gemaakt, waar schuwde een bezemmaker, die in de nabijheid van de gevangenis al vroeg in de weer was, de politie dat het daar niet pluis was, die zich nu eensklaps herinnerde dat in dezelfde cel drie dagen geleden het lijk van een zelfmoordenaar door haar gedepo neerd was. Toen men de deur opende, vond men den armen jonkman ten gevolge van zijn vreeselijke ontmoeting in zulk een ellepdigen toestand in een hoek nedergehurkt, dat zijn leven, zoowel als zijn verstand, beiden groot gevaar loopen. BUITENLAND. Frankrijk. Mustapha-bey is gisteravond van Parijs vertrokken en gaat rechtstreeks naar Tunis terug. - Yolgens de laatste berichten schijnen de op standelingen in Sfax geneigd om zich te onderwerpen. Uit Oran wordt van gisteren gemeld dat kolonel Brunetiere bij Ammedrissa de achterhoede bereikte van Bou-Amema, zuidwaarts vluchtende. De vijand zette zijne vlucht voort, zonder zich op te houden om zijne dooden en gekwetsten mede te nemen. Hij wordt krachtig vervolgd. De macht van Bou-Amema wordt op 1500 ruiters en 1200 man te voet geschat. De heer Perrin, directeur van do „Comédie Francaise," is tot commandeur van het Legioen van Eer benoemd. Genoemde heer heeft deze instelling tot een ongekenden trap van bloei en populariteit gebracht. IAriitseliIimcl. Te Dresden overleed de hoogleeraar ia de bouw kunde G. II. Nicolai; hij werd geboren in 1812. Yon Bismarck wordt te Kissingen met bijzon dere zorg bewaakt. Zijn villa is voortdurend om ringd door een burger-eerewacht, waarover een voornaam politie-ambtenaar uit Berlijn het com mando voert, terwijl een sectie Beiersche gendar mes, met een commissaris uit Munchen aan het hoofd, de militaire politie vertegenwoordigt. Er is een speciaal telegraafkantoor voor de familie Von Bismarck op de Bovensaline ingericht, evenals een postdienst, die tweemaal daags nieuws in de villa brengt. De keizer is in den besten welstand te Gastein aangekomen en met geestdrift begroet. De koning der Nederlanden heeft Maandag jl. uit Friedrichshafen, aan het meer van Constanz, waar Z. M. de gast des konings van Wurtemberg was, met dezen een bezoek gebracht aan den keizer van Duitschland en de groothertogelijke familie van Baden op het eiland Mainau. De Pruisische minister van oorlog heeft aan het gemeentebestuur van Sonderburg doen weten dat de vestingwerken van Duppel en Sonderburg ophouden te bestaan. De slechting dier vestingwer ken zal zoo spoedig mogelijk beginnen. Yan de gelden, die voor de Duppel-Sonderburgor vesting werken waren uitgetrokken, zijn 17 millioen niet gebruikt. Deze zullen nu voor Kiel gebruikt wor den. Het plan bestaat van deze plaats eene vesting van den eersten rang te maken, daar dit voor de bescherming der Rijks-marinewerken te Kiel noodig is. Bclgic. De Staten van Oost-Ylaanderen hebben be sloten, bij wijze vam proefneming, een der provinciale straatwegen met vruchtboomen te doen beplanten, gelijk zulks in Frankrijk en Duitschland gebruike lijk is. Groot-Britannië. In het Hoogerhuis heeft lord Kimberley, in ant woord aan lord Carnarvon, de meneing bestreden dat de leden der Transvaal-commissië ten voordeele der Hollandsche belangen de Engélsche verwaar- loozen. De militaire macht in de Transvaal zou, ingeval het overhoopt noodig mocht zijn, de uitvoe ring van de besluiten der commissie kunnen verze keren. De eischen betreffende de gezamenlijke scha devergoedingen zullen aan eene rechtskundige sub commissie worden voorgelegd. Omtrent de gelden voor deze vergoedingen moeten nog eenige punten worden geregeld, maar inmiddels kon spr. de ver zekering geven dat zij in goede EDgelsche munt betaald zullen worden. Wat de moordenaars betreft, er zijn stappen gedaan om hen te doen straffen; eenigen zjjn reeds voor den rechter gebracht. De heer Bradlaugh heeft verklaard dat hij,, om de behandeling der Iersche landwet niet te be lemmeren, zich tot het afleggen van den eed niet zal aanmelden voordat de artikelsgewijze behande ling dier wet afgeloopen is. Een deputatie der loyale Transvalers is door de kon. commissie te Durban ontvangen den 13den dezer. De deputatie verklaarde dat het Boeren-gou- vernement maar een gedeelte der bewoners verte genwoordigde, dat het andere deel dus recht had om ook gehoord te worden. Zij stelde voor dat over het vraagstuk van een toekomstige Transvaal door een volksstemming zoude worden beslist. De commissie zal in de conventie de bepaling opnemen, dat de Engelschen in de Transvaal van den krijgs dienst vrij zullen zijn. Bij de Engelsch-Amerikaansche telegraafmaat- schappij zal eeu tarief van 1 shilling per woord worden ingevoerd, te beginnen met 1 Augustus. Officieel is aangekondigd dat binnenkort omder- handelingen met Spanje zullen worden aangeknoopt over een nieuw handelsverdrag.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1