N°. 6567. Zaterdag 16 JulL A". 1881. Dsz® Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon* en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER CODRAÜTs Voor Leiden per 8 meenden.Lift. Franco per poet.a 1.4ft. Afzonderlijke Kommer».a 0l09L PRIJS DER ADYERTKJiTIEK s Van 1—6 regel»... Iedere regel meerw Grootere letters naar plaatsrnimt*. 1.05. 0.17*. LEIDM, 15 Juli. Aan het Hotel Levedag alhier is heden afge stapt de Japansche gezant aan ons hof, vergezeld van den Japanschen gezant aan het hof van Zweden en Noorwegen, benevens familie. Door den generaal-majoor Queysen, bevel hebber der 1ste divisie, zal Maandag a. s. een inspectie over de beide bataljons infanterie, alhier in garnizoen, gehouden worden op het Schuttersveld. Ten gevolge van de afwezigheid van de kon. mil. kapel van het regiment grenadiers en jagers zullen de volgende week de muziekuitvoeringen in den Zoülogischen Tuin te 's-Hage gegeven worden door de stafmuziek van het 4de reg. inf. uit LeideD. Blijkens achterstaande advertentie wordt de verdere uitgifte van roode abonnementskaartjes a 5 cents op den Leidschen tramweg gestaakt. Naar wij vernemen, is de directie hiertoe beslo ten, omdat de proefneming van een nieuw verlaagd tarief, 1 Januari jl. ingevoerd, niet aan de ver vrachting heeft beantwoord. In plaats dat het locaal verkeer toegenomen is, bleef het dagelijksch ver voer ongeveer even groot als in hot vorige half jaar, maar de ontvangst was belangrijk minder, zoodat de Maatschappjj het publiek verkeer niet zag toenemen en financiëel nadeel ondervond. Zooals bekend is, werd voor eenigen tijd in België het plan gevormd om aan den alom geëerden schrijver Hendrik Conscience bij het verschijnen van zijn honderdste boekdeel eene waardige hulde te brengen. De commissie welke zich tot uitvoering van dit plan vereenigde, mocht zich in het vader land van Conscience in schier algemeenen bijval ver heugen. Zij wendt zich thans met dezelfde opwekking tot het Noord-Nederlandsche volk, waaronder Con science niet minder zijne lezers en vereerders heeft. Ten einde het werk der commissie een weinig te vergemakkeljjken hebben ook wij op ons bureel een inteekenlijst gedeponeerd, welke wij eerstdaags - naar wij hopen met een aantal handteekeningen ingevuld - zullen overhandigen aan den heer Sijthoff alhier, die zich op verzoek met de opzending der op verschillende lijsten geteekende bedragen belast heeft. Gedurende de drie vorige maanden van dit jaar is het Rjjks-Museum van Oudheden door 1304 personen bezocht, en wel het museumgebouw zelf door 1113 en het hulpgebouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld, den lsten Juni geopend, door 191. Het Rijks- Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden alhier ont ving 83 bezoekers, 's Rijks Ethnographisch Museum was de laatste drie maanden gesloten. De uitkomst van de opbrengst der belastingen in het nu afgesloten eerste halve dienstjaar is f 1,156,488 gunstiger dan het vorige jaar, maar de toestand is iets minder voordeelig dan aan het einde der vorige maand. Tegenover het vorige jaar is eene mindere opbrengst te vermelden van het ge distilleerd van f 36,884 en van de zeep ad 30,000. Daarentegen heeft de accijns op de suiker/539,116, het zout f 33,567, het bier f 12,000 en het geslacht 70,000 meer opgebracht. De registratie-, zegel-en hypotheekrechten hebben circa f 420,000 meer, maar de successierechten f 78,550 minder opgebracht. 0ok de rechten op den invoer hebben 92,179 en de loodsgelden f 7280 meer opgebracht. De pos terijen en de telegraphie blijven steeds vooruitgaande, dit jaar mot nagenoeg f 130,000. Tegenover de raming zijn wij nog altijd ruim 2 millioen ten ach teren. Maar dat ie alleen op het personeel en de patenten reeds ruim f 2,357,000, hetgeen een ge woon verschjjnsel is in de eerste helft des jaars. Het gedistilleerd, het zout en het geslacht zijn ook altijd lager dan de raming in de eerste helft des jaars, ditmaal f 805,000. Door professor Buys Ballot to Utrecht is eene circulaire aan onze landgenooten gericht, waarin hij hunne ondersteuning verzoekt bij de volvoering van een grootsch plan. Een geheel jaar lang, van September 1882 tot September 1883, zullen namelijk alle beschaafde natiën van Europa zich vereenigen tot het doen van wetenschappelijke bijzonder mete orologische en magnetische waarnemingen op doel matig rondom de polen gelegen plaatsen. Vooral laat de heer Bnys Ballot uitkomen, dat deze onder neming niet tegen de Pooltochten van de „Willem Barendsz" over staat, maar deze integendeel zelf aanvult en uitbreidt. Wanneer het doel nu maar een ieder duidelijk voor oogen staat, dan, vertrouwt de schrijver, zal de ondersteuning wel volgen. In schrijvingen worden daarvoor ingewacht bij den hoofddirecteur van het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut to Utrecht. Nog vijftigduizend gulden zijn noodig om Nederland te doen deelne men aan dat hoogst wetenschappelijk onderzoek. De regeering heeft beloofd een deel bij te dragen naarmate de natie uit eigen beweging deelneemt. Naar men verneemt, is dr. J. Bosscha, directeur der Polytechnische School te Delft, dezer dagen door eene ernstige ongesteldheid getroffen. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Tot directeuren der Ned. Maatschappjj van Nijverheid, in plaats van de aftredenden: dr.D.De Loos to Leiden, mr. J. J. Cremers te Groningen en mr. H. A. L. Hamelberg te Arnhem, zijn ver kozen mr. S. G. J. W. Van Mussenbroek te Leiden, luit.-kol. W. F. Versteeg te Amsterdam en mr. A. J. Enschedé te Haarlem. Als voorzitter werd bij accla matie de beer J. W. F. Conrad herkozen. De heer A. C. Kruseman, vice-president, noodigdo de aan wezigen gister uit dien middag in de Groote Kerk een beschilderd kerkraam te komen bezichtigen, dat door dr. A. Vrolik en mr. A. J. Enschedé aan de kerk is ten geschenke gegeven ter gedachtenis aan het eeuwfeest, te Haanlem in 1877 gevierd, bij welke gelegenheid het kerkgebouw tot het houden der feestrede was afgestaan. Dat raam is vervaardigd door den heer Nicolas to Roermond en geplaatst boven de zoogenaamde „Broodbank". Onder de wapens van Nederland, Holland en Haarlem vindt men eene symbolische voorstelling van de Maatschappij van Nijverheid: nevens de spinnende vrouw, die de Maatschappij voorstellen moet, ligt de Nederlandsche Leeuw. Daaronder is een opschrift „Bevordering der volkswelvaart is het doel der Maatschappij". In de aanbieding van dit geschenk aan de kerk ligt eene herinnering aan den nauwen band die godsdienst en elke nuttige werkzaamheid op aarde verbindt. De volgende vergadering zal te Utrecht gehouden worden, het eenige departement, dat zich daartoe had aangeboden. Tot honoraire leden der Maatschappij zijn be noemd de heeren jhr. A. De Stuers, Ned. gezant te Madrid, en P. Van Dijk, hoofdingenieur, chef van het mijnwezen in Ned.-Indië, te Batavia. De Provinciale Staten van Utrecht hebben met 21 tegen 8 stemmen, conform het advies van Ged. Staten, afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur van den Lekdijk-Bovendams om een provinciaal subsidie van 1/5 der kosten van de uitgevoerde werken tot verhooging en verzwaring van den onder hun beheer staanden dijk. De 32ste algemeene vergadering der Neder landsche Maatschappij tot bevordering der genees kunst is te Zwolle geopend door den voorzitter prof. Huet uit Leiden, die den toestand schetste der Maatschappij vóór 20 jaren en thans en o. m. aan de leden in overweging gaf om in do vergaderin gen reorganisatie te brengen. Nadat de algemeene secretaris dr. Guye nit Amsterdam verslag had uit gebracht over den stand en de werkzaamheden der Maatschappij en eenige commissies rapporten had den uitgebracht, ging men over tot de wetenschap pelijke werkzaamheden. Voordrachten werden gehou den door prov. Kuhn, dr. Treub, dr. Aghina, dr. Schoemaker en dr. Gnye. Na den afloop der ver gadering bezochten de leden de Centrale Spoorweg werkplaats en het museum van naturaliën en to 5 uren vereenigden zij zich op de bovenzaal van het station aan een gemeenschappelijk diner, waarna men zich weder, evenals den vorigen avond, naar de Buiten-Sociëteit begaf om het prachtige concert te hooren van het Groninger harmonie-orkest, onder directie van den heer Bekker. De uitslag van den te Gent gehouden wed strijd voor de melkprijzen was als volgt: Eerste prijsC. Wijdenes, te Opperdoes. Tweede prijs: N. Brantjes, te Purmerende. Mejuffrouw Catharina Van Rees is afgetreden als directrice van de Bibliotheek van de Nederlandsche Schrijfsters. De Koning, een nieuw blijk van zijne belang stelling in het regiment grenadiers en jagers wil lende geven, heeft aan het nienw-opgerichte vijfde bat. van dat regiment (het 3de bat. grenadiers) een fraai, met zilver bewerkt vaandel ten geschenke gegeven, zooals de andere bataljons reeds in vroeger jaren van verschillende leden der vorstelijke familie ontvingen. Namens Z. M. zal dit vaandel door den generaal-majoor Queysen op plechtige wijze worden uitgereikt. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, vertrok Woensdag-middernacht van Southampton; de „Amsterdam" is Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft met ingang van 1 Aug. a. s. benoemd tot ingenieur van den waterstaat der 3de kl. J. G. Ermerins, thans adspirant-ingenieurbe noemd tot notaris binnen het arrondissement Gro ningen, ter standplaats do gemeente Loppersum, L. Wolsink, cand.-notaris te Doesborgh; den lsten luit. J. C. Fabius, van het 2de reg. vesting-art., gedetacheerd bij de Polytechnische School, op zijn verzoek, op non-act. gesteldmet 1 Aug. a. s. aan H. A. Thoonsen eervol ontslag verleend als oom mies der posterijen van de 1ste kl., met vrijlating om zijn aanspraak op pensioen te doen gelden; benoemd tot commies der posterijen van de 1ste kl. D. D. Yan der Yoort Maarschalk, thans commies der posterijen van de 2de kl. Gemengd Nieuw». Wegens de meer dan gewone warmte bleven de scholen alhier hedenmiddag weder gesloten. Bevangen door de warmte geraakte op de Doezastraat hedenmiddag een man van zich zei ven en viel op den grond. Met eea vigilante werd hij huiswaarts gebracht. Nabij de Kleine Aardappelenmarkt is gisteravond, omstreeks halfnegen, aan de Oude Vest een knaapje, die op een schuit speelde, en heden morgen te zeven uren aan den Nieuwen Rijn een schipper, ten gevolge van het breken van zijn boom, te water geraakt. Beide drenkelingen zijn gelukkig gered. Zekere C., in de Twentstraat te 's-Hage wonende, leefde sedert eenigen tijd met zjjn vrouw in onmin, hetgeen werd toegeschreven aan den in vloed der zuster van de vrouw, die bij het gehuwde paar inwoonde. Woensdag kwam het tot een uit barsting en op het moordgeschreeuw der vrouw trachtte de politie zich toegang tot de woning te verschaffen, hetgeen eindelijk gelukte, doordat een agent het raam door middel van een ladder wist te bereiken en zoo in de woning doordrong. Met een ontoonbaar gelaat, opengekrabden hals en met hare eigendommen verliet daarop de vrouw de ech telijke woning. Tegen man en zuster werd proces verbaal opgemaakt. - Een ander huiselijk drama werd er dien dag in een hofje in de Trompstraat afgespeeld. Een stiefzoon sloeg daar zijn stiefmoe der met een stool op het hoofd, zoodat zij een ern-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1