bepaald dat de Nederlandsche afdeeling zich ter zake der bekende aanbieding van den koning van Spanje neutraal zal houden, en dat in het volgend jaar de algemeene Alliance-vergadering te Rotter dam zal plaats hebben. Mr. G. Schot heeft aan de Prov. Staten van Friesland bericht gezonden dat hij wegens het klim men zijner jaren met het einde van dit zittingjaar als lid der Eerste Kamer zal bedanken. Naar aanleiding van een verzoek van zijn ambt" genoot voor binnenlandsche zaken heeft de minister van oorlog bepaald dat aan de officieren der schut terij de gelegenheid zal worden gegeven, de forten „De Gagel" aan den Ruigenhoekschen en den Yoor- dorpschen dijk, wanneer deze bezet en in staat van verdediging gestold zullen zijn, te bezichtigen. De daarvoor aangewezen dagen zijn Zondag 14 en Vrij dag 19 Augustus. Uit de winst- en verliesrekening der Nederl.- Indische Gas-Maatschappij over 1880 blijkt dat te Batavia gewonnen is f 238,566.85, waarvan afge schreven f 19,510, overlatende f 219,056.85; te Soerabaia f 26,096.27, waarvan afgeschreven ƒ7470, overlatende f 18,626.27. Er kan worden uitgekeerd 5 pet. over f 1,750,000. Naar de R. Crt. verneemt, heeft de koning der Belgen den heer H. L. F. Pisuisse, hoofdredacteur der Middelburgsche Courant, benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Het stoomschip „Prins van OraDje", van Bata via naar Amstordam, arriveerde Maandag te Suez «n zette terstond de reis voort; de „Wyberton", van Rotterdam naar Batavia, kwam Maandag-mor gen te 10 unr te Southampton; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Maandag middag Lizard; de „Utrecht", van Java naar Rot terdam, passeerde Maandag-namiddag Kaap Car- voeira; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde dien dag Kaap St.-Vincent; de „Maas" is Maandag te-Nieuw-York aangekomen; de „Schie dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag te zes uren bij Scilly. De Staatscourant van heden behelst: 1'. De wetten van 28 Juni 1881, houdende nadere voor zieningen omtrent het muntwezen in de koloniën Suriname en Curasao. - 2*. De wet van 28 Juni 1881 tot aanvulling van art. 25 der wet van 23 April 1865 (Stbl. n*. 35), houdende regeling van de wijze van beheer en verantwoording der geldmiddelen van Nederlandsch-Indië. - 3°. De wet van 28 Juni 1881, tot regeling van het auteursrecht. Deze treedt in werking den lsten Januari 1882. De gewone audiënties van den minister van financiën, ad interim, en van waterstaat zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Een lief knaapje heeft hedennamiddag in den trein die om halftwee hier aankomt, tusschen Warmond en Leiden het eerste levenslicht aan schouwd. De moeder bevond zich van Haarlem op reis naar het academisch ziekenhuis alhier. Zoodra zij nu aan het station alhier aankwam, werd zjj erin een der lokalen met haar wicht door de zorgen van den stationschef voorloopig verpleegd, tot genees kundige hulp was gekomen en beiden naar het zie kenhuis konden worden vervoerd. Een achtjarige knaap maak te gis terna middag van de hooge Koornbeurs een buiteling naar beneden in den Nieuwen Rijn, waaruit hij echter vrjj spoedig met behulp van een schuitje gered werd. - Om halfnegen hedenmorgen is al spelende van een schuit in den Ouden Singel gevallen een 10-jarig jongetje, genaamd J. S., doch met den schrik en zonder bekomen letsel, maar natuurlijk meteen nat pak, door twee mannen er uitgehaald. Yan mid dag om kwart over tweeën viel mede al spelende in het water aan de Turfmarkt een jongetje van 4 jaar, dat eveneens door een hooiwerker weder op bet droge werd gebracht. Een der twee door de politie te Zwolle gearresteerde Duitschers is gistermorgen door twee rijksveldwachters ter herkenning geboeid naar Haar lem getransporteerd. Naar voorts wordt gemeld, moeten de bovengemelde Duitschers o. a. in het bezit zijn gevonden van eenige voorwerpen, die te Zenderen vermist worden, zoodat men redenen heeft om aan te nemen dat de diefstal aldaar ook door hen moet zijn gepleegd. Op den toren van de Kweekschool voor do Zeevaart te Amsterdam is een „tjjdsein" in ge bruik gesteld, dat zoowel in de Rietlanden als in de Houthaven duidelijk kan gezien worden. De astro nomische klok is vervaardigd door den 7Sjarigen horlogemaker A. Hohwü. Eene vrouw in Oranjewoud had zich eenige oogenblikken van de woning verwijderd. In dien tijd beroofde haar 12jarig dochtertje zich door ophanging van het leven. Bij afwezigheid der moeder had het kind een glas gebrokenmen gist dat vrees voor straf de oorzaak der wanhopige daad is geweest. Te Maastricht begon Zondag de Heilig domsvaart of tooning der relieken in de St.-Servatius- kerk aldaar. Deze plechtigheid, die om de zeven jaren wordt gehouden, duurt 14 dagen en lokt duizenden geloovigen en tal van kunstkenners naar die stad. Ook te Aken heeft te gelijkertijd een hei ligdomsvaart plaats. De Parijsche Compagnie des Yoitu- res-omnibus bezit voor meer dan 43 millioen fr. aan onroerende goederen, 12,492 paarden ter waarde van meer dan 14 millioen fr., 1764 rijtuigen ter waarde van ongeveer 7 millioen fr. Er zijn 34 omnibus- en 14 tramwog-ljjnen. De eerste brachten in 1880 bruto op 20 millioen fr., de laatste 11,789,000 fr. De netto-winst bedroeg in 1880 1,415,051 fr. Gemiddeld leggen de paarden per dag 15 kilometer af en werkt het dienstpersoneel 14 uren per dag. Yervoerd werden 107,849,612 reizi gers, dat is 294,671 per dag. Uit Chicago wordt bericht datGris- com zijn 44sten dag goed begon. Hij maakte een wandeling en rekent er op het tot het laatst vol te houden. De pols is 55, de temperatuur 98y2. Voor de visschen in de Newa is eenon- gekende tijd van rust en vrede aangebroken. Op last van de politie is namelijk het visschen langs den geheelen stroom zoowel met netten als met den hengel verboden, aangezien de nihilisten, onderden dekmantel van deze onschuldige uitspanning, hunne mijnen in de wateren van de hoofdstad aanlegden. De Russische stad Rowno is geheel door brand verwoest, die het eerst in de gouvernements gebouwen aankwam. Berichten van dergelijke ram pen, welke men aan de nihilisten toeschrijft, komen uit alle hoeken van het keizerrijk. De Duitsche bladen verhalen dat op het oogenblik toen de rijkskanselier met zijne familie, op reis naar Kissïngen, het station Ebenhausen bin nenreed, zich een vreeselijke slag in hunne onmiddel lijke nabijheid deed hooren. Men kon echter de doode- ljjk verschrikte hooge reizigers, die naar de portieren drongen en een aanslag vermoedde^ spoedig gerust stellen, daar de oorzaak zeer onschuldig bleek te zijn. De ijzeren verbindingsstaaf van den volgenden waggon bleek nl. gebroken te zijn, en, nadat die door een ketting vervangen was, kon do reis na een kort oponthoud weder voortgezet worden. De vermoedelijke en thans gearres teerde moordenaar van den heer Gold op den Brighton-spoorweg, Lefroy, had zich bij zijne hos pita, waar hij drie dagen na den moord was komen wonen, voor een graveur uitgegeven en haar eens een telegram laten bezorgen. Zij ging onderzoek doen bjj do graveursfirma, aan welke dat telegram geadresserd was, en vernam dat er niemand van den naam van Clarke - zoo had hij voorgegeven te heeten - aldaar werkte. Toen gaf zij de zaak bij de politie aan en twee agenten namen hem in hechtenis. Tot deze politie-dienaren zeide hij: „Ik wachtte u", waarna hij verklaarde onschuldig te zijn aan den moord, waarvan men hem verdacht. Hij is onmiddellijk naar de gevangenis van Ivingstreet overgebracht en toevertrouwd aan de zorg van drie agenten, die hem onafgebroken bewaken. Lefroy schijnt zeer terneergeslagen, zoodat dan ook alle voorzorgen zijn genomen, opdat hij de handen niet aan zijn leven zou slaan. Zaterdag-morgen verscheen hij voor den rechter van instructie. Verslaggevers mochten hierbij niet tegenwoordig zijn, maar er zijn ook geen bijzondere gegevens aan het licht gekomen. Zaterdag-middag is er op den spoorweg niet ver van Londen een geroest en met bloed bedekt mes gevonden; men twijfelt echter of dit wel het mes is waarmede de misdaad is gepleegd. Hot is naar "Wallington gezonden, om door de fami lie van Lefroy herkend te worden. Yolgons sommige berichten zou hjj later bekend hebben, dat hij den moord bedreven had. De hospita heeft na aanspraak op de uitgeloofde belooning van 200 p. st. - Een lid van het Engelsche Lagerhuis heeft onder zijne brieven er een gevonden, dien Lefroy hem in April schreef en waarin hij zijn hulp inriep om een betrekking te krijgen. Lefroy gaf zich uit voor den neef van een overleden staatsman. De „Daily News" verneemt dat o. a. een welbekend liberaal afgevaardigde van een groot district in het noorden van Engeland wegens zijn gelijkenis met Lefroy werd gearresteerd. Alle magere jonge menschen zullen niet minder dan de politie in hun schik zijn dat men Lefroy nu eindelijk gepakt heeft. De inspecteur Swanson legde het volgend getui genis af: Ik zag den gevangene zitten in een arm stoel. „Zijt ge Percy Lefroy Mapleton?" zeide ik tot hem. Hij antwoordde: „Ja, ik verwachtte u." Ik zeide hem toen dat ik hem zou gevangennemen wegens den moord van Gold. Waarop hij zeide: „Ik ben niet verplicht iets te antwoorden en ik vind het beter niets te zeggen." Na een poos voegde hij er bij„Ik ben niet schuldig." Swanson getuigde dat Lefroy hem alle gelegenheid gaf zijn kamer in Smith-street te doorzoeken en dat hij geen poging deed te ontsnappen. De inspecteur Jarvis zeide dat hij bij Lefroy 1 pd. st. in zilver vond. In een kast in zijn kamer vond hij een zwartlakensch vest, twee petten, drie boorden, oen valschen baard en een stuk van een gekleurd flanellen hemd. In een andere kast vond hij nog wat gekleurd flanel en een licht kleurige sjerp; op do kast een schaar en een pijp. Op het lakensch vest waren bloedvlekken van binnen en van buiten aan den rechterkant; ook een der boorden was mot bloed bevlekt. Op weg naar de gevangenis zeide Lefroy: „Ik ben blij dat je me hebt gepakt. Ik had er genoeg van en zou mijzelf over een paar dagen hebben uitgeleverd. Het heeft me dadelijk gespeten, dat ik wegliep) de zaak heeft daardoor een ander aanzien gekregen, maar ik vreesde dat dingen betreffende mijn familie aan het licht zouden komen. Ik zal zeker wel een advocaat mogen raadplegen?" „Zeker," antwoordde Jarvis. Sedert zijn arrestatie is Lefroy zeer kalm. Hij eet met smaak en leest; ook slaapt hij goed. De „Kölnische Zeitung" liet twee jaren geleden één harer verslaggevers eene reis om de wereld doen. Men zal zich herinneren dat hij toen ook onze Oost-Indische bezittingen bezocht en o. a. uitvoerige berichten omtrent Atjeh gaf. Dezelfde verslaggever heeft nu op kosten der „Koln. Ztg." eene reis door Zuid-Amerika ondernomen. Een andere verslaggever van hetzelfde blad doorreist op dit oogenblik Rnmenië en Bulgarije. Dezer dagen is te Halberstadt, in Prui- sen, een varkenslager tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld, omdat hjj vleesch verkocht had, dat trichinen bevatte, zonder het vooraf te laten onder zoeken. Door deze zorgeloosheid waren verscheidene personen ziek geworden en eenige gestorven. In den omtrek van St.-Petersbnrg is het miltvuur uitgebroken, zoowel onder menschen als dieren. In Novogorod zijn 50 menschen door milt vuur aangetast. De pastoor van het Fransche dorpje Trentels is Zondag in de rivier de Lot verdron ken, bij een poging om een lid van zijne gemeente te redden. BUITENLAND. Frankrijk. De gewone jaarlijksche revue of parade te Long- champs zal ditmaal worden gemaakt door 12,480 man voetvolk, 1560 man artillerie, 2400 ruiters en 102 treinsoldatente zamen een legermacht van 16,542 man. Het geheel der begrooting van ontvangsten is aangenomen met 488 tegen 6 stemmen. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende het verplichte onderwijs aangenomen. Yolgens te Parijs ontvangen berichten uit Konstantinopel verklaart de Porte in eene nota, dat zij niet alleen de orde in Tripoli zal handhaven, maar ook alle bewogingen zal beletten, die het ver storen der rust in Algerië ten doel hebben. Duitsclila.ii cl. Het verblijf van keizer Wilhelm op het eiland Mainau zou slechts tot heden duren. Z. M. zal zich dan van daar over Munchen naar de badplaats Gastein begeven. Op de terugreis uit Gastein zal allerwaar schijnlijkst te Salzburg eene samenkomst tusschen keizer Frans Jozef en keizer Wilhelm plaats hebben. Men verwacht dat binnen eenige dagen de bur gerlijke staat van beleg ook te Dresden zal worden afgekondigd. Prins Wilhelm van Pruisen is volkomen ge nezen van zijn verstuikten voet, een ongeval dat hij bij het afstijgen van zijn paard had opgeloopen. Yan het bericht uit Konstantinopel, omtrent eene verdaging van de overdracht van het aan Griekenland afgestane gebied en omtrent den terug keer der Europeesche gedelegeerden naar Konstan tinopel, is te Berlijn in officiëele kringen niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2