buitenland. tevens afscheiding van het tegenwoordig onderwerp van de regeling, bij het ontwerp tot verzekering van het oppertoezicht over den waterstaat beproefd, niet wel mogelijk is. Al die afzonderlijke regelingen moeten tot twijfeling en verwarring leiden. Nog uit een ander oogpunt werd door een aantal leden groot bezwaar gezien in do voorgedragen partiëele rege ling. - Door verscheidene leden werd gevraagd of in het stelsel der regeering ook de verdediging der zeedijken niet bjj de tegenwoordige wet had kunnen en behooren te worden geregeld. Door eenige leden werd - de bezwaren tegen de partieelo regeling nu eens daargelaten - twijfel geopperd of een wetsont werp als het tegenwoordige wel volstrekt noodig is. Yan de zijde der meerderheid word deze op vatting bestreden. - De meest algemeene bedenking tegen het voorgedragen wetsontwerp was, dat daarin eene sterke neigiDg tot centralisatie en tot onbe perkte machtuitoefening van het rijksgezag door straalt. "Wel waren er leden, die deze strekking van hot ontwerp verdedigden, op grond dat men hier te doen had met tijden van nood, en dat in zulke oogenblikken scherper toezicht noodzakelijk is en buitengewoon machtsbetoon kan worden gerecht vaardigd; de meerderheid echter beweerde dat a. aan de rijksingenieurs tegenover de djjksbesturen en de provinciale autoriteiten veel te veel macht wordt toegekend en dat b. het grondwettig toezicht dor Staten maar al te zeer op zijde wordt geschoven. Oemengd Nieuws. Een man, die gistermiddag in een roeischuitje door do Oude Yest voer, geraakte door het uitschieten van een der riemen te water, doch had het geluk al zwemmende den kant te bereiken, waar eenige personen hem spoedig tegen den wal optrokken. - Aan den Zuidsingel nabij de Kalver markt, werd dienselfden middag een meisje, dat aldaar door een of ander toeval te water gevallen was, door iemand, die, hoewel niet kunnende zwem- >men, zich gekleed te water had begeven, uit hare gevaarvolle positie verlost. De redder liep daartoe, zoover hij nog maar even den grond kon voelen, naar het midden der gracht, greep de jeugdige drenkelinge stevig vast, tilde haar hoog op en liep toen met zijn allesbehalve lichten last bedaard •naar den walkant terug, waar overvloed van han den bereid was redder en geredde verdor op het droge te brongen. Onder de gemeente Zooterwoude is geboren een kindje, waarvan aan den rechterarm jiet handje ontbreekt. landbouwer N. Weber te Haarlem. i'normoe 'n c'e afge'00Pen vveek zijn been go- -evolge van een val van een voer hooi. broken, ten h 1 -te liaarlemmermeermet Deze week J" -het vlasplukkeir -een begin gemaakt. Nog wéinig vlas, dat voor eigtefl rekening is geteeld, is verkocht. Een der huzaren van het Hsagscho garnizoen had bjj de gewone schietoefeningen de onvoorzichtigheid de hand voor de tromp van zjjn geladen karabijn te houden. Het wapen ging af en het schot ging hem door de hand; een der vingers werd geheel afgeschoten. Den lsten luit.- adjudant Janssen van het regiment grenadiers en jagers is onder de gemeente Oudewater een treurig ongeval overkomen. Terwijl hij aan het visschen was, struikelde hij door een ongelukkig toeval en brak een der beenen. Hij werd des avonds naar Den Haag overgebracht en per brancard naar het hospitaal. Zondag zijn per stoomtram van Sche- veningen naar Den naag v. v. vervoerd 11,320 reizigers. De oorste bomschuit mot nieuwe haring is gisteren te Scheveningon aangekomen; ze behoort thuis te Katwijk en brengt 130 kantjes pekelharing on 20 kantjes steurharing. Aan den Overtoom to Amsterdam is een 16-jarig jongeling van een hooiwagen gevailon en omgokomeu. De punt van oen hooivork had hem in zijn val don hals doorboord. - Terwijl twee meisjes aan het Buiksloter tolhuis aan de overzijde van het IJ aan het schommolen waren, had een harcr het ongeluk te vallen, waardoor zij een been brak en naar het gasthuis moost worden gebracht. De Zwolscho politie hoeft de hand ge logd op twoe Duitschers, dio bleken een paar go- vaarlijko inbrekers te zijn. Van papieren waron zij nïet voorzien, doch wel van een breekijzerzij hadden goudgeld op do bloote borst vorborgen. Bij onderzoek in hun logement werden onder liuv.no bedden gevonden breekboitels, een eind waskaars, valscbo papieren, oen broodmes, benevens een geladen revolver en oen doos met patronen. Het mes moet afkomstig zijn van een in het laatst der maand Juni jl. te Haar lemmermeer gepleegde inbraak, terwijl zij van meer dere in die omstreken gepleegde diefstallen worden verdacht gehouden. Op de jas van dén hunner zijn verscheiden kleine bloedvlekken zichtbaar. Omtrent deze arrestatie meldt de P. O. Crt.De agent van politie B. J. Van Holsdingen had Vrijdag in de Haarl. Crt. gelezen dat voor eenige dagen in Noord- wijkerhout verscheiden gouden en zilveren voorwer pen waren gestolen en dat van dezen diefstal werden verdacht twee personen, tamelijk lang, 30 a 40 jaar ond, waarvan een met bakkebaarden, en gekleed de een in 't zwart met Garibaldi-hoed en de ander in het grijs met pet. Toen hij des avonds de slaap steden en logementen inspecteerde, trof hij bij de wed. Pegman een tweetal personen aan, wier uiter lijk geheel met dat signalement overeenstemde. Hij maakte daarvan rapport en beiden werden, nadat voor bowaking gedurende den nacht was zorgge dragen, den volgenden morgen vroeg in hechtenis genomen. Hot Centraal-Comitd tot hulp aan de noodlijdenden te Chios spreekt ten stelligste het telegram tegen, hetwelk uit Konstantinopel aan de „Standard" was gezonden en waarin Zadyk-pacha werd beschuldigd een gedeelte der voor de nood lijdenden bestemde gelden te hebben verduisterd. Als Kerstgeschenk zal in Duitschland worden uitgegeven „Das Buch der Liobe, eene ver zameling van 400 minneliederen uit alle talen en tijden. Ten gevolge eener uitnoodiging aan een onzer letterkundigen, zegt de „Portefeuille", zullen Neder land en België ruim vertegenwoordigd wezen. Pres. Garfield blijft langzaam vooruitgaan. De geneesheeren verwachten eene langdurige ziekte, welke misschien den geheelen zomer duren zal. Voor het overige heeft de hoop op zijn herstel de opge wondenheid te Washington en elders tot bedaren gebracht en mevr. Garfield is zoozeer gerustgesteld dat zij Vrijdag 11. uit rijden is gegaan. Den dag te voren had de heer Conkling, de bekende tegenstan der van den generaal, haar een telegram gezonden, ten eindo zijne blijdschap uit te spreken over de goede tijdingen. Te Boston is Donderdag een open bare bedestond voor het spoedig en volkomen her stel van den heer Garfield gehouden. De gouver neur van Kentucky, die tot de democratische partij behoort, heeft tegen den 14den dezer een algemeo- nen vasten- en bededag in dien Staat met hetzelfde doel uitgeschreven. - Guiteau heeft voor den „Dis trict Attorney" eene volledige bekentenis afgelegd, waarnit deze, naar met verzekert, de overtuiging moet hebben geput, dat de moordaanslag met voor bedachten rade en in koelen bloede gepleegd is door hem alleenj ilat; Jjjj volkoniéfi wist wat bij deed, al de gevolgen èr vaii herekond had en in het volle bezit was zijner geestvermogens. De laatste berichten van Newfoundland melden dat er nieuwe visscherij-conflicten in de wateren aldaar tusschen de Franschon en Engelschen zijn ontstaan. Te Nienw-York zijn den 7den dezer 2451 landverhuizers uit Europa aangekomen, waar onder 1000 Mormonen. Vóór eonige dagen is in de Delaware- baai de Engelsche bark „Beatrice", koers zettende van Philadelphia naar Ronaan, geladen mot petro leum, door den bliksem getroffen en grootendeols verbrand. Eén man verloor het leveD, vier anderen, waaronder de kapitein, werden gewond. Do overigen slaagden er in Philadelphia weder te bereiken. Franlirij li. Den 14don Juli wordt in Frankrijk de inschrijving geopend voor een standbeeld van Victor Hugo. Volgons berichton uit Oran van den 7den, te Almeria ontvangon, zijn 17 Spanjaarden te Buffalet en 3 in do omstreken van Daya vermoord. Eon detachement Fransche cavalerie zou bij Am-ol- Adgar zijn overvallen. De Spaanscho bevolking ver laat in grooten getale de provincie Oran. Men zegt dat reeds 8000 Spanjaarden zijn heengegaan. Hot hof van assises te Chalon (Saóne en Marne) heeft den heer Asselin, „lieutenant de lou- veterie", die in een tweegevecht tien heer De Saint Victor had omgebracht, tot vier maanden gevan genisstraf, 100,000 fr. schadeloosstelling aan de familie en in do kosten veroordeeld. Het tweege vecht was aangekomen ten gevolge van eene drijf jacht, door den heer Asselin gehouden op zekore gocderon, waarover zijn slachtoffer het beheer had. Het eskader is Zondag van Toulon naar Gabes vertrokken. Generaal Logerot is te Lagou- lette aangekomen om het bevel der Tunesische troe pen op zich te nemen. Duitscliland. De kroonprins en kroonprinses van Pruisen zul len zich, na enkole dagen toevens in Londen, met hunne drie dochters, naar het eiland Wight begeven, en daar voor eenigen tjjd het kasteel Norris bij Osborne betrekken, dat hun door den hertog van Bedford ter beschikking gesteld is. Opnieuw zijn 22 sociaal-democraten uit Leipzig verbannen. De keizer zal heden naar Gastein vertrekken en de reis over Munchen nemeD, maar daar niet ver toeven. Prinses Bismarck en haar zoon zijn van Kissingen naar do badplaats Kreuth gegaan, waar zij geruimen tijd de kuur zullen gebruiken. Prins Bismarck is te Kissingen gebleven. Gr ooGBri tnn nië. In het Lagerhuis heeft Sir Ch. Dilke gisteren gezegd dat Frankrijk niet voornemens is, strijd krachten te mobiliseeren. De heer Gladstone zeide dat wanneer men ten opzichte van zekere specifieke tolrechten bleef vasthouden, er onoverkomelijke be zwaren zonden ontstaan, die Eogelands gevolmach tigden voor het handelstractaat met Frankrijk niet zouden kunnen oplossen. De „Daily News" verneemt dat de Engelsche regeering voornemens is het geheele grondgebied der Transvaal aan de Boeren terug te geven. Oostonr.-Hong. Monarchie. De Duitsche studenten te Praag hebben aan al hunne commilitones in Oostenrijk en Duitschland een manifest gericht, met verzoek hen te steunen in den strijd tegen de Czechen. Deze wilden blijkbaar het verblijf van Duitsche studenten te Praag on houdbaar maken en daardoor deze aloude Duitsche universiteit vernietigen. Maar indien in het volgend semester de toevloed van Duitsche studenten naar Praag verdubbeld werd, dan zou die aanslag ver ijdeld zijn. Daartoe wekt het manifest alle Duitscb- gezinde studenten op. De „Politisehe Corresp." van Weenen meldt heden dat van de 307 afgevaardigden die voor de Bulgaarsche nationale vergadering zijn gekozen, er 301 de door vorst Alexander gestelde voorwaarden onvoorwaardelijk aannemen. De vorst zal de ver gadering in persoon den 13den dezer te Sistowa openen en dan gelijktijdig een manifest uitvaardigen, dat nog enkele concessiën zal bevatten. Al de diplo matieke agenten te Sofia zullen de opening bijwonen. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 11 Juli. De minister van binnenlandsche zaken heeft den openbaren verkoop van nummers der „Moskauer Ztg." verboden. Omringd door zes Russische oorlogsschepen bracht de czaar gistermiddag tegen 3 uren met zijn pleizierjacht een bezoek aan hot Engelsche oorlogs eskader. PARIJS, 11 Juli. Ten gevolge van ophelderingen door de Porte aangaande Tripoli gegeven, zijn de bestaande moeilijkheden vereffend. Het gerucht dat een Fransch eskader naar Tripoli zou gaan, wordt ten stelligste tegengesproken. Het eskader gaat naar Sfax en Gabes en zal in do Golf van Gabes bljjven totdat de rust volkomen hersteld is. Naar men ver zekert, bepaalt de beweging zich tot den omtrek van Sfax en is het overigens in Tunis rustig. De stad begint zich reeds in feestgewaad te steken ter eere van den 14den Juli, den gedenk dag der republiek. Sedert hedennacht te één uur staat het goe deren-spoorwegstation te Cette in brand. WASHINGTON, 11 Juli. (Bulletin van 8 uren 's ochtends). De president heeft een goeden nacht gehad en blijft in beterschap toenemen. LONDEN, 12 Juli. Door de houders van Peru- aansche schuldbrieven zijn bezwaren geopperd tegen den verkoop van de guano door Gibbs, daar deze, naar hun oordeel, hoogere prijzen had behooren te bedingen. In antwoord hierop heeft de gezant van Chili aan den voorzitter van den „Council of foreign bondholders" een brief geschreven, waarin hij ver klaart: dat de regeering van Chili het volste ver trouwen stelt in de eerlijkheid van Gibbs, dat zij zich voorbohoudt zoolang do oorlog nog duurt een volkomen controle over den uitvoer cn den verkoop van guano uit to oefenen, en dus elko hiermede strijdige handeling als eene aanranding van hare souvereiniteitsrechten zal aanmerken.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2